Προς το περιεχόμενο

Ο νέος Firefox 34 έχει προκαθορισμένη την μηχανή αναζήτησης της Yahoo


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για οσους δεν γουσταρουν την νεα searchbar, μπορουν να επαναφερουν την παλια ως εξης:

πατηστε about:config, βρειτε την ρυθμιση browser.search.showoneoffbuttons ,βαλτε την σε false και καντε restart.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιτέλους η Mozilla έβαλε στο Firefox κάτι που υπήρχε στον Opera εδω και χρόνια...

Δεν μπορώ να καταλάβω εσας που δεν σας αρεσε, ειναι εμφανως βελτιωση, γραφεις αυτο που θες να ψαξεις και με το κατω βελακι μπορεις να διαλεξεις και καποιο suggestion αλλα και το που θα το ψαξεις. Βολευει τα μαλα αν εχεις πολλες και διαφορες μηχανες αναζητησης. Και μπορει να το βγαλαν καπως γρηγορα, ομως ειναι σιγουρο οτι εχει να δεχτει περαιτερω βελτιωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μετά την αναβάθμιση εξακολουθεί να έχει την google σαν την προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης.

Μετα την αναβαθμιση σε ρωταει αν θες να αλλαξεις την προεπιλεγμενη μηχανη αναζητησης, αν δε κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ξένισε κι εμένα λίγο το «έξτρα πράγμα» κάτω από τα suggestions. Αλλά αν και ο KilliK πόσταρε πιο πάνω τρόπο απενεργοποίησης και μπράβο του, λέω να το κρατήσω λίγο καιρό για να δω μήπως με βολέψει, κυρίως για το περιστασιακό Wikipedia search...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οσους δεν γουσταρουν την νεα searchbar, μπορουν να επαναφερουν την παλια ως εξης:

πατηστε about:config, βρειτε την ρυθμιση browser.search.showoneoffbuttons ,βαλτε την σε false και καντε restart.

Thanx, ήμουν σίγουρος ότι θα διάβαζα αυτό το ποστ εδώ μετά την "αναβάθμιση", χεχε!!!!

 

Τελείως άβολο για εμένα προσωπικά αυτό το νέο "feature".

 

Επίσης με το add-on "add to search bar" μπορείς να κάνεις αναζήτηση σε όποιο πεδίο εσύ προσθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλα αυτά... Δηλαδή αυτό δεν είναι καλύτερο;;;

http://i.maxthon.com/el-gr.htm#

 

Στην αρχική του ιστοσελίδα έχει διευθύνσεις αναζήτησης κατευθείαν και επιλέγεις κάθε φορά όποια θέλεις. 3 μήνες τον χρησιμοποιώ και είναι άψογος και για μένα ο ταχύτερος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποιος μπορει να θελει να προσαρμοσει μονος του τις μηχανες αναζητησης που χρησιμοποιει, αναλογα πως τον βολευει. Για παραδειγμα με βολευει οταν κανω αναζητηση στο skroutz.gr τα αποτελεσματα να ταξινομουνται με βαση τη δημοτικοτητα. Προσθετω με το "add to search bar" παραμετροποιημενο το search και γλιτωνω κλικ και χρονο, γιατι καθε φορα θα μου φερει αυτοματα ταξινομημενα οπως τα θελω τα αποτελεσματα.

Για καποιον που δεν τον πειραζει να ανοιγει το google, να ψαχνει για skroutz, να μπαινει στη σελιδα, να ψαχνει, να ταξινομει κλπ κλπ, συμφωνω, ολα αυτα ειναι περιττα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποιος μπορει να θελει να προσαρμοσει μονος του τις μηχανες αναζητησης που χρησιμοποιει, αναλογα πως τον βολευει. Για παραδειγμα με βολευει οταν κανω αναζητηση στο skroutz.gr τα αποτελεσματα να ταξινομουνται με βαση τη δημοτικοτητα. Προσθετω με το "add to search bar" παραμετροποιημενο το search και γλιτωνω κλικ και χρονο, γιατι καθε φορα θα μου φερει αυτοματα ταξινομημενα οπως τα θελω τα αποτελεσματα.

Για καποιον που δεν τον πειραζει να ανοιγει το google, να ψαχνει για skroutz, να μπαινει στη σελιδα, να ψαχνει, να ταξινομει κλπ κλπ, συμφωνω, ολα αυτα ειναι περιττα.

Προσθέτεις και μια λέξη κλειδί (π.χ. "sk" για το skroutz) και τελειώνει το πανηγύρι, το μόνο που έχεις να κάνεις μετά είναι Ctrl+L "sk Nokia 3310".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερη μηχανή απτήν google και καλύτερος browser απ'τον chrome δεν υπάρχουν,και είμαι περήφανος που δεν έχω δώσει ούτε ένα cent σε αυτές τις εταιρίες.

Δίνεις και παραδίνεις. Απλά όχι άμεσα. Τα κέρδη εταιρειών σαν την google το facebook κλπ. βασίζονται στην συλλογή πληροφοριών και πώληση τους σε κάθε ενδιαφερόμενο. Πιστεύεις ότι η κινήσεις σου στον chrome δεν συλλέγονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιτέλους η Mozilla έβαλε στο Firefox κάτι που υπήρχε στον Opera εδω και χρόνια...

 

βασικα, κατι παρομοιο υπαρχει στον Firefox ως addon, εδω και χρονια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, κατι παρομοιο υπαρχει στον Firefox ως addon, εδω και χρονια..

Αν εννοεις το Second Search, ναι, αν και δεν φτανει σε λειτουργικοτητα την υλοποιηση του opera...Η τωρινή υλοποίηση νομίζω είναι καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εννοω. αν και δεν τοχω βαλει ποτε.

προσωπικα χρησιμοποιω εδω και χρονια τα SearchLoad Options και Search on Engine Change addons.

εχω instant και continuous search μαζι οταν επιλεγω αλλη search engine, ενω η searchbar καθαριζεται απο τις λεξεις που ψαχνω η επαναφερεται στην default search engine, μετα απο προκαθορισμενους χρονους που εχω ορισει εγω.

 

πχ εχω default engine την google.

γραφω κατι στην searchbar και επιλεγω πχ την wikipedia search engine.

αυτοματα γινεται αναζητηση στην wikipedia, ενω η searchbar παραμενει στην wikipedia engine. επομενως μπορω να την συνεχισω να την χρησιμοποιω.

αν τωρα εχουν περασει πχ 5sec χωρις να εχω ξαναγραψει κατι στην searchbar, η searchbar καθαριζεται αυτοματα απο τις λεξεις που ειχα βαλει πριν.

αν περασουν αλλα 15sec χωρις να εχω γραψει κατι, η searchbar αλλαζει αυτοματα στην default google engine.

φυσικα αν θεσω τους χρονους σε 0sec, εχω περιπου την ιδια λειτουργια που διαθετει η νεα searchbar του Firefox.

 

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...