Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το αντίστροφο μπορεί να γίνει; Δλδ να αγωνιστεί άντρας στο γυναικείο;

Ή υπάρχει φυλετικος ρατσισμός;

 

Δεν έχω ιδέα αν γίνεται, αλλά επίσης δε βλέπω κανέναν λόγο να αγωνιστεί άντρας σε γυναικείο τουρνουά. Εσύ έχεις κάποιο λόγο υπόψη; Βασικά έχεις υπόψη για ποιό λόγο υπάρχουν ξεχωριστά events γυναικών;

 

Θα παρακαλούσα (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) αν θέλεις να κάνουμε αυτή τη συζήτηση να μην τρολάρεις, διαφορετικά οι απαντήσεις θα είναι ανάλογες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και στα esports το ιδιο γινεται, ξεχωριστα tournaments για αποκλειστικά γυναίκεια teams(συνιθως ωραιες και sponsored φυσικα γυναικες) δεν υπαρχει κανενας λογος πρακτικα σε κατι που δεν θελει δυναμη/αντοχη η οτιδήποτε αλλο που εχουν πλεονέκτημα οι αντρες αλλα μονο να κλικάρεις ενα mouse να υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες.

 

Η αποψη μου ειναι οτι απλα suckaroun και για να υπάρχει το female scene παιζουν μονο μεταξυ τους, γιατι συμβαινει αυτο για xy λογους ειναι αλλη ιστορια αν θελετε ψαξτε το εγω απλα λεω τι βλεπω. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απλα εχουν βρει το ez mode με τα γυναικεια tournaments παιρνουν ευκολα sponshorships/τιτλους και δεν pusharoun τον εαυτο τους για κατι παραπανω.

 

Δεν εχω κατι με τις γυναικες προφανως απλα θεωρω αδικο να εχουν τη δικη τους lower skilled κατηγορια για κατι το οποιο πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος, οπως και να μην υπαρχουν mixed teams.

 

Ασχετο λιγο με το θεμα περι lgbt απλα ειδα για τη διαφορα στο σκακι και ηθελα να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και στα esports το ιδιο γινεται, ξεχωριστα tournaments για αποκλειστικά γυναίκεια teams(συνιθως ωραιες και sponsored φυσικα γυναικες) δεν υπαρχει κανενας λογος πρακτικα σε κατι που δεν θελει δυναμη/αντοχη η οτιδήποτε αλλο που εχουν πλεονέκτημα οι αντρες αλλα μονο να κλικάρεις ενα mouse να υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες.

 

Η αποψη μου ειναι οτι απλα suckaroun και για να υπάρχει το female scene παιζουν μονο μεταξυ τους, γιατι συμβαινει αυτο για xy λογους ειναι αλλη ιστορια αν θελετε ψαξτε το εγω απλα λεω τι βλεπω. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι απλα εχουν βρει το ez mode με τα γυναικεια tournaments παιρνουν ευκολα sponshorships/τιτλους και δεν pusharoun τον εαυτο τους για κατι παραπανω.

 

Δεν εχω κατι με τις γυναικες προφανως απλα θεωρω αδικο να εχουν τη δικη τους lower skilled κατηγορια για κατι το οποιο πραγματικα δεν υπαρχει κανενας λογος, οπως και να μην υπαρχουν mixed teams.

 

Ασχετο λιγο με το θεμα περι lgbt απλα ειδα για τη διαφορα στο σκακι και ηθελα να το πω.

Στα esportS δεν υπάρχει όντως κανένα νόημα για διαφορετικές κατηγορίες.

 

Εγώ θεωρώ ότι υπάρχουν οι κατηγορίες στα esports για να κάνουν attract περισσότερο γυναικείο κοινό.

 

Είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει και το καλύτερο treatment από τους άνδρες σε αυτό το κομμάτι και είναι πολύ γνωστό τα περιστατικά harassment που έχουν έρθει στο φως στο gaming community.

 

Πιστεύω λοιπόν ότι το κάνουν τουλάχιστον τώρα για λόγους προστασίας και ελευθερίας των παικτριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι για τους αντρες δεν υπαρχει harassment στα esports νομιζεις?? :P Υπαρχει και σε υπερθετικό βαθμο, το θεμα ειναι οτι οι γυναικες μπορουν να παιξουν σε ολες τις κατηγοριες δεν ειναι men exclusive αλλα παντα προτιμουν να παιζουν στη δικη τους κατηγορια.

 

Attract περισσοτερο γυναικειο κοινο θα κανουν αν παιξουν vs male teams και πανε καλα πιστευω, δεν εχει βαση αυτο το επιχείρημα.

 

Καλος γινεσαι μονο εαν παιζεις με καλυτερους αντιπάλους και προφανως ειναι κατι που θελει thick skin για να πετυχεις.

 

Το παρακατω αναφερεται στο csgo το εχει γραψει ισως η καλυτερη γυναικα που εχει παιξει παιχνιδι, νομιζω ειναι relevant για ολα τα esports(ακομα και για το σκακι θεωρω) και συμφωνώ απόλυτα μαζι της..

 

 

If your issue is not being able to play on the main stage like the "male" teams, then join the main tournament; no one is stopping you.

 

If you have a problem with the female tournament prize pot being lower than the main tournament, then join the main tournament; (again) no one is stopping you.

 

There is the growing misconception that CS is divided by gender. Tournaments are not divided by male and female, and they have never been. In fact, females are given the privilege to choose which of the two tournaments they would rather participate in (double-standard? I think so). Guess which option of the two is traditionally favored...

 

The documentary claims they want equality, claims they want to compete with everyone else just like everyone else, yet these female players choose to separate themselves from the scene by playing on female teams in female tournaments over open tournaments/leagues.

 

For what reasons? One excuse is that female players and teams need a sanctuary that keeps them away from harassment and sexist behavior, yet internet prejudices have no boundaries regarding race, sex, skill, or sexual orientation.

 

Others claim that hosting these female tournaments are to increase the female demographic of the game. Whether the game is 90% male or 10% female, or 50% male and 50% female, balanced demographics does not necessarily mean equality or lead to equal treatment because you are trying to increase the # of females for its sake rather than solving the real issues at hand. Stats are just a number, the people themselves (male & especially female) are the problem here.

Since 2003, ESWC has been hosting female tournaments, and in those 11 years, nothing has changed. Viewers still see several of the same faces STILL competing in these tournaments year after year, and the vast majority of female players begin and end their career in these tournaments. When will it ever lead to integration? Female tournaments are not the answer, and it is the female players attitudes that must change. They are the ones that decide whether they want to play in the same leagues and tournaments as everyone else, and they are the ones that decide how much effort they truly want to invest in the game; (again) no one is stopping them.

 

Why is the legitimacy of female esports always being questioned? It's because female tournaments employ gender, rather than skill, as a prerequisite for participation. When you bar entry to males in a male-dominated competitive scene, the legitimacy of competition within the female scene has a right to be questioned (just as an amateur league would, or even a local tournament simply because they do not feature the top-ranked competitors). Until players within the female scene prove otherwise, their skill (just like any player in the scene who is new or has yet to prove themselves) will always be questioned.

 

There also seems to be a growing trend that closely resembles affirmative action, and it involves inviting female teams to play in tournaments of high stature (such as Hitbox Arena Championship and Fragbite Masters), rather than letting them qualify on their own accord. Do not buy into whatever “altruistic” reasons the tournament organizers use to justify this action (e.g. to integrate the “male” and female scene)—it’s all a marketing ploy. Why should it take an invite to get a female team competing against other non-female teams in leagues and tournaments? It shouldn't. The female players themselves are responsible for what tournaments/leagues they choose to sign up or qualify for, and if they deserve a spot or a title, they will earn it just like any other team would and has done in the past. This only serves as a slap in the face to other teams who have put in the effort and would have qualified over the invited female teams, but weren’t simply because they were male.

 

I'll end with this,

 

If you are a female player that is looking for a pat on the back for your efforts (despite not being able to compete among the best), then female tournaments are for you. If your only goal is to have fun and play with other girls, then by all means have fun. However, do not expect any real respect in the competitive scene because you are segregating yourself from the main competitive community.

 

If you are a female player that takes criticism and failure appropriately, will continue to be motivated to play in open leagues/tournaments to gain the necessary experiences (despite not winning, or receiving prize money initially because your rather not take the easy route and exploit your gender), and genuinely wants to be the best among the best at all costs, then carry on in your efforts, because that attitude will make you a better player than any female tournament could ever produce.

http://www.hltv.org/news/13657-equal-gaming-documentary-out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα αν γίνεται, αλλά επίσης δε βλέπω κανέναν λόγο να αγωνιστεί άντρας σε γυναικείο τουρνουά. Εσύ έχεις κάποιο λόγο υπόψη; Βασικά έχεις υπόψη για ποιό λόγο υπάρχουν ξεχωριστά events γυναικών;

 

Θα παρακαλούσα (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) αν θέλεις να κάνουμε αυτή τη συζήτηση να μην τρολάρεις, διαφορετικά οι απαντήσεις θα είναι ανάλογες.

Έχει να κάνει με το θέμα του αυτοπροδιορισμου, χωρίς να σε τρολαρω η απάντηση είναι "γιατί έτσι αισθανεται και έτσι θέλει".

 

Η ερώτηση δεν είναι μόνο για το σκάκι, είναι γενική.

Αν ισχύει το ότι αισθάνεσαι είσαι κ νομικά, όπως κ θέλουν οι έχοντες αυτή την άποψη να περασουν, τι ισχύει με τον αθλητισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

 

 

Γιατι για τους αντρες δεν υπαρχει harassment στα esports νομιζεις?? :P Υπαρχει και σε υπερθετικό βαθμο, το θεμα ειναι οτι οι γυναικες μπορουν να παιξουν σε ολες τις κατηγοριες δεν ειναι men exclusive αλλα παντα προτιμουν να παιζουν στη δικη τους κατηγορια.

 

Attract περισσοτερο γυναικειο κοινο θα κανουν αν παιξουν vs male teams και πανε καλα πιστευω, δεν εχει βαση αυτο το επιχείρημα.

 

Καλος γινεσαι μονο εαν παιζεις με καλυτερους αντιπάλους και προφανως ειναι κατι που θελει thick skin για να πετυχεις.

 

Το παρακατω αναφερεται στο csgo το εχει γραψει ισως η καλυτερη γυναικα που εχει παιξει παιχνιδι, νομιζω ειναι relevant για ολα τα esports(ακομα και για το σκακι θεωρω) και συμφωνώ απόλυτα μαζι της..

 

http://www.hltv.org/news/13657-equal-gaming-documentary-out

 

Συγγνώμη αλλά δεν έχω ακούσει για SEXUAL harassment σε esports από άνδρα σε άνδρα (όχι τι δεν μπορεί να μην έχει γίνει ή θα γίνει).

 

Εγώ μπορεί να μην έχω πρόβλημα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, αλλά δεν το βλέπουν έτσι όλες.

 

Και όχι δεν θα έπρεπε να έχεις thick skin για να πετύχεις, γιατί θα έπρεπε να υπάρχει μια ηθική ιδεοντολογία ανάμεσα στους παίκτες που συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει και προφανώς είναι ΛΑΘΟΣ που δεν υπάρχει.

Έχει να κάνει με το θέμα του αυτοπροδιορισμου, χωρίς να σε τρολαρω η απάντηση είναι "γιατί έτσι αισθανεται και έτσι θέλει".

 

Η ερώτηση δεν είναι μόνο για το σκάκι, είναι γενική.

Αν ισχύει το ότι αισθάνεσαι είσαι κ νομικά, όπως κ θέλουν οι έχοντες αυτή την άποψη να περασουν, τι ισχύει με τον αθλητισμό;

Το ανέφερα πολύ συγκεκριμένα, μόνο στους intersex υπάρχει το πρόβλημα της κατηγορίας στον αθλητισμό.

 

Όλοι οι άλλοι παίζουν στις κατηγορίες με βάση το φύλο που είχαν/έχουν όταν γεννήθηκαν.

 

Θα πω ένα απλό παραδείγμα.

 

Στο NBA δεν υπάρχει παίκτης που να μην μπορεί να καρφώσει.

Ένας από αυτούς π.χ κάνει αλλαγή φύλου και ζητάει να παίξει στο WNBA.

 

Στο WNBA σε παιχνίδι έχουν καρφώσει μόνο 3 γυναίκες σε όλη την ιστορία του.

 

Αν λοιπόν έρθει ο παίκτης που έκανε την αλλαγή, δεν θα έχει κανένα νόημα το πρωτάθλημα, καθώς μόνο και μόνο λόγω άλλων σωματικών δυνατοτήτων και χειρότερος παίκτης να είναι θα ξεπερνάει τις άλλες παίκτριες σε άλμα, δύναμη κοκ με πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Το οποίο προφανώς και είναι άδικο σε επίπεδο αθλητισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kαναδός Πρωθυπουργός γράφει ιστορία παρελάζοντας στο pride του Toronto 

 

Prime Minister Justin Trudeau Marches In Toronto Pride Parade

 

http://www.huffingtonpost.ca/2016/07/03/prime-minister-justin-trudeau-will-march-in-today-s-pride-parade-in-toronto_n_10793838.html?utm_hp_ref=queer-voices&ir=Queer%20Voices

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ADHD, καλά όλα αυτά στη θεωρία αλλά το βρίσκω λίγο φαρισαϊκό να λέμε ότι όχι απλά δεν υπάρχει discrimination κατά των γυναικών αλλά υπάρχει κατά των αντρών.

 

Κανένας άντρας όσο άχρηστος και να είναι δεν πρόκειται να ακούσει τι το θες μωρή το game τράβα στην κουζίνα σου ή ακόμα χειρότερα, απαράδεκτα σχόλια σεξουαλικού προσανατολισμού. Δε διαφωνώ με το ότι you have to have what it takes αλλά είναι λίγο κάπως να κάνουν κύρηγμα οι άντρες στις γυναίκες ότι πρέπει να καταπίνουν συμπεριφορές που οι ίδιοι οι άντρες δεν καταπίνουν.

 

Τώρα όσον αφορά στο σκάκι ιστορικά ο διαχωρισμός υπήρξε επειδή γυναίκα σε τουρνουά σκάκι ήταν σαν τη μύγα μες το γάλα με ο,τι αυτό συνεπάγεται, οπότε το γυναικείο τουρνουά είναι "μια κάποια λύση" για να μπορείς να πας να αγωνιστείς χωρίς να ασχολούνται οι υπόλοιποι πρωτίστως με τα βυζιά σου και δευτερευόντως μόνο με το σκάκι που παίζεις. Και μετά, άπαξ και μια κατάσταση δημιουργηθεί μπορεί στη συνέχεια να συντηρείται για πολύ διαφορετικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kαναδός Πρωθυπουργός γράφει ιστορία παρελάζοντας στο pride του Toronto 

 

Prime Minister Justin Trudeau Marches In Toronto Pride Parade

 

http://www.huffingtonpost.ca/2016/07/03/prime-minister-justin-trudeau-will-march-in-today-s-pride-parade-in-toronto_n_10793838.html?utm_hp_ref=queer-voices&ir=Queer%20Voices

YAS

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει με το θέμα του αυτοπροδιορισμου, χωρίς να σε τρολαρω η απάντηση είναι "γιατί έτσι αισθανεται και έτσι θέλει".

 

Η ερώτηση δεν είναι μόνο για το σκάκι, είναι γενική.

Αν ισχύει το ότι αισθάνεσαι είσαι κ νομικά, όπως κ θέλουν οι έχοντες αυτή την άποψη να περασουν, τι ισχύει με τον αθλητισμό;

 

Το έχει πει η basketballfan νωρίτερα, οπότε ευτυχώς δε χρειάζεται να απαντήσω, είναι καλύτερα για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά δεν έχω ακούσει για SEXUAL harassment σε esports από άνδρα σε άνδρα (όχι τι δεν μπορεί να μην έχει γίνει ή θα γίνει).

 

Εγώ μπορεί να μην έχω πρόβλημα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, αλλά δεν το βλέπουν έτσι όλες.

 

Και όχι δεν θα έπρεπε να έχεις thick skin για να πετύχεις, γιατί θα έπρεπε να υπάρχει μια ηθική ιδεοντολογία ανάμεσα στους παίκτες που συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει και προφανώς είναι ΛΑΘΟΣ που δεν υπάρχει.

 

Το ανέφερα πολύ συγκεκριμένα, μόνο στους intersex υπάρχει το πρόβλημα της κατηγορίας στον αθλητισμό.

 

Όλοι οι άλλοι παίζουν στις κατηγορίες με βάση το φύλο που είχαν/έχουν όταν γεννήθηκαν.

Γιατι εχεις ακουσει να γινεται σε γυναικα συχνα απο συμπαίκτες άντρες?? Πιστευεις θα κατεβει γυναικεία ομαδα vs males και θα εχουν sexual harassment σιγουρα? δεν νομιζω πλεον δεν ειμαστε στο 2003 εχει ωριμάσει καπως το θεμα στα esports τουλαχιστον σε επιπεδο συμπαικτών/αντιπάλων, ισως να γινουν μεμονωμένες περιπτώσεις φυσικα..

 

Αν θες να κρυβεσαι πισω απο αυτο εχει καλως σαν επιχειρημα ομως δεν στεκει, και εγω παίζω πχ και με λενε poor greek/greek pay debts/greece bankrupt/3rd world country lol κτλπ παντα θα υπαρχει καποιου ειδους harassment ειτε απο συμπαίκτες ειτε αντιπάλους τι να κανω δηλαδη η λυση ειναι να παιζω μονο με ελληνες για να μην ακουω αυτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πει η basketballfan νωρίτερα, οπότε ευτυχώς δε χρειάζεται να απαντήσω, είναι καλύτερα για όλους.

Ευχαριστώ, εννοείται μιλάμε για παραλία γυμνιστων.

χαχαχα

Έλα ρε πολλά βαρύ κ οχι, προοδευτικέ. Δε ξέρετε τις σας γίνεται, στα μισά είστε έτσι κ στα μισά Γιουβέντους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kαναδός Πρωθυπουργός γράφει ιστορία παρελάζοντας στο pride του Toronto 

 

Prime Minister Justin Trudeau Marches In Toronto Pride Parade

 

http://www.huffingtonpost.ca/2016/07/03/prime-minister-justin-trudeau-will-march-in-today-s-pride-parade-in-toronto_n_10793838.html?utm_hp_ref=queer-voices&ir=Queer%20Voices

 

Ήμουν ακριβώς πίσω από τη δική του ομάδα. Αυτός έκανε march με τους Liberals και εγώ ήμουν στους  PFLAG. Όταν η ομάδα Black Lives Matter έκανε τη καθιστική διαμαρτυρία όλη η παρέλαση σταμάτησε και αυτός έκανε χειραψίες με τους περαστικούς και έβγαινε φωτογραφίες με τους περαστικούς. Γενικά ήταν πολύ προσιτός και όλοι το είδαν πολύ θετικά εδώ στον Καναδα. Ήταν πολύ ωραία εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πάνω το American football, είναι ένα αθλημα στο οποίο μπορούν να παίξουν και οι γυναικες με τους άνδρες.

 

Οπως και γω ειπα πιο πανω, "πλην ενδεχομενως αυτων που δεν ειναι αναγνωρισμενα".

 

Πρωτη φορα παντως  ακουω να υπαρχει τετοιο μικτο αθλημα. Ποτε ανακαλυφθηκε?

Στο σκάκι για ποιο λόγο; :P

 

Γιατι ειναι κανονας το οτι σε ολα τα αθληματα οι αντρες παιζουν με τους αντρες και οι γυναικες με τις γυναικες. Ευαγγελιο :)

 

Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι...

Στο σκάκι υπάρχει μία μόνο γυναίκα μέχρι τώρα που έπαιζε σε επίπεδο elite αντρών φτάνοντας #8 στον κόσμο .......

 

... οι γυναικες ειναι λιγοτερο εξυπνες απο τους αντρες.

Δεν ισχύει. Αν είσαι γυναίκα και θες να παίξεις σε "αντρικό" (πιο σωστά, open) τουρνουά δε σε εμποδίζει κανείς, πολλές το κάνουν.

 

Οπως και ο ιδιος την ανεφερες, η Πολγκαρ υπηρξε μια εξαιρεση.

εξω από ποια κατηγορια?

 

Απο αυτην που λεγαμε. Ξεχαστηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...