Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

 

 

Βρήκα αυτό σε μια απ' τις έρευνες που έβαλες και θέλω να μου το εξηγήσεις για να δω αν κατάλαβα σωστά:

"The specific types of sexual violence assessed included rape (completed or attempted forced penetration or alcohol- or drug-facilitated penetration)".

Αυτό συμπεριλαμβάνει και το "μεθάω-και-πάω-με-όποιον-να-ναι-και-μετά-το-μετανιώνω" ως βιασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Βρήκα αυτό σε μια απ' τις έρευνες που έβαλες και θέλω να μου το εξηγήσεις για να δω αν κατάλαβα σωστά:

"The specific types of sexual violence assessed included rape (completed or attempted forced penetration or alcohol- or drug-facilitated penetration)".

Αυτό συμπεριλαμβάνει και το "μεθάω-και-πάω-με-όποιον-να-ναι-και-μετά-το-μετανιώνω" ως βιασμό;

Όταν είσαι μεθυσμένος τουλάχιστον στην Ελλάδα νομικώς δεν εισαι ικανός να δώσεις συνέναιση, αν λοιπόν κάποιος το εκμεταλλευτεί αυτό προφανώς θεωρείται βιασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πως λειτουργεί μια αγέλη από γορίλες.

Δεν έχω εδώ καμία πρόχειρη, αν θες μπορείς να μου πεις εσύ τι κοινωνικά στερεότυπα χαρακτηρίζουν την μέση αγέλη γορίλων.

 

Δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι γεννιόμαστε ίσοι; Ότι όλοι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα ή το ίδιο έυκολα; Μάλιστα.

 

Όχι, δεν πιστεύω κάτι τέτοιο. Κάποιοι μπορούν να καταλάβουν καλύτερα αν η έννοια της δυνατότητας ποσοτικοποιείται ή όχι και κατά πόσο αυτό επηρεάζει τον νομικό και ηθικό χαρακτήρα της ισότητας. Κάποιοι άλλοι όχι.

 

Ο λόγος που οι γυναίκες δεν επιλέγουν τα επαγγέλματα που επιλέγουν οι άνδρες είναι επειδή δεν τους αρέσουν. Δεν παίζει ρόλο καμία πατριαρχία.

Κατ' αρχάς, πόσο ωραία διατύπωση. Δευτερευόντως, θεωρείς ότι το τι "μας αρέσει" και τι όχι, το έχουμε έτοιμο με τη γέννηση ή διαμορφώνεται από το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουμε; Είναι ξέρω εγώ σαν τη μπύρα που αρέσει σε όλους τους άνδρες αλλά όχι σε όλες τις γυναίκες; Ή σαν τον καφέ που αποζητάμε με τα πρώτα μας βήματα; Ή σαν τη μουσική που ακούμε, ή σαν τα επαγγέλματα που προτιμάμε;

 

Είχαν γίνει έρευνες σε βρέφη μερικών ημερών όπου τους έδειχναν φωτογραφίες με μηχανικά αντικείμενα και φωτογραφίες με πρόσωπα. Τα αγόρια κοιτούσαν πιο πολύ το μηχανικό αντικείμενο και τα κορίτσια τα πρόσωπα. Πρόλαβε η άτιμη η πατριαρχία να επηρεάσει τα βρέφη;

 

Επιπλέον, είχαν μετρήσει τα επίπεδα της τεστοστερόνης στα οποία εκτίθενται τα έμβρυα μέσα στη μήτρα. Παρακολούθησαν την πορεία των παιδιών καθώς μεγάλωναν και παρατήρησαν πως τα παιδιά που είχαν εκτεθεί σε μεγαλύτερη ποσότητα τεστοστερόνης έδειχναν μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να καταλάβουν πως δουλεύουν συστήματα κλπ. Ακόμα και κορίτσια που είχαν εκτεθεί σε μεγαλύτερη ποσότητα τεστοστερόνης έδειχναν συμπεριφορά αντίστοιχη των αγοριών.

 

Και επειδή ανέφερες κάτι για την εξουσία. Οι άνδρες επιλέγουν θέσεις εξουσίας εξαιτίας (μάντεψε) της τεστοστερόνης. Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν πως τα άτομα σε υψηλές επαγγελματικές θέσεις είχαν αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης σε αντίθεση με τα υπόλοιπα.

Θα ήθελα:

 

α) Την έρευνα στην οποία αναφέρεσαι.

β) Να μου εξηγήσεις το συσχετισμό τεστοστερόνης με το "μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να καταλάβουν πως δουλεύουν συστήματα".

γ) Να μου πεις αν χρειάζεσαι εσύ με τη σειρά σου επεξήγηση για το τι σημαίνει η φράση "ο συσχετισμός δεν συνεπάγεται αιτιότητα".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω εδώ καμία πρόχειρη, αν θες μπορείς να μου πεις εσύ τι κοινωνικά στερεότυπα χαρακτηρίζουν την μέση αγέλη γορίλων.

Το γεγονός ότι πάντα το αρσενικό ηγείται της αγέλης.

 

Κατ' αρχάς, πόσο ωραία διατύπωση. Δευτερευόντως, θεωρείς ότι το τι "μας αρέσει" και τι όχι, το έχουμε έτοιμο με τη γέννηση ή διαμορφώνεται από το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουμε; Είναι ξέρω εγώ σαν τη μπύρα που αρέσει σε όλους τους άνδρες αλλά όχι σε όλες τις γυναίκες; Ή σαν τον καφέ που αποζητάμε με τα πρώτα μας βήματα; Ή σαν τη μουσική που ακούμε, ή σαν τα επαγγέλματα που προτιμάμε;

Στο έχω ξαναπεί, αυτά που προτιμάμε σίγουρα επηρεάζονται και από την κοινωνία όμως υπάρχει βιολογική προδιάθεση.

 

Θα ήθελα:

 

α) Την έρευνα στην οποία αναφέρεσαι.

β) Να μου εξηγήσεις το συσχετισμό τεστοστερόνης με το "μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να καταλάβουν πως δουλεύουν συστήματα".

γ) Να μου πεις αν χρειάζεσαι εσύ με τη σειρά σου επεξήγηση για το τι σημαίνει η φράση "ο συσχετισμός δεν συνεπάγεται αιτιότητα".

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για τις έρευνες, μπορείς να ακούσεις τι λένε οι ίδιο οι ερευνητές που τις έκαναν στο Hjernevask. Τέλος, ο μοναδικός τρόπος για να ξέρεις αν υπάρχει βιολογικός παράγοντας σε κάτι και όχι μόνο πολιτισμικός είναι να δεις πόσο νωρίς προέκυψε η διαφοροποίηση.

 

https://www.brown.edu/Courses/BI_278/Other/Clerkship/Didactics/Readings/Sex%20Differences%20in%20the%20Brain%20-%20Implications%20for%20Explaining%20Autism.pdf

 

EDIT: Ειλικρινά είναι κουραστικό να συζητάω συνέχεια για το ίδιο πράγμα. Θα προτιμούσα να λήξουμε τη συζήτηση εδώ μιας και άκρη δεν θα βγάλουμε. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μου απαντήσεις σε αυτό που έγραψα. Απάντησε μου και θα διαβάσω την απάντησή σου.

Επεξ/σία από socket
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw σήμερα κ αύριο είναι το κύριο ΣΚ των εκδηλώδεων του Pride εδώ στο Λονδίνο στον απόηχο πάντα του Brexit.

οπότε εδώ κολλάει άνετα το "Ο κόσμος καίγεται και το μουνί χτενίζεται"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι πάντα το αρσενικό ηγείται της αγέλης.

Οπότε Το Αρσενικό ηγείται της αγέλης επειδή η αγέλη, συλλογικά, διέπεται από το στερεότυπο ότι είναι καταλληλότερο γι' αυτή τη θέση. Πώς το αποφάσισαν αυτό; Ποια η θέση των υπόλοιπων αρσενικών της αγέλης; Πώς διάολο έχει εφαρμογή ποιος γορίλας είναι πιο δυνατός στην ανθρώπινη κοινωνία;

 

Στο έχω ξαναπεί, αυτά που προτιμάμε σίγουρα επηρεάζονται και από την κοινωνία όμως υπάρχει βιολογική προδιάθεση.

 

Κι εγώ έχω ξαναπεί πολλά πράγματα σε πολλούς ανθρώπους, αν η επανάληψη μιας θέσης ισοδυναμούσε με την απόδειξή της, η Λάμψη θα ήταν εγκυκλοπαίδεια.

 

Αν θες περισσότερες πληροφορίες για τις έρευνες, μπορείς να ακούσεις τι λένε οι ίδιο οι ερευνητές που τις έκαναν στο Hjernevask. Τέλος, ο μοναδικός τρόπος για να ξέρεις αν υπάρχει βιολογικός παράγοντας σε κάτι και όχι μόνο πολιτισμικός είναι να δεις πόσο νωρίς προέκυψε η διαφοροποίηση.

 

https://www.brown.edu/Courses/BI_278/Other/Clerkship/Didactics/Readings/Sex%20Differences%20in%20the%20Brain%20-%20Implications%20for%20Explaining%20Autism.pdf

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Empathizing–systemizing_theory#Criticism

 

Δεν χρειάστηκε καν να βρω εγώ τις μελέτες ε, τις έχει το γουίκι.

Αν και μόνο το Conclusion να διαβάσει κανείς, καταλαβαίνει ότι έχει τόση βάση το paper (αν δημοσιεύτηκε πουθενά) όση και η φρενολογία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει πολύ πλάκα η θεωρία του ισχυρού αρσενικού...
Στο ζωικό βασίλειο έχει εφαρμογή, οι "κοινωνικές" ιεραρχήσεις έχουν κάποια βάση μιας και μιλάμε για πρωτόγονες καταστάσεις. Αυτό που ξεχνάνε ορισμένοι είναι ότι όλα τα μέλη της ομάδας έχουν λόγους ύπαρξης και με το τρόπο τους, όλοι έχουν ρόλους σημαντικούς για την επιβίωση της ίδιας της ομάδας!
Τώρα τι σχέση έχει η ιεράρχηση στο ζωικό βασίλειο με την σύγχρονη ανθρώπινη κοινωνία, το ίσος με την ισότητα, και ποιος είναι πιο ισχυρός και κάτω από ποιες προϋποθέσεις, για να ηγείται τι? Αν μπορεί, ας μου εξηγήσει κάποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει πολύ πλάκα η θεωρία του ισχυρού αρσενικού...

 

Γιατι έχει πλάκα; Βιολογικά είμαστε ισχυρότεροι κατα μέσο όρο συγκριτικά με τις γυναίκες 

Από θέμα χημείας πάλι ο άντρας τίνοι να παίρνει προτοβουλιες και ρίσκα πιο εύκολα απότι η γυναίκα (συμαντικό σε διάφορες κρισημες στιγμές σε κλάδους όπους είναι η πολιτική οι επιχειρήσεις ή ο στρατός) 

 

Και απο θέμα ευφυίας πάλι ο μέσος άνδρας είναι εξυπνότερος απο την μέση γυναίκα (αυτό δεν σημαίνει πχ ότι δεν υπάρχει καμιά γυναίκα που να ειναι εξυπνότερη απο πχ εσένα αν είσαι ανδρας... σημαίνει με απλά λόγια πως ο "χαζότερος" άντρας είναι λίιιιιγο πιο έξυπνος απο την "χαζότερη" γυναίκα, ο μέσος άντρας λίιγο πιο έξυπνος απο την μέση γυναίκα και ο εξυπνότερος άντρας είναι πιο έξυπνος απο την εξυπνότερη γυναίκα και πως τα ίδια αναλογικά ισχύουν για όλες τις ενδιάμεσες καταστάσεις) 

 

Ως εκ τούτου δνε μιλάμε για θεωρία αλλά για πράξη (δεν εξελίχτικαν τυχαία εξάλλου οι κοινωνίες με τα αρσενικά σε ηγετική θέση ειναι natural selection) 

 

Η ισχύς δεν έχει σχέση όμως με την ισότητα πχ στα ανθρώπινα δικαιώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Γιατι έχει πλάκα; Βιολογικά είμαστε ισχυρότεροι κατα μέσο όρο συγκριτικά με τις γυναίκες

Από θέμα χημείας πάλι ο άντρας τίνοι να παίρνει προτοβουλιες και ρίσκα πιο εύκολα απότι η γυναίκα (συμαντικό σε διάφορες κρισημες στιγμές σε κλάδους όπους είναι η πολιτική οι επιχειρήσεις ή ο στρατός)

 

Και απο θέμα ευφυίας πάλι ο μέσος άνδρας είναι εξυπνότερος απο την μέση γυναίκα (αυτό δεν σημαίνει πχ ότι δεν υπάρχει καμιά γυναίκα που να ειναι εξυπνότερη απο πχ εσένα αν είσαι ανδρας... σημαίνει με απλά λόγια πως ο "χαζότερος" άντρας είναι λίιιιιγο πιο έξυπνος απο την "χαζότερη" γυναίκα, ο μέσος άντρας λίιγο πιο έξυπνος απο την μέση γυναίκα και ο εξυπνότερος άντρας είναι πιο έξυπνος απο την εξυπνότερη γυναίκα και πως τα ίδια αναλογικά ισχύουν για όλες τις ενδιάμεσες καταστάσεις)

 

Ως εκ τούτου δνε μιλάμε για θεωρία αλλά για πράξη (δεν εξελίχτικαν τυχαία εξάλλου οι κοινωνίες με τα αρσενικά σε ηγετική θέση ειναι natural selection)

 

Η ισχύς δεν έχει σχέση όμως με την ισότητα πχ στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Ναι για δείξε μου έρευνα που λέει ότι οι άνδρες είναι πιο έξυπνοι από τις γυναίκες και ότι παίρνουν περισσότερες πρωτοβουλίες.

 

 

Από όλα αυτά που είπες μόνο στην δύναμη μας παιρνατε σε μ.ο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι γυναίκες είναι κοντά στο μέσο όρο του iq οι περισσότερες,δε θα βρεις πολλές χαζές ή πολλές ιδιοφυίες γιατί σ'αυτά τα δύο άκρα θα βρεις πιο πολλούς άνδρες.

Επίσης ο spike λέει ότι οι γυναίκες κάνουν διαφορετικές επιλογές και αυτό όντως ισχύει αλλά δεν βλέπω να το χαρακτηρίζετε ως σεξιστικό.

Παίζει ρόλο δηλαδή περισσότερο ποιος λέει κάτι παρά τι λέει.Είναι τα δύο μέτρα και δύο σταθμά.

 

Οι γυναίκες κάνουν διαφορετικές επιλογές λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και προγραμματισμού.Η μέρα έχει μόνο 24 ώρες δυστυχώς.

 

Για να χαίρεται και ο Τόξο πάντως να πούμε ότι γενικά τα gay άτομα σκοράρουν πολύ ψηλά στο iq και αυτό δεν πρέπει να είναι και πολύ τυχαίο βιολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με ενδιαφέρον και δε μπορώ να αποφασίσω αν θα είναι πιο ευχάριστο να πάρω το high ή το low road...

 

Οι γυναίκες κάνουν διαφορετικές επιλογές λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και προγραμματισμού.Η μέρα έχει μόνο 24 ώρες δυστυχώς.

 

Αυτές οι οικογενειακές υποχρεώσεις που λες για να επιχειρηματολογήσεις εν τέλει πως δεν τίθεται θέμα πατριαρχίας αλλά ελεύθερων επιλογών της γυναίκας, είναι σαν την περίοδο; Τις έχουν οι γυναίκες γονιδιακά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...