Προς το περιεχόμενο

Πιθανός κατεστραμμένος σκληρός δίσκος.


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι δικό μου το αναφερόμενο Turbo-X σύστημα (Turbo X B5125 - Core i7).
Δεν έκανε μεγάλη χρήση πέρα από Poker (τέτοιοι τύποι, τσοντάκιδες & οι bothway κολλάνε 100% τα καλυτερότερα Virus - στην αρχή εκεί πήγε ο νους μου).

Μου το έφερε το παλικάρι γιατί και καλά δε φορτώνει. Αυτό που βλέπουμε είναι ένας πίνακας στο bootstrap (σπάνιος από αυτά που έχω δει so far μπορώ να πω), ο οποίος δείχνει να κατεβάζει σφάλματα που έχουν να κάνουν με το σκληρό. Δε bootάρει με τίποτα.
Όταν φυσικά προσπάθησα να τον κάνω Format και Install νέα Windows από πάνω (7 64 -> 7 64), μου έβγαζε Unsupported Error και έναν κωδικό που αμφιβάλλω αν τον είχε το Web. 
Delete τα partitions και το system το κατάφερα. Και έχει μείνει έτσι (εκτός εγγύησης εννοείται).

Για κατεστραμμένα sectors τον κόβω, δε ξέρω τι λέτε εσείς και αν χρειάζεται να περάσω από σπίτι του να βγάλω πικουλίνα το error να το δείτε..
Αν είναι ο HDD λέτε να μετράει να του βάλω κάναν 2.5ρη SSD; Αυτά τα Turbo-X ανοίγουν εύκολα φαντάζομαι απ΄ το πάτο τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αύτο που θα έκανα στη θέση σου θα ήταν να βγάλω τον σκληρό και να τον συνδέσω σε ένα αλλο pc και να τρέξω ενα hd sentinel να δώ τι γίνεται.Σε ενός φίλου μου λαπτοπ turbo x έβγαινε πολύ εύκολα από κάτω ο σκληρός.Πάντως αν θέλει αλλαγή ας βάλει κανέναν ssd να ξεμπερδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Delete τα partitions και το system το κατάφερα. Και έχει μείνει έτσι (εκτός εγγύησης εννοείται).

Από που το έκανες αυτό;Μέσα από το Install τον windows;;

Το error στο format σε ποιο σημείο σου το βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Ναι μέσα, και αμέσως μόλις πάω να εγκαταστήσω πάνω στο νέο Primary partition τα επόμενα Windows ας πούμε.
Θυμάμαι πως δεν το καθυστερούσε καθόλου το Error, ίσως με το κλικ παρουσιαζόταν και κατευθείαν.

Σημαντική λεπτομέρεια που παρέλειψα.. το κάθε step του procedure και κυρίως το κάθε delete partition / format.. διαρκούσε περίπου 30s για να πραγματοποιηθεί. Πολύ πιο αργό από το φυσιολογικό τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πρέπει να μας πεις τι μήνυμα λάθους βγάζει,αφού βλέπει τον δίσκο ίσως να υπάρχει πρόβλημα με το να είναι gpt, ή υπάρχει πρόβλημα πρόσβασης στο δισκάκι εκκίνησης,αν είναι σε συσκευή usb3 ή πάνω σε controller που δεν υποστηρίζεται τότε ξεκινάει μεν κανονικά από αυτό αλλά δεν προχωράει η εγκατάσταση αν δεν περάσεις πρώτα το κατάλληλο driver. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελφά και υπόλοιποι..


Περίπου 1,5 ώρα χρειάστηκα να περάσω το παρακάτω screen (και 10λεπτα τα προηγούμενα)..


2ywiud0.jpg

 

Καταλήγουμε εδώ λοιπόν..

25q3ec6.jpg

 

Και με ένα ENTER πάλι εδώ..

 

xvn1z.jpg

 

Εν τω μεταξύ, ας πούμε πως βρήκαμε αυτό. Παίζει να είναι και ένα ακόμη Error, σε περιπτώσεις που όντως είχα διεγραμμένο το System Partition (των 100mb).

Πραγματικά είναι επίπονο να το περιμένω όμως ρε.. Λέω να ξεκινήσω να το ξεβιδώνω αφού μου λέτε πως είναι modular το καταραμένο, και να κοιτάξω να συνδέσω σε μια SATA του Desktop μου για κάνα Checkdisk και Crystal Disk Info. Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λέω να ξεκινήσω να το ξεβιδώνω αφού μου λέτε πως είναι modular το καταραμένο, και να κοιτάξω να συνδέσω σε μια SATA του Desktop μου για κάνα Checkdisk και Crystal Disk Info. Ε;

 

σχεδον σε ολα τα λαπτοπ, ο σκληρος και οι μνημες εχουν ξεχωριστο καπακι. οποτε λογικα τον βγαζεις πολυ ευκολα. Επειδη μου εχει τυχει, μπορει οταν θα τον βαλεις σαν εσωτερικο να μην μπορει να γινει format μεσα απο τα windows. (σπανιο μεν αλλα οπως ειπα...). Στη δικια μου περιπτωση ειχα ενα δευτερο υπολογιστη, εβγαλα το σκληρο του, και εβαλα σαν μοναδικο του λαπτοπ. οποτε ξεκινας σα να κανεις εγκατασταση και οταν με το καλο τελειωσει το format, τον βγαζεις. Ολα αυτα με την προυποθεση οτι δεν εχει καποιο σοβαρο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πανεύκολη δουλειά ήταν, 25 δευτερολέπτων.

Τον σύνδεσα με το Desktop.

1. Μετά από 2 RR, δεν φαινόταν πουθενά στο Computer.
2. Ούτε στο Administrative Tools.
3. Ούτε στο Crystal Disk Info.
4. Εάν φαινόταν στο BIOS, επειδή έχω 5 μηχανικούς και 1 SSD δε μπορώ να πω σίγουρα, θα ήταν ένα ξέμπαρκο "E:" χωρίς manufacturer/model.. άρα στάνταρ θα είχε θέμα.

Καμένος θα είναι, 100%.

Να προβούμε σε αγορά 2.5ρη SSD λέω.. Αν και έχω τον Evo 120GB 3.5 λέω να τον πάω για ένα 50€ για SSDNow V300 2.5.
Καλά δε θα 'ναι based on VFM; Ή καλύτερα λέτε τη πεπατημένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...