Προς το περιεχόμενο

EliteBook Folio 1020. Η απάντηση της HP στον MacBook Air


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι σωστά. Γι αυτό τα mac laptop ΟΛΩΝ των φίλων μου έχουν χαλάσει. Ενος μάλιστα έχει ήδη αλλάξει board δυο φορές και πάει για τρίτη. Μιλάμε για τρελή ποιότητα. 1800 λίρες το πλήρωσε και χαλάει κάθε 6 μήνες.

 

 

δεν θα το αμφισβητήσω, αλλά πραγματικά το ποσοστό των apple laptops που χαλάνε οποιουδήποτε μοντέλου είναι πολύ χαμηλότερο από το μέσω laptop άλλης εταιρίας. 

 

Μην το ματιάσω, αλλά το δικό μου εδώ και 5 χρόνια δεν έχει κανένα θέμα.

 

 

 

Όσο για τα specs που λένε όλοι, δεν γνωρίζω τί ανάγκες έχετε ρε παιδιά αλλά ειλικρινά πλέον ότι και να θες να κάνεις ΕΚΤΟΣ gaming, μπορείς κάλλιστα να το κάνεις με οποιοδήποτε μηχάνημα 5-6 ετών είτε είναι apple είτε άλλο. Στην τελική αλλάζεις μία μνήμη με 70 ευρώ, βάζεις και έναν SSD με καμιά 120άρα, και άρα με σύνολο 200€ έχεις ένα μηχάνημα που ΠΕΤΑΕΙ σε σχέση με πριν. 

 

Μην θολώνετε με τα specs μόνο και μόνο για να δικαιολογείτε στον εαυτό σας τα χρήματα που δίνετε για ένα μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τι gpu δε λέει..

Τα μαμίσια της Intel, δυστυχώς. Αν είχε μια gpu της προκοπής θα το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια. (ναι ξέρω, τι να τα κάνεις τα γραφικά σε τέτοιο μηχάνημα, ο καθείς με τις ιδιοτροπίες του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα το αμφισβητήσω, αλλά πραγματικά το ποσοστό των apple laptops που χαλάνε οποιουδήποτε μοντέλου είναι πολύ χαμηλότερο από το μέσω laptop άλλης εταιρίας. 

 

Μην το ματιάσω, αλλά το δικό μου εδώ και 5 χρόνια δεν έχει κανένα θέμα.

 

 

 

Όσο για τα specs που λένε όλοι, δεν γνωρίζω τί ανάγκες έχετε ρε παιδιά αλλά ειλικρινά πλέον ότι και να θες να κάνεις ΕΚΤΟΣ gaming, μπορείς κάλλιστα να το κάνεις με οποιοδήποτε μηχάνημα 5-6 ετών είτε είναι apple είτε άλλο. Στην τελική αλλάζεις μία μνήμη με 70 ευρώ, βάζεις και έναν SSD με καμιά 120άρα, και άρα με σύνολο 200€ έχεις ένα μηχάνημα που ΠΕΤΑΕΙ σε σχέση με πριν. 

 

Μην θολώνετε με τα specs μόνο και μόνο για να δικαιολογείτε στον εαυτό σας τα χρήματα που δίνετε για ένα μηχάνημα.

Εξαρτάται τη χρήση, πλέον τα vmware δίνουν και παίρνουν, οπότε θέλεις καλή cpu, ram, disk. Εγώ δεν έχω desktop τα τελευταία 6 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πάλι με το macbook air. Ολόκληρη κατηγορία ultrabook υπάρχει, εκεί εσείς να γράφετε για τα μήλα. Οτιδήποτε βγαίνει σε οποιαδήποτε κατηγορία συσκευών υπάρχει και η apple πρέπει σώνει και καλά να είναι απάντηση στην apple. Ήμαρτον !

 

Αφου ρε φιλε αντιγραφει πληρως το design τι να πουμε οτι δεν κανει αντιγραφη...αφου ματια εχουμε και βλεπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μιλάς για συγκεκριμένη περίπτωση μην λέμε ότι θέλουμε.

Εγώ μια χαρά την κράζω την Apple όταν πιστεύω ότι φταίει. Τώρα δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μοντέλο με την κάρτα nvidia 8400-8600

που πολλοί apple και μη έχουν κλάψει τα λαπτοπ τους και νομίζω τα αλλάζει δωρεάν η apple.

Η γενική περίπτωση πάντως δεν είναι να σου χαλάσει έστω εύκολα το μηχάνημά σου ούτε βέβαια ότι είναι αθάνατα. Κάποια λάπτοπς καλής ποιότητας είναι γενικά και με το "κακό" από άποψη επισκευασιμότητας everything soldered. Αυτό το ξέρεις πριν το πάρεις και για αυτό στο μόνο που το ανέχομαι είναι στο air (και συναφή ultrabooks) και σε κανένα άλλο laptop(Apple or not).

 

Έχω mbp early 2011 με τις 2 gpu. Μου χάλασε με το ίδιο πρόβλημα όπως πάρα πολλών άλλων στα 3 χρόνια. Αν κοιτάξεις το forum της apple, θα δεις πόσοι έχουν το πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα που χάνει επαφή και κρασάρει το σύστημα. Η επισκευή θέλει κανά 500άρι. Αντί να το επισκευάσω, έδωσα άλλα 700 και πήρα ένα γαμάτο desktop...

 

Οπότε apple και ποιότητα, δεν το πιστεύω πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσο και να το αντιγραψουνε, το macbook air ειναι κορυφη στην κατηγορια του.

Έχω mbp early 2011 με τις 2 gpu. Μου χάλασε με το ίδιο πρόβλημα όπως πάρα πολλών άλλων στα 3 χρόνια. Αν κοιτάξεις το forum της apple, θα δεις πόσοι έχουν το πρόβλημα με την εξωτερική κάρτα που χάνει επαφή και κρασάρει το σύστημα. Η επισκευή θέλει κανά 500άρι. Αντί να το επισκευάσω, έδωσα άλλα 700 και πήρα ένα γαμάτο desktop...

 

Οπότε apple και ποιότητα, δεν το πιστεύω πια.

Οποιοδηποτε λαπτοπ ειχε τη συγκεκριμενη καρτα ηταν προβληματικο.

Εμενα ο κολλητος μου με hp dv ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα και αλλαξε μητρικη 2 φορες. Την τριτη φορα βαρεθηκε.

Ηταν προβληματικο το τσιπακι της Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ανήκει στην κατηγορία των ultrabooks σε μέγεθος, βάρος, έχω εδώ και 2,5 χρόνια και χρησιμοποιώ για όλες μου τις εργασίες το ASUS U40SD. Μου πήγε 800€ τελική με έναν SAMSUNG SSD 256pro και 8GB RAM.

 

P_500.jpg

 

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, i5 2.4GHz, 2 GPU (intel+GT520M),14'' οθόνη, μπαταρία που 3 χρόνια μετά κρατάει πάνω από 6 ώρες με κανονική χρήση (Wifi, ταινίες, Internet, Office, άντε και κανένα Visual Studio με SQL Server να τρέχει συνέχεια στο background), όμορφο design, boot time για windows 7 κάτω από 20 secs (2 χρόνια μετά!!!) και βάρος "μόλις" 1.980kgr.

 

Ειδικά όταν άλλαξα το dvd με hdd caddy+ 2ο δίσκο, αυξήθηκε ο χρόνος μπαταρίας και μειώθηκε ακόμα το βάρος. 

 

 

Δυστυχώς η ASUS σταμάτησε να το παράγει. 

 

Δε μπορούν να βγάλουν τέτοια laptop οι εταιρείες? Γιατί να πρέπει να χρυσοπληρώνουμε τα ultrabooks για να πάρουμε χαμηλές επιδόσεις και διάρκεια μπαταρίας η οποία είναι εφικτή μόνο αν κάνεις τα πάντα μέσω notepad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εβαζε Retina στο ΜΒΑ θα την σταματουσε η Επιτροπη Ανταγωνισμου :)

 

Σοβαρα τωρα η Apple σαρωνει γιατι οι ανταγωνιστες πουλανε σπεκς και οχι το συνολο. Και ναι μπορει να εχει ΤΝΤ (οχι φτηνο ομως) πανελ αλλα απο μονο του δεν λεει τιποτα. Και ενω υστερουν χτυπανε και τις τιμες. Αν δε βγει το φημολογουμενο ΜΒΑ 12,5 με ρετινα, καληνυχτα ζωη.

Μαζευτηκαν οι γνωστες να μας μιλησουν για ποιοτητα των TNT πανελ! Τωρα βγηκαν και τα καινουργια, C4 panels....

δεν θα το αμφισβητήσω, αλλά πραγματικά το ποσοστό των apple laptops που χαλάνε οποιουδήποτε μοντέλου είναι πολύ χαμηλότερο από το μέσω laptop άλλης εταιρίας. 

 

Αν ζητησω κανα link με την εν λογω ερευνα θα μου δωσεις? ;)

Παντως οσο και να το αντιγραψουνε, το macbook air ειναι κορυφη στην κατηγορια του.

Οποιοδηποτε λαπτοπ ειχε τη συγκεκριμενη καρτα ηταν προβληματικο.

Εμενα ο κολλητος μου με hp dv ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα και αλλαξε μητρικη 2 φορες. Την τριτη φορα βαρεθηκε.

Ηταν προβληματικο το τσιπακι της Nvidia.

Σωστα, οποιοδηποτε laptop με την εν λογω καρτα ειχε το ιδιο προβλημα, μονο που καμιας αλλης εταιριας τα laptop δεν τα προσκυνανε για ποιοτητα κλπα κλπα, και εν τελει ολα τα ιδια προβληματα παρουσιαζουν! Αφου λοιπον και τις apple τα ιδια προβληματα παρουσιαζουν, που ειναι αυτη η ποιοτητα που διατυμπανιζουν τα fanboys?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οσο και να το αντιγραψουνε, το macbook air ειναι κορυφη στην κατηγορια του.

Οποιοδηποτε λαπτοπ ειχε τη συγκεκριμενη καρτα ηταν προβληματικο.

Εμενα ο κολλητος μου με hp dv ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα και αλλαξε μητρικη 2 φορες. Την τριτη φορα βαρεθηκε.

Ηταν προβληματικο το τσιπακι της Nvidia.

 

Πάντως στην Apple για να το φτιάξουνε αλλάζουν την μητρική πλακέτα. Το πρόβλημα είναι σε μια κόλληση ή κάτι τέτοιο (δεν ξέρω απο hardware), υπάρχει ένας τύπος στα φορουμς της apple που το έφτιαξε μόνος του.

 

Η κάρτα δλδ. παίζει ακόμα και σήμερα αν αφήσω τους drivers να φορτώσουν. Απλά κάποια στιγμή στο άσχετο, χάνει την επαφή και κολλάει το μηχάνημα. Οπότε αφαιρώ τους drivers από το boot ώστε να μην βλέπει την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζευτηκαν οι γνωστες να μας μιλησουν για ποιοτητα των TNT πανελ! Τωρα βγηκαν και τα καινουργια, C4 panels....

Αν ζητησω κανα link με την εν λογω ερευνα θα μου δωσεις? ;)

Σωστα, οποιοδηποτε laptop με την εν λογω καρτα ειχε το ιδιο προβλημα, μονο που καμιας αλλης εταιριας τα laptop δεν τα προσκυνανε για ποιοτητα κλπα κλπα, και εν τελει ολα τα ιδια προβληματα παρουσιαζουν! Αφου λοιπον και τις apple τα ιδια προβληματα παρουσιαζουν, που ειναι αυτη η ποιοτητα που διατυμπανιζουν τα fanboys?

Η ποιότητα δεν είναι στην nvidia που χρησιμοποιούν αφού αυτό έχει να κάνει με την nvidia... Είναι στην κατασκευή από αλουμίνιο και στην ομορφιά του. Μην λέμε ότι θέλουμε.

Έχω macbook late 08 unibody. Δεν είναι χαλασμένο. Πολύ καλή ποιότητα και με ssd+8gb πάει μια χαρά

Είχα thinkpad t42.Ακόμα καλύτερη ποιότητα. Χάλασε η ati που είχε μέσα. Την ποιότητα τη βλέπεις από το υλικό κατασκευής του laptop και για μένα και από το πως είναι δομημένο μέσα. Πάρε ένα φθηνής κατηγορίας lenovo ή hp (τύπου dv) και πιάσε το κλπ. Σκέτη πλαστικουριά κακής ποιότητας. Δεν τα συγκρίνεις με elitebook pro, thinkpad, macbook κλπ. Άλλες κατηγορίες. Όποιοι λένε ότι τα apple προϊόντα είναι τα καλύτερα από άποψη ποιότητας δεν σημαίνει πως έχουν δίκιο(ούτε σίγουρα άδικο). Γενικά πιστεύω είναι χαζό να συγκρίνεις κακές με καλές σειρές laptops που κάνουν τα "χαζά" fanboys. Όμως αν θες να φτιάξεις καλής ποιότητας laptop μη Apple μην νομίζεις ότι θα σου βγει λιγότερο. Η Apple χτυπάει premium κατηγορίες ΜΟΝΟ δίνοντας σου κάποια χαρακτηριστικά συγκεκριμένα. Και το κάνει σε μαζική παραγωγή. ΑΝ οι άλλοι προωθούσαν και αυτοί κατηγορίες premium και τα υποστήριζαν και για καιρό μετά τότε θα είχαμε βελτίωση σε αυτήν την κατηγορία. Τώρα στην κατηγορία των ultrabooks στα 1000euro το air (ειδικά για όσους δεν έχουν πρόβλημα με την οθόνη)  είναι μονόδρομος. Κοντά 15 ώρες μπαταρία, αθόρυβα γρήγορα με φοβερό integration hw/sw. Και δυνατότητα να τρέξεις κάθε λειτουργικό. Αν βγάλουν και σοβαρό ms office for mac  θα είναι ότι πρέπει για αυτούς που έχουν να το πληρώσουν και θέλουν laptop και portability-battery

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το core m exei εσωτερικό ενεργο σύστημα ψιξης σε κατάσταση επιδόσεων απλός ειναι πολύ πολύ λεπτό..

Σε stress benchmark φαίνεται να ανεβάζει θερμοκρασίες μέχρι 62-65c. Οσο αφορα της επιδοσεις ειναι hiEnd οσο κ οι uderclocked i5 κ ~3% στο ιδιο κικλο ρολογιου +

Max 2.6Ghz δεν χριαζεται να κανουμε υποθεσεις υπαρχουν στο interent πληροφοριες

καποιες βελιωσεις ακομα.

 

Δεν ειναι ο m-core,αλλά ο κατασκεβαστης τι θελει να βάλει!

Υπάρχουν μηχανήματα με m-core μόνο με παθητική ψηξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στην Apple για να το φτιάξουνε αλλάζουν την μητρική πλακέτα. Το πρόβλημα είναι σε μια κόλληση ή κάτι τέτοιο (δεν ξέρω απο hardware), υπάρχει ένας τύπος στα φορουμς της apple που το έφτιαξε μόνος του.

 

Η κάρτα δλδ. παίζει ακόμα και σήμερα αν αφήσω τους drivers να φορτώσουν. Απλά κάποια στιγμή στο άσχετο, χάνει την επαφή και κολλάει το μηχάνημα. Οπότε αφαιρώ τους drivers από το boot ώστε να μην βλέπει την κάρτα.

 

Για ποιο μιλάς? Γιατί με τις κλασικές προβληματικές κάρτες ήταν τα τελευταία μη-unibody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τώρα στην κατηγορία των ultrabooks στα 1000euro το air (ειδικά για όσους δεν έχουν πρόβλημα με την οθόνη)  είναι μονόδρομος. Κοντά 15 ώρες μπαταρία, αθόρυβα γρήγορα με φοβερό integration hw/sw. Και δυνατότητα να τρέξεις κάθε λειτουργικό. Αν βγάλουν και σοβαρό ms office for mac  θα είναι ότι πρέπει για αυτούς που έχουν να το πληρώσουν και θέλουν laptop και portability-battery

Ειδικα εκεινη η κατηγορια εχεις ενα καρο επιλογες,που εκτος τα καθαρα ultrabooks οπως το ASUS ZENBOOK  ,παιζουν και τα i-core υβριδικα,τυπου surface pro,asus transformer book,lenovo thinkpad helix και τα convertible οπως ειναι τα lenovo yoga pro(1,2&3)!

Και το macbook air 13" 11-12 ωρες αυτονομιας εχει,σε ΠΟΛΥ ελαφρια χρηση(με αναλυση οθονης ουτε καν fullhd) και οχι 15!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...