Προς το περιεχόμενο

Εργασια στα Public


penikilini

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, panosno1com είπε

Εγινε τελικα το deal ???????

 

2 ώρες πριν, duende είπε

δεν εχει γινει κανενα deal μεταξυ Γερμανου και media ακομα, στα παζαρια ειναι. αυτο μπορει να παρει μηνες και να μη βγει και τιποτα..

Μεχρι το Πασχα θα εχουμε ανακοινωσεις....

Εχω εσωτερικη πληροφοριση παιδια....  

 

3 ώρες πριν, gmts είπε

Εννοεί ο Π. Γερμανός που έχει και τα Public. Όχι τα καταστήματα Γερμανός που τα έχει η Cosmote

Ναι μιλαμε για την Olympia Group(Public,WestNET,SilverLight κτλ)  στην οποια ειναι ιδιοκτητης...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 455
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/2/2019 στις 9:53 ΠΜ, Ghost.Dog είπε

2 κουβέντες, από μένα, με την εμπειρία "μιας ζωής" : Μην ξεπουλάτε τον εαυτό σας (ρεεεεεεεεεεεεεεεεε!). Χτίστε τον εαυτό σας, μάθετε, εκπαιδευτείτε, καταρτιστείτε). Υπάρχουν ένα κάρο Σεμινάρια online, με 8-10 ευρώ (!!!), για να στρωθείς να τα παρακολουθήσεις (και να μάθεις...) μπροστά στην οθόνη σου ή με το tablet. 

Μη χαζεύετε, ο καιρός περνάει σα νερό. Ο Δήμος σας, κάνει σεμινάρια. Υπάρχουν πολλά (και καλά) Σεμινάρια για "ανέργους". Ρωτήστε, ψαχτείτε, μαθετε. Μην περιμένετε τη ζωή στο πιάτο, ούτε τα "έτοιμα" . Δεν υπάρχουν. Κάντε τον εαυτό σας καλύτερο και τα υπόλοιπα θα έρθουν. 

Κακό πράμα η "συνήθεια" , παίδες. Η αδράνεια. Βαραίνει ΚΑΙ το μυαλό ΚΑΙ το σώμα. Κουνηθείτε, αλλάξτε ΕΣΕΙΣ πρώτα και υστερα θα αλλάξει (που δεν σας νοιάζει τότε) το Πάμπλικ κι όποιος άλλος. ΓΙατί δεν θα σας νοιάζει τότε?  ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΒΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

Έχεις καταφέρει να ξεκινήσεις καριέρα κάνοντας σεμινάρια στο Δήμο ή/και online; Έχεις κάποια πιο συγκεκριμένα παραδείγματα να παραθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Πρόσφατα πέρασα συνέντευξη από Public και για αυτό ξεθάβω το θέμα.
Καταρχάς είδα αίτηση που έλεγε ψάχνουν για ταμία. Εγώ έχω ξανακάνει ταμείο λέω "Ε ας στείλω". Το βρήκα από Indeed και συμπλήρωνες απλά αν έχεις προϋπηρεσία και τι σε κάνει μοναδικό υποψήφιο (ξέρω καλό πλύσιμο. Τι δε πάω σε πλυντήριο εργαζομένων; Αμάν!).

Εγώ από όσο ξέρω σε παίρνουν από κεντρικά πρώτα και μετά αν τους κάνεις μεταφέρουν τα στοιχεία σου στο τοπικό κατάστημα και σε παίρνουν αυτοί μετά τηλ (έχω περάσει τηλεφωνική συνέντευξη με αυτούς 1 χρόνο πριν αλλά βρήκα αλλού και τους έριξα άκυρο όταν με πήραν από το τοπικό κατάστημα. Funny story: Στο τοπικό κατάστημα είχα πει όχι επειδή βρήκα αλλού και μετά από λίγο καιρό με πήραν από τα κεντρικά να με ρωτήσουν αν με κάλεσαν για συνέντευξη στο τοπικό κατάστημα.). Τώρα κατευθείαν με πήραν από το τοπικό κατάστημα για να κανονιστεί συνέντευξη.

Ο διευθυντής μου εξήγησε έχει πολλά σπαστά και ότι κάνανε μαμακία από τα κεντρικά γιατί δε ψάχνουν ταμία ακριβώς. Ψάχνουν πωλητή+ταμία (και τα δύο θα κάνεις) και απλά ξεκινάς από ταμείο και καταλήγεις πωλητής σε (σωστά μαντέψατε) προϊόντα τεχνολογίας. Μισθός ο βασικός με όλα τα νόμιμα (αυτό έλειπε. Να μη τα έδιναν) full time εννοείται. Σύμβαση δε ρώτησα πόσους μήνες αλλά υποθέτω 3 ή 4. Αφού κάθε τόσο βλέπεις και ψάχνουν προσωπικό.

Το αν θα πάω ή όχι εξαρτάται από το αν θα με πάρει ο διευθυντής ή όχι (και αν ναι πότε). Γενικά δεν σου κάνει πολλές ερωτήσεις. Απλά να μάθει με τι ασχολείσαι (αν δουλεύεις), αν έχεις εμπειρία στο αντικείμενο και πως τα πας με την εξυπηρέτηση (δηλαδή αν είσαι ευγενικός, υπομονετικός, κοινωνικός κλπ).

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, w95chris είπε

Πρόσφατα πέρασα συνέντευξη από Public και για αυτό ξεθάβω το θέμα.
Καταρχάς είδα αίτηση που έλεγε ψάχνουν για ταμία. Εγώ έχω ξανακάνει ταμείο λέω "Ε ας στείλω". Το βρήκα από Indeed και συμπλήρωνες απλά αν έχεις προϋπηρεσία και τι σε κάνει μοναδικό υποψήφιο (ξέρω καλό πλύσιμο. Τι δε πάω σε πλυντήριο εργαζομένων; Αμάν!).

Εγώ από όσο ξέρω σε παίρνουν από κεντρικά πρώτα και μετά αν τους κάνεις μεταφέρουν τα στοιχεία σου στο τοπικό κατάστημα και σε παίρνουν αυτοί μετά τηλ (έχω περάσει τηλεφωνική συνέντευξη με αυτούς 1 χρόνο πριν αλλά βρήκα αλλού και τους έριξα άκυρο όταν με πήραν από το τοπικό κατάστημα. Funny story: Στο τοπικό κατάστημα είχα πει όχι επειδή βρήκα αλλού και μετά από λίγο καιρό με πήραν από τα κεντρικά να με ρωτήσουν αν με κάλεσαν για συνέντευξη στο τοπικό κατάστημα.). Τώρα κατευθείαν με πήραν από το τοπικό κατάστημα για να κανονιστεί συνέντευξη.

Ο διευθυντής μου εξήγησε έχει πολλά σπαστά και ότι κάνανε μαμακία από τα κεντρικά γιατί δε ψάχνουν ταμία ακριβώς. Ψάχνουν πωλητή+ταμία (και τα δύο θα κάνεις) και απλά ξεκινάς από ταμείο και καταλήγεις πωλητής σε (σωστά μαντέψατε) προϊόντα τεχνολογίας. Μισθός ο βασικός με όλα τα νόμιμα (αυτό έλειπε. Να μη τα έδιναν) full time εννοείται. Σύμβαση δε ρώτησα πόσους μήνες αλλά υποθέτω 3 ή 4. Αφού κάθε τόσο βλέπεις και ψάχνουν προσωπικό.

Το αν θα πάω ή όχι εξαρτάται από το αν θα με πάρει ο διευθυντής ή όχι (και αν ναι πότε). Γενικά δεν σου κάνει πολλές ερωτήσεις. Απλά να μάθει με τι ασχολείσαι (αν δουλεύεις), αν έχεις εμπειρία στο αντικείμενο και πως τα πας με την εξυπηρέτηση (δηλαδή αν είσαι ευγενικός, υπομονετικός, κοινωνικός κλπ).

-Είμαι μέλος στο insomnia απο το 2016.

-Προσλαμβάνεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

-Είμαι μέλος στο insomnia απο το 2016.

-Προσλαμβάνεσαι!

Αχ πως μου ξέφυγε να του το πω! Έπρεπε να πατήσω και εκεί να του ζητήσω αύξηση. Αχ αυτό το μυαλό! Ποτέ δε λειτουργεί σωστά άμα το θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

-Είμαι μέλος στο insomnia απο το 2016.

-Προσλαμβάνεσαι!

Αν δε με προσλάβετε, υγρο πυρ στο χαμετυπειο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, w95chris είπε

Αχ πως μου ξέφυγε να του το πω! Έπρεπε να πατήσω και εκεί να του ζητήσω αύξηση. Αχ αυτό το μυαλό! Ποτέ δε λειτουργεί σωστά άμα το θες

-Μισθός και ωράριο;

-700€-οχτάωρο-πενθήμερο

-Ειναι προσφορά; Αξίζει;.🤔

-Επαιξες και έχασες, Παρασκευή σήμερα.540€, οχτάωρο σπαστό, πενθήμερο και απλήρωτες υπερωρίες.Too good to be true.😁

-In before the lock σας εύχομαι! 😠

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χασιμο χρονου οι δουλειες σε Public-Kotsovolos-Mediamarkt σε παιρνουν λιγους μηνες και μετα σε ξαποστελνουν η φευγεις μονος σου λογω κακων συνθηκων...

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ppaio είπε

Χασιμο χρονου οι δουλειες σε Public-Kotsovolos-Mediamarkt σε παιρνουν λιγους μηνες και μετα σε ξαποστελνουν η φευγεις μονος σου λογω κακων συνθηκων...

Διαφωνώ, ειδικά με δεδομένο ότι αυτές οι θέσεις απευθύνονται σε (και προτιμούνται) νέοι και ίσως νεοεισερχόμενοι στην αγορά εργασίας.

Αν δεν έχεις κάτι άλλο εκείνη την περίοδο μια χαρά εμπειρία είναι. Δεν το λέω τόσο σε επίπεδο προϋπηρεσίας που ίσως να μην "βαραίνει" ιδιαίτερα το βιογραφικό αλλά κυρίως σε επίπεδο επαφής και τριβής με καταστάσεις, προϊσταμένους, πελάτες. Ανάλογα με το χαρακτήρα σου θα φύγεις από εκεί είτε πιο υποψιασμένος και "χοντρόπετσος" έτοιμος να αντιμετωπίσεις δυσκολίες στην όποια άλλη δουλειά έρθει μετά, είτε απογοητευμένος απ' τη ζωή, την χώρα σου και τον εαυτό σου τον ίδιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Διαφωνώ, ειδικά με δεδομένο ότι αυτές οι θέσεις απευθύνονται σε (και προτιμούνται) νέοι και ίσως νεοεισερχόμενοι στην αγορά εργασίας.

Αν δεν έχεις κάτι άλλο εκείνη την περίοδο μια χαρά εμπειρία είναι. Δεν το λέω τόσο σε επίπεδο προϋπηρεσίας που ίσως να μην "βαραίνει" ιδιαίτερα το βιογραφικό αλλά κυρίως σε επίπεδο επαφής και τριβής με καταστάσεις, προϊσταμένους, πελάτες. Ανάλογα με το χαρακτήρα σου θα φύγεις από εκεί είτε πιο υποψιασμένος και "χοντρόπετσος" έτοιμος να αντιμετωπίσεις δυσκολίες στην όποια άλλη δουλειά έρθει μετά, είτε απογοητευμένος απ' τη ζωή, την χώρα σου και τον εαυτό σου τον ίδιο.

Δεν είναι καμία δουλεία με μέλλον και μέχρι ποτέ θα κάνεις τον πωλητή αφού γύρω στα 30 εχει ηλικιακό μπλόκο σε αυτά τα μαγαζιά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ppaio είπε

Δεν είναι καμία δουλεία με μέλλον και μέχρι ποτέ θα κάνεις τον πωλητή αφού γύρω στα 30 εχει ηλικιακό μπλόκο σε αυτά τα μαγαζιά...

Ήδη ανέφερα ότι αφορά νέους και δε νομίζω να ανέφερα πουθενά για καριέρα. Απλά για προσωρινή εμπειρία . Και, αν πρόσεξες το υπογραμμισμένο, κάτω από πολύ συγκεκριμένα δεδομένα το θεώρησα σαν option.

Επίσης, επειδή είδα και σε άλλο παρόμοιο νήμα όπου έχεις την ίδια απορριπτική θέση (copy/paste η κεντρική σου ιδέα), στην αγορά του σήμερα αν ισοπεδωτικά απορρίψεις τις αλυσίδες τεχνολογίας στο παρόν νήμα, τις αλυσίδες supermarket στο άλλο, τί ακριβώς περιθώρια μένουν τουλάχιστον για ένα εργασιακό ξεκίνημα (ή έστω απλά για να μην "κάθεται" κάποιος);

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, haris_216 είπε

Διαφωνώ, ειδικά με δεδομένο ότι αυτές οι θέσεις απευθύνονται σε (και προτιμούνται) νέοι και ίσως νεοεισερχόμενοι στην αγορά εργασίας.

Αν δεν έχεις κάτι άλλο εκείνη την περίοδο μια χαρά εμπειρία είναι. Δεν το λέω τόσο σε επίπεδο προϋπηρεσίας που ίσως να μην "βαραίνει" ιδιαίτερα το βιογραφικό αλλά κυρίως σε επίπεδο επαφής και τριβής με καταστάσεις, προϊσταμένους, πελάτες. Ανάλογα με το χαρακτήρα σου θα φύγεις από εκεί είτε πιο υποψιασμένος και "χοντρόπετσος" έτοιμος να αντιμετωπίσεις δυσκολίες στην όποια άλλη δουλειά έρθει μετά, είτε απογοητευμένος απ' τη ζωή, την χώρα σου και τον εαυτό σου τον ίδιο.

Άμα είσαι νεοεισερχόμενος ναι (γιατί υπάρχει και νέος με αρκετή εμπειρία. Διαφορετικά πράγματα) θα σου μάθει κάποια πράγματα που θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις στο μέλλον. Για προσωπική εξέλιξη και για να βγάλεις λίγα χρήματα εφόσον δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις, αξίζει και με το παραπάνω.

Αλλά μέχρι εκεί. Δεν αξίζει να το χάνεις για τέτοιες εργασίας (όσο αναφορά την πρόσληψη εννοώ. Δλδ να στέλνεις και να ξαναστέλνεις) ούτε πρόκειται να εξελιχθείς μέσα στην εταιρία όπως το βλέπω και διαφημίζουν αρκετά (πλέον σε σπάνιες περιπτώσεις γίνεται αυτό) -όπως φυσικά σωστά είπες-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουναντιον μονο αρνητικες εντυπωσεις εμπειριες  ουσιαστικες σωματικες και ψυχικες επιπτωσεις οι οποίες μακροπροθεσμα θα διογκωθουν σε βαθμό πλεον ανεξέλεγκτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για 6-12 μήνες πας, ταυτόχρονα ψάχνεις για κάτι άλλο και τους χαιρετάς, δουλειές ανακύκλωσης είναι, σε διώχνουν πρίν αποκτήσεις δικαιώματα.

Αν σε έχουν και σπαστό ωράριο, χάλια.

Ημουν φύλακας σε παρόμοια γνωστή αλυσίδα, έβλεπα και άκουγα πως πίεζαν οι διευθυντές τους εργαζόμενους, τους έλεγαν πως δεν έπιαναν τα κατάλληλα νούμερα τζίρου, μιλούσαν με νούμερα.Το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι υπάλληλοι, ήταν να πιέζουν τους πελάτες με διάφορα επιχειρήματα, αφού εκείνο το χρονικό διάστημα δεν υπήρξε κίνηση και εξαρτάται και από την περιοχή-σημείο που βρίσκεται το κατάστημα.Πολλές παραγγελίες γίνονταν online.Ο κάθε υπάλληλος είχε το πόστο του, αλλά κάλυπτε και άλλα πόστα, είχαν λίγο τρέξιμο.Λίγα λεφτά τους έδιναν και οι περισσότεροι με σπαστό ωράριο.

Πρίν προσλάβουν τους υπάλληλους, τους στέλνουν για εκπαίδευση.

Εμένα με πίεζαν μετά το κλείσιμο.Επρεπε να είμαι στην πόρτα να ανοιγοκλείνω τα ρολά μέχρι να φύγει και ο τελευταίος πελάτης και εργαζόμενος και να έχουν κλείσει τα ταμεία.Μετά έτρεχα πάνω 3 ορόφους για να κλείσω γρήγορα το κατάστημα, ρολά, φώτα και τέλος τα ασανσέρ και τα τελευταία ρολά κλπ την τελευταία στιγμή.Εκεί σκεφτόμουν πως αν γίνει ντού απ'έξω, δύσκολα τα πράγματα.

Δηλαδή τους πείραζαν τα 5' παραπάνω, τους λέω μην ξεχάσω τίποτα ανοιχτό, είναι θέμα ασφάλειας.Μετά θα έλεγαν ο μα@@@ας ο φύλακας και θα με "έδιναν" στην εταιρία.

Γραμμένους τους είχα, δεν θα με πείραζε να έφευγα απο'κεί, όμως ήθελα να είμαι σωστός από την πλευρά μου, εφόσον μου φέρονταν τυπικά, με άφηναν να καπνίζω έξω 3-4 φορές και μου έδιναν 30' διάλειμμα.Ημουν και κοντά στο σπίτι μου.Δυστυχώς μετά με πήγαν απο τα 5 χμ στα 20 χμ σε άλλο κατάστημα και εκεί τράβηξα ζόρι.

Οι πελάτες ήταν όλοι ευγενικοί μαζί μου, όπως και οι υπάλληλοι, είχε 2-3 όμως για κλωτσιές.

Δηλαδή μπροστά σε αυτά που έκαναν οι υπάλληλοι, ήμουν χαλαρός, απλά πρόσεχα να μην κλέψουν.Επίσης πρόσεχα και 2 ωραία "μωρά".😄

Το μεγάλο ζόρι, το τραβούσε ο αποθηκάριος.Το πρωί παραλαβή-μεταφορά με καρότσι η κουβάλημα μέχρι την αποθήκη μέσα και μετά μέχρι το σημείο παραλαβής δίπλα στο ταμείο για να παραλάβει ο πελάτης.Σε κάποιους μέχρι έξω όπου είχε παρκάρει ο καθένας.Κάποια πράγματα ήταν βαριά.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως απο εσωτερική πληροφόρηση εχουν κυμα παραιτήσεων . (υπάρχει μαγαζί που φύγαν 7-8 άτομα τον Αύγουστο)

Ακόμα και πολλά μεγάλα στελέχη εγκαταλείπουν το καράβι.

Οι φήμες λενε πως ο Π.Γερμανος ετοιμάζετε να  πουλήσει τα Public και κανει την ιδια τακτική που έκανε όταν πούλησε  τα καταστήματα Γερμανος.

Άλλες φήμες λένε οτι κλείνει τα Media-Markt στην Συγγρού και θα γίνουν κατάστημα επίπλων (JYSK)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...