Προς το περιεχόμενο

επιλογή τροφοδοτικο απο συγκεκριμένο κατάστημα


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα,

 

την 01/09/2014 έστειλα για rma το τροφοδοτικό xfx 650w core edition λόγω έντονου θορύβου ακομα και οταν ο υπολογιστής ηταν σε idle κατάσταση, το κατάστημα που μεσολάβησε είναι το digital master, ενώ υποτίθεται οτι η xfx θα μου έστελνε αυτες τις μέρες νέο τελικά σημερα (με δικο μου τηλέφωνο) με ενημέρωσαν οτι θα κοπεί πιστωτικό στο ποσό των 77 ευρώ.

 

αν εγω τώρα βάλω ακόμα μέχρι 20-25 ευρώ το πολύ μπορείτε να μου προτείνετε απο το εν λόγω κατάστημα 2-3 τροφοδοτικά (λεω 2-3 γιατι σιγουρα οτι έχουν στο site δε το έχουν και ετοιμοπαράδοτο) με σειρά προτεραιότητας ?

τα xfx λέω να τα αποφύγω πλέον, θέλω κάτι ποιοτικό (αν γίνεται να ειναι και 80plus gold ακόμα καλύτερα) και αθόρυβο (σε λογικά πλαίσια δεν έχω και τρέλα με τον θόρυβο).

 

το σύστημα αυτή τη στιγμή: amd fx 8320 -gigabyte 990xa ud3 - 8gbram - 1 ssd 120gb evo + 1 hdd wd 1tb black - amd asus7770 - zalman z12 plus με 3 φαν 12αρια.

(μελλοντικα θα γίνει αναβάθμιση στην vga, με oc δε πρόκειται να ασχοληθω ποτε)

 

ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση αυτα που γραφεις δεν χρειαζεσαι ακριβο τροφοδοτικο,αλλα εφοσον θελεις να αισθανεσαι πιο ασφαλης αυτο : http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/600%20Watt|LEPA%20MAXGOLD%20600W%20%28%20G600-MB%20%29/Brands/d6536e13-e665-4f5f-a18d-81154ba0a770

 

Και η σχετικα σελιδα του κατασκευαστη : http://www.lepatek.eu/maxgold/

 

Περισσοτερα δεν θα εδινα με τιποτε.Θα σου συνιστουσα φτηνοτερο και καλυτερο αλλα η ποικιλια του Digital Master ειναι καταθλιπτικα μικρη.Corsair δεν συστηνω με τιποτε αυτη την περιοδο γιατι εχουν μεγαλο ποσοστο αστοχιας υλικου και σκανδαλωδως υπερτιμολογημενα προιοντα. Αυτη την περιοδο τα πιο value for money τροφοδοτικα ειναι τα Germany Series της Thermaltake.(Αλλα το καταστημα δεν εχει αυτη τη μαρκα.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και αυτά (Gold με 5 χρόνια εγγύηση και τα δύο):

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες και τα  thermaltake

http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/750%20Watt%7CThermaltake%20Smart%20SE%20730W%20(%20SPS-730MPCBEU%20)

 

 αυτο το εχει πολυ κοντα στην τιμη του πιστωτικου... εχω αρκετα thermaltake  και μου φαινονται αξιπιστα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ δε μου ανοίγει αλλα θα τσεκάρω να δω και τι έχει απο thermaltake, είδα και κάποια enermax και μου φάνηκε περίεργο πως δε προτάθηκε κάτι τέτοιο αλλα επειδη δεν είμαι σίγουρος για την ώρα έλεγα ή το lepa ή το superflower.

 

άκυρο έχει πρόβλημα το site αυτη την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ δε μου ανοίγει αλλα θα τσεκάρω να δω και τι έχει απο thermaltake, είδα και κάποια enermax και μου φάνηκε περίεργο πως δε προτάθηκε κάτι τέτοιο αλλα επειδη δεν είμαι σίγουρος για την ώρα έλεγα ή το lepa ή το superflower.

 

άκυρο έχει πρόβλημα το site αυτη την ώρα.

Κορυφαια τροφοδοτικα τα Enermax αλλα δυστηχως τιμολογιακα ειναι σχεδον το ιδιο ψηλα με τα Seasonic γιαυτο και γενικα δεν τα προτεινουμε. Αλλιως ειναι αριστα τροφοδοτικα.

Εγω προσωπικα κοιταζω προς το http://www.skroutz.gr/s/4633378/EVGA-SuperNOVA-750-G2.htmlτο οποιο ειναι και Modular και Gold και εχει και την απιστευτη 10ετη εγγυηση.Φυσικα μονο το ComputerBeast και το Eshop το φερνουν Ελλαδα(εκτως αν αγορασεις απευθειαν απο Evga).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολύ καλό αυτο με τη 10ετη εγγύηση, μου φαίνεται απίστευτο, μακάρι να είχε το digital να έπαιρνα ένα τέτοιο.

 

περιμένω να δουλέψει πάλι το site γιατι αν δε κάνω λάθος είδα enermax γυρω στα 100 ευρω όσο και το lepa αλλα δε ξερω αν ειναι gold.

μεταξύ lepa και superflower καμμια γνωμη ?

 

εδώ Link.png Site: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817494020   βλέπω κακες κριτικες, ότι χάλασε μετα απο λίγο καιρο το lepa, οπότε με βλέπω ή για το superflower ή για κάποιο enermax.

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κοιταξε να δεις και για ενα πχ Seasonic Gold http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16817151088&cm_re=seasonic-_-17-151-088-_-Productγραφουνε μερικοι οτι τους χαλασε σε 6 μηνες,1χρονο κλπ τι παει να πει αυτο οτι δεν προτεινουμε Seasonic??

 

Θελω να πω οτι επειδη και εγω οταν ηταν να αγορασω καποια ηλεκτρονικα πραγματα,κοιταζα reviews στο Amazon παντου υπηρχαν αρνητικες βαθμολογιες απο περιπτωσεις που τους ειχαν χαλασει. Τι να κανουμε ετσι ειναι τα ηλεκτρονικα πραγματα,γιαυτο και εγω προσωπικα κυνηγαω τις εγγυησεις για να εχω το κεφαλι μου ησυχο(βλεπε και την υπογραφη μου Logitech fanboy καθως εχει την μεγαλυτερη και καλυτερη εγγυηση σε περιφερειακα :) )

 

Κατσε να ανεβει το site να εχουμε μια καλυτερη εικονα του τι ακριβως υπαρχει στα χρηματα αυτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφή το EVGA supernova 750 το οποίο σκίζει και στα review. 107 ευρώ τελική τιμή με μεταφορικά βγαίνει απο το shop της evga και 10 χρόνια εγγύηση. Μόλις παραλάβεις κάνεις register και upload την απόδειξη .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Fulgore σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα περιμένω οποιαδήποτε συμβουλή σου :) 

 

(όντως kosmagr όσο το σκέφτομαι τρελαίνομαι που δε μπορώ να πάρω το evga με 10 χρονια εγγύηση, δε το χωράει το μυαλο μου τόσο μεγάλη εγγύηση, πρέπει να ειναι απίστευτα ποιοτικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις φιλε Silenzio να αγορασεις απο αλλο καταστημα υπαρχει πολυ μεγαλη ποικιλια να σου συστησω,αλλα ανεφερες μονο απο digital. :)

 

Παντως,μια χαρα αυτα που σου προτειναν τα παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε benign, ναι δυστυχώς το πιστωτικό θα κοπεί απο digital master οπότε αναγκαστικα θα πάρω απο εκει (δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αυτη τη στιγμη να πάρω απο αλλου τροφοδοτικο και να χρησιμοποιησω το πιστωτικο για κάτι άλλο).

 

δεν αμφισβητω κανένα, όλα οσα προτάθηκαν ειναι ποιοτικά απλά το ψάχνω λίγο παραπάνω, και οποιαδήποτε επιπλέον γνώμη ειναι θετικότατη για μένα γιατι τη προηγούμενη φορα με την αγορά του xfx την πάτησα άσχημα και δεν είχε να κανει με μια ατυχή στιγμη (οπου εκει δε θα με πείραζε) αλλα με προβληματική σειρα τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε benign, ναι δυστυχώς το πιστωτικό θα κοπεί απο digital master οπότε αναγκαστικα θα πάρω απο εκει (δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα αυτη τη στιγμη να πάρω απο αλλου τροφοδοτικο και να χρησιμοποιησω το πιστωτικο για κάτι άλλο).

 

δεν αμφισβητω κανένα, όλα οσα προτάθηκαν ειναι ποιοτικά απλά το ψάχνω λίγο παραπάνω, και οποιαδήποτε επιπλέον γνώμη ειναι θετικότατη για μένα γιατι τη προηγούμενη φορα με την αγορά του xfx την πάτησα άσχημα και δεν είχε να κανει με μια ατυχή στιγμη (οπου εκει δε θα με πείραζε) αλλα με προβληματική σειρα τροφοδοτικού.

Σε καταλαβαινω σε ολους μας εχει συμβει.Παντως απο την αλλη μην αφησεις να σε πειραξει και να σου δημιουργησει φοβια με τα XFX γιατι η συγκεκριμενη εταιρια εχει βγαλει καλα τροφοδοτικα με εξαιρετικες τιμες απενταντι στον ανταγωνισμο.

 

Εγω παντως κοιταω για κριτικες απο τον κοσμο στο μεγαλυτερο site στον κοσμο και εκει φαινεται απο τα ποσοστα θετικων/αρνητικων ψηφων αν εχει βγει μια ελαττωματικη σειρα σε ενα προιον απο μια εταιρια. Αναφερομαι στο newegg.

 

Εχω προσωπικα την εξης τακτικη.Παιρνω παντοτε το πιο value for money γιατι ειναι σιγουρο οτι σε 3 χρονια (που ληγει η εγγυηση)θα το πουλησω να αγορασω φρεσκο,καινουργιο με ανανεωμενη εγγυηση και καινουργιες τεχνολογιες και παντα value for money,το πιο φτηνο αλλα και καλο.Ετσι δεν με νοιαζει ουτε αν εχει 5 η 10 χρονια εγγυηση γιατι μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα η τεχνολογια βελτιωνεται και οι τιμες πεφτουν,οποτε οσο πιο ακριβο προιον αγορασω και πιο πολυ χρονικα το κρατησω,τοσο πιο πολυ χρημα και ωφελος απο την ολοενα αναπτυσσομενη τεχνολογια χανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ σωστή η σκέψη και τακτική σου, γι αυτο μαρέσει να διαβάζω εδω στο φόρουμ γιατί ολοένα μαθαίνω πράγματα χρήσιμα απο έμπειρα άτομα στον τομέα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...