Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο το thread δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζεται..Ο TS προφανως ρωτησε κατι και δεν πηρε την απαντηση που ηθελε και το εγκατελειψε..Και για καποιο λογο συνεχιζεται η συζητηση σε οτι ναναι topic λεγοντας ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...Ανοιγετε δικα σας thread με συγκριμενες ερωτησεις και μην spammαρετε και χαλατε τα υπαρχον,ελεος..

Κανονικα πρεπει να κλειδωθει.

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, σ' όλους. Δεν εγκατέλειψα το θέμα και φόρουμ, μπαίνω που και που διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεται. Οι ερωτήσεις μου απαντήθηκαν νομίζω με το παραπάνω και με παραδείγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To θέμα τραβάειο πολύ και μάλλον βλέπω τον φίλτατο να πελαγώνει.

 

Γι αυτό φίλτατε DreaMakos σου προτείνω εφόσον αποφάσισες να κάνεις games σου συστήνω πρώτα να μάθεις C++ και OpenGl (που είναι ποιο cross platform) τα 99.94332422343999214323% των native (ενοώ  αυτά που παίρνεις το CD και που εγκαθιστας η τα αγοράζεις από το steam ή φοράς την καλύπτρα στο μάτι και σηκώνεις το λάβαρο με την νεκροκεφαλή και τα εγκαθιστάς) games γίνονται με Game Engines έτσι πρέπει να μάθεις μια πχ Unity.

 

Αλλά για απλά παιχνιδάκια όπως pacman, pong κλπ κλπ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βιβλιοθήκη Allegro.

 

Πέρα απόμ αυτό σου συστήνω να το κάνεις opensource/freesoftware και να βάλεις τον κώδικά σου στο github και αυτό θα μετρά στο portfolio σου. (Άρτα χρειάζεσαι να μάθεις και git)

 

Αλλά όσο "κα_ _ομένος" (συμπλήρωσε γράμματα) είσαι πρέπει να δεις και πως θα βγάζεις ως προ το ζην. Πχ το να κάνεις games του στυλ farcry, couynter strike, needforspeed θα σε βοηθησει να βγάζεις και στο μέλον ως προς το ζην η θα παραμέινει μια μικρή προσωπική "κα_λα" (συμπλήρωσε γράμματα) που θα την κάνεις επειδή γουστάρεις (που εξίσου Λαμάει και κάντο).

 

Μήπως θα σου ήταν ποιο εύκολο να μάθεις web τεχνολογίες και να κάνεις ένα game στο facebook του στυλ farmville ή του στυλ super-mario που παίζαν κάποιο παλία σε ΝΕΣ και κλόνια τυς που βρίσκαμε από το πανηγύρι κατά την διάρκεια του '90?

 

Αυτό που έχω να πω είναι πάρε μια γλώσσα, οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού (έστω και COBOL), και ΜΑΘΕ την. Εφόσον την μ'άθεις δες αν μπορείς να κάνεις κάτι που και η μάνα ή η γιαγιά σου θα μπορεί να το παίζει. Αν όχι πήγαινε σε κάτι άλλο που θα σου είναι ποιο κοντά στον στόχο που έχεις θέσει. Αν μαθεις μια γλώσσα σε λίγη ευκολία μαθαίνεις και την άλλη.

 

Γι αυτό φίλτατε τα πολά λόγια είναι φτώχεια. Τσακίσου άσε τα forum και ποιάσε τον πληκτρολόγιο.

 

Σου εύχομαι happy coding and a happy new year.

 

Μεγάλε PC_MAGAS είσαι ο πρώτος που μίλησε απλά ελληνικά, σ' ευχαριστώ. Τώρα μαθαίνω τη C++ αν και τα παιδιά μου είπανε ότι είναι δύσκολη γλώσσα, εγώ όμως θα το παλέψω και ότι γίνει. 

Καλά, άστα αυτά. Να προγραμματίζεις ξεκίνησες;

 

Ναι με τη C++, διαβάζοντας αυτό ---> http://www.materials.uoc.gr/el/undergrad/courses/ETY215/notes.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

 

update 1-1-2015:

 

Χθες ξεκίνησα να διαβάσω c# από περιέργεια. Σήμερα είμαι στην ευτυχή θέση να πω πως έφτιαξα ένα console application που μπορεί και κάνει πρόσθεση, με διαδοχικές ερωτήσεις στο χρήστη!  :-D

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;


namespace ConsoleApplication1
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int x;
           
            Console.WriteLine("Give me the first number");
            x = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
            int y;
            Console.WriteLine("Give me the second number");
            y = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
            int z;
            z = x + y;
            Console.WriteLine("The sum is {0} \a", z);
            Console.ReadLine();




        }
    }
}

 

 

Θα το δουλέψω κι άλλο, να του βάλω αφαίρεση, πολλαπλασιασμό, διαίρεση... Και ύστερα και ένα παραθυρικό GUI βρε αδερφέ! (Με χρήση του Visual Studio drag & drop φυσικά :ph34r: )

Σίγουρα ποιο εύκολο το να αντιληφθεί κανείς κάποια πράγματα από ότι στη c++. Τουλάχιστον για μένα.

 

Κατέβασα και τον Πύθωνα!

Επεξ/σία από Alithinos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον. Πέρασες από ένα forum στο οποίο δε συμματέχεις για να πεις σε αυτούς που συμμετέχουν την άποψή σου για το πώς θα έπρεπε να κουβεντιάζουν μεταξύ τους;

 

Ευχαριστούμε για την πρόταση.

 

Το πρωτο που ειπες δεν θα το σχολιασω γιατι θα σε βρισω αγιες μερες...Τωρα ο ts εκανε μια ερωτηση και αρχισες να γραφεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι, κωδικες, θεωριες και πρασινα αλογα.Πες μας και τα προβληματα στο σπιτι σου, τι ειναι εδω μικρουτσικος? Αυτο το thread δν εγινε με την προοτικη να ανοιξει ενα thread στο οποιο να εχει ελευθερη συζητηση πανω στο θεμα, ηθελε να ρωτησει κατι συγκεκριμενο. Απο κει και περα το πηρατε και το κανατε συζητηση περι ανεμων και υδατων. Το οτι το thread επρεπε να κλεισει και να ανοιξει καινουριο με ελευθερη συζητηση δεν αλλαζει.Απλα το thread λογω του τιτλου που εδωσε ο ts φαινεται να σαν να ειναι για γενικη συζητηση αλλα δεν ειναι...Τεςπα δεν με ενδιαφερει κιολας τι θα κανετε, απλα μπηκα να δω τι εγραφε ο ts και ρωτησε κατι πολυ συγκεκριμενο! Και σεις οχι μονο δεν του απαντησατε και να σταματησει το thread αρχισατε και λεγατε οτι ναναι..αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους.

Το πρωτο που ειπες δεν θα το σχολιασω γιατι θα σε βρισω αγιες μερες...Τωρα ο ts εκανε μια ερωτηση και αρχισες να γραφεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι, κωδικες, θεωριες και πρασινα αλογα.Πες μας και τα προβληματα στο σπιτι σου, τι ειναι εδω μικρουτσικος? Αυτο το thread δν εγινε με την προοτικη να ανοιξει ενα thread στο οποιο να εχει ελευθερη συζητηση πανω στο θεμα, ηθελε να ρωτησει κατι συγκεκριμενο. Απο κει και περα το πηρατε και το κανατε συζητηση περι ανεμων και υδατων. Το οτι το thread επρεπε να κλεισει και να ανοιξει καινουριο με ελευθερη συζητηση δεν αλλαζει.Απλα το thread λογω του τιτλου που εδωσε ο ts φαινεται να σαν να ειναι για γενικη συζητηση αλλα δεν ειναι...Τεςπα δεν με ενδιαφερει κιολας τι θα κανετε, απλα μπηκα να δω τι εγραφε ο ts και ρωτησε κατι πολυ συγκεκριμενο! Και σεις οχι μονο δεν του απαντησατε και να σταματησει το thread αρχισατε και λεγατε οτι ναναι..αυτο

Όπως είδες και μόνος σου, το ερώτημα του ts απαντήθηκε. Μάλιστα απαντήθηκε ερώτημα κι άλλου παιδιού.
 
Καλές γιορτές!
 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, σ' όλους. Δεν εγκατέλειψα το θέμα και φόρουμ, μπαίνω που και που διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεται. Οι ερωτήσεις μου απαντήθηκαν νομίζω με το παραπάνω και με παραδείγματα. 

 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο που ειπες δεν θα το σχολιασω γιατι θα σε βρισω αγιες μερες...Τωρα ο ts εκανε μια ερωτηση και αρχισες να γραφεις οτι σου κατεβει στο κεφαλι, κωδικες, θεωριες και πρασινα αλογα.Πες μας και τα προβληματα στο σπιτι σου, τι ειναι εδω μικρουτσικος? Αυτο το thread δν εγινε με την προοτικη να ανοιξει ενα thread στο οποιο να εχει ελευθερη συζητηση πανω στο θεμα, ηθελε να ρωτησει κατι συγκεκριμενο. Απο κει και περα το πηρατε και το κανατε συζητηση περι ανεμων και υδατων. Το οτι το thread επρεπε να κλεισει και να ανοιξει καινουριο με ελευθερη συζητηση δεν αλλαζει.Απλα το thread λογω του τιτλου που εδωσε ο ts φαινεται να σαν να ειναι για γενικη συζητηση αλλα δεν ειναι...Τεςπα δεν με ενδιαφερει κιολας τι θα κανετε, απλα μπηκα να δω τι εγραφε ο ts και ρωτησε κατι πολυ συγκεκριμενο! Και σεις οχι μονο δεν του απαντησατε και να σταματησει το thread αρχισατε και λεγατε οτι ναναι..αυτο

 

Ο TS πήρε πολλές, συγκεκριμένες και τεκμηριωμένες απαντήσεις τις οποίες φρόντισε να αγνοήσει και να κάνει του κεφαλιού του (σαν κλασικός Έλληνας). Σε αντίθεση με κάποιους που ξόδεψαν κάποιο χρόνο για να διατυπώσουν και να τεκμηριώσουν εσύ απλά μπήκες για να πεις την τρολλιά σου (σαν κλασικός Έλληνας).

Εύγε, και καλή συνέχεια στο 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! :)

 

update 1-1-2015:

 

Χθες ξεκίνησα να διαβάσω c# από περιέργεια. Σήμερα είμαι στην ευτυχή θέση να πω πως έφτιαξα ένα console application που μπορεί και κάνει πρόσθεση, με διαδοχικές ερωτήσεις στο χρήστη!  :-D

 

using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;


namespace ConsoleApplication1
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int x;
           
            Console.WriteLine("Give me the first number");
            x = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
            int y;
            Console.WriteLine("Give me the second number");
            y = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());
            int z;
            z = x + y;
            Console.WriteLine("The sum is {0} \a", z);
            Console.ReadLine();




        }
    }
}

 

 

Θα το δουλέψω κι άλλο, να του βάλω αφαίρεση, πολλαπλασιασμό, διαίρεση... Και ύστερα και ένα παραθυρικό GUI βρε αδερφέ! (Με χρήση του Visual Studio drag & drop φυσικά :ph34r: )

Σίγουρα ποιο εύκολο το να αντιληφθεί κανείς κάποια πράγματα από ότι στη c++. Τουλάχιστον για μένα.

 

Κατέβασα και τον Πύθωνα!

   Μια δυο παρατηρησεις, χωρις ομως φυσικα να ειναι τιποτα σημαντικο. Δεν ειναι απαραιτητο να δουλευεις με main, μπορεις να δουλευεις με constractor, που ειναι απλα μια method με το ονομα τους class, αρα Program() στην περιπτωση σου.

 

   Τους αριθμους, x,y,z δεν χρειαζεται να τους κανεις declare σε γραμμη μονους τους, φαση int x; ,

αλλα μπορεις να κανεις          

int x = Convert.ToInt32(Console.ReadLine());

 

Και παλι οχι τιποτα τρομερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, σ' όλους. Δεν εγκατέλειψα το θέμα και φόρουμ, μπαίνω που και που διαβάζοντας όλα αυτά που γράφεται. Οι ερωτήσεις μου απαντήθηκαν νομίζω με το παραπάνω και με παραδείγματα. 

Να σου ρτονίσω κάτι τελευταίο. Η εποχές άλλαξαν πλέον το gaming έχει μια νέα ροπή. Δεν υπάρχει μόνο η κονσόλα και το pc πλέον τα games μπορούν να γίνουν και με Web τεχνολογίες και υπάρχδουν και οι ταμπλέτες. Σου το λέω να το έχεις στο νου σου για το μέλλον. Όχι πως η C++ δεν έχει mobile μέλλον αλλά δεν είναι πολλές οι συσκευές που τρέχουν.

 

Σημείωση ίσως να χρειαστείς μαθηματικά για 3d γραφικά ;).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο TS πήρε πολλές, συγκεκριμένες και τεκμηριωμένες απαντήσεις τις οποίες φρόντισε να αγνοήσει και να κάνει του κεφαλιού του (σαν κλασικός Έλληνας). Σε αντίθεση με κάποιους που ξόδεψαν κάποιο χρόνο για να διατυπώσουν και να τεκμηριώσουν εσύ απλά μπήκες για να πεις την τρολλιά σου (σαν κλασικός Έλληνας).

Εύγε, και καλή συνέχεια στο 2015.

 

Eλα ρε πρωτοποριακε Ελλανα, για πες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


#include <iostream>
#include <iterator>
#include <map>
#include <vector>
#include <algorithm>

int main() {

std::map<char,std::vector<int>> map =
{
{ 'a', {1,13,15,103} },
{ 'e', {4,9}},
{ 'i', {18,20}},
{ 'h', {7}},
{ 'm', {0}},
{ 's', {2,10}},
{ 'p', {5}},
{ 'r', {6,16}},
{ 't', {12}},
{ 'd', {19}},
{ 'x', {17}},
{ '3', {8}},
{ ' ', {3,11,14}}
};
std::map<int,char> flipped;
std::for_each(map.begin(),map.end(),[&](const std::pair<char,std::vector<int> >& p){
std::for_each(p.second.begin(),p.second.end(),[&](const int& i){
flipped[i] = p.first;
});
});
std::transform(flipped.begin(),flipped.end(),std::ostream_iterator<char>(std::cout),
[](const std::pair<int,char>& p){
return p.second;
});

return 0;
}
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Με τη C++ τι μπορεί κάποιος να κάνει γενικά ? Χρησιμοποιείται συχνά ? 

 

Από τα τόσα που διάβασα στο φόρουμ και στα άλλα sites καταλήγω στο συμπέρασμα ότι  η C++ δεν θα μου χρειαστεί στο μέλλον για αυτά που θέλω να κάνω. Δε θέλω να φτιάξω κάποιο λειτουργικό σύστημα, δε θέλω να φτιάξω drivers, επίσης δε θέλω να προγραμματίσω κάποιον επεξεργαστή, απλά θέλω να φτιάξω προγράμματα και παιχνίδια (computer & mobile). 

 

Προς το παρόν θέλω να ασχοληθώ μόνο με το κομμάτι "application softwares" (http://prntscr.com/5nmnot). Ποιες γλώσσες θα με προτείνατε ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Με τη C++ τι μπορεί κάποιος να κάνει γενικά ? Χρησιμοποιείται συχνά ? 

 

Από τα τόσα που διάβασα στο φόρουμ και στα άλλα sites καταλήγω στο συμπέρασμα ότι  η C++ δεν θα μου χρειαστεί στο μέλλον για αυτά που θέλω να κάνω. Δε θέλω να φτιάξω κάποιο λειτουργικό σύστημα, δε θέλω να φτιάξω drivers, επίσης δε θέλω να προγραμματίσω κάποιον επεξεργαστή, απλά θέλω να φτιάξω προγράμματα και παιχνίδια (computer & mobile). 

 

Προς το παρόν θέλω να ασχοληθώ μόνο με το κομμάτι "application softwares" (http://prntscr.com/5nmnot). Ποιες γλώσσες θα με προτείνατε ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Σοβαρά τώρα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ότι εδώ και 10 σελίδες έχουν απαντήσει ένα σωρό άνθρωποι σχετικά με τα καλά και τα κακά της κάθε γλώσσας και ρωτάς αυτό ακριβώς που ρώτησες στο αρχικό σου post. Επίσης, η C και η C++ δεν είναι η ίδια γλώσσα. Για επεξεργαστές, OS, drivers κλπ είναι κυρίως η C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...