Προς το περιεχόμενο

[Σκληρός δίσκος] SSD 250GB Samsung SSD 840 EVO Solid-State Hard Drive (new) @ BF ebay.com [ΤΕΛΟΣ]


evankouros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Θα μπορούσε πολύ απλά να μην απαντήσει. Με αυτή την απάντηση που έδωσε ενισχύει την περίπτωση που ανοίξω claim εις βάρος του για προϊόν που δεν είναι αυτό που υπόσχεται. ;)

 

 

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση επειδή/αν είναι απατη να μην απαντησει. Θα σου πει 100% ότι είναι όλα όπως πρεπει. Πως θα ενισχυσει τη θεση του απέναντι σε οσους σκέφτονται να αγορασουν; (να πεσουν στην παγιδα αν είναι απατη δηλαδη). Κανει ότι δεν ξερει, κανει τον "Κινεζο" όπως λεμε. Αν χρειαστεί να λογοδοτησει καπου, θα πει ότι δεν το γνωριζε.

 

Δηλαδη αν παραλαβεις κατι καταρχήν (γιατι το πιθανοτερο είναι να μην παραλαβεις, όχι να παραλαβεις κατι περιεργο), το οποιο είναι μαιμου/μουφα όπως θες πεστο, αν δεν σου ειχε απαντησει δεν θα ανοιγες case στο ebay;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πουμε λιγο για τους κανονες της αγορας.... εχεις την παραμικρη εντυπωση οτι μπορει να παιρνει ο σχιστοματης ο συγκεκριμενος ιδια τιμη απο την Samsung με το amazon.com ας πουμε και να μπορει να πουλαει φθηνοτερα απο αυτο?

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα και επισης τα περιθωρια κερδους για τους dealers έχουν συρικνωθει με την παγκοσμιοποιηση που παιζει λογο διαδικτυου και τον αναλογο ανταγωνισμο.... οποτε για μενα ... ΜΑΚΡΙΑ

 

Σεβαστή & απόλυτα λογική άποψη, αλλά στη ζωή μου έμαθα να μην αποκλείω τίποτε απολύτως.

 

Το Amazon (& όχι μόνο) είναι τεράστιος παίχτης, που έχει όμως & κάποια λειτουργικά έξοδα να καλύψει. Άρα κάπως πρέπει να προσαρμόσει τις τιμές που πουλάει, ώστε να βγάλει τα λειτουργικά του έξοδα & κάποιο κέρδος. Είναι λοιπόν βέβαιο ότι ρυθμίζει τις τιμές που πουλάει όχι μόνο βάσει της τιμής που αγοράζει, αλλά -κυρίως- βάσει των τιμών που κυκλοφορούν. Είναι επίσης 100% βέβαιο ότι τις γνωρίζει σε παγκόσμιο επίπεδο πολύ καλύτερα από εμάς. Αν λοιπόν πουλάει λίγο ακριβότερα από μερικούς διάττοντες αστέρες στο παγκόσμιο παιχνίδι, πάλι το μεγάλο όγκο των καταναλωτών (στον οποίο στοχεύει) τον κερδίζει με το όνομα του & τη "σιγουριά" που αυτό αποπνέει. Δεν καίγεται να δίνει ντε & καλά την απόλυτα χαμηλότερη τιμή κάθε στιγμή & για κάθε προϊόν.

 

Από την άλλη, ένας νέος/μεμονωμένος παίχτης δεν έχει σε καμία περίπτωση μεγάλα λειτουργικά έξοδα, οπότε δεν αποκλείω να προσπαθεί να βγάλει απλά κατιτίς λίγο, με τη λογική "ό,τι βγάλω κέρδος είναι, ας σχηματίσω ένα καλό όνομα τώρα στην αρχή & βλέπουμε".

 

Προσωπικά λοιπόν προτιμώ να ενισχύω τους μικρούς παίχτες παρά τα μεγαθήρια τύπου Amazon (που -ως γνωστόν- δεν μας σέβεται & ως καταναλωτικό κοινό <_< ), ειδικά όταν έχω ένα σχετικό "μαξιλαράκι ασφαλείας" πίσω απ' τη συναλλαγή μου. B)

 

Δεν υπαρχει καμια περιπτωση επειδή/αν είναι απατη να μην απαντησει. Θα σου πει 100% ότι είναι όλα όπως πρεπει. Πως θα ενισχυσει τη θεση του απέναντι σε οσους σκέφτονται να αγορασουν; (να πεσουν στην παγιδα αν είναι απατη δηλαδη). Κανει ότι δεν ξερει, κανει τον "Κινεζο" όπως λεμε. Αν χρειαστεί να λογοδοτησει καπου, θα πει ότι δεν το γνωριζε.

 

Δηλαδη αν παραλαβεις κατι καταρχήν (γιατι το πιθανοτερο είναι να μην παραλαβεις, όχι να παραλαβεις κατι περιεργο), το οποιο είναι μαιμου/μουφα όπως θες πεστο, αν δεν σου ειχε απαντησει δεν θα ανοιγες case στο ebay;

 

Και όμως, σαφώς υπάρχει πιθανότητα να μην απαντήσει. Προσωπικά έχω στείλει ερωτήσεις σε διάφορους, που, είτε ήταν είτε δεν ήταν, έκαναν τον... Κινέζο & δεν απάντησαν  :mrgreen: (εννοείται πως δεν παρήγγειλα απ' αυτούς). Αυτός όχι μόνο απάντησε άμεσα (στοιχείο που εκτιμώ), αλλά κι η ερώτηση έγινε σε επίπεδο προσωπικής επικοινωνίας (pm) & δεν φαίνεται πουθενά στους χρήστες του ebay, άρα δεν ενίσχυσε ή αποδυνάμωσε τη θέση του.

Βεβαίως, δεν αντιλέγω στην πιθανότητα να είναι απατεώνας, ούτε όμως λέω με βεβαιότητα ότι είναι. Έχω προσωπικά παραδείγματα όπου έχω απογοητευτεί σ' αυτά που φαίνονταν "σίγουρα", & δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα σε περιπτώσεις που "μύριζαν" απατεωνιά. Όπως έγραψα & πιο πάνω, στη ζωή μου έμαθα να μην αποκλείω τίποτε απολύτως. B)

 

Όσον αφορά τη 2η παράγραφο, θεωρώ το ερώτημα ρητορικό. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω (το είχα ξεχάσει), πως ο Κινέζος μου απάντησε άμεσα σε όλα τα μηνύματα μέσω του ebay κι εμφανίζεται να έστειλε άμεσα τον EVO (την ίδια ή την επόμενη μέρα), παρέχοντας tracking number (που δουλεύει κανονικά :P ) του hongkongpost. Ελπίζω να μην πάρω τελικά... σοκολατάκια  :mrgreen: , κάτι στο οποίο συντελούν καθησυχαστικά για την ώρα οι -έστω/μόλις- 60 κατά 100% θετικές κριτικές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ικετεύω να μην κλείσει το thread μέχρι να μάθουμε τι έγινε.

 

XA-XA! :lol: 

Αν κλείσει (που δεν βλέπω το λόγο καθότι ισχύει ακόμη η προσφορά), θα σ' ενημερώσω με pm... του χρόνου που περιμένω να φτάσει το (οποιοδήποτε  :P ) προϊόν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάει καλά & συνεχίζει να μαζεύει θετικές κριτικές ο Κινέζος!  :mrgreen:
 
Εμένα πάντως, ο "δίσκος με τα σοκολατάκια" (λέτε να έχει άρωμα σαν τη συσκευασία των καφέ piston; :P ) έρχεται, δίπλα είναι & τον βλέπουν κιόλας τα ΕΛΤΑ!

20141203tr.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΟΣ προσφοράς, νέα τιμή US $143.09 (~115 €), που δεν τη θεωρώ προσφορά.

 

Μέχρι τη στιγμή που postάρω, ο Κινέζος μοσχοπούλησε 627 τχμ κι εξακολουθεί να έχει 100% θετικές κριτικές (από καμιά 30αριά όταν ξεκινήσαμε, έγιναν 84  :mrgreen: ).
 

samsung840.jpg

 
 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζί ξανάνοιξε!  :mrgreen:

 

Συμforumίτης με ρώτησε αν τον παρέλαβα (φυσικά όχι ακόμη - είπαμε... του χρόνου!), γιατί ο EVO είναι ξανά στην ίδια τιμή προσφοράς (108,82 $, ~ 88 €) & τον λιγουρεύεται. :P

 

Ο Κινέζος έχει πουλήσει 650 τμχ για την ώρα. Παραμένουν 100% θετικές οι κριτικές του κι έχουν φτάσει τις 110 από καμιά 30αριά όταν ξεκίνησα το θέμα. B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται θα χτυπήσω και γω έναν χριστουγενιάτικο δώρο παρέα με τον 8370 που θα έρθει


Το θέμα απο μέσα είναι samsung η..............................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγαζί ξανάνοιξε!  :mrgreen:

 

Συμforumίτης με ρώτησε αν τον παρέλαβα (φυσικά όχι ακόμη - είπαμε... του χρόνου!), γιατί ο EVO είναι ξανά στην ίδια τιμή προσφοράς (108,82 $, ~ 88 €) & τον λιγουρεύεται. :P

 

Ο Κινέζος έχει πουλήσει 650 τμχ για την ώρα. Παραμένουν 100% θετικές οι κριτικές του κι έχουν φτάσει τις 110 από καμιά 30αριά όταν ξεκίνησα το θέμα. B)

Απο τις 2 Δεκεμβριου που ο δισκος σου βρισκεται Ελλαδα, πώς και δεν εχεις παραλαβει ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 2 Δεκεμβριου που ο δισκος σου βρισκεται Ελλαδα, πώς και δεν εχεις παραλαβει ακομα;

 

Γιατι απλουστατα δεν ειναι στην Ελλαδα, αλλα στο Χονγκ Κονγκ :)

 

Το στατους αυτο δηλωνει πως το δεμα το παρελαβε η μεταφορικη εταιρεια, στην προκειμενη περιπτωση η ΗΚ ποστ

 

Διαβασε τον οδηγο στην υπογραφη μου για περισσοτερες λεπτομεριες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο τις 2 Δεκεμβριου που ο δισκος σου βρισκεται Ελλαδα, πώς και δεν εχεις παραλαβει ακομα;

 

Η μεταφορικη εταιρια παρελαβε απο τον πωλητη του ebay. Οχι ο evankouros απο την μεταφορικη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνει και αυτόν στα 88.49$ πάντως για τους ρισκαδόρους που θέλουν και επιλογές! :P

http://www.ebay.com/itm/SSD-240GB-Kingston-SSDnow-V300-Solid-State-Hard-Drive-New-/181576825289

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...