Προς το περιεχόμενο

Η μεγαλύτερη εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων βρίσκεται στην Καλιφόρνια


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άγνοια σε όλο της το μεγαλείο. Μια ματιά στο λογαριασμό ρεύματος θα σου δείξει οτι ο λιγνίτης είναι μόνο 5Ο%. Αλλά δε βαριέσαι internet είναι και ο κάθε άσχετος μπορεί να το παίζει μάγκας...

 

Όταν θα πληρώσει η ΔΕΗ για την πρώτη ύλη που παίρνει, σχεδόν δωρεάν σήμερα, θα κλάψουνε μανούλες...και τα φ/β και οι ανεμογεννήτριες θα γίνουν το άγιο δισκοπότηρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίχνουν τα 2,5 δις εκεί που τους επιτρέπουν. Σε μπαταρίες απαγορεύεται για τους γνωστούς λόγους που έχουν να κάνουν με τον μαύρο χρυσό.

Ακομα κραταει αυτο το παραμυθι ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά μα το χάρτη, απλά να επισημάνω ότι αναφέρεται ΜΟΝΟ στα φωτοβολταϊκά. Η Αγγλία εδώ και μερικά χρόνια καλύπτει το 60% των ενεργειακών αναγκών της γενικά με ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Δεν έχει ήλιο και φυσικά για φωτοβολταϊκά, έχει όμως θάλασσα (όπως η Ελλάδα). Ακούστε λοιπόν τι έχουν κάνει: Έχουν εγκαταστήσει πολλούς μηχανισμούς σα σημαδούρες, οι οποίοι ανεβοκατεβαίνουν μαζί με τα κύματα της θάλασσας και παράγουν ενέργεια! Το λέω όχι για να υποστηρίξω ότι μια τέτοια υλοποίηση θα λύσει το ενεργειακό μας πρόβλημα, αλλά για να δείξω ότι ανανεώσιμη ενέργεια μπορούμε να βρούμε από ΠΑΝΤΟΥ, αρκεί να έχουμε διάθεση.

Και όσον αφορά τη ΔΕΗ, το πρόβλημα δεν είναι η εταιρεία αλλά το κράτος που τη χρησιμοποιεί για να φορτώσει στο λογαριασμό που φτάνει σε μας ένα κάρο κερατιάτικα! Αυτό που σκοπεύω να κάνω εγώ λοιπόν μετά από πολλή μελέτη είναι το εξής: Πλήρης οικιακή ενεργειακή αυτονομία. Το κόστος είναι γύρω στις 30.000€ (ηλιακά πάννελς, ηλιακός θερμοσίφωνας, μπαταρίες αποθήκευσης ενέργειας, γεννήτρια και ντεπόσιτο φυσικού αερίου - μόνο για να γεμίζει τις μπαταρίες σε παρατεταμένη έλλειψη ηλιοφάνειας - και ενεργειακό τζάκι). Σύμφωνοι, δεν είναι αμελητέο ποσο, και η απόσβεση γίνεται, σε καλύπτει όμως υπεραρκετά για να μη συνδεθείς ΠΟΤΕ στο δίκτυο της ΔΕΗ και να τους σηκώνεις γελώντας το μεσαίο δάκτυλο! Υπολογίστε πόσο θέλει ένα σπίτι με μία τετραμελή οικογένεια για ΔΕΗ και θέρμανση και δείτε την απόσβεση που κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 για να σταματήσουμε να πληρώνουμε τα επιπλέον 400 μύρια, εμείς εδώ στην ηπειρωτική Ελλάδα

 
 

Οι ίδιοι δε ξέραν ότι η κοινότητα θα έπαιρνε για 20 χρόνια και το 2% των εισπράξεων. Όταν το είπα σε κανά 2 άλλαξαν τα μούτρα τους και ήταν πιο συγκαταβατικοί.

 

 

 θα πρέπει να ξέρετε ότι σε όλη την Ευρώπη έχει γεμίσει ο τόπος και αποτελούν σύμβολο ανάπτυξης,ευημερίας και sustainability.

 

Απο τα τρια παραπάνω μου επιβεβαίωσες οτι είσαι απετζής και μπήκες να υποστηρίξεις το μαγαζί σου. Αυτό δεν είναι κατακριτέο (ο διάλογος ειναι θεμέλιος λίθος της δημοκρατίας) γιατί το forum είναι ανοιχτό για όλους. Αυτό όμως δεν ισοδυναμεί οτι θεωρώ αληθή (ή πραγματικά αν θες) όσα αναφέρεις. 

 

 

 

 Γίναν γιατί τους χαλούσε η θέα και μπορεί να παιρνούσε κανένας γυπαετός και να χτυπούσε. Απαρχαιωμένες αντιλήψεις επαγγελματιών διαδηλωτών/οικολόγων. ...

που του χαλάει τη θέα το φουρφούρι

Κλασσική ατάκα. Από τη μια σας νοιάζει η οικολογία αλλά από την άλλη «δεν πειράζει» αν μαμιέται το περιβάλλον και η ντόπια χλωρία-πανίδα. Δεν πειράζει αν πέφτει κατακόρυφα η αγοραστική αξία των περιοχών γυρω απο τις εγκαταστάσεις και ο τουρισμός την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια.

 

Για μένα η προώθηση απε ειναι του τύπου «επειδή εχουμε ένα άρρωστο με aids, να τον αντικαταστήσουμε με 1000 που εχουν ηπατίτιδα». Η θεραπεία του ενός κοστίζει (οικονικά νουμερα) 5000 ευρω, ενω η θεραπεία των 1001 (για αυτός με το aids δεν μπορεί να αντικατασταθεί) θα κοστίζει 5000+40000. Οχι, δεν θέλω κανεναν άρρωστο αλλά αν εχω να επιλέξω αναμεσα στο προηγούμενο προτιμώ τον ένα παρά τους 1001. 

 

Αν όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα παραγωγή ρεύματος ικανό να ηλεκτροδοτήσει σπίτια και βιοτεχνίες, θα σκεφτόμουν σοβαρά το μπαλάτζο. Αντίθετα τα αιολικά/φβ ΔΕΝ ηλεκτροδοτουν (αλλο το ηλεκτροπαράγω και αλλο το ηλεκτροδοτώ) οπότε μαμώ το περιβάλλον και μάλιστα το πληρώνω 3 φορές πάνω. Οχι ρε φίλε, είναι χαζό.

 

Αγαπώ τον τόπο μου και θέλω το βέλτιστο για αυτόν. Θέλω να μπορω να πάρω τα παιδιά μου και να τα παω στη βουνοκορφή και να τους δείξω το γυπαετό, αντί να τους δείχνω μηχανήματα που ακριβοαγόρασα απο αλλες χώρες και ακριβοπληρώνω την ύπαρξη τους (γιατί δεν παράγουν). Θέλω φθηνό και ποιοτικό ρεύμα για να μπορούν να επιβιώνουν οι επιχειρήσεις/βιοτεχνίες/τουρισμός/παραγωγή/μεταποίηση και να μην αναγκάζομαι να αγοράζω λεμόνια αργεντινής και λάδι ιταλίας. Μέχρι όμως να βρεθεί/εφαρμοστεί η τεχνολογία για να εχω φθηνό και ποιοτικό ρεύμα, θα προτιμώ αυτό που με συμφέρει σφαιρικά (οικονομικά, περιβαντολογικά, κοινωνικά, κλπ) και οι ΑΠΕ δεν χωράνε σε αυτό το μοντελο. 

 

για να σταματήσουμε να πληρώνουμε τα επιπλέον 400 μύρια

 

Αυτό το ποσο αναγράφουν οι παρουσιάσεις της ΡΑΕ οταν ερχονται να πουλήσουν ανεμιστήρες. Δεν λένε όμως δυο βασικά πράγματα. Πρώτον οτι το ποσό ειναι πολύ χαμηλότερο και δευτερον (και κυριώτερο) ακόμα κι αν σπείρουμε παντου απε, πάλι θα πληρώνουμε 400 μύρια για να υπάρχει το ρεύμα βάσης. Αιολικά/φβ μόνα τους ΔΕΝ ηλεκτροδοτούν. Για το 2015 αναμένεται το πετρέλαιο να πέσει στα 60 δολλάρια το βαρέλι (μισή τιμή). Άραγε θα κοπούν και στο μισό οι τιμολογήσεις απο απε; Υπενθυμίζω οτι τις πληρώνουμε χρησιμοποιηθούν ή οχι (η διαφορά ηλεκτροπαραγωγή και ηλεκτροδότηση)

 

 

 Οι ίδιοι δε ξέραν ότι η κοινότητα θα έπαιρνε για 20 χρόνια και το 2% των εισπράξεων. Όταν το είπα σε κανά 2 άλλαξαν τα μούτρα τους και ήταν πιο συγκαταβατικοί.

Εκεί στη μεγαλόνησο έχετε πολλά λεφτά και δε σας νοιάζει το 2% αλλά ο τουρισμός και η καλαισθησία. Το καταλαβαίνω. 

 

Ναι αλλά δεν τους λέτε πόσο παραπάνω θα πληρώνουν από τις αυξήσεις στους λογαριασμους; Δεν τους λετε οτι θα σας πάρουμε και το 2% και θα πληρώσετε αλλα τόσα απο την τσέπη σας. Στα δικά μου μέρη δεν είπαν τίποτα για ποσοστά επι των εισπράξεων. Αντίθετα είπαν οτι τόσο κοστίζει με το πετρέλαιο, βάλτε απε να σωθείτε. Όταν ρώτησα «δηλαδή θα κλείσετε το σταθμό στα λινοπεράματα» άρχιζαν τις αοριστίες. 

 

 

Εκεί στη μεγαλόνησο έχετε πολλά λεφτά και δε σας νοιάζει το 2% αλλά ο τουρισμός και η καλαισθησία. Το καταλαβαίνω. 

 

Σε πληροφορώ οτι λεφτά δεν εχουμε, αλλά ξέρουμε οτι τα δυο πράγματα που παράγουμε και μας ταίζουν ειναι ο τουρισμός (το μεγαλύτερο έσοδο μας) και ο πρωτογενής τομέας. Με τις απε απλώς θα μαμήσουμε τον τουρισμό και θα αυξηθούν όλα μας τα κόστη (άρα bye bye τουρισμός και πρωτογενής τομέας - δε συμφέρει). 

 

 

θα πρέπει να ξέρετε ότι σε όλη την Ευρώπη έχει γεμίσει ο τόπος και αποτελούν σύμβολο ανάπτυξης,ευημερίας και sustainability.

 

Αεολογια και ψέμα. Σε Γερμανία, Ισπανία, Αγγλία, ηπα οι δημοσιεύσεις (σε σοβαρές εφημερίδες και περιοδικά) είναι συχνότατες και λενε «κάναμε λάθος οτι τα αιολικά συμφέρουν. Αν δεν εχουμε κάρβουνο/πυρηνικά δεν μπορούμε να ηλεκτροδοτήσουμε ουτε να παράγουμε». Στα υποψη οι 3 ευρωπαικες χώρες που ανεφερα εχουν πλέον απο τα ακριβότερα ρεύματα στην Ευρώπη. Αυτοί τουλάχιστον εχουν και εργοστάσια-εξαγωγές και παλευουν την ισορροπία. Εμείς εδω έχουμε μόνο τον τουρισμό.

 

Πρόσφατα το ευρωπαικο κοινοβούλιο έβαλε νεα μεγαλύτερα ποσοστά διείσδυσης των απε. Ξέρει ποια χώρα ζορίζεται περισσότερο για να πιάσει τα νεα ορια; Η Γερμανία που εχει βάλει ανεμιστήρες παντου αλλά χρειάζεται σταθερό ρεύμα για να παραγει φθηνά και να κάνει εξαγωγές. Το κλεισιμο των πυρηνικών της πήρε αναβολή (ψάξε το) και τα συμβόλαια για ποσοτητες απο κάρβουνο εχουν αυξηθεί κατακόρυφα (σε όγκο)

 

 

 

Αν σε ενδιαφέρει η οικονομία του συστήματος πάρε τους fellow διαδηλωτές και απαιτήστε χθες καλώδιο με την ηπειρωτική Ελλάδα για να σταματήσουμε να πληρώνουμε τα επιπλέον 400 μύρια, εμείς εδώ στην ηπειρωτική Ελλάδα,που απαιτούνται για να έχετε τιμή ίδια με εμάς που καίμε το λιγνίτη (ΥΚΩ λέγονται). Το κόστος είναι γύρω στο δις. Σε 3 χρόνια απόσβεση.

Εννοείται με ενδιαφέρει η οικονομία του συστήματος, οπότε οταν οι απετζήδες πουν «δεν βάζουμε απε στην Κρητη, ελάτε να διαδηλώσουμε να πέσει καλώδιο με ηπειρωτική Ελλάδα» θα είμαι μαζί σας, γιατί μόνο ετσι θα πέσει το κόστος του ρευματος (για όλους).

 

 

 

 

Τώρα για την ουσία και πως θα έχουν ρεύμα τα παίδακια στο σχολείο (λαϊκίστικο refrain που περιέργως το διαβάσα και σε άλλο μίτο, που σημαίνει ή ότι είστε λίγοι ή ότι έχετε τον ίδιο δάσκαλο) απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα και σου μίλησα για ενεργειακό μίγμα και πρόοδο. Το ζητούμενο εδώ δεν είναι να πληρώνουμε 5 Euro το μήνα ΔΕΗ αλλά να προοδεύσουμε και να προστατέψουμε τη γη και την υγεία. Αν το ενεργειακό μίγμα είναι ακριβότερο στην Ελλάδα (που δεν είναι, πανάθεμα με) είναι γιατί πληρώνουμε ΥΚΩ, συντάξεις,και στρεβλώσεις.

Ναι αλλά δεν απαντά στα ίσια, οτι οι απε δεν ηλεκτροδοτούν, αλλά κρύβεσαι πίσω απο λέξεις τύπου «ενεργειακό μίγμα», «ρεύμα αιχμής» κλπ. Τις ΥΚΩ θα τις πληρώνουμε έτσι κι αλλιως γιατί χωρίς αυτές δεν θα εχουμε ρεύμα. Αυτό ειναι το βασικό κόστος και οι απε δυο όροφοι απο κερασάκια.

 

 

Η κοινωνία και η οικονομία θέλει φθηνό και ποιοτικό ρεύμα. Είναι εμφανεστατο. Με τις παρουσες τεχνολογίες φθηνό και ποιοτικό μας το παρέχουν ΜΟΝΟ τα εργοστάσια βάσης. Οι απε μόνες τους δεν εχουν ουτε φθηνό, ουτε ποιοτικό ρεύμα. Οι απε σε συνδυασμό με εργοστάσια βάσης εχουν ποιοτικό ρεύμα αλλά πανακριβο. Το οικολογικό ειναι το καρώτο (βλ παραπάνω αυτό που λεω για του 1001 ασθενείς). Άρα η λογική τι λεει; 

 

Λέει, τρέχτε να προλάβετε να βάλετε σαβουρες σε καθε πλαγια και κορυφη γιατί σε 5 χρόνια θα σας πετάνε στη θάλασσα. Κάντε την αρπαχτή σας, οσο προλαβαινετε. 

 

ΥΓ1: Το επαγγελμα μου δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχέση με ηλεκτροπαραγωγή/ηλεκτροδότηση.

ΥΓ2: Στς παραπάνω αντιρρήσεις μου για τις ΑΠΕ δεν προσμετρώ τα υδροηλεκτρικά (αντίθετα οι ΡΑΕ ανα την ευρώπη τις μετράνε στα νουμερα τους)


 Αυτό που σκοπεύω να κάνω εγώ λοιπόν μετά από πολλή μελέτη είναι το εξής: Πλήρης οικιακή ενεργειακή αυτονομία. Το κόστος είναι γύρω στις 30.000€ (ηλιακά πάννελς, ηλιακός θερμοσίφωνας, μπαταρίες αποθήκευσης ενέργειας, γεννήτρια και ντεπόσιτο φυσικού αερίου - μόνο για να γεμίζει τις μπαταρίες σε παρατεταμένη έλλειψη ηλιοφάνειας - και ενεργειακό τζάκι). Σύμφωνοι, δεν είναι αμελητέο ποσο, και η απόσβεση γίνεται, σε καλύπτει όμως υπεραρκετά για να μη συνδεθείς ΠΟΤΕ στο δίκτυο της ΔΕΗ και να τους σηκώνεις γελώντας το μεσαίο δάκτυλο! Υπολογίστε πόσο θέλει ένα σπίτι με μία τετραμελή οικογένεια για ΔΕΗ και θέρμανση και δείτε την απόσβεση που κάνει.

Η λέξη κλειδί ειναι οι μπαταρίες. Αποθήκευση ενέργειας για μετέπειτα χρήση. Βέβαια πρόσεχε πολύ το κόστος αντικατάστασης λόγω φθοράς και το κόστος χρήσης της γεννήτριας (ακριβό καυσιμο). Μια τετραμελή οικογένεια εχει μεγάλη κατανάλωση οπότε οι μπαταρίες θα δουλέυουν στο full. Η γνώμη μου ειναι οτι με τι παρουσες οικονομικές συνθήκες, δεν θα κάνεις απόσβεση. Αν μετα απο Χ καιρό το ρεύμα εχει διπλάσια τιμή, το φυσικο αέριο μισή τιμή και οι μπαταρίες μισή τιμή θα είσαι στο συν. Ενα σπίτι με βασικές αρχές οικονομίας και διάθεση για θυσίες, μπορεί να επιβιώσει αυτόνομα, αλλά η πρακτική εφαρμογή ειναι μειοψηφία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arc

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να διαβάσω ούτε να απαντήσω τώρα αλλά θα επανέλθω το απόγευμα. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

Το μόνο που θα ήθελα να δεις είναι ότι τα ΥΚΩ σημαίνουν υπηρεσίες κοινής ωφέλειας και δεν χρηματοδοτούν τις μονάδες βάσεις (ανθρακάς) όπως γράφεις, αλλά το κοινωνικό τιμολόγιο και κυρίως (σε συντριπτικό ποσοστό που θα το ψάξω και θα το παρουσιάσω στη συζήτηση) τη διαφορά του κόστους ρεύματος στο ηπειρωτικό σύστημα (ΟΤΣ) και του κόστους στο Μη διασυνδεμένο.

Δηλαδή, στην ηπειρωτική Ελλάδα κοστίζει πχ η kWh 0.045 στο μη διασυνδεμένο 0.18 kWh. Γιατί είμαστε μια χώρα και θα ήταν άδικο να σας έρχεται λογαριασμός x4 για το ρεύμα πληρώνουμε όλοι στην Ελλάδα ΥΚΩ για να επιδοτηθεί αυτή η διαφορα κόστους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arc

Σε αυτό με τις μπαταρίες έχεις πολύ μεγάλο δίκιο με ένα σημαντικό στοιχείο: Πριν 5-10 χρόνια οι μπαταρίες μιας τέτοιας εγατάστασης κόστιζαν τα διπλάσια χρήματα από ότι τώρα και είχαν διάρκεια ζωής (εγγύηση 2-3 χρόνια). Γι'αυτό όλοι έβαζαν πάνελς και ουσιαστικά πουλούσαν το ρεύμα στη ΔΕΗ και το ξαναγόραζαν (και τώρα τους φορολογεί σαν παραγωγούς ενέργειας με δυσθεώρητα ποσά). Σήμερα οι μπαταρίες κοστίζουν τα μισά και έχουν εγγύηση 10 χρόνια. Υπολογίζοντας ότι τώρα κοστίζουν 2500-3000€ πόσο θα κοστίζουν να τις αλλάξεις σε 10 χρόνια; Επίσης παλιότερα προβληματικά ήταν και τα πάνελς που σου έλεγαν ότι στη 10ετία έχαναν περίπου το 40% της απόδοσής τους. Τώρα την ίδια απώλεια θα την έχεις στα 40 χρόνια! Με τη δική μου κατανάλωση υπολογίζω την απόσβεση σε 12-13 χρόνια, ΑΝ οι λογαριασμοί της ΔΕΗ μείνουν στα ίδια επίπεδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν επιτέλους, και μια τεχνική συζήτηση της προκοπής.

 

Τα συγχαρητήρια μου στα άτομα που προάγουν το επίπεδο της κοινότητας με τις γνώσεις τους.

 

 

Επί του θέματος, έχοντας δει τα νούμερα των Φ/Β και Αιολικών να γίνονται αρνητικά πριν αρκετά χρόνια, μου έχει δημιουργηθεί από τότε η εξής απλή αλλά δύσκολη απορία:

 

Τί θα μπορούσε να κάνει επί του πρακτέου ο μέσος καταναλωτής για να ανεξαρτητοποιηθεί όσο το δυνατόν; Πώς θα μπορούσε να παράγει την ενέργεια που χρειάζεται ή μέρος της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο;

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στην Ελλάδα καιμε λιγνίτη γιατί είμαστε πολύ μπροστά.

Έπρεπε να γεμίσουμε κι εμείς πρώτα το πλανήτη πυρηνικά και μετά να το παίξουμε δήθεν οικολόγοι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@madsc

Φίλε μου αυτό που σου περιγράφω πιο πάνω. Πάνελς με μπαταρίες. Το μόνο μειονέκτημα είναι το να έχεις να διαθέσεις τα χρήματα σαν επένδυση που θα σου αποδώσει σε κάποια χρόνια. Να επαναλάβω: Παλιότερα οι μπαταρίες ήταν πανάκριβες και είχαν μικρή διάρκεια ζωής με αποτέλεσμα ο περισότερος κόσμος να βάζει μερικά πάνελς (που μπορεί και να μην έφταναν να τροφοδοτήσουν ένα ολόκληρο σπίτι) και επιδή δεν μπορούσαν να αποθηκεύσουν την ενέργεια αναγκαστικά συνδέονταν στο δίκτυο της ΔΕΗ όπου και πούλαγαν το ρεύμα των πάνελς. Και στο λογαριασμό τους ερχόταν η διαφορά της κατανάλωσής τους. Τα λουλούδια όμως που μας κυβερνάνε αποφάσισαν ότι δεν είναι δυνατόν να κερδίζει κάποιος χρήματα με αυτό τον τρόπο και ξεκίνησε εδώ και λίγα χρόνια να τους φορολογεί σαν παραγωγούς ενέργειας με φόρους που ουσιαστικά κάνουν μη συμφέρουσα τη λύση αυτή. Χώρια του ότι εννοείται ότι δε γλίτωναν όλα τα υπόλοιπα κερατιάτικα που χρεώνονται στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Αν όμως βάλεις μπαταρίες λύνεις όλα τα προβλήματα. Δε χρειάζεται καν να είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο. Βάζεις και μια γεννήτρια (είτε πετρελαίου είτε φυσικού αερίου) η οποία θα λειτουργεί ΜΟΝΟ για να γεμίζει τις μπαταρίες σε περιπτώσεις παρατεταμένης μη ηλιοφάνειας (και όχι για τροφοδοσία του σπιτιού αυτού καθαυτού=σπατάλη του καύσιμου λόγω μη σταθερής ενεργειακής κατανάλωσης του σπιτιού) και τέλος!

Έκανα επίσης πολύ μεγάλη έρευνα σχετικά με το αν είναι νόμιμο κάτι τέτοιο και τελικά έιναι. Δε σε υποχρεώνει απολύτως κανένας και τίποτα να συνδεθείς στο δίκτυο της ΔΕΗ. Όπως χαρακτηριστικά μου είπε ένας υπάλληλος που τον έβαλα και το έψαξε αρκετά: "Δεν θα καταφέρουν ποτέ να σε υποχρεώσουν νομικά να συνδεθείς στο δίκτυο της ΔΕΗ γιατί τότε θα έχουν νομικές συνέπειες και ΟΛΟΙ όσοι δεν πληρώνουν το λογαριασμό και τους κόβουν το ρεύμα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να γεμίσουμε κι εμείς πρώτα το πλανήτη πυρηνικά και μετά να το παίξουμε δήθεν οικολόγοι

Η συνολική ποσότητα ραδιενεργών αποβλήτων από τον πρώτο αντιδραστήρα μέχρι σήμερα είναι περίπου 180.000 μετρικοί τόνοι (spend fuel http://www-pub.iaea.org/MTCD/publications/PDF/te_1591_web.pdf).Δηλαδή όσο μισό supertanker. Οπότε λίγο τραβηγμένο να λέμε ότι γέμισε ο πλανήτης πυρηνικά.

Για σύγκριση, οι εκπομπές CO2 μόνο από τα εργοστάσια λιγνίτη/κάρβουνου για φέτος μόνο ήταν ~15.000.000.000 μετρικοί τόνοι. Και εννοείται αν δεν υπήρχαν τα πυρηνικά εργοστάσια αυτό θα ήταν πολύ υψηλότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε και πυρηνικές δοκιμές/βόμβες, βάλε και τι γίνεται όταν κάτι πάει στραβά και πόσοι έχουν αρρωστήσει και θα αρρωστήσουν

 

έχει σχέση η επικινδυνότητα του ενός και του άλλου?

 

θα ήθελες δίπλα στο σπίτι σου μερικούς τόνους από  ρύπους λιγνίτη ή μερικά γραμμάρια ραδιενεργά;

 

καλώς ή κακώς στην ελλάδα έχουμε άπειρο λιγνίτη και την ανάλογη υποδομή και δε μας κοστίζει τίποτα σε σχέση με το να επενδύσουμε αλλού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κανείς, αλλά κάπου είχα συναντήσει ότι τα απόβλητα των εργοστασίων λιγνίτη/κάρβουνου είναι τόσο τοξικά που το γεωγραφικό εύρος της τοξικότητάς τους ξεπερνάει το γεωγραφικό εύρος των πυρηνικών αποβλήτων.

Γενικότερα πιστεύω πως ΑΝ τα πυρηνικά εργοστάσια κατασκευαστούν και λειτουργούν με τις αυστηρότερες προδιαγραφές ασφαλείας, περιβαλλοντολογικά είναι λιγότερο ρυπογόνα.

Είναι όπως τα υβριδικά αυτοκίνητα που στην αρχή τα λανσάρισαν σαν οικολογικά μέχρι που άρχισαν να υπολογίζουν το Carbon footprint τους (τους ρύπους που παράγει δηλ ένα αυτοκίνητο από τη συλλογή των πρωταρχικών υλικών κατασκευής του, το ίδιο το στάδιο κατασκευής, τους ρύπους που θα παράγει κατά τη διάρκεια της ζωής του και τους ρύπους όταν θα αποσυρθεί). Βρέθηκε λοιπόν πως τα υβριδικά ήταν τα περισσότερο ρυπογόνα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ανά αυτοκίνητο. Και το βραβείο του πιο οικολογικού αυτοκινήτου ξέρετε ποιος το κέρδισε; Μια Mercedes μου φαίνεται S Class, με V8 κινητήρα (που απενεργοποιούσε τους 4 κυλίνδρους όταν δεν τους χρειαζόταν), και πάνω από 90% ανακυκλώσιμα υλικά κατασκευής (μέχρι και τα καθίσματα ήταν από ειδικά επεξεργασμένο φελό).

Θέλω να πω ότι επειδή κάτι "φαίνεται" να είναι περισσότερο φιλικό προς το περιβάλλον, με μια πιο προσεκτική ματιά και μεγαλύτερη ανάλυση να μην είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε και πυρηνικές δοκιμές/βόμβες, βάλε και τι γίνεται όταν κάτι πάει στραβά και πόσοι έχουν αρρωστήσει και θα αρρωστήσουν

 

έχει σχέση η επικινδυνότητα του ενός και του άλλου?

 

θα ήθελες δίπλα στο σπίτι σου μερικούς τόνους από  ρύπους λιγνίτη ή μερικά γραμμάρια ραδιενεργά;

 

καλώς ή κακώς στην ελλάδα έχουμε άπειρο λιγνίτη και την ανάλογη υποδομή και δε μας κοστίζει τίποτα σε σχέση με το να επενδύσουμε αλλού

 

Σύμφωνοι, δεν θα ήθελα δίπλα στο σπίτι μου ραδιενεργά απόβλητα, αλλά ακόμα περισσότερο δεν θα ήθελα τον λιγνίτη.

 

Coal Ash Is More Radioactive than Nuclear Waste

 

In fact, the fly ash emitted by a power plant—a by-product from burning coal for electricity—carries into the surrounding environment 100 times more radiation than a nuclear power plant producing the same amount of energy.

 

Περισσότερη ραδιενέργεια έχει απελευθερωθεί από το κάρβουνο από όλα τα πυρηνικά μαζί (όπλα και ενέργεια).

Και τα απόβλητα των πυρ. εργοστασίων μπορούμε να τα ελέγξουμε τουλάχιστον, και στο μέλλον να τα αδρανοποιούμε. Τα εκατομμύρια δισεκατομμύρια co2 δεν μπορούμε να το μαζέψουμε με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα τείνει να φύγει εκτός αρχικής ανάρτησης και να μπει στη σύγκριση μεταξύ λιγνίτη και πυρηνικών (μακάρι να είχαμε όλοι υδροηλεκτρικά, αλλά δε γίνεται). Και οι δυο μεθόδοι έχουν ένα τεράστιο σταθερό πλεονέκτημα και ένα μεγάλο μειονέκτημα (για το οποίο εφαρμόζονται διάφορες λύσεις). Το πλεονέκτημα ειναι οτι παρέχουν μπόλικο, φθηνό, σταθερο και ποιοτικό ρεύμα, πράγμα αναγκαίο για την ανάπτυξη της κοινωνίας (οικονομικά, βιοτεχνικά, βιομηχανικά, κλπ).

 

Το μεγάλο μειονέκτημα ειναι τα αποβλητα τη παραγωγής. Στα μεν πυρηνικά ειναι τα ραδιενεργά αποβλητα, στο δε κάρβουνο, τα σωματίδια (σκόνη). Και τα δυο αποβλητα προκαλούν σοβαρά προβλήματα υγείας όταν γίνει διασπορά στον πληθυσμό, τη χλωρίδα και την πανίδα.

 

Προσωπικά θεωρώ οτι το co2 ειναι κάτι που δεν πρέπει να εασχολούμαστε, οχι γιατί δεν μας αφορά, αλλά γιατί σαν αέριο υπάρχει ήδη σε τεράστιες ποσότητες στην ατμόσφαιρα και η συνεισφορά του ανθρώπου ειναι συγκριτικά μηδαμινή σε σχέση με τη φυσική παραγωγή της γης. Το βράδυ τα φυτά ανα την υφήλιο, ρουφάνε οξυγόνο και το κάνουν co2. Η αποσύνθεση κάθε λογής οργανικής ύλης (π.χ. φύλλα το φθινόπωρο) παράγουν τεράστιες ποσότητες co2. Τέλος να μην ξεχνάμε οτι όλα τα ζώντα της γής (human included) αποβάλουν καθημερινά τεράστιους όγκους co2. Για μένα η ανθρώπινη (βιομηχανικά) συνεισφορά του co2 στη γη ειναι σαν να κατουρώ στην όχθη του Έβρου και μετά να μου λένε οτι προκάλεσα πλημμύρες στο δέλτα. Κάτι δεν μου κολλά.  

 

Προς θεού, εννοείται οτι πρέπει να περιορίζουμε τις καύσεις και να υιοθετούμε νεες καθαρότερες και οικονομικότερες τεχνολογίες καυσης ΑΛΛΑ εις όφελος της οικονομίας (ώστε να έχουμε καυσιμα μεχρι να βρουμε αλλη λύση) και οχι για να μειώσουμε το co2.

 

Να το πω διαφορετικά. Κρίνω πολύ πιο σημαντικά για αντιμετώπιση (περιορισμό, έλεγχο, συγκομιδή, αποθήκευση) τα αποβλητα (σωματίδια, ραδιενεργά κατάλοιπα) παρά τις ποσότητες του co2 που παράγονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arc

Όντως πάει να ξεφύγει λίγο, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον...

Αυτό που λες δυστυχώς για όλους μας δεν ισχύει. Τι εννοώ:

Ο μέσος άνθρωπος εκπνέει γύρω στο 1 κιλό CO2 την ημέρα. 7 δισεκατομμύρια άνθρωποι παράγουν 7 εκατομμύρια τόνους την ημέρα, δηλ 2.55 δισεκατομμύρια τόνους το χρόνο. Αν λάβουμε υπ'όψη αυτό που μας είπε παραπάνω ο Omnigeek (ότι ΜΟΝΟ τα εργοστάσια λιγνίτη παρήγαγαν 15 δισεκατομμύρια τόνους το χρόνο), βάλε και τα υπόλοιπα εργοστάσια, βάλε και τα οχήματα (όπου ένα μέσο αυτοκίνητο παράγει 1 κιλό CO2 κάθε 18km - όσο δηλ ένας άνθρωπος την ημέρα), βάλε και τα καράβια και δες το λογαριασμό! Και αναφέρω τα καράβια επειδή έχει υπολογιστεί ότι μόνο τα 7 (ναι ΕΠΤΑ) μεγαλύτερα ΕΜΠΟΡΙΚΑ πλοία στον κόσμο παράγουν το χρόνο τα ίδια καυσαέρια με ΟΛΑ τα αυτοκίνητα του κόσμου μαζί. Δυστυχώς δε μιλάμε για ένα κατούρημα στο ποτάμι! Μακάρι να ήταν έτσι.

Αυτό όμως που αποτελεί τροφή για σκέψη είναι ότι μία έκταση στη Σαχάρα όση η Πελοπόνησος γεμάτη ηλιακά πάνελς φτάνει και περισσεύει για να καλύψει ΟΛΕΣ τις ενεργειακές ανάγκες του πλανήτη! Δε λέω ότι είναι εύκολο, απλά δίνω μία ιδέα για το πόσο άπλετη και μη αξιοποιήσιμη ενέργεια υπάρχει στον πλανήτη για να μην έχουμε ΠΟΤΕ την παραμικρή ενεργειακή έλλειψη και εμείς καίμε νεκρά φυτά και ζώα. Και όχι μόνο αυτό, αλλά για να καταφέρουμε να τα κάψουμε κάνουμε πολέμους και καταστρέφουμε οικονομικά ολόκληρους λαούς! Είναι απλά λυπηρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...