Προς το περιεχόμενο

Επικίνδυνα για την πολιτική αεροπορία τα drones


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι θα εκδώσουν νόμους για τις πτήσεις τους..

Το πιστεύεις πως υπάρχει νόμος που λέει πως πριν την πτήση πρέπει να ενημερώσεις κάποια υπηρεσία αλλά κανείς δεν τον εφαρμόζει; Να σου πω και το καλύτερο. Με τα drones την έχουν βρει τα ιδιωτικά κανάλια που τραβούν πλάνα σε εξωτερικά ρεπορτάζ κλπ. Άντε βάλτα μαζί τους είτε λέγεσαι κράτος είτε ιδιώτης. 

Και το ακόμη καλύτερο γιατί έχω ασχοληθεί λίγο με αυτά. Δεν κινδυνεύουν μόνον τα αεροπλάνα. Κινδυνεύουν όλοι όσοι είναι κοντά τους. Οι έλικές τους σαν λεπίδες κόβουν έτσι και φύγουν από τη βάση τους. 

#Τα Drones γίνονται όλα και πιο επικίνδυνα. Είτε οφείλεται στο γεγονός ότι πολλοί θεωρούν ότι είναι εύκολο να τα χειριστούν είτε λόγω αστοχίας υλικού, το σίγουρο είναι ότι το μέλλον φαντάζει δυσοίωνο.

Ήδη σε πολλές χώρες έχουν επιβληθεί κανόνες πτήσης και σε πολλές απαγορεύεται η πτήση τους σε κατοικημένες περιοχές.

Μέχρι στιγμής είχαμε δει video με πτώσεις drone, χωρίς να έχουν άσχημες συνέπειες, όπως εδώ.

Αυτή τη φορά όμως ένα drone έπεσε στο πρόσωπο ενός ανθρώπου σε μία κερκίδα. Ελπίζουμε να μην προξένησε μεγάλη ζημιά.#

http://www.pttl.gr/camera-drone-crashes-into-crowd-41732/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ είμαι υπερ του να επιτρέπεται η πτήση drones μόνο σε ειδικούς χώρους λέσχεων αερομοντελισμού κτλ. 

Έχω δει σε πολλές περιπτώσεις να γίνονται πτήσεις πάνω από τα κεφάλια ανθρώπων. τί γίνεται αν λόγω κάποιας παρεμβολής ή απώλειας σήματος πέσει στο κεφάλι ενός ανθρώπου? 

Το πιο ηλίθιο πράγμα που έχω δει ήταν κάποιος που βιντεοσκοπούσε με drone σε γιορτή όπου ήταν συγκεντρωμένα δεκάδες παιδάκια νηπιαγωγίου και το πετούσε 2 μέτρα πάνω από το κεφάλι τους. Κάπου πρέπει να υπάρχει ένα όριο. 

Το δεύτερο πιο ηλίθιο πράγμα ήταν αυτό που διάβασα ότι θα κάνουν παραδόσεις με drones από το άμαζον (στην αγγλία). καταλαβαίνεις τί έχει να γίνει, θα γεμίσει ο ουρανός με drones.

έχουν αρκετά αυτόματα συστήματα (οσα είναι τησ προκοπής) αν χάσουν σήμα συνεχίζουν τιν πορεία μέχρι να προσγειωθούν μόνα τους , συστήματα σταθεροποίησης και αποφυγης σύγκρουσης κλπ κλπ

 

απ

 

για να μην λειτουργουν τα modems μετά;

 ή όποια άλλη συσκευή έχει τα 2,4?

-------

φανταστείτε αυτό εδώ με ένα drone..

 

http://youtu.be/TlDWCDnXZ2k

πιθανόν μικρότερη ζημία.........(Ειναι ποιο μαλακο το drone).......

 

εγώ επιμένω οτι μοναδική σοβαρή απειλή που αποτελούν είναι τρομοκρατικές ενέργειες που θα γίνονται για πλάκα με αυτά

+ τα οργανα στα drones μπορούν να κάνουν παρεμβολές σε καποια non shielded συστήματα στα αεροπλάνα/ελικόπτερα

 

κανονικα πρεπιε να βγαλουν νομους + συστήματα που κάνουν αυτόματη προσγείωση το drone αν βρισκεται εντός περιοχής που δεν πρέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιστεύεις πως υπάρχει νόμος που λέει πως πριν την πτήση πρέπει να ενημερώσεις κάποια υπηρεσία αλλά κανείς δεν τον εφαρμόζει;

 

Πριν 2 χρόνια είχα ξεκκινήσει να αναπτύσσω Drone. Είχα έτοιμο τον σκελετό, την πλακέτα και τελείωνα το firmware.Όλα σχεδιασμένα από το μηδέν, όχι με εξαρτήματα του εμπορίου. Τα μόνα που πήρα έτοιμα ήταν οι μπαταρίες, οι κινητήρες και oι controller των κινητήρων.

 

Σταμάτησα την ανάπτυξη επειδή έμαθα το νομικό πλαίσιο.

 

Μπορείς να το πετάξεις άδεια αερομοντελιστή σε αεροδρόμια αερομοντελιστών και σε απόσταση που να το βλέπεις με το μάτι. Μέγιστο ύψος 400μ ή 500μ, δεν θυμάμαι ακριβώς.

 

Διαφορετικά καταθέτεις σχέδιο πτήσης στην ΥΠΑ.

 

Αν έχει και κάμερα, πρέπει να στείλεις ΦΑΞ το εγκεκριμένο σχέδιο πτήσης σε κάποιο γραφείο του ΓΓΕΘΑ ώστε να πάρεις και από εκεί έγκριση.

 

Καλό είναι να υπάρχει το νομικό πλαίσιο ώστε να προστατεύεται ο πολίτης από το να του προκαλέσει κάποιος ζημιά με drone.

Η ζημιά μπορεί να γίνει από το πουθενά, ένα τσιπάκι να καεί και έπεσε το drone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το είχα υπόψιν μου ότι υπάρχει άδεια αερομοντελιστή, ή ότι χρειάζεται άδεια από την ΥΠΑ και σχέδια πτήσης. Ψάχνοντας βρήκα το ΦΕΚ και αναφέρει ότι "Για πτήσεις αερομοντέλων με συνολική μάζα μεγαλύτερη των 25.000 γραμμαρίων (25kg), απαιτείται ειδική και κατά περίπτωση άδεια από την ΥΠΑ.". Τα 25 κιλά νομίζω ξεφεύγουν τελείως από το πλαίσιο των ιδιωτικών ή και απλών εμπορικών UAV (που σε κάθε περίπτωση έχουν άλλου είδους κανόνες και αδειοδοτήσεις). Έχεις κάποια άλλη πηγή που αναφέρει τα υπόλοιπα για σχέδια πτήσης και άδεια για κάμερες από το ΓΕΕΘΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα drones... Γιατί σταμάτησες ρε StavrosD?

Παίρνεις την άδεια και είσαι εντάξει.

Άλλλωστε τι νομικά πλαίσια και αηδίες. Εδώ έχει καταλυθεί το Σύνταγμα, εσένα θα κυνηγήσουνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το drone σαν αντικειμενο να διαλυθει μεσα στον κινητηρα ενος αεροπλανου και να βγει απο την αλλη κοκκοι σκονης

 

Η μπαταρια ομως του drone σιγουρα θα εκραγει μεσα στον κινητηρα του αεροπλανου και μετα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...