Προς το περιεχόμενο

Ραπτομηχανές πρόταση για αγορά


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Όταν λες χοντρά υφάσματα; 
Θες επί το πλείστον να ράβεις χοντρά υφάσματα ή απλά να πιάνει και κανένα τζινάκι πού και πού; 

Έχεις ένα καλό budget που αν θες να ράβεις κυρίως χοντρά, σπάνια λεπτά και καθόλου ελαστικά, θα σου πρότεινα να πάρεις επαγγελματική μηχανή (υπάρχουν μεταχειρισμένες στις τιμές που αναφέρεις). Απλά κάνουν μόνο ένα ίσιο γαζί. Τίποτα παραπάνω. 

Αν θες απλά να ράβεις κανονικά υφάσματα και ελαστικά και πού και πού και κανένα παλτό/τζίν/κάλυμμα καναπέ, τότε μία καλή οικιακή είναι για σένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα.

Διάβασα πιο πάνω ότι έχεις την husqvarna E20, αρχικά αυτή σκέφτηκα να πάρω αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να ανταπεξέλθει στη κατασκευή ενός χοντρού τζίν;

Επειδή τώρα αρχίζω να μαθαίνω πατρόν και να μπαίνω στον κόσμο της ραπτικής νομίζω ότι μπορεί να με περιορίσει μια επαγγελματική γαζωτική γιατί δεν θα μπορώ να πειραματιστώ με διάφορα υφάσματα .

Στο διαδίκτυο σαν havy duty οικιακή προτείνουν την janome έχεις κάποια άποψη για αυτές ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όχι. Ξέρω ότι είναι καλές, αλλά δεν ξέρω αν πιάνουν όντως τόσο χοντρά υφάσματα. 
Εγώ να σου πω ότι με την Ε20, έχω ράψει τζιν παντελόνι με τσέπες κτλ, σακάκι με καρίνα, παλτό με χοντρό μάλλινο ύφασμα (αν θυμάμαι καλά 5 layers υφάσματος). 

Αρκεί να βάλεις τη σωστή βελόνα, βέβαια! 
και να έχεις σιδερώσει το στρίφωμα πχ για να έχει κάτσει καλύτερα. 

Υπάρχει και  μία singer heavy duty όπως και μία toyota που είναι καθαρά για τζιν, αλλά δεν τις έχω δουλέψει. 
Την toyota την είχε γνωστός μου σχεδιαστής αλλά δεν ξέρει να ράβει οπότε δεν μπορώ να σου πω αν όντως πιάνει όσα layers τζιν λέει ότι πιάνει. 

Πού μαθαίνεις πατρόν αν επιτρέπεται; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απλή οικιακή τότε θα σου είναι οκ. 

Θα σου πρότεινα να μην πάρεις ηλεκτρονική (γιατί πολλοί παίρνουν γιατί νομίζουν ότι είναι καλύτερες). Όμως οι ηλεκτρονικές δεν ρυθμίζουν πίεση στο ποδαράκι που σε βοηθάει όταν ράβεις χοντρά ή λεπτά ελαστικά υφάσματα. 
Η Ε20 έχει τέτοια ρύθμιση. Η Ε10 αν θυμάμαι καλά, δεν έχει. 
Όταν θα ψάξεις, κοίτα να έχει στην ίδια ευθεία με το ποδαράκι, μία ροδελίτσα με νούμερα. 

Σαν αυτό πχ 
http://media.webcollage.net/rwvfp/wc/cp/25839069/module/janomeamerica/_cp/products/1427475427939/tab-1fd388c5-5be0-46d9-bdb9-a454df9e2715/0541a5ca-0a67-440c-9f08-96fbb211390b.jpg.w480.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Husqvarna emerald 116 έχεις άποψη γιατι και με τους εμπόρους δεν βγάζεις άκρη. Πήρα τηλέφωνο στο raptomixanes.gr και μου είπε ότι με την Ε20 δεν έχουν διαφορές, μίλησα και με το kopserapse.gr ο οποίος είναι και αντιπρόσωπος husqvarna και μου είπε ότι έχει καλύτερο μοτέρ ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν την έχω δουλέψει. Όμως σε ένα forum ξένο, είχε κάνει την ίδια ερώτηση κάποιος και η απάντηση ήταν ότι η emerald είναι πιο heavy duty. Και το έχω ξανακούσει στο παρελθόν, οπότε πολύ πιθανό να έχει όντως πιο δυνατό μοτέρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

 

Στις 19/12/2017 στις 10:12 ΜΜ, Pintsie είπε

δεν την έχω δουλέψει. Όμως σε ένα forum ξένο, είχε κάνει την ίδια ερώτηση κάποιος και η απάντηση ήταν ότι η emerald είναι πιο heavy duty. Και το έχω ξανακούσει στο παρελθόν, οπότε πολύ πιθανό να έχει όντως πιο δυνατό μοτέρ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2018 στις 5:28 ΜΜ, adamidou2 είπε
Στις 19/12/2017 στις 10:12 ΜΜ, Pintsie είπε

δεν την έχω δουλέψει. Όμως σε ένα forum ξένο, είχε κάνει την ίδια ερώτηση κάποιος και η απάντηση ήταν ότι η emerald είναι πιο heavy duty. Και το έχω ξανακούσει στο παρελθόν, οπότε πολύ πιθανό να έχει όντως πιο δυνατό μοτέρ

 

Στις 28/8/2018 στις 5:28 ΜΜ, adamidou2 είπε
Στις 19/12/2017 στις 10:12 ΜΜ, Pintsie είπε

δεν την έχω δουλέψει. Όμως σε ένα forum ξένο, είχε κάνει την ίδια ερώτηση κάποιος και η απάντηση ήταν ότι η emerald είναι πιο heavy duty. Και το έχω ξανακούσει στο παρελθόν, οπότε πολύ πιθανό να έχει όντως πιο δυνατό μοτέρ

εχω μια ραπτομηχανη singer  την 9124 περιπου  25 χρονια  και χρειαζεται service αξιζει τον κοπο  να την φτιαξο  η να παρω καποια καινουργια τι λετε?  για την εποχητης που αγοραστηκε ηταν το πιο ακριβο μοντελο περιμενο να μου απαντησει καποιος ευχαριστω

Επεξ/σία από moyro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Έχει το Lidl αυτή την εβδομάδα τη ραπτομηχανή.

Μπορεί να την πάρω και η γυναίκα μου να ράβει κανένα ρούχο μου. Και κανένα τζιν να μου το κοντύνει κ.λ.π

Αξίζει?

 

Λέει πως ενδείκνυται για τζην και jersey αλλά έχει και πολλά πράγματα μέσα στο πακέτο.

Screenshot_2019-08-22-13-13-17.png

Screenshot_2019-08-22-13-17-48.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Έχει το Lidl αυτή την εβδομάδα τη ραπτομηχανή.

Μπορεί να την πάρω και η γυναίκα μου να ράβει κανένα ρούχο μου. Και κανένα τζιν να μου το κοντύνει κ.λ.π

Αξίζει?

Λέει πως ενδείκνυται για τζην και jersey αλλά έχει και πολλά πράγματα μέσα στο πακέτο.

Screenshot_2019-08-22-13-13-17.png

Screenshot_2019-08-22-13-17-48.png

Την αγοράζεις, την δοκιμάζεις και έχεις περιθώριο 3 μήνες να την γυρίσεις και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω!

Αλλά και αν τελικά την κρατήσεις, έχει 3 χρόνια εγγύηση!

Αλλά μάλλον πρέπει να ρωτήσεις τη γυναίκα σου, αν τελικά θα την χρησιμοποιεί και δεν θα την έχετε να στέκεται και να πιάνει χώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rhtoras είπε

Έχει το Lidl αυτή την εβδομάδα τη ραπτομηχανή.

Μπορεί να την πάρω και η γυναίκα μου να ράβει κανένα ρούχο μου. Και κανένα τζιν να μου το κοντύνει κ.λ.π

Αξίζει?

Λέει πως ενδείκνυται για τζην και jersey αλλά έχει και πολλά πράγματα μέσα στο πακέτο.

Screenshot_2019-08-22-13-13-17.png

Screenshot_2019-08-22-13-17-48.png

Η @Pintsie θα σου πει σιγουρα. Σε πρωτη φαση, δεν εχεις καπου να την πας για τα service της και ειναι και για basic use. Δεν παιρνει αξεσουαρ πανω πχ κοπτοραπτη.

απ οτι ειδα εχει ενα πεταλι, ποδαρακι το λενε ημαρτον. Γενικα φαινεται μετριας ποιοτητας. Αν δεν ειναι σωστα σχεδιασμενη, θα ειναι για τον καδο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Η @Pintsie θα σου πει σιγουρα. Σε πρωτη φαση, δεν εχεις καπου να την πας για τα service της και ειναι και για basic use. Δεν παιρνει αξεσουαρ πανω πχ κοπτοραπτη.

απ οτι ειδα εχει ενα πεταλι, ποδαρακι το λενε ημαρτον. Γενικα φαινεται μετριας ποιοτητας. Αν δεν ειναι σωστα σχεδιασμενη, θα ειναι για τον καδο.

Μακάρι να μας πει αν το δει.

Πολλά μοντέλα silvercrest είναι rebranded. Γιατί όχι κ αυτό?

Επίσης υπάρχει σέρβις Lidl και έχει ανταλλακτικά. Με την τριετή εγγύηση δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Τουλάχιστον από αυτά που ακούω από δω κι εκεί.

Οπότε για άλλες δουλειές από το να έπαιρνα το τίποτα καλύτερα αυτή.

Αν δεν μου κάνει την επιστρέφω εντός τριμήνου και παίρνω πίσω τα λεφτά μου.

Αλλά για να μη χάσω το χρόνο μου καλύτερα να ξέρω αν αξίζει να πάω ως εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν απομίμηση αυτής μου μοιάζει 

https://www.amazon.co.uk/Singer-Simple-3229-Sewing-Machine/dp/B008PRCI0U

 

Εάν τη θες μόνο για αυτά που λες, λογικά θα σου κάνει δουλειά. Μην την θες δηλαδή για να κάνεις τσάντες και να τις πουλάς πχ. Δεν νομίζω να αντέχει. 

Σερβις κτλ υπάρχουν στου lidl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που έχω ρεπό και μπορώ να διαθέσω χρόνο, αν θέλετε κάτι ρωτήστε. 
Να πω μόνο ότι μπορεί να την πάρεις και να νομίζεις ότι δεν είναι καλή γιατί πχ σου κόβει την κλωστή ή στην τραβάει με το ζόρι κτλ. 
Σε αυτό πάνω, να ξέρεις, μην μπεις ποτέ στον κόπο να αγοράσεις φτηνές κλωστές (πχ του λιντλ ή τζάμπο κτλ). Το πόσο θα εκτιμήσεις την gutermann ή την πεταλούδα μετά από εμπειρία με κλωστή άνευ προελεύσεως, δεν λέγεται! 

Οπότε μπορεί και αυτοί που τις γυρνάνε πίσω όλες αυτές τις πιο φτηνές μηχανές, να προσπαθούν να ράψουν με φτηνές κλωστές. 

Ουσιαστικά -επειδή δεν θα σου πει κανείς τον λόγο- οι κλωστές έχουν κατηγορίες. Κλωστή για ράψιμο στο χέρι (εκεί πάρε την πιο φτηνή αν θες απλά να ράψεις κουμπί), κλωστή για ραπτομηχανή, κλωστή για κέντημα, κλωστή μεταξωτή (δεν θα πω ψέματα, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω και πού χρησιμοποιείται, αλλά υπάρχει και μοιάζει με την απλή κλωστή) και κλωστή για κοπτοράπτη. 
Η κλωστή για κοπτοράπτη κάνει για ραπτομηχανή. Η κλωστή για ραπτομηχανή, δεν κάνει για κοπτοράπτη. οι άλλες κλωστές δεν κάνουν για τίποτα 😛 

Μπορεί να σου φανεί υπερβολή, αλλά αν πας να ράψεις κάτι και η μηχανή είναι ζεστή, θα κόβεται η κλωστή με το παραμικρό. 

Τις προάλλες έραβα βιαστικά 2 παντελόνια που αγόρασα (όχι τίποτα το ιδιαίτερο, ήθελα να τα κοντύνω) και η κλωστή κοβόταν κάθε 5 δεύτερα. Γιατί "έλα μωρέ, ας βάλω αυτές τις κλωστές που δεν ξέρω πού τις βρήκα μην πάνε χαμένες" . 

Είναι πολύ βασικό και δεν θα στο πει κανένας γιατί δεν το ξέρουν οι περισσότεροι και για αυτό συνήθως λένε "μην αγοράζεις φτηνή μηχανή γιατί δεν ράβει" κτλ. Ίσως αν ειναι αργη η ραπτομηχανή να "δέχεται" αυτές τις κλωστές καλύτερα. Οι δικές μου μηχανές δεν δέχονται να συνεργαστούν μαζί τους. Η μία να σημειώσω είναι η ηλεκτρονική του lidl που βγάζει από την pfaff. Η άλλη singer, η άλλη husqvarna, άλλη μία singer και ο κοπτοράπτης juki. Σε καμία δεν ράβω καλά με φτηνές κλωστές. (αν κάνεις πείραμα και δεις μία qutermann και μία απλή σε μεγεθυντικό φακό θα δεις πόσο πιο λεία είναι η πρώτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...