Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Vodafone, άτομο ξεκίνησε από πωλήτρια, μετά έγινε διευθύντρια και μετά επιθεωρητρια και σύντομα θα αναλάβει δικό της κατάστημα σαν συνεργάτης.Πολλοί είναι έτσι εκεί, άλλοι έγιναν εκπαιδευτές, άλλοι μπήκαν σε ανώτερες θέσεις στην εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, jmmys είπε

Στη Vodafone, άτομο ξεκίνησε από πωλήτρια, μετά έγινε διευθύντρια και μετά επιθεωρητρια και σύντομα θα αναλάβει δικό της κατάστημα σαν συνεργάτης.Πολλοί είναι έτσι εκεί, άλλοι έγιναν εκπαιδευτές, άλλοι μπήκαν σε ανώτερες θέσεις στην εταιρεία.

Αυτήν την στιγμή θα πάω για την ομάδα internet ( έχω περάσει τεστ και συνέντευξη ) πλέον νομίζω λέγεται ομάδα ready δεν ξέρω ακόμα τι με περιμένει αλλά διαβάζοντας σε φόρουμ τα ίδια λένε αλλά παίζουν πολλά αν είσαι καλός στην δουλειά σου και επίσης αν έχεις λίγη τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Αυτήν την στιγμή θα πάω για την ομάδα internet ( έχω περάσει τεστ και συνέντευξη ) πλέον νομίζω λέγεται ομάδα ready δεν ξέρω ακόμα τι με περιμένει αλλά διαβάζοντας σε φόρουμ τα ίδια λένε αλλά παίζουν πολλά αν είσαι καλός στην δουλειά σου και επίσης αν έχεις λίγη τύχη 

Γενικά κράτα μικρό καλάθι. Κοίτα να είσαι σωστός αφού από τα γραφόμενα σου φαίνεται πως σε ενδιαφέρει αρκετά το ''αντικείμενο'' και μετά ότι βρέξει ας κατεβάσει.

 

Να θυμάσαι όμως κάτι. Για κάθε πωλητή που με τα χρόνια έγινε υπεύθυνος υπάρχουν 100 άλλοι που φάγαν τα σκατά και το άγχος της πώλησης και μετά είτε παραιτήθηκαν είτε τους απέλυσαν επειδή δεν έπιαναν τους στόχους. Επίσης στη χώρα της αναξιοκρατίας μην αποκλείεις πως κάποιος είχε γνωστό που τον βοήθησε να αναρριχηθεί... ή κάποια να κοιμήθηκε με κάποιον.

Όπως και να 'χει πήγαινε και δες μόνος σου, όπως ανέφερες στα πάντα στη ζωή πρέπει να έχεις μια δόση τύχης... από μικρή έως μεγάλη.

Προβληματίσου πάντως γιατί τέτοιες αλυσίδες απασχολούν νέους κάτω των 25 ετών  για θέσεις πωλητών/ταμείων και γιατί αν πας κάπου βλέπεις πως συνεχώς γίνεται ανακύκλωση προσωπικού με διαφορετικούς υπαλλήλους κάθε μερικούς μήνες.

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν :

α. Δεν έχεις μέσο,

β. Δεν πας με "βαριά" χαρτιά, προοριζόμενος να γίνεις κάποιος εκεί,

Μην περιμένεις και πολλά. Δυστυχώς η ως τώρα εμπειρία μου αυτό έχει δείξει. Το μόνο που μπορείς να διεκδικήσεις με την (καλή) απόδοσή σου, είναι μία θέση στην εταιρία. Αν παρ' όλα αυτά κάτσει κάτι καλύτερο, τότε καλοδεχούμενο. Αν έχεις βέβαια την υπομονή και δε φύγεις.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ, ακόμα είμαι 22 ετών, θα δω πως θα πάει το πράγμα. Η αλήθεια είναι πως μια γεύση την έχω πάρει, διότι έχω κάνει 6 μήνες πρακτική σε κατάστημα COSMOTE. Δυστυχώς παρότι έχω τελειώσει τεχνικός δικτύων και τηλεπικοινωνιών, με βάλανε για πρακτική στα καταστήματα που σημαίνει πωλήσεις, ενώ κάποιους άλλους τους είχανε στους τεχνικούς πεδίου. Δυστυχως λόγο στρατού δεν μπορούσα να συνεχίσω στο κατάστημα και με τον καιρό στον στρατό, όπως καταλαβαίνετε οι επαφές χαθήκανε αλλά επίσης ποιο εύκολο να βρεις δουλειά ως πωλητής ,απ' ότι τεχνικός πεδίου αλλά η αλήθεια είναι θα μου άρεσε πιο πολύ να είμαι έξω στο δρόμο και ας είμαι πάνω κάτω και να κάνω την δουλειά μου , από το να πριζω κόσμο να κάνει μια σύνδεση, για αυτό και με την ομάδα ready που παρόλο που και έκει πωλητής θα είσαι, έχεις τουλάχιστον και την ενασχόληση συσκευών ρούτερ συνδέσεων κτλπ πλέον κλείνουν και ραντεβού , τώρα όπου πάει και όπως κάτσει δυστυχώς δεν είχα μυαλό να περάσω σε μια σχολή και επέλεξα το ΙΕΚ τώρα αν μπω σε σχολή στην καλύτερη των περιπτώσεων να τελειώσω στα 27-28 μου και να μην ξέρω αν αυτό θα με φτάσει εκεί που θέλω ,βέβαια μπορώ αν το θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με τα δίκτυα να διαβάσω πολύ για κάποια πιστοποίηση αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και παλι

2 ώρες πριν, Vasivouzoukos είπε

Γενικά κράτα μικρό καλάθι. Κοίτα να είσαι σωστός αφού από τα γραφόμενα σου φαίνεται πως σε ενδιαφέρει αρκετά το ''αντικείμενο'' και μετά ότι βρέξει ας κατεβάσει.

Να θυμάσαι όμως κάτι. Για κάθε πωλητή που με τα χρόνια έγινε υπεύθυνος υπάρχουν 100 άλλοι που φάγαν τα σκατά και το άγχος της πώλησης και μετά είτε παραιτήθηκαν είτε τους απέλυσαν επειδή δεν έπιαναν τους στόχους. Επίσης στη χώρα της αναξιοκρατίας μην αποκλείεις πως κάποιος είχε γνωστό που τον βοήθησε να αναρριχηθεί... ή κάποια να κοιμήθηκε με κάποιον.

Όπως και να 'χει πήγαινε και δες μόνος σου, όπως ανέφερες στα πάντα στη ζωή πρέπει να έχεις μια δόση τύχης... από μικρή έως μεγάλη.

Προβληματίσου πάντως γιατί τέτοιες αλυσίδες απασχολούν νέους κάτω των 25 ετών  για θέσεις πωλητών/ταμείων και γιατί αν πας κάπου βλέπεις πως συνεχώς γίνεται ανακύκλωση προσωπικού με διαφορετικούς υπαλλήλους κάθε μερικούς μήνες.

 

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Αν :

α. Δεν έχεις μέσο,

β. Δεν πας με "βαριά" χαρτιά, προοριζόμενος να γίνεις κάποιος εκεί,

Μην περιμένεις και πολλά. Δυστυχώς η ως τώρα εμπειρία μου αυτό έχει δείξει. Το μόνο που μπορείς να διεκδικήσεις με την (καλή) απόδοσή σου, είναι μία θέση στην εταιρία. Αν παρ' όλα αυτά κάτσει κάτι καλύτερο, τότε καλοδεχούμενο. Αν έχεις βέβαια την υπομονή και δε φύγεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Temenos Group.

Intralot, European Dynamics, singular, και πολλές πολυεθνικές (όσες έχουν μείνει)

Πωλητής είναι η καλύτερη υποδομή για την καριέρα. Μάθε να πουλάς, κι όλα μετά θα σου φαίνονται εύκολα. Οι μεγαλύτεροι μάνατζερς ξεκίνησαν από πωλητές. Όλο το ζουμί μιας επιχείρησης είναι οι πωλήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά με ξανά πήρανε και με είπανε να πάω από το κατάστημα για δεύτερη συνέντευξη, (η πρώτη έγινε στο τηλέφωνο)   και η ατυχία μου συνεχίζεται δυστυχώς  γιατί την μέρα που με είπανε να πάω δίνω εξετάσεις για το δίπλωμα και δυστυχώς η ιστορία είναι πικρή και εκεί,  οπότε δεν γινόταν και στα 2 να πάω, δηλαδή τόσες μέρες έχει η εβδομάδα εκεί βρήκανε; 

Επεξ/σία από panos0100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/9/2018 στις 2:59 ΜΜ, Vasivouzoukos είπε

Ναι σε καταλαβαίνω. Και εγώ θα ήμουν έτοιμος να κάνω χαρακίρι αν έχανα μια τέτοια τεράστια ευκαιρία για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία.

Άλλωστε σαν πωλητής στο public και σε κάθε τέτοιου είδους αλυσίδα και θα καλοπληρώνεσαι και δεν θα σε πιέζουν οι ανώτεροι και οι πελάτες θα δείχνουν κατανόηση και θα σου συμπεριφέρονται στην εντέλεια. 

Και είναι καλύτερα να κάθεται και να μη δοκιμάσει καν; Ή θα βάλουμε εμείς ό,τι μπορεί ο καθένας και θα τον πληρώνουμε;

Δεν υπάρχει κάτι απόλυτο, δεν είναι όλες οι θέσεις για όλους. Αυτό που για κάποιους είναι ιδανικό ή ευκαιρία για άλλους μπορεί να είναι χάλι μαύρο.

24 λεπτά πριν, panos0100 είπε

Τελικά με ξανά πήρανε και με είπανε να πάω από το κατάστημα για δεύτερη συνέντευξη, (η πρώτη έγινε στο τηλέφωνο)   και η ατυχία μου συνεχίζεται δυστυχώς  γιατί την μέρα που με είπανε να πάω δίνω εξετάσεις για το δίπλωμα και δυστυχώς η ιστορία είναι πικρή και εκεί,  οπότε δεν γινόταν και στα 2 να πάω, δηλαδή τόσες μέρες έχει η εβδομάδα εκεί βρήκανε; 

Θα πάρεις ήρεμα και θα τους εξηγήσεις οτι σε ενδιαφέρει πολύ αλλά δυστυχώς εκείνη την ημέρα δίνεις εξετάσεις για δίπλωμα και δεν μπορεί να αλλάξει η εξέταση. Αν γίνεται να σε δουν κάποια άλλη ώρα ή κάποια άλλη μέρα. Καλή επιτυχία, γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Και είναι καλύτερα να κάθεται και να μη δοκιμάσει καν; Ή θα βάλουμε εμείς ό,τι μπορεί ο καθένας και θα τον πληρώνουμε;

Δεν υπάρχει κάτι απόλυτο, δεν είναι όλες οι θέσεις για όλους. Αυτό που για κάποιους είναι ιδανικό ή ευκαιρία για άλλους μπορεί να είναι χάλι μαύρο.

Θα πάρεις ήρεμα και θα τους εξηγήσεις οτι σε ενδιαφέρει πολύ αλλά δυστυχώς εκείνη την ημέρα δίνεις εξετάσεις για δίπλωμα και δεν μπορεί να αλλάξει η εξέταση. Αν γίνεται να σε δουν κάποια άλλη ώρα ή κάποια άλλη μέρα. Καλή επιτυχία, γενικά.

Σε ευχαριστώ πολύ, ελπίζω να με πάρουν τους είχα πει ότι δεν μπορώ την πεμτη και με είπε ότι η κοπέλα θα το έλεγε   στο κατάστημα και θα με πάρουν ξανά, άλλα δεν με πήρανε θα πάρω εγώ αύριο αν είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 hours ago, Ghost.Dog said:

Temenos Group.

Intralot, European Dynamics, singular, και πολλές πολυεθνικές (όσες έχουν μείνει)

Πωλητής είναι η καλύτερη υποδομή για την καριέρα. Μάθε να πουλάς, κι όλα μετά θα σου φαίνονται εύκολα. Οι μεγαλύτεροι μάνατζερς ξεκίνησαν από πωλητές. Όλο το ζουμί μιας επιχείρησης είναι οι πωλήσεις.

Νομιζω οτι μπερδευεις τον πωλητη με το μαρκετινγκ. Τουλαχιστον σε αυτο το επιπεδο εταιρειων οι διαφορες μεταξυ του ενος και του αλλου ειναι αιωνιες. Σπουδαιοι μανατζερς λοιπον σε τετοιες εταιρειες, συνηθως καταληγουν ανθρωποι που ξεκινησαν απο μαρκετινγκ. Και οχι αυτοι που ξεκινησαν πουλωντας sim σε πιτσιρικαδες και γιαγιαδες. Οι δευτεροι στην καλυτερη καταληγουν υπευθυνοι κανενος μαγαζιου (δηλαδη πωλητες με πολλαπλασιες ευθυνες για κανα 50ευρω-100ευρω το μηνα παραπανω), αντε και κανενας πολυ λαμπρος αστερας με σπουδες κλπ να χωθει σε καμια junior θεσουλα μαρκετινγκ.

Πραγμα που σε επιπεδο πολυεθνικων γενικα ειναι πολυ δυσκολο διοτι οι περισσοτεροι πωλητες στα καταστηματα δεν ειναι καν υπαλληλοι της εταιρειας για να πεις οτι το HR ειδε το CV τους (ή τις επιδοσεις τους)  και αποφασισε να καλυψει μια θεση που ανοιξε εντος της εταιρειας με καποιον απο αυτους...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,

Ψάχνοντας για δουλειά ουκ ολίγες φορές πάντα κάνω μια μίνι έρευνα για την εταιρεία και εντυπώσεις από προηγούμενους υπαλλήλους της. Στα τέλη του '17 είχα στείλει cvστ Public για εργασία ως ταμίας ,μου τηλεφώνησαν μετά από 2 μήνες για να με ενημερώσουν ότι θα μου κάνουν κάποια τιμή συνέντευξη .Εν τέλει με πήραν τηλέφωνο ξανά μετά από 2 βδομάδες με ενημέρωσαν ότι έψαχναν για εποχιακό προσωπικό 4 Ώρο διάρκειας 1 μήνα.Συμφωνησα κ ξεκίνησα,ήταν όλα δύσκολα στην αρχή κ ήθελα να φύγω,ωστόσο οι μέρες περνουσαν και έφτασε η τελευταία 31/12/2017 που έληγε η σύμβαση μου.Με ξαναπήραν για δουλειά ξανά τον Μάρτιο για 6 μήνες και όταν ξαναεληξεε η σύμβαση είπα οκ.Με ξαναπήραν πάλι τον Οκτώβριο 2018 κ για κακή μου τύχη Αρνήθηκα.Κακως , πολύ κακώς.

Δεν ξέρω αν παίζω με την τύχη Μου ή λέω αρλουμπες,αλλά ήθελα μέσω αυτού του story να σας μεταφέρω 2 ουσιώδη πράγματα.Το Public έχει να σου προσφέρει ένα φιλικό περιβάλλον μεταξύ των υπαλλήλων ,ένα σταθερό μισθό,τα διαλείμματα σου,να μην είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις αν υπάρξει έλλειμμα ,τις άδειες σου και μια σημαντική εμπειρία .Από την άλλη δεν ξέρεις πότε αν θα είσαι εποχικός κ αν ποτέ θα σε κάνουν μόνιμο.

Πάντως μετά από πολλές δουλειές και διάφορους εργοδότες σε αυτή την εταιρεία βάζω ένα μεγάλο !!!*****++++

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Λάθη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tatitat είπε

Γεια σας,

Ψάχνοντας για δουλειά ουκ ολίγες φορές πάντα κάνω μια μίνι έρευνα για την εταιρεία και εντυπώσεις από προηγούμενους υπαλλήλους της. Στα τέλη του '17 είχα στείλει cvστ Public για εργασία ως ταμίας ,μου τηλεφώνησαν μετά από 2 μήνες για να με ενημερώσουν ότι θα μου κάνουν κάποια τιμή συνέντευξη .Εν τέλει με πήραν τηλέφωνο ξανά μετά από 2 βδομάδες με ενημέρωσαν ότι έψαχναν για εποχιακό προσωπικό 4 Ώρο διάρκειας 1 μήνα.Συμφωνησα κ ξεκίνησα,ήταν όλα δύσκολα στην αρχή κ ήθελα να φύγω,ωστόσο οι μέρες περνουσαν και έφτασε η τελευταία 31/12/2017 που έληγε η σύμβαση μου.Με ξαναπήραν για δουλειά ξανά τον Μάρτιο για 6 μήνες και όταν ξαναδούμε η σύμβαση είπα οκ.Με ξαναπήραν πάλι τον Οκτώβριο 2018 κ για κακή μου τύχη Αρνήθηκα.Κακως , πολύ κακώς.Θεωρησα ότι τα λεφτά ήταν λιγα(5μερο - 8ωρο=580€ μικτά) θεωρώντας ότι στην αγορά υπάρχουν καλυτερες συνθήκες εργασίας.Που να μετά!!!Μην σας τα πολυλογω ξαναεσγειλα cv και ξαναδουλέψει πάλι εποχική τον Δεκέμβριο.Αυτη τη φορά όμως τους ζήτησα να με πάρουν οι ιδιοι τηλ ,όπως κ έγινε .

Δεν ξέρω αν παίζω με την τύχη Μου ή λέω αρλουμπες,αλλά ήθελα μέσω αυτού του story να σας μεταφέρω 2 ουσιώδη πράγματα.Τα public όχι γενικά αλλά μιλώντας συγκεκριμένα για το κατάστημα του Συντάγματος και τη θέση του ταμία έχει να σου προσφέρει ένα φιλικό περιβάλλον μεταξύ των υπαλλήλων ,ένα σταθερό μισθό,τα διαλείμματα σου,να μην είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις αν υπάρξει έλλειμμα ,τις άδειες σου και μια σημαντική εμπειρία .Από την άλλη δεν ξέρεις πότε αν θα είσαι εποχικός κ αν ποτέ θα σε κάνουν μόνιμο.

Πάντως μετά από πολλές δουλειές και διάφορους εργοδότες σε αυτή την εταιρεία βάζω ένα μεγάλο !!!*****++++

Εμένα με πειραν 2 φορές και τις 2 φορές δεν με κάλεσαν  για συνέντευξη , είναι καλό κατάστημα άλλα δεν ξέρω, ήθελα πολύ να πάω βεβαία έχουμε 2 καταστήματα εδώ θεσσαλονικη έστειλα βιογραφικό πάνω απο 8 φορές και μέσω site και στον υπεύθυνο έδωσα, το πρόβλημα ήτανε πως θα πηγαίνω γιατί δεν είχα αμάξι αλλα τον ειπα αυτόν δεν έχω πρόβλημα θα παίρνω το αστικό. Τελος πάντων ο φίλος ποιο πανω εχει δίκιο στην Ελλάδα θελει βυσμα ή πολλα πτυχια κυρίως ομως βύσμα για το public και το καθε public 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι πριν 2-3 χρονια ηταν καλυτερα σε σχεση με ΠΛΑΙΣΙΟ-Μediamarkt-Κωτσοβολο..

Επαιζαν και bonus σε ticket restaurant και δωροεπιταγες ΑΒ.

Τωρα βαλανε τους στοχους στο Θεο και πολυ δυσκολα να τους πιασει καποιος...

Ασε που και να εισαι ο super duper πωλητης και πιασεις τους στοχους πρεπει να τους πιασει και το τμημα που εισαι ή ακομα χειροτερα και το κατάστημα..

Δηλαδη ενας δυο συναδελφοι να πετανε χαρταετο δεν θα παρεις bonus ποτε.....

Μισθολογικα ειναι παντου το ιδιο πλεον...

Επεξ/σία από k_w_t
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panos0100 είπε

Εμένα με πειραν 2 φορές και τις 2 φορές δεν με κάλεσαν  για συνέντευξη , είναι καλό κατάστημα άλλα δεν ξέρω, ήθελα πολύ να πάω βεβαία έχουμε 2 καταστήματα εδώ θεσσαλονικη έστειλα βιογραφικό πάνω απο 8 φορές και μέσω site και στον υπεύθυνο έδωσα, το πρόβλημα ήτανε πως θα πηγαίνω γιατί δεν είχα αμάξι αλλα τον ειπα αυτόν δεν έχω πρόβλημα θα παίρνω το αστικό. Τελος πάντων ο φίλος ποιο πανω εχει δίκιο στην Ελλάδα θελει βυσμα ή πολλα πτυχια κυρίως ομως βύσμα για το public και το καθε public 

Προσωπικά την 1η φορά κ την 2η δεν μπήκα με την βοήθεια κανενός !!!Απλά πηγα για συνέντευξη τίποτα παραπάνω .Μετά την 3η φορά πήρα το θάρρος να ζητήσω να με προτείνουν αν έψαχναν για άτομα και αυτό γιατί πραγματικά ήθελα να ξαναδουλέψω στο ίδιο κατάστημα. Κ σχετικά με τα "βυσματα" υπάρχουν παντού.Το θέμα είναι αν σου προσφέρουν μια θέση οπουδήποτε θα έχεις τα προσόντα,την υπομονή και την θέληση να τα φέρεις εις πέρας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...