Προς το περιεχόμενο

WSJ: Πτώση πωλήσεων κατά 40% για το Galaxy S5 που οδηγεί πιθανόν σε εσωτερικές ανακατάξεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω πως η Samsung πληρωνει την υπεροψια της,

 

Τοσα χρονια τα ιδια και τα ιδια σε ολες τις κατηγοριες των κινητων της. Ναι και η Apple κανει το ιδιο αλλα τουλαχιστον βγάζει 1 ή 2 κινητα το πολυ τον χρονο, κτιζει στο exclusivity, εχει το iOS να την διαφοροποιεί, πουλάει μουρη και design κτλ. Οποτε μολις τα specs επαψαν να αποτελουν πεδιο υπεροχης εμεινε μονο το ιδιο βαρετο design και το χαλια TW. 

 

Και το λεω ως κατοχος Samsung τα τελευταια 6 χρονια και εχοντας περασει απο τα χερια μου τα Omnia 2, Note 1 & 2, S2 και καποια αλλα που μου διαφευγουν. Αλλα φετος απλα βαρεθηκα και την εκανα προς Sony μερια καθως οσο καλη κι αν ειναι η υλοποιηση της Samsung απλα βαρεθηκα τα ιδια και τα ιδια. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω μετανιωσει καθολου.

 

Α, και ας πει καποιος στον Κορεατη CEO να αφησει καλυτερα τις παρουσιασεις των νεων συσκευων γιατι πολυ απλα δεν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε. Με τα λεφτά που έχει ένα s5 αγοράζω τέσσερα κορυφαία κινέζικα με παρόμοιες αν όχι καλύτερες δυνατότητες. Και μην ακούω για αξιοπιστία κτλ. δίνω το ένα τέταρτο της τιμής. Του χρόνου το αλλάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε. Με τα λεφτά που έχει ένα s5 αγοράζω τέσσερα κορυφαία κινέζικα με παρόμοιες αν όχι καλύτερες δυνατότητες. Και μην ακούω για αξιοπιστία κτλ. δίνω το ένα τέταρτο της τιμής. Του χρόνου το αλλάζω.

το sar τοχεις δει ποτε στα κινεζικα που ειναι 10 φορες πανω απ το νομιμο?

δεν λεω να παρεις samsung αλλα προτιμαμε εταιριες που πληρουν τις νομιμες προδιαγραφες....

 

οσο αν αφορα τη samsung το παιχνιδι το εχασε οταν βγηκε το g2 κ μετα ακολουθησαν κ οι αλλες android εταιριες να ανεβαζουν τον πυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά fanboys; Δεν πρόκανε η καημένη να αποκτήσει fanboys, Samsung fanboys. Βασικά, δεν της είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν fanboys συσκευών στο android! Ή το γνώριζε και πίστεψε ότι θα καταφέρει να αποκτήσει τους δεσμούς λατρείας και αφοσίωσης που έχει η Apple με τον κόσμο της, ακόμα πιο τραγικό αν σκέφτηκε έτσι. Γιατί σήμερα αγοράζεις Samsung, αύριο Oppo, μεθαύριο Χαβάη5-0..

τα fanboys είναι (είμαστε κι εγώ είμαι) κυρίως fanboys του android και όπως σωστά είπες πάμε από δω και από κει (ουσιαστικά εκμεταλλευόμαστε τη μεγάλη ποικιλία που υπάρχει στο λειτουργικό)

 

υπάρχουν παρόλα αυτά άτομα που πιστεύουν ότι η samsung είναι "σταθερή αξία", μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι από κει που ήξεραν τη nokia και την ericsson πλέον ξέρουν και εμπιστεύονται samsung.. 

 

έχει κάνει δηλαδή κάποια βήματα για να καθιερωθεί στη συνείδηση του κοινού, αλλά δεν έκανε αυτό που πρέπει να να καθιερωθεί στους πιο απαιτητικούς χρήστες και επειδή και η διάδοση από στόμα σε στόμα είναι εξίσου σημαντική και μάλλον πιο ανέξοδη από τις πανάκριβες διαφημίσεις , έφαγε τα μούτρα της που δεν την εκμεταλλεύτηκε

Και η Apple δεν κάνει φοβερές αλλαγές κάθε χρόνο αλλά οι πωλήσεις μόνο ανεβαίνουν, οπότε μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα με την Samsung και τους Γαλαξίες.

ναι ότι το κοινό του android, ειδικά σε high end συσκευές δεν είναι εξίσου "πρόβατα" υπό την έννοια ότι κάθονται να εξετάσουν και λίγο τι είναι αυτό που θα πάρουν πριν το πάρουν, δεν ορμάνε απλά να πάρουν το νέο μοντέλο της αγαπημένης τους εταιρείας ό,τι κι αν είναι αυτό..

 

πάντως στη samsung μου κάνει εντύπωση το ότι ενώ έβλεπα άτομα να περιμένουν πώς και πώς το note 4 (που ανέκαθεν είχε δικό της φανατικό κοινό) , αφού βγήκε τελικά το σκέφτονται γιατί δεν είναι όσο καλό το περίμεναν και η τιμή έχει γίνει ανέκδοτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αιτια της πτωσης των πωλησεων ειναι μονο μια.Η" ΑΓΟΡΑ".Δεν φταιει ουτε ο σχεδιασμος των συσκευων της samsung,ουτε το knox,ουτε οτι βγαζει καθε λιγο και λιγακι νεο μοντελο.......ουτε.....ουτε......ουτε..........Μικρο ρολο παιζουν ολα αυτα.Η αγορα αλλαζει με καταιγιστικους ρυθμους και αυτο αρχιζει να φαινεται.Η samsung και η 'καθε' samsung δεν μπορει να κανει κατι γι'αυτο.Απο την μια μερα στην αλλη δεν εγιναν ηλιθιοι εκει στην samsung.Γνωριζαν απο την αρχη τα καλα και τα ασχημα του αντροιντ.Γι'αυτο και τα "πειραματα" με το τιζεν.Πολυ σωστα καποιος φιλος πιο πανω εγραψε οτι ios=apple (τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω) δεν μπορουμε να εχουμε την ιδια εξισωση με το αντροιντ και την samsung,δεν ειναι "κτημα" της.Με απλα λογια το αντροιντ ειναι μια καλη π@@@@@α που την "παιρνουν" ολοι,ο καθενας με τον τροπο του.Ονοματα τυπου xiaomi,meizu,huawei,lenovo κ.τ.λ. πριν 2-2,5 χρονια ηταν σχεδον αγνωστα στον μεσο χρηστη.Πλεον στο αντροιντ υπαρχουν επιλογες για ολα τα γουστα και ολες τις τσεπεςΣυγκρισεις τυπου" apple η samsung" για εμενα ειναι ατοπες και χωρις νοημα.Αργα η γρηγορα πιστευω πως θα δουμε Windows συσκευες απο samsung μερια μιας και το τιζεν δεν βλεπω να προχωραει για λογους που δεν αναφερω γιατι ειναι εκτος θεματος.Μια τετοια κινηση θα φερει παλι καλα νουμερα στην samsung κατα την γνωμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αιτια της πτωσης των πωλησεων ειναι μονο μια.Η" ΑΓΟΡΑ".Δεν φταιει ουτε ο σχεδιασμος των συσκευων της samsung,ουτε το knox,ουτε οτι βγαζει καθε λιγο και λιγακι νεο μοντελο.......ουτε.....ουτε......ουτε..........Μικρο ρολο παιζουν ολα αυτα.Η αγορα αλλαζει με καταιγιστικους ρυθμους και αυτο αρχιζει να φαινεται.Η samsung και η 'καθε' samsung δεν μπορει να κανει κατι γι'αυτο.Απο την μια μερα στην αλλη δεν εγιναν ηλιθιοι εκει στην samsung.Γνωριζαν απο την αρχη τα καλα και τα ασχημα του αντροιντ.Γι'αυτο και τα "πειραματα" με το τιζεν.Πολυ σωστα καποιος φιλος πιο πανω εγραψε οτι ios=apple (τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω) δεν μπορουμε να εχουμε την ιδια εξισωση με το αντροιντ και την samsung,δεν ειναι "κτημα" της.Με απλα λογια το αντροιντ ειναι μια καλη π@@@@@α που την "παιρνουν" ολοι,ο καθενας με τον τροπο του.Ονοματα τυπου xiaomi,meizu,huawei,lenovo κ.τ.λ. πριν 2-2,5 χρονια ηταν σχεδον αγνωστα στον μεσο χρηστη.Πλεον στο αντροιντ υπαρχουν επιλογες για ολα τα γουστα και ολες τις τσεπεςΣυγκρισεις τυπου" apple η samsung" για εμενα ειναι ατοπες και χωρις νοημα.Αργα η γρηγορα πιστευω πως θα δουμε Windows συσκευες απο samsung μερια μιας και το τιζεν δεν βλεπω να προχωραει για λογους που δεν αναφερω γιατι ειναι εκτος θεματος.Μια τετοια κινηση θα φερει παλι καλα νουμερα στην samsung κατα την γνωμη μου.

Η αγορά δεν είναι κάποια θεότητα, αλλά επηρεάζεται από τις επιλογές που κάνουν οι μεγάλοι "παίχτες" κάθε κλάδου. Πχ η αγορά αλλάζει επειδή η Apple αναγεννά τα tablets, αλλάζει επειδή η Samsung μεγαλώνει τις οθόνες στα κινητά κλπ. Αυτή την περίοδο η "αγορά" έχει απαιτήσεις τόσο στο design όσο και στην υποστήριξη και εκεί η Samsung έχει αποτύχει παταγωδώς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η apple δεν θα εχει προβλημα να πουλησει το 6s, κινητο που θα βγει για πωληση τον Σεπτεμβριο του 15 με 4,7 ιντσες! και 1334x750 αναλυση! και θα λεει ο αλλος: Ουαου! Τα εσκασα τα 650 αλλα πηρα κινηταρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοινό του Android είναι συνήθως απο 2 κατηγορίες.

1. Αυτοί που δεν έχουν να τα σκάσουν για iPhone και για αυτό ψάχνουν σε "φτηνά" υποκατάστατα.

2. Οι λεγόμενοι Power User που θα κάτσουν να βάλουν χίλια 2 μύρια πάνω και θα σου δείχνουν μετά τα αλλαγμένα εικονίδια και τις διάφορες customies που έχουν κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος που θέλει ένα smartphone και προέρχεται από τα φιτσουρόφονα, γνωρίζει τα iPhones και θα ήθελε να έχει ένα, βλέπει, όμως, την τιμή και παίρνει ένα φθηνό android των 150 ευρώ max, για το οποίο ο πωλητής του Πλαισίου τον διαβεβαίωσε ότι κάνει τα ίδια και ακόμα περισσότερα από ένα iPhone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι πολύς κόσμος που θέλει ένα smartphone και προέρχεται από τα φιτσουρόφονα, γνωρίζει τα iPhones και θα ήθελε να έχει ένα, βλέπει, όμως, την τιμή και παίρνει ένα φθηνό android των 150 ευρώ max, για το οποίο ο πωλητής του Πλαισίου τον διαβεβαίωσε ότι κάνει τα ίδια και ακόμα περισσότερα από ένα iPhone.

Και μπορει να τα κανει κιολας... δεν εχει δα και τιποτα το εξωπραγματικο το iPhone (εκτος ισως απο τον αισθητηρα δακτηλικου αποτυπωματος και τον τροπο λειτουργιας του).

 

Απλα το iPhone καταφερε και εγινε status symbol, εχει ποιοτητα, κραταει αξια σε περιπτωση μεταπωλησης, δεχετε updates(θυμαμε χαρακτηριστικα την απογοτευση μου οταν η Google ειχε ανακοινωσει πως τo Nexus One δεν θα λαβει την τελευταια τοτε εκδοση), και γενικα σαν συσκευες εχουν βγει σκυλια(προσωπικη αποψη).

 

Τα προιοντα της Apple ειναι σαν το δημοσιο, ολοι το βριζουν αλλα ολοι θελουν να μπουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πας να πολεμήσεις την apple με τα όπλα της αυτά παθαίνεις.

 

Δυστυχώς στην Samsung δεν διάλεξαν σωστό δρόμο κι τώρα το πληρώνουν.

 

Χρησιμοποιείς android λειτουργικό (που έχουν και άλλοι κατασκευαστές όχι όπως η apple που έχει δικό της) και απευθύνεσαι σε διαφορετικό κοινό από την apple οπότε πρέπει να χρησιμοποιείς διαφορετική στρατηγική. Κατά την ταπεινή μου άποψη αν αλλάξει κάποια από τα παρακάτω θα κέρδιζε πολλούς πελάτες:

 

1ον Μην βγάζεις 100 μοντέλα και τα ονομάζεις όλα Galaxy χάνει την αξία του το brand name ονόμασε τα αλλιώς τα πιο μικρά μοντέλα.

 

2ον Πρέπει να έχεις πιο επιθετική τιμολογιακή πολιτική γιατί έχεις πολλούς αντιπάλους με ίδιο λειτουργικό και όχι να ακολουθείς την τιμολογιακή πολιτική της apple. Αν θες να πουλήσεις πολύ, χαμηλώνεις τιμή και βγάζεις κέρδος από την ποσότητα. Αν είχες δικό σου λειτουργικό και δεν βασιζόσουν στο android μόνο μπορούσες να έχεις τέτοιες τιμές. Από την στιγμή που δεν έχεις, πρέπει να είσαι ανταγωνιστικός στις τιμές, αλλιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που προσφέρουν παρόμοια πράγματα σε καλύτερες τιμές (μηλιά μόνο μία). Κατασκευάζεις τα πάντα, όλοι από εσένα ψωνίζουν μνήμες ολοκληρωμένα κτλ ακόμα και οι ανταγωνιστές σου, ε ρε γαμώτο αφού τα κατασκευάζεις όλα εσύ, σου έρχεται και λιγότερο και σε παίρνει να χαμηλώσεις αρκετά τις τιμές.

 

3ον Όταν ανανεώνεις την ναυαρχίδα σου μην βγάζεις ένα μοντέλο με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά. Κάντο να έχει μεγάλες διαφορές ή τουλάχιστον ανανέωνε το σε πιο μεγάλα χρονικά διαστήματα και όχι τόσο συχνά.

 

4ον Καινοτόμησε και σε κάτι και όχι μόνο αντιγραφή (καλά αυτό δεν το έχει με τίποτα αλλά λέμε τώρα). Αλλαξε λίγο το design τουλάχιστον που είναι συνεχώς το ίδιο. Ακόμα και σε αυτά που αντιγράφεις κάνε τα καλά. Έβαλες δακτυλικό αποτύπωμα οκ, κάντο να είναι το ίδιο λειτουργικό με του iphone, μην το κάνεις λιγότερο λειτουργικό ή μην το βάζεις καθόλου.

 

5ον Δώσε και κάνα δώρο της προκοπής. Όταν πήρα το S4 πήρα και 50GB στο dropbox για δύο χρόνια. Όταν πήρα το S5 κάτι βλακειούλες και άχρηστα πράγματα είχες μόνο

 

6ον Δίνε εγγύηση για το Hardware ανεξάρτητα αν είναι root ή όχι το κινητό (καλά με αυτό δεν κερδίζεις και πολλές πωλήσεις απλά εγώ το θέλω )

 

Αυτά και τα λέω εγώ που είχα S4 και πήρα S5 και είμαι ικανοποιημένος γενικά από το κινητό (άσχετα που μου κόστισαν ελάχιστα, αν μου κόστιζαν και όσο είχαν πραγματικά δεν θα είχα πάρει βέβαια ποτέ καμία ναυαρχίδα κανενός κατασκευαστή αλλά αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός).


Τα προιοντα της Apple ειναι σαν το δημοσιο, ολοι το βριζουν αλλα ολοι θελουν να μπουν...

 

Μπα ούτε apple θα ήθελα να έχω ούτε στο δημόσιο θα ήθελα να δουλεύω. Είχα την δυνατότητα να έχω και τα 2 και δεν διάλεξα κανένα από τα 2 και δεν είμαι ο μόνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...