Προς το περιεχόμενο

Ραπτομηχανές πρόταση για αγορά


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/8/2019 στις 1:18 ΜΜ, rhtoras είπε

Έχει το Lidl αυτή την εβδομάδα τη ραπτομηχανή.

Μπορεί να την πάρω και η γυναίκα μου να ράβει κανένα ρούχο μου. Και κανένα τζιν να μου το κοντύνει κ.λ.π

Αξίζει?

Λέει πως ενδείκνυται για τζην και jersey αλλά έχει και πολλά πράγματα μέσα στο πακέτο.

Screenshot_2019-08-22-13-13-17.png

Screenshot_2019-08-22-13-17-48.png

Εχω παρει προηγουμενο μοντελο απο τα λιντλ σε αυτη την τιμη κι εμαθα να ραβω καλυμματα,ειναι τιμιες ραπτομηχανες ,χτυπα την...εχει και τσαντα φυλαξης μεταφορας με 12 ευρω παρε και μια τετοια ειναι χρησιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους....

 

Αυτήν την εβδομάδα βλέπω ότι φ΄ρνει το lidl την Pfaff® Ραπτομηχανή element 1070s, που από αυτά που διάβασα είναι rebranded η singer tradition 2282 .

Πέρα από ότι είναι μοντέλο πριν από 2015, πέρα από ότι παλιά την δίνανε 100 και τώρα 120 ευρώ, παρόλα αυτά πιστεύετε ότι αξίζει?

 

Η χρήση της θα είναι για σεντονάκια, τσόχες και τέτοιου είδους ραψίματα για κατασκευές που φτιάχνει και πουλάει.... Πολύ βαριάυφάσματα μέχρι τώρα δεν δούλεψε, αλλά πληροφοριακά για να καταλάβουμε, ποιες είναι οι δυνατότητές της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σου! 

Ήμουν στο τσακ να σου πω να μην την προτιμήσετε για τη χρήση που θέλετε (είναι τόσο απλή η χρήση που θέλετε να κάνετε που είναι κρίμα να δώσετε τόσα χρήματα ενώ μπορείτε να βρείτε πιο φτηνή), αλλά με κέρδισε η αυτόματη κουμπότρυπα που είδα ότι έχει. 

Η δική μου που έχει αυτόματη κουμπότρυπα κοστίζει σχεδόν 300. Από αυτό και μόνο προτείνω να την πάρεις. Στις φτηνές μηχανές, δεν υπάρχει αυτόματη κουμπότρυπα με 1 βήμα.

 

Τώρα για τις δυνατότητες, δεν ξέρω τι να σου πω. Έχει ό,τι έχει μία καλή σύγχρονη μηχανή. Δηλαδή: ελαστικά γαζιά (τα χρησιμοποιείς για μακό ρούχα -αφού είσαι 100% σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει μαλακία γιατί αλλιώς θα κοντέψεις να πάθεις εγκεφαλικό από τα νεύρα όταν θα ξηλώνεις.... Είναι πρακτικά αδύνατο να την ξηλώσεις αυτή τη ραφή.), διακοσμητικά γαζιά είναι διάφορα που κάνεις για να διακοσμήσεις βαμβακερά -σταθερά δηλαδή- υφάσματα, αλλά έχουν κι άλλες χρήσεις πχ για να μην ξεφτίζουν τα υφάσματα αν δεν έχεις κοπτοράπτη.

Αυτό που λέει για μεταλλικό περίβλημα, είναι καλό γιατί μπορείς να κάνεις -θεωρητικά πάντα- αρκετά layers υφάσματος ή πχ τζιν χωρίς πρόβλημα. Πάντα θεωρητικά γιατί δεν την έχω δοκιμάσει για να στο πω ότι όντως ισχύει ή όχι. Η δικιά μου είναι έτσι. Κάνει όντως αρκετά layers και υπάρχουν κολπάκια για να κάνει και περισσότερα πιο εύκολα. 

Ρώτα με ό,τι άλλο θες, αν γνωρίζω να σου απαντήσω.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι καταπληκτική (και συγνώμη-μη με παρεξηγήσεις).... :)

Και ότι συμφωνήσαμε με τη γυναίκα μου να την πάρουμε αύριο....

Τέλεια, τώρα θα την πάρουμε με μεγαλύτερη χαρά.

Σε ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σου.... :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Είσαι καταπληκτική (και συγνώμη-μη με παρεξηγήσεις).... :)

Και ότι συμφωνήσαμε με τη γυναίκα μου να την πάρουμε αύριο....

Τέλεια, τώρα θα την πάρουμε με μεγαλύτερη χαρά.

Σε ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο σου.... :)

Θεωρώ ότι μία ραπτομηχανή είναι απαραίτητη σε κάθε σπίτι αρκεί ο ένας από τους δύο να έχει την υπομονή να την δουλέψει.Ας με συγχωρήσουν αλλά οι γυναίκες σπάνια την έχουν.

Έχω μία SINGER ρεύματος βέβαια σχεδόν 30 χρόνια τη δουλεύω εγώ η σύζυγος δεν ξέρει ούτε την κλωστή να περάσει.Θέλει λίγο υπομονή και να γουστάρεις τέτοιες δουλειές γιατί αλλιώς θα την φάει η αποθήκη.Έχω ράψει κουρτίνες καλύματα για το σπίτι για το κάθισμα στα μηχανάκια.Μου αρέσει και το κάνω σαν ψυχοθεραπεία.Διώχνει το άγχος.😊

Μην ψάχνετε να έχει πολλά πράγματα μόνο να έχει λίγο δύναμη ειδικά για κόντεμα σε τζίν παντελόνια που είναι σκληρά.Μια χαρά φαίνεται του lidl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά  μην πει ο @papoys1 κακή κουβέντα για προϊόν του Lidl .....  :P

Λες να μη  φτάνει η σύνταξη και να κάνει τον προμότερ για να βγάλει  χαρτζηλίκι ;  :D :D

Να 'σαι καλά παππού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2020 στις 7:06 ΠΜ, papoys1 είπε

Θεωρώ ότι μία ραπτομηχανή είναι απαραίτητη σε κάθε σπίτι αρκεί ο ένας από τους δύο να έχει την υπομονή να την δουλέψει.Ας με συγχωρήσουν αλλά οι γυναίκες σπάνια την έχουν.

Έχω μία SINGER ρεύματος βέβαια σχεδόν 30 χρόνια τη δουλεύω εγώ η σύζυγος δεν ξέρει ούτε την κλωστή να περάσει.Θέλει λίγο υπομονή και να γουστάρεις τέτοιες δουλειές γιατί αλλιώς θα την φάει η αποθήκη.Έχω ράψει κουρτίνες καλύματα για το σπίτι για το κάθισμα στα μηχανάκια.Μου αρέσει και το κάνω σαν ψυχοθεραπεία.Διώχνει το άγχος.😊

Μην ψάχνετε να έχει πολλά πράγματα μόνο να έχει λίγο δύναμη ειδικά για κόντεμα σε τζίν παντελόνια που είναι σκληρά.Μια χαρά φαίνεται του lidl.

Παππού! Να οργανώσουμε tea party με ράψιμο μπας και ξαναμπώ στο παιχνίδι γιατί με τη δουλειά τελευταία το έχω παρατήσει τελείως :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/2/2020 στις 1:04 ΜΜ, Tzimmys είπε

Καλημέρα σε όλους....

Αυτήν την εβδομάδα βλέπω ότι φ΄ρνει το lidl την Pfaff® Ραπτομηχανή element 1070s, που από αυτά που διάβασα είναι rebranded η singer tradition 2282 .

Πέρα από ότι είναι μοντέλο πριν από 2015, πέρα από ότι παλιά την δίνανε 100 και τώρα 120 ευρώ, παρόλα αυτά πιστεύετε ότι αξίζει?

Η χρήση της θα είναι για σεντονάκια, τσόχες και τέτοιου είδους ραψίματα για κατασκευές που φτιάχνει και πουλάει.... Πολύ βαριάυφάσματα μέχρι τώρα δεν δούλεψε, αλλά πληροφοριακά για να καταλάβουμε, ποιες είναι οι δυνατότητές της?

Καλησπέρα...
Σχετικά με τη ραπτομηχανή  Pfaff element 1070s που θα την έχει
ξανά το lidl από βδομάδα με έκπτωση...σε κάποια καταστήματα.
Αν την αγόρασες τελικά, μπορείς να με πεις τι γνώμη έχεις;
Η χρήση της θα είναι για επιδιορθώσεις ενδυμάτων της οικογένειας,
π.χ. παιδικές φόρμες, κοντέματα παντελονιών τζιν και άλλων κτλ.
Διάβασα και τα σχόλια της ειδικής - Pintsie - αλλά αν δεν αξίζει για τη
δουλειά που τη θέλουμε, ακόμα και με αυτήν την έκπτωση θα προτιμήσω
να κρατήσω τα χρήματα για κάποια άλλη αγορά(δύσκολες εποχές).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...  και σε όσους απαντήσουν... :-)

Επεξ/σία από agrio.imeros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εδώ που κάθομαι βρίσκεται και η απάντηση, θα απαντήσω με δύο εικόνες...

Ενώ νόμιζα -  όπως έλεγε και ο παππούς-  ότι εγώ θα τη δουλεύω περισσότερο, τελικά η γυναίκα μου έχει κατενθουσιαστεί. :)

Προσοχή, δεν έχουμε κάποια εμπειρία με άλλη μηχανή, οπότε δεν ήμαστε οι καταλληλότεροι για να εκφέρουμε άποψη.

Λέω όμως ότι σαν κατασκευή φαίνεται πολύ ποιοτική, έχει από την εταιρία πολλά καλούδια που ενδεχομένως θα χρειαστείς, όπως μου είχε πει και η Pintsie η δυνατότητα κουμπότρυπας με μια κίνηση είναι χαρακτηριστικό χρήσιμο και γνώρισμα ακριβότερων ραπτομηχανών....

Γενικά εμείς ήμαστε άκρως ευχαριστημένοι...

Μία μικρή κακή αίσθηση (χωρίς να την έχω καν δουλέψει και χωρίς να γνωρίζω πραγματικά το τι συμβαίνει),  κάποιες φορές που την βλέπω να δουλεύει, πατώντας το πεντάλ, ΜΟΙΑΖΕΙ να δυσκολεύεται να γαζώσει... Ακούγεται ένας θόρυβος ενός μοτέρ που πάει να ξεκινήσει και ζορίζεται. Το πιο πιθανό βέβαια, είναι να μην ισχύει αυτό αλλά να είναι η εξοικείωση με το πετάλ, γιατί μόλις το πατήσει λίγο παραπάνω, μετά το γαζώνει για την πλάκα, απλά "τρέχει"  -καταλαβαίνω- λίγο γρηγορότερα από όσο θα ήθελε.

Για την τιμή προσφοράς αυτή τη βδομάδα δε, με κλειστά μάτια....

IMG_20200508_072755.jpg

IMG_20200508_072809.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tzimmys είπε

Μιας και εδώ που κάθομαι βρίσκεται και η απάντηση, θα απαντήσω με δύο εικόνες...

Ενώ νόμιζα -  όπως έλεγε και ο παππούς-  ότι εγώ θα τη δουλεύω περισσότερο, τελικά η γυναίκα μου έχει κατενθουσιαστεί. :)

Προσοχή, δεν έχουμε κάποια εμπειρία με άλλη μηχανή, οπότε δεν ήμαστε οι καταλληλότεροι για να εκφέρουμε άποψη.

Λέω όμως ότι σαν κατασκευή φαίνεται πολύ ποιοτική, έχει από την εταιρία πολλά καλούδια που ενδεχομένως θα χρειαστείς, όπως μου είχε πει και η Pintsie η δυνατότητα κουμπότρυπας με μια κίνηση είναι χαρακτηριστικό χρήσιμο και γνώρισμα ακριβότερων ραπτομηχανών....

Γενικά εμείς ήμαστε άκρως ευχαριστημένοι...

Μία μικρή κακή αίσθηση (χωρίς να την έχω καν δουλέψει και χωρίς να γνωρίζω πραγματικά το τι συμβαίνει),  κάποιες φορές που την βλέπω να δουλεύει, πατώντας το πεντάλ, ΜΟΙΑΖΕΙ να δυσκολεύεται να γαζώσει... Ακούγεται ένας θόρυβος ενός μοτέρ που πάει να ξεκινήσει και ζορίζεται. Το πιο πιθανό βέβαια, είναι να μην ισχύει αυτό αλλά να είναι η εξοικείωση με το πετάλ, γιατί μόλις το πατήσει λίγο παραπάνω, μετά το γαζώνει για την πλάκα, απλά "τρέχει"  -καταλαβαίνω- λίγο γρηγορότερα από όσο θα ήθελε.

Για την τιμή προσφοράς αυτή τη βδομάδα δε, με κλειστά μάτια....

IMG_20200508_072755.jpg

IMG_20200508_072809.jpg

Ωραίες εικόνες...
Ούτε και μεις έχουμε εμπειρία. Τα αναλάμβαναν οι
πρεσβύτεροι αυτά τα θέματα οι οποίοι έχουν και
παλιές ραπτομηχανές. Τώρα με τις καραντίνες κτλ
θα χρειαστούν κάποια πράγματα στο σπίτι.
 
Αν όλα πάνε καλά, από Δευτέρα θα προχωρήσουμε και
μεις στην αγορά της ραπτομηχανής. Σ΄ευχαριστούμε
πολύ για την απάντηση και τις φώτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας για τη ραπτομηχανή pfaff element 1070s που υπήρχε σε προσφορά αυτή την εβδομάδα στα lidl. Δυστυχώς δεν κατάφερα να την αγοράσω παρόλο που επισκέφθηκα δύο φορές το κατάστημα της περιοχής μου. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει δυνατότητα να την αποκτήσω απευθυνόμενη στην εξυπηρέτηση πελατών; Επίσης, ποια η διαφορά μεταξύ του συγκεκριμένου μοντέλου και του 1080s? Με μια πολύ γρήγορη αναζήτηση είδα πως η δεύτερη είναι ηλεκτρονική. Για χρήση που περιορίζεται στις ανάγκες του σπιτιού (π.χ. κόντεμα, στένεμα ρούχων, ράψιμο κουρτινών) και χρήση από άτομο αρχάριο, ποια θεωρείται προτιμότερη; Σε τι υπερτερεί η μία έναντι της άλλης; Εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει τις συγκεκριμένες ραπτομηχανές ή γνωρίζει, θα μπορούσε να με κατατοπίσει σχετικά; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2020 στις 7:41 ΠΜ, Tzimmys είπε

Ενώ νόμιζα -  όπως έλεγε και ο παππούς-  ότι εγώ θα τη δουλεύω περισσότερο, τελικά η γυναίκα μου έχει κατενθουσιαστεί. :)

Μία μικρή κακή αίσθηση (χωρίς να την έχω καν δουλέψει και χωρίς να γνωρίζω πραγματικά το τι συμβαίνει),  κάποιες φορές που την βλέπω να δουλεύει, πατώντας το πεντάλ, ΜΟΙΑΖΕΙ να δυσκολεύεται να γαζώσει... Ακούγεται ένας θόρυβος ενός μοτέρ που πάει να ξεκινήσει και ζορίζεται. Το πιο πιθανό βέβαια, είναι να μην ισχύει αυτό αλλά να είναι η εξοικείωση με το πετάλ, γιατί μόλις το πατήσει λίγο παραπάνω, μετά το γαζώνει για την πλάκα, απλά "τρέχει"  -καταλαβαίνω- λίγο γρηγορότερα από όσο θα ήθελε.

 

Μάλλον πέτυχες καλή σύζυγο σε αυτό το θέμα.Η δικιά μου ούτε την κλωστή δεν ξέρει να περνάει.Θέλει υπομονή και γενικά να σου αρέσουν τέτοια πρότζεκτ.Εγώ τη βρίσκω και είμαι ικανός να ράβω ώρες φτιάχνοντας π.χ. κουρτίνες κάνοντας και αρκετά σχέδια.😊 Έφτιαξα και μάσκα για τον ιό.:P

Αργά μπορεί να πάει αν ράβεις π.χ. στρίφωμα σε παντελόνι τζιν που είναι σκληρό και ζορίζεται.Αν το κάνει σε απλά πανιά μήπως δεν έχει σφίξει καλά το κουμπί μετά τη φόρτιση με ράμμα την κουβαρίστρα που βάζουμε μέσα στο ποδαράκι.Το είχα πάθει 1,2 φορές και έλεγα γιατί ζορίζεται.Θέλει καλό σφίξιμο μετά τη φόρτιση κουβαρίστρας γιατί μπορεί να πατινάρει και να αργεί να ξεκινήσει.

Ανατωτιέμαι όμως μήπως η συγκεκριμένη έχει και κάποια ειδική λειτουργία ώστε να ξεκινάει αργά μέχρι να ξεκινήσει σωστά το γαζί;;;;;;;;;;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, παιδιά! 
Δεν ζορίζεται η μηχανή, μην αγχώνεστε! Απλά δεν έχετε μάθει ακόμα να πατάτε το πεντάλ γιατί το φοβάστε 😛   Όσο πιο απαλά το πατάς, τόσο πιο αργά πάει. Αν το πατάς με τη φτέρνα από φόβο, τότε το ρεύμα που φτάνει στη μηχανή είναι μόνο για να παράγει ήχο 😛 

Μια συμβουλή στον φίλο από πάνω που έφτιαξε τα σχεδιάκια με την τσόχα: Αγόρασε αυτό το ποδαράκι https://www.raptomixanes.gr/podi-aplique (το λινκ το έβαλα γιατί είναι στα ελληνικά. Μην θεωρηθεί διαφήμιση!!!) . Υπάρχει και στο ebay πολύ πιο φτηνά (και ναι, είναι ακριβώς τα ίδια)!

Με αυτό το ποδαράκι, ράβεις απλικέ (έτσι λέγεται αυτό που έχεις κάνει με την τσόχα) και φαίνεται πολύ πιο όμορφο γιατί βάζεις ζικ ζακ γαζί και δεν φαίνεται έντονα αν δεν το έχεις κάνει ίσιο. 
Τώρα εγώ σου μιλάω ως άτομο που αν δει γαζί στραβό, δεν αγοράζει ρούχο! Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν εσείς είστε από τους άλλους τους φυσιολογικούς ανθρώπους που δεν γυρνάνε ανάποδα το ρούχο να δουν τι γαζί έχει πριν το αγοράσουν, τότε δεν σου χρειάζεται! 😛 

Γενικά, με τον καιρό θα δείτε ότι οι ανάγκες σας θα μεγαλώνουν γύρω από τη ραπτομηχανή (και πραγματικά σας το εύχομαι γιατί είναι ωραία ενασχόληση). Θα ψάχνετε ποδαράκια στο ebay, μαγικά μαρκαδοράκια που σβήνουν μόνα τους αντί για σαπουνάκι, καρφίτσες χωρίς κεφάλι για να μπορείτε να σιδερώνετε το στρίφωμα ή να γαζώνετε με τις καρφίτσες και άλλα ωραία πράγματα που δεν είναι της παρούσης! 


ΥΓ: Δεν έχω κλείσει μάτι γιατί ψάχνω επαγγελματικές ραπτομηχανές μεταχειρισμένες (γιατί πού λεφτά για καινούργια!) και τυχαία έπεσα στο θέμα πάλι 😛  


ΥΓ2: Προσοχή με τις καρφίτσες στη ραπτομηχανή!!! Πέρα από το ότι θα σπάσει η βελόνα αν πατήσει καρφίτσα, μπορεί να στραβώσει ο κορμός (αυτό που κρατάει το ποδαράκι) και επίσης, να φύγετε με ένα μάτι λιγότερο! Οι καρφίτσες ΜΟΝΟ παράλληλα με το σώμα σας και ΜΟΝΟ σε αργή ταχύτητα για να προλάβει η βελόνα να γλιστρήσει πάνω στην καρφίτσα και να μην την πάρει από κάτω. 

ΥΓ3: Στα 100 ευρώ που έχει φέρει την ηλεκτρονική, όχι απλά αξίζει.... παίρνεις και 2η για ανταλλακτική 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...