Προς το περιεχόμενο

Street Fighter V [PC]


Oroku Saki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ dsr scaling και πραγματικης αναλυσης. Οποιος το πιστευει αυτο αυταπαταται.

Ενα μονιτορ με μεγαλυτερη αναλυση εχει αυτοματα καλυτερη αντιθεση και ευκρινεια λογω καλυτερου dot pitch, και αν ειναι και καλο panel κλαφτα Χαραλαμπε στην συγκριση μετα.. Αλλα ακομη και ενα φθηνο TN panel να παρεις αν δεις εικονα θα καταλαβεις σε 4k.. Εδω με την 55αρα IPS TV μου και παθαινω πλακα στα παιχνιδια σε 4κ, οχι σε IPS 27αρι monitor.. Μερικες φορες με αυτα που λετε αναρωτιεμαι αν εχετε δει πραγματικα παιχνιδια σε 4k monitor ή απλα διαβαζετε οτι βλεπετε στο net..

Ολα τα αλλα ειναι προς λαικη καταναλωση, αν ηταν να ειχε ιδια ποιοτητα εικονας σε ενα 27αρι 4k πανελ με την upscaled 4k dsr αναλυση μου στο 1440p μονιτορ μου, τοτε θα τα κλειναμε τα μαγαζακια και θα καναμε φιφες στην nvidia..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 830
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ dsr scaling και πραγματικης αναλυσης. Οποιος το πιστευει αυτο αυταπαταται.

Ενα μονιτορ με μεγαλυτερη αναλυση εχει αυτοματα καλυτερη αντιθεση και ευκρινεια λογω καλυτερου dot pitch, και αν ειναι και καλο panel κλαφτα Χαραλαμπε στην συγκριση μετα.. Αλλα ακομη και ενα φθηνο TN panel να παρεις αν δεις εικονα θα καταλαβεις σε 4k.. Εδω με την 55αρα IPS TV μου και παθαινω πλακα στα παιχνιδια σε 4κ, οχι σε IPS 27αρι monitor.. Μερικες φορες με αυτα που λετε αναρωτιεμαι αν εχετε δει πραγματικα παιχνιδια σε 4k monitor ή απλα διαβαζετε οτι βλεπετε στο net..

Ολα τα αλλα ειναι προς λαικη καταναλωση, αν ηταν να ειχε ιδια ποιοτητα εικονας σε ενα 27αρι 4k πανελ με την upscaled 4k dsr αναλυση μου στο 1440p μονιτορ μου, τοτε θα τα κλειναμε τα μαγαζακια και θα καναμε φιφες στην nvidia..

Το contrast δεν έχει να κάνει με την ανάλυση, αλλά με το panel.Αυτά που είχα να πω εγώ τα είπα, από 'κει και πέρα ο καθένας ας πιστέψει και ας κρίνει όπως θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις λαθος αν νομιζεις οτι δεν ανεβαινουν τα επιπεδα αντιθεσης σε μια εικονα με περισσοτερη αναλυση (other things equal φυσικα). Κανεις δεν ειπε οτι η αναλυση ειναι πανακεια και λυση για τα παντα προς Θεου, αλλα ειδικα για τα παιχνιδια ειναι μανουλα..

Βαλε ενα βιντεακι σε 1080p/1440p χωρις compression artifacts και αει δυνατον τραβηγμενο επαγγελματικα, και βαλε το ιδιο βιντεο σε 4k αναλυση. Ελα πες μου μετα αν θα δεις καλυτερα επιπεδα αντιθεσης ή οχι. Δες μια φωτογραφια τραβηγμενη ακριβως την ιδια ωρα απο 2 σενσορες με το ιδιο δυναμικο ευρος και πες μου αν αυτη με τα διπλασια ή τετραπλασια MP  δεν εχει καλυτερα επιπεδα αντιθεσης. Δεν ειναι μονο τα χρωματα και το μαυρο το παν στην αντιθεση.

Τονιζω το "other things equal" γιατι αν συγκρινουμε μηλα με πορτοκαλια κουβεντα δεν κανουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες κάνα σοβαρό review με τηλεοράσεις κλπ, γιατί μια OLED 1080P κάνει σκόνη τις περισσότερες 4Κ ; Η ανάλυση πάει τρίτη στις μετρήσεις, πρώτο είναι το contrast, χωρίς καλό contrast δεν πας πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αδελφε διαβαζεις τι λεω; OTHER THINGS EQUAL. Τι μου βαζεις τωρα ενα state of the art OLED panel στην συγκριση που τα σπαει σε contrast levels αν αυτο ειναι το ζητουμενο σου γιατι δεν ξερω και τι συζηταμε πλεον (για DSR vs resolution μιλαγαμε αλλα τεσπα) ; Μιλαμε παντα αν ολα τα αλλα στο πειραμα μας ειναι σταθερα και ελεγχομενα. Δηλαδη ιδιο πανελ θεωρητικα, με ιδιο brightness, ιδιο local dimming, ιδιο color reproduction.

 

Οι OLED ειναι φοβερες τηλεορασεις αλλα τα παντα στο IQ ειναι θεμα προτιμησης. Εαν μου ελεγες να προτιμησω ενα 4k  σε ενα αρκετα καλο πανελ εστω και IPS με decent contrast levels και color reproduction ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θα το προτιμουσα απο ενα 1080p ας πουμε OLED.

Δεν θα μου πει κανενα review τι βλεπω και τι να προτιμησω στο IQ, μεχρι και colorimeter εχω για color calibration κατι ξερω και εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αν το πάμε τώρα στο τι προτιμάει ο καθένας πάει..Ο άλλος γουστάρει χρωματική ψυχεδέλεια με κορεσμό μέχρι αηδίας, το θέμα είναι στις μετρήσεις τι βγάζει η κάθε μία.Με το DSR εγώ έγραψα την εμπειρία μου στην προηγούμενη σελίδα, τώρα αν εσύ διαφωνείς ή συμφωνείς είναι δικό σου θέμα καθαρά.Τα δικά μου τα μάτια είναι αρκετά εκπαιδευμένα πάντως για να δουν και τις παραμικρές λεπτομέρειες.Όταν έδειχνα εδώ μέσα σύγκριση του texture filtering μεταξύ AMD και NVIDIA και μερικοί έλεγαν ότι δεν βλέπουν διαφορά(Οι περισσότεροι δηλαδή), ενώ σε μένα έκανε μπαμ η διαφορά.Εντάξει, ας μην το πάμε εκεί όμως γιατί θα πρέπει να γράψουμε άπειρα σεντόνια.Και επειδή είμαστε και OT εδώ και πολλά ποστ, αν θες να το συνεχίσουμε σε PM ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω γίναμε σαφεις και οι δυο. Ειπα την προτιμηση μου αφου πρωτα απαντησα σε αυτο που αμφισβητησες. Νομίζω οτι οποιος θελει να διαβασει τι ειπα εκει ειναι, οποιος θελει να διαβασει οτι τον βολεύει για να κανει ποιντ παλι οκ. Αλλα να συγκρίνω μηλα με πορτοκαλια τωρα σορρυ αλλα δεν εχειβ και κανενα νόημα..

Στο θεμα μας λοιπον αν το εκπαιδευμενο ματι σου δεν βλεπει διάφορα σε μια downscaled αναλυση και σε μια πραγματική δικαιωμα σου και παλι.. Ο καθεις κρινεται απο τα λεγομενα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι δεν βλέπω διαφορές, είπα ότι εκεί που κάνει καλή δουλειά το DSR και έδωσα και συγκεκριμένο παράδειγμα(Watch_Dogs), δεν είδα καμία διαφορά.Δεν κάνει παντού τέτοια δουλειά το DSR όμως και εκεί υπερτερεί η πραγματική ανάλυση εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια διαφορα δεν γινεται να μην δεις. Δεν μπορει 4 φορες μεγαλυτερη αναλυση απο 1080p να δειχνει το ιδιο εξ ορισμου. Μπορει να μην παρατηρεις μεγαλες διαφορες σε παιχνιδια που η γεωμετρια και η φυση των υφων δεν το καθιστουν τοσο εμφανες οπως λες, αλλα παντα υπαρχει διαφορα. Βεβαια εξαρταται και απο την διαφορα που κοιτας.. Αν πας απο 1080p σε 1600p ας πουμε δεν ειναι τοσο μεγαλο το αλμα.. Αν πας απο 1080p σε 2140p καταλαβαινεις οτι θα ειναι η μερα με την νυχτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...