Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το πας κάπου συγκεκριμένα θα σου πω ότι πραγματικά θα εκπλαγείς αν με γνωρίσεις.

Αυτο μου αρκει. Καλη σου μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Έλληνας εργοδότης είναι τόσο γύφτος, που δεν τον νοιάζει αν μία πολύ μικρή μερίδα να κάνει μποϋκοτάζ. Ξέρει ότι ο Έλληνας πολύ εύκολα ξεχνάει. Black Friday, Χριστούγεννα, cyber week, όλοι στο μαγαζί πάλι να γίνεται πανικός. Όχι λοιπόν.

Να πας στο κατάστημα, να σε ρωτάνε ευγενικά αν θες να πάρεις κάτι και να τους λες κατάμουτρα "Ξέρετε, αυτά διαβάζω στο διαδίκτυο, οπότε μάλλον όχι". Και να φροντίσεις να σε ακούει ο προιστάμενος και άλλοι 10 πελάτες. Μόνο έτσι καταλαβαίνουν τα παλικαράκια.

Γνωστή μου, που δούλευε εκεί, μετά από 12 χρόνια δουλειάς, απολύθηκε. Αιτιολογία; "Πτώση απόδοσης, λυπάμαι". Το ότι συνέβη ένα μήνα μετά το γάμο της, οπότε ο εργοδότης αυτόματα έκανε τους συνειρμούς, οικογενειακές υποχρεώσεις, εγκυμοσύνες ( αυτό που το πας ;;; ), άδειες, επιδόματα κλπ, μάλλον ήταν "σύμπτωση".

Από τη στιγμή που το 99% των εργαζομένων φοβούνται για τη θέση τους, μόνο η δύναμη των πελατών μπορεί να αλλάξει την κατάσταση. Εκατό φορές προτιμότερο να αγοράσω από το Μήτσο στο ίντερνετ, που συντηρεί μία αποθήκη και στέλνει με κούριερ, παρά από τέτοιες εταιρείες.

 

Aν και δεν είμαι του "ξεκατινιάσματος" στη συγκεκριμένη περίπτωση παίζει να δουλεύει. Απλά δεν είμαι καλός στους λεπτούς χειρισμούς και μπορεί να τρομοκρατήσω άδικα τον/την υπαλληλάκο που δε φταίει παρά μόνο στο ότι δε τους κάνει καταγγελίες. Eπίσης ο μόνος λόγος που επισκεφτόμουν το παμπλικ στο παρελθόν ήταν ένα ζευγάρι φθηνές ψείρες ακουστικά της Panasonic που δύσκολα εύρισκα αλλού. Τώρα με όλα αυτά που έχω μάθει είμαι πολύ διστακτικός να πατήσω εκεί το πόδι μου μόνο κ μόνο για ξεκατίνιασμα. Αφού οι άνθρωποι που είναι πίσω από την επιχείρηση είναι τρόμπες και εκμεταλλευτές στυγνοί. Το ίδιο και Jumbo και Πλαίσιο.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάντια και τα πάμπλικ δεν είναι τα μόνα δυστυχώς. Με αυτά που συνεχίζω να διαβάζω εδώ μέσα μάλλον το ένστικτό μου με προφύλαξε από τα χειρότερα πριν από σχεδόν 4 χρόνια όπως προείπα.

12ωρα/ρεπό απλήρωτα, εκβιασμοί και δεν συμμαζεύεται... ΚΑΤΑΝΤΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πολλές επιλογές εργασιακό τομέα.

Η κρίση θα χρειαστεί δυστυχώς 10-20 χρόνια για να περάσει.

 

Οπότε αναλόγως ο καθένας κρίνει τι θα κάνει στο μέλλον.

Υπάρχουν κάποιοι ήδη βολεμένοι σε καλές εταιρείες που δεν επηρεάστηκαν πολύ από την κρίση ή στο δημόσιο και δεν φεύγουν στο εξωτερικό. Οι πιο πολλλοί αν μείνουν άνεργοι, δεν θα βρούνε δουλειές με τα ίδια χρήματα.

 

Είναι τραγικό βέβαια πολλές εταιρείες να μην τηρούν ακόμη και τον σημερινό ήδη πολύ χαμηλό βασικό μισθό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 7/12/2017 στις 11:36 ΠΜ, De@th L0rd είπε

Aν και δεν είμαι του "ξεκατινιάσματος" στη συγκεκριμένη περίπτωση παίζει να δουλεύει. Απλά δεν είμαι καλός στους λεπτούς χειρισμούς και μπορεί να τρομοκρατήσω άδικα τον/την υπαλληλάκο που δε φταίει παρά μόνο στο ότι δε τους κάνει καταγγελίες. Eπίσης ο μόνος λόγος που επισκεφτόμουν το παμπλικ στο παρελθόν ήταν ένα ζευγάρι φθηνές ψείρες ακουστικά της Panasonic που δύσκολα εύρισκα αλλού. Τώρα με όλα αυτά που έχω μάθει είμαι πολύ διστακτικός να πατήσω εκεί το πόδι μου μόνο κ μόνο για ξεκατίνιασμα. Αφού οι άνθρωποι που είναι πίσω από την επιχείρηση είναι τρόμπες και εκμεταλλευτές στυγνοί. Το ίδιο και Jumbo και Πλαίσιο.

Ναι ισχυει πρεπει ναμαστε λιγο προσεκτικοι με το πως φερομαστε στον απλο υπαλληλο (μη προϊσταμενο). Δεν φταινε συνηθως.

 

Παντως η αληθεια ειναι δεν υπαρχουν και παρα πολλες εναλλακτικες να πας εκτος και αν λες μικρα ιδιωτικα καταστηματα. Mediamarkt δεν ξερω πόσο παρανομουν ή όχι οι Γερμανοι αλλα ξερω πως δεν δινουν καλα χρηματα. Λιγο λιγοτερα και απο Παμπλικ δηλαδη. Αναφερθηκε και εδω νομιζω. Για Κωτσοβολο δεν γνωριζω τιποτα. 

 

Παντως μιας και λεμε για αλυσιδες, οφειλω να παραδεχτω τα ZARA. Δουλεψε μια 5ετια ξαδερφη μου εκει και σε γενικοτατες γραμμες σχετικα καλα μιλουσε για την δουλεια. Ξεκινησε οντας τριτοετης φοιτητρια και παρεμεινε εκει οντας και μεταπτυχιακη μετα. Παραιτηθηκε οταν το τελειωσε και επειδη πηγε για 3μηνη Πρακτικη εξωτερικο. Γυρισε Ελλαδα και μετα απο κατι μηνες βρηκε μια δουλεια σε μια εταιρια με μισθο 850-900 ευρω οποτε δεν ξαναπηγε Ζαρα. 

Ωστοσο ειχε κρατημενη την θεση. Στην ουσια βρισκοταν σε αδεια ανευ αποδοχων. Ηταν καλη και της ειπαν πως αν γυρισει κ θελει να συνεχισει εκει κανενα προβλημα. Πιστευω θετικο αυτο. Υπηρχε καπως πιεση στην δουλεια αλλα νορμαλ πραγματα. 4ωρο δηλωμενη με 300 ευρω και ασφαλιση ΙΚΑ. Δουλευε πολυ συχνα παραπανω ομως (5 ως 7 ωρες στα 2/3 της συνολικης παραμονης της εκει και πολυ σπανια ακομα και 9ωρο). Δεν την πειραζε διοτι ΚΑΘΕ υπερωρια πληρωνοταν κανονικοτατα και ο μισθος καθε μηνα στην ωρα του. Οποτε λιγο πολυ 400-450 ευρω τα επαιρνε ετσι. Και συχνα ανα 2-3 μηνες χτυπουσε και άδειες πχ 1 εβδομαδας γιατι αμα ηθελες τα παιρνες σε ρεπο τις ωρες αυτες. Αργοτερα την αναβαθμισαν σε 6ωρο με μισθο καπου 450 ευρω νομιζω. Λιγο με κανα μπονους και μια ωρα παραπανω εφτανε τα 500-550. Στο τελος νομιζω παιζοταν καποια προαγωγη συν 8ωρο κ λεφτα 650-700 (αντε 800 με υπερωρια κ στοχους να πηγαινε). Γενικα δηλαδη μου ελεγε υπηρχε μια στοιχειωδης εξελιξη και τηρηση κανονισμων. Το κλιμα σχετικα καλο αλλα αναλογα το διευθυντη. Τα πρωτα 2 ετη ελαφρως καλο με περιεργες στιγμες κ μετα οταν ανελαβε μια κυρια βελτιωθηκε. Αλλες φιλες της σε αλλες εταιριες ρουχων, τις διναν σωρηδόν άδειες ως αμοιβη υπερωριων. Θυμαμαι φιλη της, Φλεβαρη να καθεται 2-3 βδομαδες ως ανταμοιβη για τισ υπερωριες του χειμώνα!

Οχι να κανω διαφημιση αλλα απλα ειπα να πω μια αποψη καλο ειν να ξερει ο κοσμος που παιζει τι. Ξερω αλλα 2 ατομα ζαρα. Ιδιες αφηγησεις. Θετικες δηλαδη. Απ αυτους μια παραιτηθηκε οχι λογω εταιριας καθαυτου (οι παροχες ιδιες με ξαδερφης μου) αλλα λογω νεοτοποθετημενου διευθυντη καταστηματος που ηταν βλακας και θυμαμαι εφυγε εκεινη με αλλα 2-3 ατομα μονομιας. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

500 ευρώ πάντως για εφτάωρο δε το λες καλό όμως. Απλά η φίλη σου είχε και εισόδημα από κάπου άλλου, αλλιώς δε θα τη πάλευε ή έμενε στους δικούς της. Επίσης τι είδους σχολή και μεταπτυχιακό ήταν αυτό που σου επιτρέπει να δουλεύεις σε μόνιμη βάση ένας θεός ξέρει. Γενικότερα η ιστορία της φίλης σου μπάζει μερικώς.

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, De@th L0rd είπε

500 ευρώ πάντως για εφτάωρο δε το λες καλό όμως. Απλά η φίλη σου είχε και εισόδημα από κάπου άλλου, αλλιώς δε θα τη πάλευε ή έμενε στους δικούς της. Επίσης τι είδους σχολή και μεταπτυχιακό ήταν αυτό που σου επιτρέπει να δουλεύεις σε μόνιμη βάση ένας θεός ξέρει. Γενικότερα η ιστορία της φίλης σου μπάζει μερικώς.

Συμφωνώ απόλυτα.

Αυτά που διαβάζω γενικώς εδώ μέσα του τύπου "Εντάξει, παίρνω 300 και τη βγάζω", πρέπει να είναι αιτία για μπαν επί τόπου.

Λες και εμείς που θέλουμε 1000+ για να τη βγάλουμε είμαστε κακομαθημένα που έμαθαν να ζουν στη χλιδή.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εξαρτάται και ο καθένας σε τι φάση είναι στη ζωή του. Αν μένεις με τους γονείς, δεν έχεις έξοδα και είσαι 20 χρονών και παίρνεις 5 κατοστάρικα μπορείς να ζεις και σαν άρχοντας και να πηγαίνεις Μύκονο το καλοκαίρι. Αν έχεις 2 παιδιά παντρεμένος και μένεις στο ενοίκιο δε θα σου φτάνουν τα 1000 ούτε για να τη βγάλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Καλά εξαρτάται και ο καθένας σε τι φάση είναι στη ζωή του. Αν μένεις με τους γονείς, δεν έχεις έξοδα και είσαι 20 χρονών και παίρνεις 5 κατοστάρικα μπορείς να ζεις και σαν άρχοντας και να πηγαίνεις Μύκονο το καλοκαίρι. Αν έχεις 2 παιδιά παντρεμένος και μένεις στο ενοίκιο δε θα σου φτάνουν τα 1000 ούτε για να τη βγάλεις.

Φίλε μου δεν υπάρχουν φάσεις στη ζωή σου.

Ο μισθός που κερδίζεις, κατ' ελάχιστο θα πρέπει να σου δίνει τόσα, που να μπορείς να έχεις στέγη, να τραφείς, να ντυθείς, να πας στο γιατρό και γενικά να είσαι αυτοσυντήρητος χωρίς υπερβολές. Και μιλώ πάντα για 1 άτομο, τον εαυτό σου. Φτάνει ο μισθός για όλα αυτά; Αν όχι, τότε δεν είναι μισθός. Χαρτζιλίκι είναι. Το ότι κάποιος άλλος μπορεί να πληρώνει για σένα, δεν κάνει το μισθό τεράστιο.

  • Like 8
  • Thanks 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα παιδιά, τελικά μετά από σχεδόν  1 χρόνο ήρθε η σειρά μου, με πήρανε τηλέφωνο σήμερα από τα public άλλα δεν κατάλαβα την διαδικασία θα πάω από εκεί δεν με είπε κάτι μόνο ότι να πάρω αύριο τηλέφωνο να μιλήσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα τελικά παίρνω και δεν απαντάνε τώρα, η διαδικασία ποια είναι; τους είπα αν γίνεται να παω απο το κατάστημα να μιλήσω με κάποιον και με ειπε δεν γίνεται το οτι με πηρανε παει να πει οτι θα με παρουν στα public; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει να τους πάρεις εσύ τηλέφωνο, δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα. Τι γελοιότητες είν' αυτές..

Ψάξε για τίποτ' άλλο θα έλεγα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τι πάει να πει να τους πάρεις εσύ τηλέφωνο, δεν το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα. Τι γελοιότητες είν' αυτές..

Ψάξε για τίποτ' άλλο θα έλεγα εγώ.

 έκανα βλακεία δεν ξέρω τους είπα να πάω από το κατάστημα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο, από αθηνα με πήρανε  ενώ το κατάστημα είναι θεσσαλονικη, το ανθρωπινό δυναμικό του public λέει ήτανε, από εκεί και πέρα επειδή με είπανε είναι με βάρδιες και δεν έχω αμάξι κάπου θόλωσα και με είπε η κοπέλα άμα θες πάρε με αύριο να με πεις, άλλα θα βολευτώ με το αστικό δεν πειράζει,  νομίζω χάθηκε η θέση όλα τελείωσαν  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...