Προς το περιεχόμενο

Λάδια, τι - ποια - γιατί.


liopyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλα σε όλους. Έχω Ibiza 2011 85p.s. Το απλο χωρίς τούρμπο κλπ.

Καλοκαίρι είχα βάλει 5w40 και τώρα είπα να βάλω 5w30,η seat μου έβαζε πάντα 5w40, παίζει να του κάνω ζημιά;

οχι. Απεναντιας ειναι καλυτερο.. Το χειμωνα στο ξεκινημα.. και οικονομια καυσιμου.. Το μονο μειον το καλοκαιρι με τις πολλες ζεστες.. αν σηκωνεις πολλες στροφες παρατεταμενα μπορει να σου τσιμπησει..

να βαζεις επωνυμο με api sn

 

Η seat βαζει 5w40 για να σου ερχονται πιο οικονομικα.. για μενα το καλυτερο ειναι το 0w40 γιατι στο 0w το λαδι ανεβαινει πιο γρηγορα(χειμωνας) και το 40 προστασια για τις υψηλες θερμοκρασιες(καλοκαιρι)

Η VW εβαζε στα tsi 5w30 αλλα επειδη τα ειχε πολυ ακριβα 21ε/λ οταν εξω το δινουν μεχρι και 10ε/λ!!! το γυρισε στο 5w40 και λενε οτι μπορεις να βαζεις και αυτο..

εγω σε αυτοκινητο 15 χρονων εβαζα 5w30 και απο την στιγμη που την εκανα σε 5w40 ειδα μια μικρη αυξηση στην καταναλωση.. ο δικο σου κινητηρας ειναι συγχρονος και αφοβα μπορεις να βαζεις 5w30. To δικο μου μονο στα amsoil 5w30 μου τσιμπησε λιγο και αυτο γιατι το πιεζα.. η seat castrol δεν σου βαζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Χρόνια πολλα σε όλους. Έχω Ibiza 2011 85p.s. Το απλο χωρίς τούρμπο κλπ.

Καλοκαίρι είχα βάλει 5w40 και τώρα είπα να βάλω 5w30,η seat μου έβαζε πάντα 5w40, παίζει να του κάνω ζημιά;

οχι. Απεναντιας ειναι καλυτερο.. Το χειμωνα στο ξεκινημα.. και οικονομια καυσιμου.. Το μονο μειον το καλοκαιρι με τις πολλες ζεστες.. αν σηκωνεις πολλες στροφες παρατεταμενα μπορει να σου τσιμπησει..

να βαζεις επωνυμο με api sn

 

Η seat βαζει 5w40 για να σου ερχονται πιο οικονομικα.. για μενα το καλυτερο ειναι το 0w40 γιατι στο 0w το λαδι ανεβαινει πιο γρηγορα(χειμωνας) και το 40 προστασια για τις υψηλες θερμοκρασιες(καλοκαιρι)Η VW εβαζε στα tsi 5w30 αλλα επειδη τα ειχε πολυ ακριβα 21ε/λ οταν εξω το δινουν μεχρι και 10ε/λ!!! το γυρισε στο 5w40 και λενε οτι μπορεις να βαζεις και αυτο..εγω σε αυτοκινητο 15 χρονων εβαζα 5w30 και απο την στιγμη που την εκανα σε 5w40 ειδα μια μικρη αυξηση στην καταναλωση.. ο δικο σου κινητηρας ειναι συγχρονος και αφοβα μπορεις να βαζεις 5w30. To δικο μου μονο στα amsoil 5w30 μου τσιμπησε λιγο και αυτο γιατι το πιεζα.. η seat castrol δεν σου βαζει?

Άρα καλά το σκέφτηκα και εγώ έτσι... Δεν πάω στη seat δουλεύω σε μεγάλη εταιρία πανελλαδική με ανταλλακτικά αυτοκινήτων και παίρνω από εμάς λάδι... Ημισυνθετικο 5 λίτρα στα 27 ευρώ,ειναι για 10000 χιλιόμετρα αλλά εγώ τα αλλάζω πάντα στις 6.Castrol τα βρίσκω τα 4 λίτρα στα 35.Λες να βάζω Castrol;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό το ήξερα :) η ερώτηση είναι προς αυτούς που έχουν το ίδιο αυτοκίνητο η κάποια εμπειρία.

Το βιβλίο γράφει 5w40.

Είσαι σίγουρος ότι το βιβλίο γράφει 5w40 σαν προτεινόμενο? Μου κάνει εντύπωση για τόσο καινούργιο αυτοκίνητο. Εκτός και αν στο βάζει στις εναλλακτικές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά αυτό το ήξερα :) η ερώτηση είναι προς αυτούς που έχουν το ίδιο αυτοκίνητο η κάποια εμπειρία.

Το βιβλίο γράφει 5w40.

Είσαι σίγουρος ότι το βιβλίο γράφει 5w40 σαν προτεινόμενο? Μου κάνει εντύπωση για τόσο καινούργιο αυτοκίνητο. Εκτός και αν στο βάζει στις εναλλακτικές επιλογές.
Φυσικά αυτό γράφει. Υποτίθεται ότι τα Ibiza 1.2 turbo παίρνουν μόνο 5w30*αλλά ρώτησα έναν μηχανικό και μου είπε ότι μπορώ να βάλω 5w30 και εγώ. Δεν τον ξέρω τον μηχανικό απλά πέρασα και ρώτησα αυτό το πράγμα... Νομίζω ότι παίρνει και 10w40 το καλοκαίρι.

ΑΥΣΤΗΡΑ ότι γράφει το manual του κατασκευαστή. ΑΥΣΤΗΡΑ ! 

Ασε τις εμπειρίες των άλλων. Αν σε ενδια΄φερει η εμπειρία των άλλων τότε μόνο οσον αφορα την μάρκα λαδιών. Με τον τύπο λαδιού ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ !

Δε νομιζω φιλε,ο μηχανικος μου, μου ειπε χειμωνα 5w30 καλοκαιρι 5w40 .

Ασε λιγο να μας πουνε και αλλοι με το ιδιο μοτερ τι κανουν. Δεν εχει διαφορα μεγαλη το 30 με το 40.

Εδω σου λεω μηχανικος ( πελατης μου ) μου ειπε το καλοκαιρι να βαζω 10w40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οι ανθρωποι δε παιζονται... πηγα να κανω αλλαγη στην επαρχια και ενω εχει βγει οδηγία απο την bmw για 5-40 σε όλα τα βενζινοκινητα ντε και καλα ήθελαν να βαλουν 5-30 (πιο ακριβα)...

 

Εν τελει τους εβαλα με το ζόρι και εβαλαν τα 5-40 και αντι να βάλουν 4.25λ εβαλαν 4 και πρεπει να παω να παρω αλλο ενα μπουκάλι για να συμπληρώσω... Τραγικοι!

 

Πραγματικά καμία συνεννόηση, θα αρχίσω μου φαίνεται να τα αλλαζω μονος μου να μη πληρώνω και νταβατζιλίκι για την σφραγίδα στο βιβλίο σερβις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα οι ανθρωποι δε παιζονται... πηγα να κανω αλλαγη στην επαρχια και ενω εχει βγει οδηγία απο την bmw για 5-40 σε όλα τα βενζινοκινητα ντε και καλα ήθελαν να βαλουν 5-30 (πιο ακριβα)...

 

Εν τελει τους εβαλα με το ζόρι και εβαλαν τα 5-40 και αντι να βάλουν 4.25λ εβαλαν 4 και πρεπει να παω να παρω αλλο ενα μπουκάλι για να συμπληρώσω... Τραγικοι!

 

Πραγματικά καμία συνεννόηση, θα αρχίσω μου φαίνεται να τα αλλαζω μονος μου να μη πληρώνω και νταβατζιλίκι για την σφραγίδα στο βιβλίο σερβις....

καταρχας εγω αλλαζω μονος και μου βαζει σφραγιδα φιλος με συνεργειο.

 Επισης τα 5-30 εχουν μικρη διαφορα στην τιμη . βρες συνεργειο γνωστο σου και παιρνε σφραγιδα απο εκει φιλε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας εγω αλλαζω μονος και μου βαζει σφραγιδα φιλος με συνεργειο.

 Επισης τα 5-30 εχουν μικρη διαφορα στην τιμη . βρες συνεργειο γνωστο σου και παιρνε σφραγιδα απο εκει φιλε μου

 

εχω μωρε φιλο και θα μπορουσα και εκει να τα αλλαξω αλλα αλλιως μετράει το σερβις με σφραγιδα αντιπροσωπείας (ασχετα αν ειναι αχρηστοι σε πολλες αντιπροσωπείες)...

Τα 5-30 με τα 5-40 ειχαν περίπου 25€ διαφορά..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

καταρχας εγω αλλαζω μονος και μου βαζει σφραγιδα φιλος με συνεργειο.

 Επισης τα 5-30 εχουν μικρη διαφορα στην τιμη . βρες συνεργειο γνωστο σου και παιρνε σφραγιδα απο εκει φιλε μου

 

εχω μωρε φιλο και θα μπορουσα και εκει να τα αλλαξω αλλα αλλιως μετράει το σερβις με σφραγιδα αντιπροσωπείας (ασχετα αν ειναι αχρηστοι σε πολλες αντιπροσωπείες)...

Τα 5-30 με τα 5-40 ειχαν περίπου 25€ διαφορά..!

Καλά Εντάξει σας ψιρυζουν καλά... Φίλε τα 5-30 πόσο σου είπαν; σωστά και εμένα καινούριο είναι αλλά δεν παίζει ρόλο η σφραγίδα αρκεί να υπάρχει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλα σε όλους. Έχω Ibiza 2011 85p.s. Το απλο χωρίς τούρμπο κλπ.

Καλοκαίρι είχα βάλει 5w40 και τώρα είπα να βάλω 5w30,η seat μου έβαζε πάντα 5w40, παίζει να του κάνω ζημιά;

Απο τα δυο καλυτερο το δευτερο .δεν γινεται και τοσο νεροζουμι στις θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά Εντάξει σας ψιρυζουν καλά... Φίλε τα 5-30 πόσο σου είπαν; σωστά και εμένα καινούριο είναι αλλά δεν παίζει ρόλο η σφραγίδα αρκεί να υπάρχει...

5-30 oil service (με φίλτρο κ ντεμεκ ελέγχους) 99 ενώ με 5-40 στο 75αρι (λόγω γνωριμίας υποτίθεται)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5-30 oil service (με φίλτρο κ ντεμεκ ελέγχους) 99 ενώ με 5-40 στο 75αρι (λόγω γνωριμίας υποτίθεται)...

fuckkkkkk....με τοσα λεφτα εβαζες λαδαρες και οχι π@@ της αντιπροσωπειας που εχει το αυτοκολητο της πανω... :/..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Χρόνια πολλα σε όλους. Έχω Ibiza 2011 85p.s. Το απλο χωρίς τούρμπο κλπ.

Καλοκαίρι είχα βάλει 5w40 και τώρα είπα να βάλω 5w30,η seat μου έβαζε πάντα 5w40, παίζει να του κάνω ζημιά;

Απο τα δυο καλυτερο το δευτερο .δεν γινεται και τοσο νεροζουμι στις θερμοκρασιες.
Φίλε χειμώνα έχουμε :) καλοκαίρι είπαμε 5 - 40 η 10-40

 

Καλά Εντάξει σας ψιρυζουν καλά... Φίλε τα 5-30 πόσο σου είπαν; σωστά και εμένα καινούριο είναι αλλά δεν παίζει ρόλο η σφραγίδα αρκεί να υπάρχει...

5-30 oil service (με φίλτρο κ ντεμεκ ελέγχους) 99 ενώ με 5-40 στο 75αρι (λόγω γνωριμίας υποτίθεται)...
Φίλε μπορώ να σου βρω 5-30 Castrol με 50 ευρώ. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε πριβε μήνυμα. Το φίλτρο ούτε 5 δεν κάνει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα καλά το σκέφτηκα και εγώ έτσι... Δεν πάω στη seat δουλεύω σε μεγάλη εταιρία πανελλαδική με ανταλλακτικά αυτοκινήτων και παίρνω από εμάς λάδι... Ημισυνθετικο 5 λίτρα στα 27 ευρώ,ειναι για 10000 χιλιόμετρα αλλά εγώ τα αλλάζω πάντα στις 6.Castrol τα βρίσκω τα 4 λίτρα στα 35.Λες να βάζω Castrol;

τα castrol τα χρυσα 5w30 εχουν απο 32 εως 35ε τα 4λ! συνηθως τα φτηνα ανωνυμα λαδια δεν γραφουν sn.. ειναι στα sl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα castrol τα χρυσα 5w30 εχουν απο 32 εως 35ε τα 4λ! συνηθως τα φτηνα ανωνυμα λαδια δεν γραφουν sn.. ειναι στα sl

Αδερφε εγω φερνω λαδι (αγγλικο ) το οποιο δινει λαδια σε ολες τις εταιριες εκτος Shell.

Αδικα πληρωνεται ακριβα λαδια . Με 35 ευρω σου δινω full συθετικο

 

ΑΣε τα χρυσα και τετοια μην ψαρωνεις,η αλλαγη λαδιων πρεπει να γινεται απο 5.000 εως 7.000 το πολυ σε καινουριο αυτοκινητο.

Αν μιλας για toyota 1992  ενταξει εκει αν θες τα πας και 15.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...