Προς το περιεχόμενο

To thread των LGBT (ΛΟΑΤ) δικαιωμάτων


Τοξοβόλος_U_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Οπως και γω ειπα πιο πανω, "πλην ενδεχομενως αυτων που δεν ειναι αναγνωρισμενα".

 

Πρωτη φορα παντως ακουω να υπαρχει τετοιο μικτο αθλημα. Ποτε ανακαλυφθηκε?

 

 

Δεν ξέρεις τι είναι το American football?

 

Ανακαλύφθηκε μέσα 19ου αιώνα (20+ πριν το μπάσκετ φαντάσου) και στη σύγχρονη εποχή οι γυναίκες μπορούν εκτός από τη δική τους κατηγορία να παίξουν και στων ανδρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρεις τι είναι το American football?

 

Ανακαλύφθηκε μέσα 19ου αιώνα (20+ πριν το μπάσκετ φαντάσου) και στη σύγχρονη εποχή οι γυναίκες μπορούν εκτός από τη δική τους κατηγορία να παίξουν και στων ανδρών.

 

Για το ραγμπι λες?

Παιζεται σε διεθνεις διοργανωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για το ραγμπι λες?

Παιζεται σε διεθνεις διοργανωσεις?

American football.

 

Καμιά σχέση, είναι άλλο αθλημα.

 

Είναι provisional recognized από την IOC και μέχρι το 2017 μάλλον θα έχει γίνει και ολυμπιακό αθλημα.

 

Κανονικά έχει διεθνείς διοργανώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

American football.

 

Καμιά σχέση, είναι άλλο αθλημα.

 

Αν δε κανω λαθος ραγκμπι το λεμε, για να ξεχωριζει απ το κανονικο ποδοσφαιρο.

(ειδα στο μεταξυ φωτο και το θυμηθηκα)

 

Νομιζω οτι ειναι το δευτερο πιο δημοφιλες αθλημα στην Αμερικη, μετα δηλαδη το μπειζμπωλ.

 

Εχει παιχτει ομως σε διεθνες επιπεδο με αντρες και γυναικες μεσα, οπως ειπες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν δε κανω λαθος ραγκμπι το λεμε, για να ξεχωριζει απ το κανονικο ποδοσφαιρο.

(ειδα στο μεταξυ φωτο και το θυμηθηκα)

 

Νομιζω οτι ειναι το δευτερο πιο δημοφιλες αθλημα στην Αμερικη, μετα δηλαδη το μπειζμπωλ.

 

Εχει παιχτει ομως σε διεθνες επιπεδο με αντρες και γυναικες μεσα, οπως ειπες?

Δεν είναι ράγκμπι.

Είναι ΑΛΛΟ άθλημα το ράγκμπι.

American football το λέμε, γιατί στην Αμερική το λένε σκέτο football, ενώ το ποδόσφαιρο (το δικό μας) το λένε soccer.

 

Δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι πολύ με το σπορ.

Απλώς ξέρω ότι και γυναίκες μπορούν να παίξουν, δεν υπάρχει κάποιος διαχωρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ράγκμπι.

Είναι ΑΛΛΟ άθλημα το ράγκμπι.

American football το λέμε, γιατί στην Αμερική το λένε σκέτο football, ενώ το ποδόσφαιρο (το δικό μας) το λένε soccer.

 

Δεν ξέρω, δεν ασχολούμαι πολύ με το σπορ.

Απλώς ξέρω ότι και γυναίκες μπορούν να παίξουν, δεν υπάρχει κάποιος διαχωρισμός.

 

Οk, συμφωνα με το post του φιλου Unabomber ειναι ενα αλλο παιχνιδι που μοιαζει αρκετα.

 

Nαι, οι αμερικανοι το λενε ποδοσφαιρο, και european soccer το δικο μας.

 

Δηλαδη στην τοπικη/εθνικη τους κατηγορια παιζουν κανονικα αντρες με γυναικες?

Εντος της ιδιας ομαδας? ή αντρικη ομαδα vs γυναικεια ομαδα?

Επειδη παντως το συγκεκριμενο παιχνιδι απαιτει δυναμη, αναρωτιεμαι πως μπορουν οι γυναικες να ανταπεξελθουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν υπάρχει η αντιστροφη δυνατότητα.

Ο ρατσισμός και ο μισανδρισμος στα καλύτερα του, δεν υπάρχουν ίσα δικαιώματα μεταξύ αντρών και γυναικών ενώ δεν δέχονται και το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμου του φύλου.

 

Άντρας δε γεννιεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο αυτην που λεγαμε. Ξεχαστηκες?

Δεν καταλαβαίνω που αναφερεσαι.

Φυσικά δεν υπάρχει η αντιστροφη δυνατότητα.

Ο ρατσισμός και ο μισανδρισμος στα καλύτερα του, δεν υπάρχουν ίσα δικαιώματα μεταξύ αντρών και γυναικών ενώ δεν δέχονται και το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμου του φύλου.

 

Άντρας δε γεννιεσαι!!!

There, there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο που μου απαντησες στο post #2401.

ποσο δυσκολο μπορει να είναι να γραψεις μια προταση με ειρμο και συνοχή αντι να αναφερεσαι σε ποστ από πριν μια βδομαδα?

Οι τρανσεξουαλ ρωτας αν είναι εξω από αυτην την κατηγορια, και σε ρωταω που αναφέρεται η αντωνυμια αυτή, ποια είναι αυτή που λεγαμε? Εξ αρχης δεν ηταν ξεκαθαρη η ερωτηση σου, εξω από ποια κατηγορια μενουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο δυσκολο μπορει να είναι να γραψεις μια προταση με ειρμο και συνοχή αντι να αναφερεσαι σε ποστ από πριν μια βδομαδα?

 

 

πλακα κανεις φιλε μου, ξεχασες τι συζητουσαμε, με αναγκασες να ψαξω πισω για να σου βρω το ποστ, και μου λες "ποσο δυσκολο μπορει να είναι να γραψω μια προταση με ειρμο και συνοχή"?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος, εθνικής ή εθνοτικής καταγωγής, γενεαλογικών καταβολών, θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων, αναπηρίας ή χρόνιας ασθένειας, ηλικίας, οικογενειακής ή κοινωνικής κατάστασης, σεξουαλικού προσανατολισμού, ταυτότητας ή χαρακτηριστικών φύλου και άλλες διατάξεις

 

http://www.opengov.gr/ministryofjustice/?p=6739

 

To σχέδιο νόμου εδώ:

 

http://www.opengov.gr/ministryofjustice/wp-content/uploads/downloads/2016/06/2016_06_29_Sxedio_Nomoy_Min_Justice_Isi_Metaxeirisi-1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφαρμογή της αρχής της ίσης μεταχείρισης ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος, εθνικής ή εθνοτικής καταγωγής, γενεαλογικών καταβολών, θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων, αναπηρίας ή χρόνιας ασθένειας, ηλικίας, οικογενειακής ή κοινωνικής κατάστασης, σεξουαλικού προσανατολισμού, ταυτότητας ή χαρακτηριστικών φύλου και άλλες διατάξεις

 

http://www.opengov.gr/ministryofjustice/?p=6739

 

To σχέδιο νόμου εδώ:

 

http://www.opengov.gr/ministryofjustice/wp-content/uploads/downloads/2016/06/2016_06_29_Sxedio_Nomoy_Min_Justice_Isi_Metaxeirisi-1.pdf

αληθεια δεν υπηρχε ως τωρα νομοθετικο πλαισιο για ιση μεταχειριση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.lifo.gr/articles/mikropragmata/106784
κατι για το οποιο δεν ειχα κουραγιο ως τωρα να μιλησω, ουτε τωρα την παλευω ακριβως
εχω κλαψει παρα πολύ, τυχαινει και τη γνωριζα. δυστυχως δεν είχαμε συχνη επικοινωνια και δεν ειχα ιδεα τι περναει, δεν περιμενα ποτε κατι τετοιο. στεναχωριέμαι
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...