Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Gigabyte GTX480 SOC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον αγορασα μια 480 απο το ebay . ειναι εκδοση GTX480 SOC της gigabyte. Ειναι εκεινη η βερσιόν της 480 που ειναι OCed οσο δεν παει με την λογικη να τρεχει στα ιδια επιπεδα με την GTX 580.

 

ΤΟ θεμα ειναι οτι ενω η καρτα ειναι σημαντικη αναβαθμιση απο την 460 που ειχα . Ειναι πολυ ζεστη (σε furmark φτανει ανετα 90-93 βαθμους μετα  απο καποια ωρα) ενω ενα review που διαβαζα ελεγε πως ειναι η πιο δροσερη 480 με μαξ θερμοκρασιες τους 75-76 βαθμους. H παστα  ειναι καινουργια  (Arctic ΜΧ-2) και η ψυχτρα καθαρη .

 

Εχετε κατι να προτεινετε ? μπορει να κανω κατι λαθος ? ή ετσι ειναι η καρτα και το review μουφα ? εχω μια pk3 να την δοκιμασω ?

 

Review

 

Gigabyte site 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το furmark είναι φτιαγμένο για να ανεβάσει την θερμοκρασία όσο περισσότερο γίνεται,για να δεις αν είναι σταθερή,δεν είναι αντιπροσωπευτικό για της θερμοκρασίες που θα έχεις στα παιχνίδια,τρέξε το gpu-z * μαζί με μερικά βαριά παιχνίδια να πάρεις μια καλύτερη άποψη για το μέχρι που ανεβαίνει η θερμοκρασία.

 

*καρτέλα sensors αν κάνεις κλικ πάνω στην θερμοκρασία αλλάζει σε μέγιστο, ελάχιστο και μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τα γνωριζω αυτα ,
 

Εχω τρεξει και παιχνιδια για ωρες και δεν ειχε προβλημα και με το furmark 2ωρες και βαλε και ολα τελεια
https://dl.dropboxusercontent.com/u/5089875/gtx480STRESS.jpgεδω ειναι στην μια ωρα.

το θεμα ειναι οτι στο review λεει οτι στο FURMARK θα εχω 76 βαθμους μαξ και εχω απο 87 εως  90++ [με αλλαγμενη παστα]ενω   το κουτι αεριζεται τελεια (Corsair Air 540 , με 4 14αρηδες να κανουν πανικο)

Στα παιχνιδια που επαιξα αν και ειναι πιο ζεστη απο την 460(προφανως) δεν ειναι φουρνος . Ομως ειδικα επειδη παιζει να την δωσω σε αλλον την καρτα θα ηθελα να ξερω οτι δεν εχει καποιο προβλημα σιγουρα. 

Ουσιαστικα η ερωτηση μου ειναι : ειναι ετσι απο την μανα της και τα review ελεγαν μπουρδες ή φταιει η συγκεκριμενη καρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο review λεει ότι την ζόρισαν για 5 λεπτά και δεν αναφέρει ότι ήταν σε κάποιο κουτί. Ίσως τα έχουν σε bench table

 

Δες εδώ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ .. πρακτικα ρωτουσα , μηπως ειχε κανεις την ιδια καρτα να μου πει εντυπωσεις.  θα αλλαξω προληπτικα παστα να ειμαι σιγουρος και βλεπουμε . θα το ψαξω περισσοτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 480 έχει πυρήνα GF100 που όντως είχε πρόβλημα. Hw bug στον ελεγκτή μνήμης που διορθώθηκε στο μέτρο του δυνατού στο GF110 (GTX570/580). O κωδικός του πυρήνα είναι Fermi και εμείς τον ονομάζαμε χαιδευτικά Thermi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 480 έχει πυρήνα GF100 που όντως είχε πρόβλημα. Hw bug στον ελεγκτή μνήμης που διορθώθηκε στο μέτρο του δυνατού στο GF110 (GTX570/580). O κωδικός του πυρήνα είναι Fermi και εμείς τον ονομάζαμε χαιδευτικά Thermi.

 

ισχυει .... απλα νομιζα οτι ειναι εξαιρεση αυτη η υλοποιηση  θα δοκιαμασω τι μπορω να κουμανταρω και βλεπουμε . Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον λαθος συναγερμος....

 

Εκανα τα εξης , αλλαξα παστα σε ΜΧ4 απο ΜΧ2 και καθαρισε με πολυ καλυτερο τροπο την ψυχτρα (την επλυνα στην ουσια ) και η θερμοκρασια ειναι τωρα το πολυ 85 βαθμους μετα απο αρκετη ωρα furmark . καλα ειναι νομιζω

 

πριν ειχα δει μεχρι και 96 (<--ελεος...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...