Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire Switch 12. Ίσως ο πιο ευέλικτος φορητός υπολογιστής


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Aspire Switch 12 είναι ένας ιδιαίτερα ευέλικτος φορητός υπολογιστής (5-in-1 convertible notebook) με Windows 8.1, που μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε tablet.Υποστηρίζει διάφορα modes λειτουργίας και έτσι από φορητός υπολογιστής μπορεί να μετατραπεί σε οθόνη παρουσιάσεων ή σε tablet. Ο χρήστης έχει στη διάθεση του συνολικά πέντε modes, tablet, laptop, display και tent, ενώ το πέμπτο mode έρχεται με την αφαίρεση του πληκτρολογίου (διαθέτει Bluetooth kai trackpoint).

 

Το Aspire Switch 12 διαθέτει οθόνη αφής 12,5 ιντσών ανάλυσης 1920 x 1080 pixels και βασίζεται στην πλατφόρμα της Intel. Ενσωματώνει επεξεργαστή τύπου Core M και ο χρήστης έχει δύο επιλογές όσο αφορά στον αποθηκευτικό χώρο (64GB ή 128GB solid state drive). Διαθέτει microSD slot, micro HDMI έξοδο, USB2.0 καθώς και microUSB3.0 θύρα και σύμφωνα με την εταιρεία προσφέρει 8 ώρες αυτονομίας.

 

Αν και η Acer δεν έχει ανακοινώσει ακόμα λεπτομέρειες για τις προδιαγραφές του (επίσης δεν έχει ανακοινώσει την τιμή ή την ημερομηνία διάθεσης) αλλά ανεπίσημα γνωρίζουμε ότι βασίζεται στον επεξεργαστή Intel Core M 5Y10a με συχνότητα λειτουργίας 800MHz που χάρη στη τεχνολογία Turbo Boost μπορεί να αυξήσει την συχνότητα λειτουργίας του έως στα 2.0GHz εφόσον απαιτηθεί από το σύστημα.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Το ενσωματωμένο υποσύστημα γραφικών είναι το Intel HD Graphics 5300 ενώ η κύρια μνήμη του συστήματος έχει μέγεθος 4GB. Ο επεξεργαστής της Intel -με TDP περίπου 4.5W- δεν απαιτεί επίσης ανεμιστήρα και έτσι το Aspire Switch 12 είναι στη πράξη αθόρυβο. Το Aspire Switch 12 προσφέρει WiFi, Bluetooth και διαθέτει στερεοφωνικά ηχεία.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μόνο σε εμένα θα αρέσει..

( που θα σταματήσει να μου αρέσει μόλις ακούσω την τιμή.. )

4GB ram

64GB SSD

5300HD

12" FULLHD

+μανισιο πληκτρολόγιο αποσπωμενο

Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι το φτιάχνει η ACER

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει  active stylus ?

Κατι τετοιο φαινεται στο τελευταιο βιντεο, που παρεπιπτοντως μοιαζει  πολυ με αυτο της σειρας dell venue που ο φτιαχνει η synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται στο δεύτερο βίντεο πως έχει active pen.Επίσης ο τύπος που κάνει τις διαφημίσεις μου αρέσει αρκετά (no homo). Αν τώρα κάνει από 700 ευρώ και κάτω,θα είναι σούπερ.Αν κάνει πάνω από ,ας πούμε, 800,θα πάει άπατο.

 

Επίσης,για όποιον ενδιαφέρεται για σοβαρή δουλειά προφανώς δεν φτάνουν τα 64 GB και η επέκταση μέσω micro sd card δεν είναι λύση (για προγράμματα,έχουν πολύ χαμηλές ταχύτητες ανάγνωσης εκτός κι αν πληρώσεις πολλαπλάσια λεφτά).

 

Αλλαγή: Βασικά τώρα που το ξαναβλέπω το design,πώς ακριβώς θα το έχεις σε tablet mode στο τραπέζι για να κρατάς ας πούμε σημειώσεις;Θα πρέπει να έχεις και το πληκτρολόγιο,το οποίο μάλλον προσθέτει πολύ ύψος το οποίο είναι κουραστικό για το χέρι,εκτός αν μπορεί να κάνεις σπαγκάτο το στήριγμα (το οποίο θα προσθέτει κάποιο έξτρα όγκο).

Επίσης το πληκτρολόγιο παίζει να έχει πρόβλημα γιατί δεν έχει περιοχή για να ξεκουράζεις τα χέρια σου,για να μην αναφερθώ στο trackpoint που δεν νομίζω ότι αντικαθιστά το touchpad (οι φίλοι της lenovo μπορούν αν θέλουν να με διορθώσουν).

Αλλαγή#2: Έχει tablet mode για όποιον θέλει να κρατάει σημεώσεις/ζωγραφίζει.Αυτό διορθώνει το πρώτο πρόβλημα που ανέφερα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει πανω απο 500€ δε θα πουλησει τιποτα στην Ελλαδα..και σε αλλες φτωχες χωρες!!
Στις πλουσιες παλι δεν θα πουλησει γιατι θα επιλεγουν τα microsoft ή τα ipad για τους γνωστους λογους, παρολο που δεν ανοικει στην ιδια κατηγορια προϊοντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα big boys υβριδικα,μονο 3 προιοντα εχουν σοβαρη προοπτικη,αν εχουν καλες τιμες!

1.Thinkpad helix 2,με το μαματο keyboard dock και το wacom stylus.

2.Transformer chi,που ειναι υπερλεπτο ακομη και σε κανονικη ultrabook μορφη.

3.Το surface pro 3,που εχει πιο ευελικτη φορμα,βολικο aspect και kick stand με παραπολλες στασεις πανω στο tablet και δεν εξεχει σαν το κ@υλ@ οταν δε το χρησιμοποιεις.

 

Αν και το καθενα απο αυτα, εχει και τα αρνητικα του,εντουτις ειναι οι μονες σοβαρες προτασεις στους core(i&m) cpu!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω παρει ρε παιδια ενα dell venue pro 11 128gb, εχει sd και 3g μονο 420 ευρω απο ebay.co.uk απο εναν τυπο που πουλαει τα ανακατασκευασμενα της dell αλλα καινουρια ομως με 3 χρονια εγγυηση.

το μηχανημα με εξεπληξε ,θετικα παντα. απιστευτος ηχος, φοβερη οθονη,τα windows 8.1 pro 64bit ειναι αρκετα καλα και απο αυτονομια, αν το εχεις σε power save mode φτανει ανετα το 8ωρο, βεβαια με το πληκτρολογιο που εχει κ αυτο μπαταρια η αυτονομια παει στις 17 ωρες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης το πληκτρολόγιο παίζει να έχει πρόβλημα γιατί δεν έχει περιοχή για να ξεκουράζεις τα χέρια σου,για να μην αναφερθώ στο trackpoint που δεν νομίζω ότι αντικαθιστά το touchpad (οι φίλοι της lenovo μπορούν αν θέλουν να με διορθώσουν).

 

θα σε διορθώσω μερικώς, γιατί ναι μεν με το τρακποιντ δουλευεις μια χαρα τον δείκτη (ιδίως άμα θες να γράφεις ταυτοχρονα, βολευει απιστευτα), δεν ξέρω όμως πως θα αναπαραγάγεις τα gestures με 2-3 δακτυλα, swipes πέρα από την άκρη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο λόγο να αγοράσω ένα 12άρι ultrabook. Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι το Thinkpad 10 το οποίο είναι και ταμπλέτα και ultrabook αν του βάλεις το πληκτρολόγιο. Δυστυχώς η τιμή για το μοντέλο με τα 128gb είναι στον Θεό (κοντά 950 ευρώπουλα) οπότε μάλλον θα περιμένω την επόμενη γενιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Προσωπικά δεν βλέπω κάποιο λόγο να αγοράσω ένα 12άρι ultrabook. Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι το Thinkpad 10 το οποίο είναι και ταμπλέτα και ultrabook αν του βάλεις το πληκτρολόγιο. Δυστυχώς η τιμή για το μοντέλο με τα 128gb είναι στον Θεό (κοντά 950 ευρώπουλα) οπότε μάλλον θα περιμένω την επόμενη γενιά. </p>

Δεν χρειάζεται βιασύνη διότι μέσα στο πρώτο εξάμηνο του 15 θα ανακοινώσει διάδοχο με Cherry Trail.

Βεβαια από Αμερική συμφέρει η αγορά του μιας και το βρίσκεις στα 600 δολάρια,αλλα αν δεν έχεις συγγενή από εκεί, που να μπλέκεις με τελωνεία.

 

Αν και γενικά η σειρά Thinkpad ειναι η premium σειρά της Lenovo και αντίστοιχα τιμολογεί.

Στο κάτω κάτω της γραφής εδώ έχεις να κανεις με ένα μηχάνημα κατα πολύ πληρέστερο και πιο ολοκληρωμένο από οποιοδήποτε iPad που τιμολογούνται και ακριβότερα.

(γενική η αναφορά μου στο τέλος δεν απευθύνεται προσωπικά σε εσένα)

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Αυτό με τον επεξεργαστή τι φάση;; δουλεύει ρελαντί στα 800 και μόλις βρει τα ζόρια πιάνει κοφτες στα 2.000??

Αυτόματα;;

Ναι αυτόματα, διάβασε και την σχετική αναφορά της intel εδώ .

Έχω τον i5-4590 που έχει και αυτός turbo boost και ανεβάζει αυτόματα από τα 3,3Ghz στα 3,7Ghz , ανάλογα με τις απαιτήσεις, σημειώστε όμως ότι έχω καλή ψύξη, διότι

το turbo boost εξαρτάται από το thermal disign power, που σημαίνει ότι αν υπερθερμανθεί υπερβολικά η cpu δεν θα μπορέσει να ανεβάσει συχνότητα, υπάρχει δηλ ένα critical point στην θερμοκρασία της cpu που κόβει το ανέβασμα της συχνότητας ).

Άρα και εδώ στο Acer μπορεί να λέει ότι πιάνει τα 2.0Ghz , αν όμως το επιτρέπει το thermal disign power του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...