Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft κάνει open source ένα ακόμη μεγάλο μέρος του .NET, φέρνοντας το στο Linux και το OS X


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναλογα. Πχ, στο pc μου παιζουν ολα out of the box με vanilla kernel, δεν χρειαζεται να κανω τιποτα. Αντιθετα οταν εβαλα σε εναν αλλο σκληρο win 10 preview ετσι για να περασει η ωρα, επρεπε να εγκαταστησω ενα 20% απο υλικο που δεν ειχαν βρει.

 

Επισης εχω ενα roland rs-70 που πλεον ο driver δεν δουλευει σε win (παρατημενος απο την roland). Σε linux αναγνωριζεται και παιζει out of the box.

 

Επισης εχω ενα zoom r16 που δεν υποστηριζεται πληρως (ακομα) απο linux ενω παιζει κανονικα στα win, αν βαλω τον driver του.

όχι δεν είναι ανάλογα. Δεν θα σταθώ στο γεγονός ότι δοκίμασες τα win 10 που είναι TECHNICAL preview (ούτε καν απλό preview, δεν απευθύνεται σε απλούς χρήστες) αλλά θα σου πω ότι παρότι υπάρχουν συσκευές που μπορεί να παίζουν στο Linux out of the box ενώ στα windows όχι, γεγονός είναι ότι η υποστήριξη για windows είναι πολλαπλάσια από το Linux στο θέμα drivers.Αλλά δυστυχώς το προσωπικό μας παράδειγμα τείνουμε να τον κάνουμε γενικό κανόνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όχι δεν είναι ανάλογα. Δεν θα σταθώ στο γεγονός ότι δοκίμασες τα win 10 που είναι TECHNICAL preview (ούτε καν απλό preview, δεν απευθύνεται σε απλούς χρήστες) αλλά θα σου πω ότι παρότι υπάρχουν συσκευές που μπορεί να παίζουν στο Linux out of the box ενώ στα windows όχι, γεγονός είναι ότι η υποστήριξη για windows είναι πολλαπλάσια από το Linux στο θέμα drivers.Αλλά δυστυχώς το προσωπικό μας παράδειγμα τείνουμε να τον κάνουμε γενικό κανόνα.

 

και με τα 7 που ειχα παλια, παλι το ιδιο γινοταν.

 

στο οτι η υποστηριξη drivers στα win ειναι πολλαπλασια, συμφωνουμε.

 

απλα ανεφερα στην περιπτωση μου τι γινεται, γι αυτο ειπα αναλογα.

 

εστιασα στο οτι στα μηχανηματα μου παιζουν ολα out of the box με vanilla linux kernel ενω οταν ειχα windows επρεπε να περναω με το χερι επιπροσθετους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα Oracle; Του διαβόλου πράματα! Όσο για τους driver που λες, το ξέρεις ότι υπάρχουν κι άλλες γλώσσες πέρα από τις .NET και την C/C++ έτσι;

Καταρχήν....το .NET δεν είναι γλώσσα είναι frmaework το οποίο υποστηρίζεται από καμιά 20αριά γλώσσες (μέσα σε αυτές και η Delphi....)

Και ναι μέχρι να κάνεις compile τον driver ο άλλος θα έχει έτοιμη την εφαρμογή σε .NET. Γιατί για αυτό το σκοπό έγινε το NET , να πάρει το μέρος του "πως θα το κάνω" μακριά σου ώστε να εστιάσεις στο "τι θελω να κανω".

Τώρα τις παπαριές που ακούω από τ΄τοτε που βγήκε το NET και τα δήθεν vurnerabilities που έχει (έχει όπως όλα τα ποράγματα ,αλλα αυτοί που τα λένε δεν έχουνε ιδέα καν ποια ειναι αυτά) είναι από άτομα τα οποία δεν ασχολήθηκαν ποτέ σοβαρά μαζί του ή δεν το έχουνε δουλέψει καν. Έτσι απλά...

 

Αλήθεια η PHP θα υποστηρίξει ποτε εγγενώς παράλληλα tasks? οεο? ΟΧΙ σύμφωνα με την επισημη δηλωση της ομάδας ανάπτυξης της. Συγγνώμη θα μμέινω στην γελοία ASP .NET...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με τα 7 που ειχα παλια, παλι το ιδιο γινοταν.

 

στο οτι η υποστηριξη drivers στα win ειναι πολλαπλασια, συμφωνουμε.

 

απλα ανεφερα στην περιπτωση μου τι γινεται, γι αυτο ειπα αναλογα.

 

εστιασα στο οτι στα μηχανηματα μου παιζουν ολα out of the box με vanilla linux kernel ενω οταν ειχα windows επρεπε να περναω με το χερι επιπροσθετους drivers.

Ναι αλλά εδώ τώρα δεν συζητάμε την προσωπική περίπτωση του καθενός αλλά το αν ΓΕΝΙΚΑ έχουν τα windows καλύτερη υποστήριξη drivers, που συμφωνείς εξάλλου. Το προσωπικό σου παράδειγμα και του καθενός δεν συμβάλει σε κάτι παρά μόνο σε ασάφεια επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εδώ τώρα δεν συζητάμε την προσωπική περίπτωση του καθενός αλλά το αν ΓΕΝΙΚΑ έχουν τα windows καλύτερη υποστήριξη drivers, που συμφωνείς εξάλλου. Το προσωπικό σου παράδειγμα και του καθενός δεν συμβάλει σε κάτι παρά μόνο σε ασάφεια επί του θέματος.

 

Καλως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση ειναι θετικη αλα αναρωτιεμαι αν εχει η Microsoft απωτερα κινητρα.Παντως θυμαμαι πριν 4-5 χρονια το βρισιδι που ειχε φαει η Novell απο την linux κοινοτητα επειδη ειχε ανακοινωσει τοτε οτι θα συνεργαστει με την Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση ειναι θετικη αλα αναρωτιεμαι αν εχει η Microsoft απωτερα κινητρα.Παντως θυμαμαι πριν 4-5 χρονια το βρισιδι που ειχε φαει η Novell απο την linux κοινοτητα επειδη ειχε ανακοινωσει τοτε οτι θα συνεργαστει με την Microsoft.

Εαν δεν ήτανε όμως η Novell, h "κοινότητα" των φανατίλων δεν θα είχε τα μισά από όσα απολαμβάνει σήμερα από εταιρείες σαν την RedHat, Novell,Oracle...

Να θυμήσουμε το δάχτυλο Linus προς Nvidia?

Απαιτέις drivers φιλε και τους σηκώνεις κολωδάχτυλο? Εσύ τους πληρώνεις ή είναι υποχρεωμένοι επειδή είσαι ο Linus?

Αναρωτήσου μόνο γιατί σε όλες τις κοινότητες (και υπάρχουν πολλές και σοβαρές πίστεψέ με ) του >NET κανείς δεν βρίζει η αντιμετωπίζει υποτιμητικά τους Linuxades ενώ οι φανατικοί του Linux (που οι πιο πολοί από δαύτους δεν έχουνε ιδέα από C) πετάνε όποια παπαριά πει ο Linus ή ο Stalman...

 

Εμένα με χαροποιεί το γεγονός ότι επιτέλους θα μπορώ να μεταφέρω εφαρμογές για τους πελάτες μου KAI στο Linux απροβλημάτιστα... καλό για μένα (πιο πολυ δουλεια) καλό για τους πελάτες μου (πιο πολλοί πελάτες) πιο πολλά κέρδη για τις εταιρείς .net components.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ κάτσε να σκεφτώ λίγο.... το .net δεν είναι γλώσσα αλλά οκ. Οσο για την C/C++ τι σχέση έχουν με το .net?

 

Καταρχήν....το .NET δεν είναι γλώσσα είναι frmaework το οποίο υποστηρίζεται από καμιά 20αριά γλώσσες (μέσα σε αυτές και η Delphi....)

Και ναι μέχρι να κάνεις compile τον driver ο άλλος θα έχει έτοιμη την εφαρμογή σε .NET. Γιατί για αυτό το σκοπό έγινε το NET , να πάρει το μέρος του "πως θα το κάνω" μακριά σου ώστε να εστιάσεις στο "τι θελω να κανω".

Τώρα τις παπαριές που ακούω από τ΄τοτε που βγήκε το NET και τα δήθεν vurnerabilities που έχει (έχει όπως όλα τα ποράγματα ,αλλα αυτοί που τα λένε δεν έχουνε ιδέα καν ποια ειναι αυτά) είναι από άτομα τα οποία δεν ασχολήθηκαν ποτέ σοβαρά μαζί του ή δεν το έχουνε δουλέψει καν. Έτσι απλά...

 

Αλήθεια η PHP θα υποστηρίξει ποτε εγγενώς παράλληλα tasks? οεο? ΟΧΙ σύμφωνα με την επισημη δηλωση της ομάδας ανάπτυξης της. Συγγνώμη θα μμέινω στην γελοία ASP .NET...

 

Σωπάτε ρε! όλοι έξυπνοι είστε.

 

Στην Ελλάδα Oracle; Του διαβόλου πράματα! Όσο για τους driver που λες, το ξέρεις ότι υπάρχουν κι άλλες γλώσσες πέρα από τις αυτές του .NET και την C/C++ έτσι;

 

Ορίστε fixed. Είπαμε να είμαστε ναζί της γραμματικής αλλά μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε τι έγραψα, ή μήπως θέλετε να γράψω όλες τις γλώσσες του .ΝΕΤ;

 

Όσων αφορά το τι σχέση έχει η C/C++ με το .ΝΕΤ, καμία απολύτως. Εσύ μίλησες για drivers που γίνονται σε C/C++ γι αυτό την ανέφερα. Εγώ ουδέποτε δεν μίλησα για driver.

Υπάρχουν αρκετές γλώσσες προγραμματισμού εδώ και αρκετά χρόνια που επιτρέπουν τη δημιουργία εφαρμογών σε όλες τις πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπάτε ρε! όλοι έξυπνοι είστε.

 

 

Ορίστε fixed. Είπαμε να είμαστε ναζί της γραμματικής αλλά μην κάνετε πως δεν καταλαβαίνετε τι έγραψα, ή μήπως θέλετε να γράψω όλες τις γλώσσες του .ΝΕΤ;

 

Όσων αφορά το τι σχέση έχει η C/C++ με το .ΝΕΤ, καμία απολύτως. Εσύ μίλησες για drivers που γίνονται σε C/C++ γι αυτό την ανέφερα. Εγώ ουδέποτε δεν μίλησα για driver.

Υπάρχουν αρκετές γλώσσες προγραμματισμού εδώ και αρκετά χρόνια που επιτρέπουν τη δημιουργία εφαρμογών σε όλες τις πλατφόρμες.

 

Το να μπερδεύεις ενα framework με μια γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι θέμα γραμματικής αλλά οκ, ο καθένας με τις γνώσεις του και την οπτική του.

 

Τώρα για τους drivers αναφερόμουν στο παρακάτω μήνυμα, περισότερο για να θίξω το γεγονός ότι το Linux καλό και χρυσό μεν αλλά πολύ χαμένος χρόνος σε configuration/drivers κλπ κλπ και ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα.

Η συντριπτική πλειοψηφία των database server και website τρέχουν σε Linux συστήματα με Oracle databases(εκτός από την Ελλάδα φυσικά)... Μην ασχολείστε πολύ σοβαρά τόσα χρόνια, θα μας πάθετε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία των database server και website τρέχουν σε Linux συστήματα με Oracle databases(εκτός από την Ελλάδα φυσικά)... Μην ασχολείστε πολύ σοβαρά τόσα χρόνια, θα μας πάθετε τίποτα.

Άκυρο επιχείρημα το οποίο απέχει από την πραγματικότητα. Δεν υπάρχει "συντριπτική πλειοψηφία". Το 70% της Oracle απέναντι στο 68% της MSSQL δεν αποτελεί συντριπτική πλειοψηφία.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια μου στέλνει και ο ανιψιός μου (16 χρονών), να στον συστήσω να κάνετε παρέα.

 

..

 

Άλλες τρολιές?

Πες την αλήθεια ότι δεν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ Linux και ότι απλά τρολαρεις...

Δεν φταίει το Linux αν κάποια εταιρία δεν βγάζει drivers για αυτό, αν όμως υπάρξει δεν θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον σε αντίθεση με τα Windows που δεν θα βρίσκεις driver...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μπερδεύεις ενα framework με μια γλώσσα προγραμματισμού δεν είναι θέμα γραμματικής αλλά οκ, ο καθένας με τις γνώσεις του και την οπτική του.

 

Τώρα για τους drivers αναφερόμουν στο παρακάτω μήνυμα, περισότερο για να θίξω το γεγονός ότι το Linux καλό και χρυσό μεν αλλά πολύ χαμένος χρόνος σε configuration/drivers κλπ κλπ και ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα.

 

Δεν μπέρδεψα κανένα framework με γλώσσα προγραμματισμού είπα "υπαρχούν κι άλλες γλώσσες πέρα από τις(πληθυντικός, εννοώντας γλώσσες, τις γλώσσες προγραμματισμού δηλαδή) .ΝΕΤ και την C/C++".

 

Όσων αφορά τους drivers πάλι. Δεν ξέρω τι διανομές έχεις δοκιμάσει πάντως εγώ όσες φορές και να φόρτωσα linux δεν χρειάστηκε να κάνω εγκατάσταση κανένα driver πέρα από της κάρτας γραφικών. Μάλιστα πριν μερικές μέρες φόρτωσα μία πολύ ελαφριά έκδοση σε ένα αρχαίο P4 IBM που έχω και δούλεψε χωρίς να εγκαταστήσω απολύτως τίποτα. Αυτό που μ'αρέσει είναι το πως οι διανομές έχουν ήδη ιντερνετ κατά την εγκατάσταση και κατεβάζουν τα update κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπέρδεψα κανένα framework με γλώσσα προγραμματισμού είπα "υπαρχούν κι άλλες γλώσσες πέρα από τις(πληθυντικός, εννοώντας γλώσσες, τις γλώσσες προγραμματισμού δηλαδή) .ΝΕΤ και την C/C++".

 

Όσων αφορά τους drivers πάλι. Δεν ξέρω τι διανομές έχεις δοκιμάσει πάντως εγώ όσες φορές και να φόρτωσα linux δεν χρειάστηκε να κάνω εγκατάσταση κανένα driver πέρα από της κάρτας γραφικών. Μάλιστα πριν μερικές μέρες φόρτωσα μία πολύ ελαφριά έκδοση σε ένα αρχαίο P4 IBM που έχω και δούλεψε χωρίς να εγκαταστήσω απολύτως τίποτα. Αυτό που μ'αρέσει είναι το πως οι διανομές έχουν ήδη ιντερνετ κατά την εγκατάσταση και κατεβάζουν τα update κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης.

Say that again... Στο άλλο νήμα είχα περιγράψει πώς τρέχει ένα laptop Compaq 12ετίας με Pentium III και 512ΜΒ μνήμη: out-of-the-box και τρέχει πυρήνα Linux του 2014, όχι Windows XP του... 2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συντριπτική πλειοψηφία των database server και website τρέχουν σε Linux συστήματα με Oracle databases(εκτός από την Ελλάδα φυσικά)... Μην ασχολείστε πολύ σοβαρά τόσα χρόνια, θα μας πάθετε τίποτα.

 

Η netcraft άλλα λέει. Για ψάξ' το λίγο καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...