Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια,προσωπικα ξερω σε αρκετα καλο/προχωρημενο lv τις vb/vba και vb.net,και εχω γνωσεις αρχαριου στις γλωσσες c# κ java.

Το διλλημα ειναι τ εξης:

γ)Να συνεχισω μια εκ των java/c#? +διευκρινιση

δ)Να ξεκινησω pythοn?

 

Ευχαριστω

Το θέμα είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Αν η c# δεν σου άρεσε και την μαθαίνεις σαν αγγαρεία, τότε να ξεκινήσεις την python.

 

Αν δεν τίθεται τέτοιο θέμα τότε φυσικά να συνεχίσεις την c# που είναι μια χαρά γλώσσα και έχεις ήδη φτάσει σε κάποιο επίπεδο.

 

Όπως και να χει το πράγμα, το έχουμε κουράσει πολύ το θέμα. Αναλώνουμε ώρες να ψάχνουμε ποια είναι η πιο καλή / βολική / whatever γλώσσα και στο τέλος δεν ασχολούμαστε με καμία. Κάθε ώρα που βρίσκεσαι εδώ (και οι υπόλοιποι όχι μόνο εσύ) είναι μια ώρα χαμένη από τον προγραμματισμό.

 

Κλείσε λοιπόν το παρόν νήμα, άνοιξε το IDE σου και δούλευε :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αδέρφια μου, έχουμε ξεφύγει από το θέμα (πρέπει να κλείσει). Μετά από αρκετές μέρες αναζήτησης για τις γλώσσες προγραμματισμού βρήκα ένα καταπληκτικό site που στα λέει όλα ένα-ένα αρκεί να ξέρεις λίγα αγγλικά, σας συνιστώ να διαβάσετε μόνο τις φωτογραφίες ορίστε το λίνκ:  https://www.udemy.com/blog/best-programming-language/

 

Οι χάκερς προτείνουν για αρχή σ' έναν αρχάριο να μάθει πρώτα την python και μετά να πάει στις άλλες γλώσσες, όπως C, C++, Java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα το θέμα να κλείσει, διότι κάποιοι από εδώ μέσα γράφουν ότι να 'ναι (http://www.insomnia.gr/topic/552237-γλώσσες-προγραμματισμού-2014-2015/page-10#entry53712192).

Αδέρφια μου, έχουμε ξεφύγει από το θέμα (πρέπει να κλείσει).

[offtopic]

Πολύ πιθανώς να είμαι λάθος αλλά τι μανία έχετε μερικοί να κλείνουν τα νήματα ?

 

Ακόμη και να καλύφθηκες εσύ, μπορεί να έχει κάποιος άλλος απορίες πάνω στο θέμα, όπως και έγινε ήδη δύο φορές στο νήμα. Γιατί δηλαδή θα πρέπει να κλείσει ?

 

Δέχομαι ότι κάποια μηνύματα ήταν εκτός θέματος αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος (άσε που με τόσο γενικό τίτλο που έδωσες, πέρα από το παρόν δικό μου μήνυμα, είναι λίγο δύσκολο να χαρακτηρίσεις κάποιο από τα μηνύματα "εκτός θέματος")

[/offtopic]

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέρφια μου, έχουμε ξεφύγει από το θέμα (πρέπει να κλείσει). Μετά από αρκετές μέρες αναζήτησης για τις γλώσσες προγραμματισμού βρήκα ένα καταπληκτικό site που στα λέει όλα ένα-ένα αρκεί να ξέρεις λίγα αγγλικά, σας συνιστώ να διαβάσετε μόνο τις φωτογραφίες ορίστε το λίνκ:  https://www.udemy.com/blog/best-programming-language/

 

Οι χάκερς προτείνουν για αρχή σ' έναν αρχάριο να μάθει πρώτα την python και μετά να πάει στις άλλες γλώσσες, όπως C, C++, Java.

Αντί να πας σε αυτό Πήγαινε στο Codeacademy να βρεις την υγειά σου!!!!!

 

Προσωπικά είμαι FAN του interactive γιατί μόνο μέσω κώδικα μαθαίνεις κώδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα για το εάν θα κλείσει ή όχι, απλά λέω μήπως οι άλλοι που θα μπουν στο παρόν νήμα να μην μπερδευτούν, κατά τα άλλα μπορεί να μείνει ανοιχτό.

 

Έκανα εγγραφή στο http://www.codecademy.com/είναι αρκετά καλό, απλά πρέπει να προσθέσουν κι άλλες γλώσσες. Παιδιά εδώ και ένα μήνα που ασχολούμαι με τις γλώσσες προγραμματισμού, παρατήρησα ότι όλες μα όλες οι γλώσσες έχουν κάποια κοινά στοιχεία μεταξύ τους. Προσωπικά εγώ είχα ξεκινήσει με την C++ και συγκρίνοντας τη με άλλες γλώσσες κατάλαβα ότι είχαν υιοθετήσει κάποια στοιχεία της.

 

Οπότε, ας γυρίσουμε λιγάκι και στις πρώτες σελίδες του νήματος, εγώ από σας είχα ζητήσει να μου προτείνεται μια γλώσσα μοναδική η οποία μπορεί να παίξει το ρόλο όλων των γλωσσών, κάτι τέτοιο φυσικά δεν ίσχυε και δεν ισχύει. Αντιθέτως, έπρεπε να σας ζητήσω μια γλώσσα που είχε την περισσότερη σύνταξη και διαβάζοντας την θα μαθαίναμε ΌΛΟ το νόημα του προγραμματισμού και μετέπειτα η άλλες γλώσσες θα ήτανε παιχνιδάκι να τις μάθουμε. 

 

Αλήθεια, υπάρχει μία γλώσσα που διαβάζοντας την μπορείς να μάθεις το νόημα του προγραμματισμού, ας πούμε μπορεί να ήτανε η C++ ? 

 

Επίσης, νομίζω πως δεν έχει κάποια σημασία εάν μια γλώσσα είναι εύκολη ή δύσκολη, σημασία έχει να μας δώσει να καταλάβουμε το νόημα του προγραμματισμού.....μπορεί να έχω άδικο και για αυτό περιμένω τα σχόλιά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι, αυτό που λες δεν υπάρχει. Κάθε γλώσσα που μαθαίνεις σου δίνει μια καινούρια οπτική γωνία για την επίλυση των προβλημάτων σου. Με διαφορετικό τρόπο προσεγγίζεις ένα πρόβλημα με τη γλώσσα Α κι αλλιώς με τη γλώσσα Β. Όπως είχε και πει κι ο Alan Perlis, "A language that doesn't affect the way you think about programming, is not worth knowing.". Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "το νόημα του προγραμματισμού". Προγραμματίζεις για να λύσεις κάποιο πρόβλημα ή για να διευκολύνεις κάποια διαδικασία. Αντί, πχ, να ψάχνεις χιλιάδες σελίδες για να βρεις ένα όνομα, φτιάχνεις ενα σύστημα στο οποίο μπορείς να πληκτρολογήσεις το όνομα που θες και να το βρεις αμέσως.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιθέτως, έπρεπε να σας ζητήσω μια γλώσσα που είχε την περισσότερη σύνταξη και διαβάζοντας την θα μαθαίναμε ΌΛΟ το νόημα του προγραμματισμού και μετέπειτα η άλλες γλώσσες θα ήτανε παιχνιδάκι να τις μάθουμε.

Αυτό που γράφεις δεν έχει νόημα... Αυτό που μάλλον εννοείς είναι τα programming paradigms.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Programming_paradigm

 

And google is your friend.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτό που λες δεν υπάρχει. Κάθε γλώσσα που μαθαίνεις σου δίνει μια καινούρια οπτική γωνία για την επίλυση των προβλημάτων σου. Με διαφορετικό τρόπο προσεγγίζεις ένα πρόβλημα με τη γλώσσα Α κι αλλιώς με τη γλώσσα Β. Όπως είχε και πει κι ο Alan Perlis, "A language that doesn't affect the way you think about programming, is not worth knowing.". Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "το νόημα του προγραμματισμού". Προγραμματίζεις για να λύσεις κάποιο πρόβλημα ή για να διευκολύνεις κάποια διαδικασία. Αντί, πχ, να ψάχνεις χιλιάδες σελίδες για να βρεις ένα όνομα, φτιάχνεις ενα σύστημα στο οποίο μπορείς να πληκτρολογήσεις το όνομα που θες και να το βρεις αμέσως.

 

Ωραία, εγώ τα είχα σχεδιάσει αλλιώς στο μυαλό μου, βλέπεις υπάρχουν και τα παραδείγματα που βοηθάνε, ευχαριστώ.

Αυτό που γράφεις δεν έχει νόημα... Αυτό που μάλλον εννοείς είναι τα programming paradigms.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Programming_paradigm

 

And google is your friend.

 

Ναι, σωστά εννοούσα αυτό στο λινκ (πιο σύντομα στα ελληνικά https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%AC%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B3%CE%BC%CE%B1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σωστά εννοούσα αυτό στο λινκ (πιο σύντομα στα ελληνικά)

 

θα επωφεληθεις πολυ παραπανω αν μαθεις προγραμματισμο στα αγγλικα. αν και τα ελληνικα ειναι απο τις ομορφοτερες και πλουσιοτερες γλωσσες που υπαρχουν, οταν φτανουμε στους τεχνικους ορους ταχουνε κανει μανταρα τελειως. απλα δεν κολλανε υπολογιστες και ελληνικα. εκτος κι αν την επομενη φορα που θα θελησεις να αναφερθεις στην modem συσκευη, αντ'αυτου πεις "διαποδιαμορφωτής".

 

και ο κυριοτερος λογος ειναι, οταν θα ψαχνεις για λυσεις online, κατα 95% η απαντηση θα ειναι στα αγγλικα.

 

Ναι, σωστά εννοούσα αυτό στο λινκ (πιο σύντομα στα ελληνικά)

 

οχι, κατσε στρωσου και διαβασε το σεντονι. μη βαριεσαι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα για το εάν θα κλείσει ή όχι, απλά λέω μήπως οι άλλοι που θα μπουν στο παρόν νήμα να μην μπερδευτούν, κατά τα άλλα μπορεί να μείνει ανοιχτό.

 

Έκανα εγγραφή στο http://www.codecademy.com/είναι αρκετά καλό, απλά πρέπει να προσθέσουν κι άλλες γλώσσες. Παιδιά εδώ και ένα μήνα που ασχολούμαι με τις γλώσσες προγραμματισμού, παρατήρησα ότι όλες μα όλες οι γλώσσες έχουν κάποια κοινά στοιχεία μεταξύ τους. Προσωπικά εγώ είχα ξεκινήσει με την C++ και συγκρίνοντας τη με άλλες γλώσσες κατάλαβα ότι είχαν υιοθετήσει κάποια στοιχεία της.

 

Οπότε, ας γυρίσουμε λιγάκι και στις πρώτες σελίδες του νήματος, εγώ από σας είχα ζητήσει να μου προτείνεται μια γλώσσα μοναδική η οποία μπορεί να παίξει το ρόλο όλων των γλωσσών, κάτι τέτοιο φυσικά δεν ίσχυε και δεν ισχύει. Αντιθέτως, έπρεπε να σας ζητήσω μια γλώσσα που είχε την περισσότερη σύνταξη και διαβάζοντας την θα μαθαίναμε ΌΛΟ το νόημα του προγραμματισμού και μετέπειτα η άλλες γλώσσες θα ήτανε παιχνιδάκι να τις μάθουμε. 

 

Αλήθεια, υπάρχει μία γλώσσα που διαβάζοντας την μπορείς να μάθεις το νόημα του προγραμματισμού, ας πούμε μπορεί να ήτανε η C++ ? 

 

Επίσης, νομίζω πως δεν έχει κάποια σημασία εάν μια γλώσσα είναι εύκολη ή δύσκολη, σημασία έχει να μας δώσει να καταλάβουμε το νόημα του προγραμματισμού.....μπορεί να έχω άδικο και για αυτό περιμένω τα σχόλιά σας.

Νομίζω ότι η απάντηση που μου έδωσε ο defacer νωρίτερα κολλάει εδώ. Το γενικό 'νόημα' θα το βρεις σε ένα βιβλίο που δεν είναι ανάγκη να συγκεντρώνεται σε μια γλώσσα, αλλά σε βασικές αρχές του προγραμματισμού.

 

Απ ότι καταλαβαίνω απ' όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής, υπάρχουν κάποιες λειτουργίες ή αντικείμενα ή απλά 'αλήθειες', που ισχύουν για όλες τις γλώσσες, ή θα τις βρεις να χρησιμοποιούνται απ' όλες τις γλώσσες, έστω και αν η κάθε γλώσσα τις ονομάζει διαφορετικά. 

 

π.χ. σε όλες τις γλώσσες σου δίνεται η λειτουργία του να μπορείς να εμφανίσεις κάτι στην οθόνη.

στη c++ ίσως να πρέπει να γράψεις

 

cout << "μήνυμα";

 

ενώ στη c# θα έγραφες

 

Console.WriteLine("μήνυμα");

 

Το νόημα είναι ότι το να μπορείς να εμφανίσεις ένα μήνυμα στην οθόνη γενικά υπάρχει σαν λειτουργία, όπως και πολλές άλλες λειτουργίες. Πράγματα όπως το ότι η δήλωση μιας μεταβλητής δεσμεύει χώρο στη ram, ότι υπάρχουν δομές δεδομένων τύπου array που λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο,κτλπ, ανήκουν στο 'όλο νόημα' που ζητάς.

 

Είναι όπως στα μαθηματικά, για να κάνεις μια πράξη, πρέπει να ξέρεις τον τύπο με τον οποίο λύνεται. Ο τύπος είναι universal και λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο. Τώρα μπορεί μια γλώσσα να έχει διαφορετικά keywords ή συντακτικό τρόπο για να τη κάνεις να δουλέψει τον τύπο, αλλά ο τύπος θα δουλεύει με τον ίδιο τρόπο.

Μια λούπα While υπάρχει και στη C#, και στη C++, και στη Java,και στη Python... Και θα κάνει το ίδιο πράγμα σε όλες, άσχετα αν πρέπει να πληκτρολογήσεις διαφορετικά πλήκτρα σε κάθε γλώσσα. Καθ όσο μια πρόταση θα είναι αληθές (πχ ότι το χ < 1) θα κάνει κάτι που θα της πεις.

 

Όπως σε μια ανθρώπινη γλώσσα δηλαδή υπάρχουν τα ρήματα, τα επίθετα, τα ουσιαστικά κτλπ, και μπορείς να γράψεις έκθεση, πρόλογο, επίλογο, έτσι και στο προγραμματισμό υπάρχουν λούπες, δομές δεδομένων κτλπ.

Τώρα μπορεί μια συγκεκριμένη λέξη σε 2 διαφορετικές γλώσσες να γράφεται αλλιώς, πχ Queen στα Αγγλικά και Regina στα Λατινικά, αλλά η ουσία των λέξεων αυτών είναι 'γενική' και υπάρχει σε όλες τις γλώσσες.

 

 

 

θα επωφεληθεις πολυ παραπανω αν μαθεις προγραμματισμο στα αγγλικα. αν και τα ελληνικα ειναι απο τις ομορφοτερες και πλουσιοτερες γλωσσες που υπαρχουν, οταν φτανουμε στους τεχνικους ορους ταχουνε κανει μανταρα τελειως. απλα δεν κολλανε υπολογιστες και ελληνικα. εκτος κι αν την επομενη φορα που θα θελησεις να αναφερθεις στην modem συσκευη, αντ'αυτου πεις "διαποδιαμορφωτής".

 

και ο κυριοτερος λογος ειναι, οταν θα ψαχνεις για λυσεις online, κατα 95% η απαντηση θα ειναι στα αγγλικα.

 

 

Αυτό που είπες ακριβώς. Ξέθαψα ένα βιβλίο πληροφορικής του Λυκείου να ρίξω μια ματιά μπας και με βοηθήσει σε κάτι απ αυτά που μαθαίνω τώρα, μιας και να πω την αλήθεια τότε που πήγαινα Λύκειο δε μου άρεσε και τόσο η πληροφορική (ίσως και λόγο του τρόπου που μας τη <μάθαιναν>) και σε κάποια φάση μπερδεύτικα, γιατί δεν χρησιμοποιούσε την διεθνή ορολογία στα αγγλικά, αλλά μετέφραζε διάφορους όρους.

 

Και ξέρεις, υπάρχουν φορές που μια αγγλική λέξη μπορείς να τη μεταφράσεις με 4-5 αντίστοιχες Ελληνικές ή και ανάποδα, και επειδή τυχαίνει μερικές λέξεις να έχουν πάνω από 1 έννοια γλωσσικά, και να υπάρχει και η δεύτερη έννοια της μεταφρασμένης λέξης ως keyword γλώσσας ή γενικός όρος που να δηλώνει όμως κάτι τελείως διαφορετικό, έτσι να μπλέκεσαι σε μπερδέματα που σου σπαν το κεφάλι τζάμπα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Οπότε, ας γυρίσουμε λιγάκι και στις πρώτες σελίδες του νήματος, εγώ από σας είχα ζητήσει να μου προτείνεται μια γλώσσα μοναδική η οποία μπορεί να παίξει το ρόλο όλων των γλωσσών, κάτι τέτοιο φυσικά δεν ίσχυε και δεν ισχύει. Αντιθέτως, έπρεπε να σας ζητήσω μια γλώσσα που είχε την περισσότερη σύνταξη και διαβάζοντας την θα μαθαίναμε ΌΛΟ το νόημα του προγραμματισμού και μετέπειτα η άλλες γλώσσες θα ήτανε παιχνιδάκι να τις μάθουμε. 

 

Αλήθεια, υπάρχει μία γλώσσα που διαβάζοντας την μπορείς να μάθεις το νόημα του προγραμματισμού, ας πούμε μπορεί να ήτανε η C++ ? 

 

Επίσης, νομίζω πως δεν έχει κάποια σημασία εάν μια γλώσσα είναι εύκολη ή δύσκολη, σημασία έχει να μας δώσει να καταλάβουμε το νόημα του προγραμματισμού.....μπορεί να έχω άδικο και για αυτό περιμένω τα σχόλιά σας.

Το "νόημα του προγραμματισμού" είναι πολύ σύνθετη έννοια, διότι (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ήδη) υπάρχουν πολλά και διάφορα programming paradigms (δηλαδή φιλοσοφίες προσέγγισης και μεθοδολογίες επίλυσης του εκάστοτε προβλήματος).

 

Το πράγμα περιπλέκεται περισσότερο, γιατί οι περισσότερες από τις δημοφιλείς γλώσσες είναι multi-paradigm (υποστηρίζουν δηλαδή παραπάνω του ενός programming paradigm). Και σαν να μην έφταναν αυτά, πολλά από τα programming paradigms που θα βρεις είτε έχουν τομείς επικάλυψης είτε είναι υποσύνολα (ή υπερσύνολα) άλλων programming paradigms.

 

Και το κλου είναι πως τα περισσότερα προβλήματα προς επίλυση μπορούν να επιλυθούν με περισσότερα του ενός programming paradigm. Οπότε, εσύ ως προγραμματιστής καλείσαι να βρεις το ιδανικό programming paradigm ή τον ιδανικό συνδυασμό από programming paradigms που ταιριάζει καλύτερα στις συνθήκες που επικρατούν την περίοδο που επιχειρείς να επιλύσεις το εκάστοτε πρόβλημα. Οι συνθήκες έχουν να κάνουν με τις γλώσσες ΚΑΙ τα paradigms που γνωρίζεις, με τον χρόνο που έχεις στην διάθεσή σου για να επιλύσεις το πρόβλημα, με το είδος του προβλήματος αυτού κάθε αυτού, με το αν δουλεύεις μόνος σου ή είσαι μέλος μιας ομάδας, με το αν το πρότζεκτ είναι επαγγελματικό ή χομπίστικο, και 1002 άλλα πράγματα.

 

Ελπίζω λοιπόν να σου έχει γίνει πλέον κατανοητό πως ΔΕΝ υπάρχουν ούτε λύσεις "πασπαρτού", ούτε γλώσσες "πασπαρτού", ούτε programming paradigms "πασπαρτού", ούτε αλγόριθμοι "πασπαρτού", ούτε τίποτα "πασπαρτού".

 

Υπάρχουν βέβαια "γενικεύσεις" οι οποίες λειτουργούν ικανοποιητικά σε πολλούς τομείς, αλλά επί της ουσίας πρόκειται για trade-offs (συμβιβασμούς). Με άλλα λόγια, θα σε εξυπηρετήσουν, ενδεχομένως παραπάνω από το αναμενόμενο όταν πρωτο-ξεκινάς, αλλά όσο εμβαθύνεις αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να βρεις (ή συνήθως να φτιάξεις μόνος σου) την ακριβή εξειδίκευση που επιζητάει το όποιο πρόβλημα επιλύεις σε κάποιο ή σε κάποια σημεία του. Εκτός βέβαια αν δεν θέλεις (ή δεν χρειάζεται) να εμβαθύνεις σε κανένα σημείο, παραπάνω από ότι σου προσφέρουν οι "γενικεύσεις".

 

Για να το απλοποιήσουμε λιγάκι, τρία πολύ διαδεδομένα programming paradigms είναι το procedural, το object-oriented και το functional (υπάρχουν κι άλλες ιεραρχήσεις/ταξινομήσεις, π.χ. imperative, declarative, structural, modular, κλπ με επικαλύψεις όπως είπαμε, αλλά η γνώμη μου είναι πως πρέπει να ξεκινήσεις τουλάχιστον με τα 2 πρώτα από τα 3 που ανέφερα πριν από αυτή την παρένθεση).

 

Δημοφιλείς γλώσσες όπως η C++, η C# και η Python είναι mutli-paradigm γλώσσες, που σημαίνει πως υποστηρίζουν και procedural και object-oriented programming, και μπαίνουν και στα χωράφια και του functional programming (π.χ. stateless lambda functions, closures, κλπ... παρεμπιπτόντως, το functional paradigm συνήθως θεωρείται υποσύνολο του declarative paradigm).

 

Εν ολίγοις, και πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, αν ξεκινήσεις με κάποια από αυτές τις γλώσσες ως αυτοδίδακτος (χωρίς δηλαδή καθοδήγηση) θα χάσεις τελείως την μπάλα. Ειδικά αν η αυτοδίδακτη εκμάθησή σου ξεκινήσει με τυχαία tutorials στο Internet (αντί π.χ. με κάποιο σοβαρό και στοχευμένο σε κάποιο ή κάποια paradigms βιβλίο).

 

Για μένα, πρέπει να μάθεις τουλάχιστον τα procedural και oop paradigms, και από τις δημοφιλείς γλώσσες μια καλή επιλογή για procedural είναι η C και για OOP η Java. Αυτό διότι αυτές οι γλώσσες ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΣ σε "αναγκάζουν" να μάθεις το procedural paradigm στην περίπτωση της C, και το OOP paradigm στην περίπτωση της Java.

 

Αντίστοιχα, για functional programming, καλές επιλογές είναι οι Common Lisp, Scheme, Haskel, αλλά κατά την άποψή μου προηγείται να μάθεις πρώτα procedural και OOP.

 

Επαναλαμβάνω, μπορείς να μάθεις τα βασικά paradigms και με multi-paradigm γλώσσες (όπως η C++ που λες πως ξεκίνησες) αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να εστιάσεις στο καθένα ξεχωριστά ως αυτοδίδακτος. Κατά την άποψή μου, οι multi-paradigm γλώσσες είναι ιδανικές για όσους είναι ήδη εξοικειωμένοι με 2-3 paradigms, κι άρα έχουν την ευχέρεια και την εμπειρία να διαλέγουν πως, που , γιατί και ποια χαρακτηριστικά της multi-paradigm γλώσσας θα χρησιμοποιούν κάθε φορά.

 

Κι ένα τελευταίο, σχετικά με την "σύνταξη" που νομίζω ρώτησες. Οι περισσότερες (αν όχι όλες) από τις δημοφιλείς γλώσσες, έχουν ως μητέρα την σύνταξη της C.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρομαι όταν βλέπω κάποιους ανθρώπους να αναλύουν ένα θέμα με πολύ λεπτομέρεια, ευχαριστώ και πάλι.

 

Σήμερα, βλέποντας αυτό το βίντεο 
 


 

αναρωτήθηκα, εάν και σήμερα οι προγραμματιστές που φτιάχνουν τις εφαρμογές τους χρησιμοποιούν τόσο πολύ κώδικα κάθε φορά που θέλουν να φτιάξουν ένα αντικείμενο μέσα σε μια εφαρμογή. Μήπως, χρησιμοποιούν έτοιμες βιβλιοθήκες ή χρησιμοποιούν κάποια user interface design tools, όπως Link.png Site: Visual StudioLink.png Site: Glade κτλ ?

 

 

Λογικά, αυτό θα σημαίνει ότι μπορείς και με μία γλώσσα προγραμματισμού να φτιάξεις τα κουμπιά, μενού, παράθυρα κτλ που είναι και χρονοβόρο, αλλά εκεί έξω οι προγραμματιστές τι χρησιμοποιούν, ξέρουμε ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από DreaMakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις τα GUI για αρχή (και γενικά τις εξωτερικές βιβλιοθήκες) γιατί είναι πολύ πιθανό να μπερδευτείς χειρότερα. Ξεκίνα με τα απλά (user input, πράξεις, συναρτήσεις κλπ) και άσε τα WinAPIs και λοιπά φρου φρου γι' αργότερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...