Προς το περιεχόμενο

Επικίνδυνα για την πολιτική αεροπορία τα drones


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη κιόλας αλλά σε ενδεχόμενη σύγκρουση αεροπλάνου με drone εκτιμώ πώς...Από το drone δεν θα μείνει ούτε ο έλικας ενώ το αεροπλάνο ίσα που θα αποκομίσει καμιά γρατζουνιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αμάσητο θα πάει το Drone ....
.... εδώ κάνουν δοκιμές με παγωμένες χήνες 5κιλες ... στην κλανιά θα κολλήσουν ;

 

https://www.youtube.com/watch?v=_jfXX7qppbc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ απλα απαγορεβεται η πτιση drones σε αποσταση 5 χιλιομετρων απο αεροδρομια

Όχι ρε παιδιά. Τι φταίω εγώ που μένω στο 1KM!!! (Εντάξει δεν έχω drone, ελικοπτεράκι έχω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά που υπάρχει πρόβλημα απο ένα τόσο δα drone, το παραμύθι πάντως το στήνουν εδώ και καιρό τα ντόπια μμε, ενδεικτικά:

http://www.antenna.gr/news/World/article/376269/kinitiras-aeroplanoy-royfixe-aeto

 

προφανώς κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιούν οι πολίτες τα drone για να μπορούν να μας ελέγχουν ευκολότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλο το θέμα όπως έχετε καταλάβει δεν είναι αν πάθει κάποια ζημιά από drone (αν δείτε και διαβάσετε από τι δοκιμές περνάνε κινητήρες για να κάνει κάποια ζημιά το drone θα πρέπει να είναι καμία 20 και να χαθούν όλα στον ίδιο κινητήρα.... . απίθανο δλδ.. μόνο drone αν συνγρουστει παίζει να μην το πάρουν καν χαμπάρι... όλο το θέμα είναι τρομοκρατικες ενέργειες αν βάλουν ενα βαρβατο εκρηκτικό στο drone και το κατευθινουν στον κινητήρα κατά την απογείωση η προσγείωση, για πλάκα κόβουν το φτερό στα δύο η και χειρότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθιστε ρε παιδια, ας πουμε οτι δεν μπορει το drone να ριξει αεροπλανο, αν δλδ μπει στον κινητηρα και τον μαμισει ειναι μικρη η ζημια?Εχετε κατα νου ποσο στοιχιζει ο κινητηρας?Που στην τελικη αν κατι σπασει θα ειναι καποιο πτερυγιο της πτερωτης-ελικα γιατι το drone θα παει ακλαφτο δεν το συζητω, ακομα και αν εφτανε στο θαλαμο καυσης η θερμοτητα θα το εκανε σκονη, γιατι πρεπει για ενα δαιμονα των 100 ευρω να πληρωσουν χιλιαδες?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι επικίνδυνα. Η πιο επικίνδυνη στιγμη της πτήσης είναι η προσγείωση. Ακόμα και αν δεν καταστραφεί ο κινητήρας και μόνο η προσωρινή απώλεια ισχύος μπορεί να αποβεί μοιραία.

 

Σιγά που υπάρχει πρόβλημα απο ένα τόσο δα drone, το παραμύθι πάντως το στήνουν εδώ και καιρό τα ντόπια μμε, ενδεικτικά:

http://www.antenna.gr/news/World/article/376269/kinitiras-aeroplanoy-royfixe-aeto

 

προφανώς κάποιος δεν θέλει να χρησιμοποιούν οι πολίτες τα drone για να μπορούν να μας ελέγχουν ευκολότερα

Επίσης μας ψεκάζουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά, πρέπει να βγάλουν νόμο έτσι ώστε να μπορούν να πετούν σε ένα καθορισμένο ύψος, κάθε ιπτάμενο αντικείμενο με την δική του περιοχή κίνησης.
Δηλαδή σε λίγα χρόνια που θα υπάρχουν και ιπτάμενα οχήματα τι θα κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι υπερ του να επιτρέπεται η πτήση drones μόνο σε ειδικούς χώρους λέσχεων αερομοντελισμού κτλ. 

Έχω δει σε πολλές περιπτώσεις να γίνονται πτήσεις πάνω από τα κεφάλια ανθρώπων. τί γίνεται αν λόγω κάποιας παρεμβολής ή απώλειας σήματος πέσει στο κεφάλι ενός ανθρώπου? 

Το πιο ηλίθιο πράγμα που έχω δει ήταν κάποιος που βιντεοσκοπούσε με drone σε γιορτή όπου ήταν συγκεντρωμένα δεκάδες παιδάκια νηπιαγωγίου και το πετούσε 2 μέτρα πάνω από το κεφάλι τους. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα όριο. 

Το δεύτερο πιο ηλίθιο πράγμα ήταν αυτό που διάβασα ότι θα κάνουν παραδόσεις με drones από το άμαζον (στην αγγλία). καταλαβαίνεις τί έχει να γίνει, θα γεμίσει ο ουρανός με drones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω απο τα αεροδρόμια θα μπορούσαν να εγκατασταθουν jammers στους 2.4 και 5 Ghz και να τα βλέπεις να πέφτουν σαν τις μύγες δεν ξέρω βέβαια τις επιπτώσεις σε λειτουργίες του αεροδρομίου

για να μην λειτουργουν τα modems μετά;

 ή όποια άλλη συσκευή έχει τα 2,4?

-------

φανταστείτε αυτό εδώ με ένα drone..

 

http://youtu.be/TlDWCDnXZ2k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα ειναι πιο σοβαρό από ότι φαίνεται. Το βασικό πρόβλημα που υπάρχει, πέραν της φυσικής τους παρουσίας, ειναι οι συχνότητες που χρησιμοποιούν. Ο καθένας μας χρησιμοποιεί ότι συχνότητα θέλει για το χειρισμό τους, αλλά βάζει και αισθητήρες που εκπέμπουν δεδομένα σε ακόμα πιο μεγάλο εύρος συχνοτήτων.

 

Επαγγελματική εμπειρία: συλλέγαμε βίντεο σε πραγματικό χρόνο από συγκεκριμένη θέση σε μία παραλία με 3 drones, όπου έτυχε να κάνουν ασκήσεις 2 ελικόπτερα της ακτοφυλακής. Κάποια όργανα τους "τρελάθηκαν" όταν μας πλησίασαν. Σε 10 λεπτά έφτασε σκάφος τους και μας ανάγκασε να σταματήσουμε διότι θέταμε σε κίνδυνο τα ελικόπτερα τους με τις παρεμβολές μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...