Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

care to elaborate? :)

 

Δες αυτό, πάρα πολύ πιο αναλυτικό από ό,τι θα έγραφα εγώ: http://www.toptal.com/nodejs/why-the-hell-would-i-use-node-js

:-)

 

Όσο για το Ember.js το προτίμησα over Angular.js γιατί η φιλοσοφία και η δομή του ταιριαξαν καλύτερα στο στυλ που προγραμματίζω. Το Angular είναι πολύ πιο Java-like style ενώ εγώ πιο functional τύπος με μια έντονη απέχθεια στα abstract factory factories  :-D

 

Ένα extra θετικό που ανακάλυψα στην πορεία (αφού είχα αποφασίσει δλδ. οπότε ήταν ένα ευχάριστο bonus) είναι το πόσο accessible είναι το community και οι core προγραμματιστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διάβασα το post που παρέθεσες. Χωρίς να λέω ότι το implementation του node.js δεν ειναι καλό, εύχρηστο ή οτιδήποτε άλλο, αυτά που περιγράφει ως πρωταρχικό πλεονέκτημα, δηλαδή το event based I/O, δεν είναι ακριβώς πρωτότυπo. Και σε άλλες γλώσσες υπάρχουν αντίστοιχα frameworks/servers. Π.χ. σε Python, που είναι η γλώσσα στην οποία κυρίως προγραμματίζω, υπάρχει πχ το twisted ή το tornado το οποίο αναπτύχθηκε από το facebook.

http://stackoverflow.com/questions/1824418/a-clean-lightweight-alternative-to-pythons-twisted

 

Αν σε ενδιαφέρει το θέμα, εδώ έχει και μια σύγκριση διάφορων event based I/O web servers https://docs.google.com/document/d/1dU-juYN25FMXdp6Ju62KAIT_0tuuZAPEgZkj-aT6kPQ/edit?pli=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το post που παρέθεσες. Χωρίς να λέω ότι το implementation του node.js δεν ειναι καλό, εύχρηστο ή οτιδήποτε άλλο, αυτά που περιγράφει ως πρωταρχικό πλεονέκτημα, δηλαδή το event based I/O, δεν είναι ακριβώς πρωτότυπo. Και σε άλλες γλώσσες υπάρχουν αντίστοιχα frameworks/servers. 

 

Δεν καταλαβαινω που κολλάει η "πρωτοτυπία" στην συζήτηση. Το West Side Story δεν εφηύρε ούτε την κινηματογράφηση ούτε το μιούζικαλ. Υπάρχουν όμως λόγοι που πήρε αυτό τα 10 Όσκαρς και όχι κάποια άλλη από τις πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσαμε και το node.js -- αν έχετε προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο -- σχολιάστε το παρακάτω βίντεο....

 

https://www.youtube.com/watch?v=1e1zzna-dNw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσαμε και το node.js -- αν έχετε προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο -- σχολιάστε το παρακάτω βίντεο....

 

Είδα μέχρι το 1:30. Ο τύπος είναι πιο άσχετος στο επάγγελμα και από τις γιαγιάδες στην διαφήμιση με το σούσ(ι).  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτασα μέχρι το 2 και κάτι. Δεν ξέρω αν ο τύπος είναι τόσο ανείπωτα άσχετος ή απλά τρολάρει αλλά σε κάθε περίπτωση είναι χάσιμο χρόνου να δεις το βίντεο μέχρι το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε και κάνα επιχείρημα ρε μάγκες. Δικαιολογηθείτε για να σας πιστέψουμε :-)

 

Ποιό το νόημα; Προφανώς δεν είσαι σχετικός με το σπορ. Οπότε είτε πιστεύεις ότι ξέρουμε τι λέμε είτε όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δεν είμαι σχετικός με το σπορ; Ναι δεν έχω ασχοληθεί με το node.js ούτε στιγμή. Γι' αυτό προσπαθώ να μάθω αν όντως αυτά που λέει είναι μπαρούφες ή κατά πόσο ισχύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δεν είμαι σχετικός με το σπορ; Ναι δεν έχω ασχοληθεί με το node.js ούτε στιγμή. Γι' αυτό προσπαθώ να μάθω αν όντως αυτά που λέει είναι μπαρούφες ή κατά πόσο ισχύουν.

Μπαρουφες. Ουτε εγω εχω ασχοληθεί με node.js. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δεν είμαι σχετικός με το σπορ; Ναι δεν έχω ασχοληθεί με το node.js ούτε στιγμή. Γι' αυτό προσπαθώ να μάθω αν όντως αυτά που λέει είναι μπαρούφες ή κατά πόσο ισχύουν.

 

Δεν είσαι σχετικός με το επάγγελμα του προγραμματιστή. Αυτό δεν είναι ψόγος, εγώ π.χ. δεν είμαι σχετικός με τα αυτοκίνητα.

 

Το πρώτο πράγμα (και δεν πήγα παρακάτω) είναι: Διαβάζει "scalable network applications" και σχολιάζει σαν αντιλογία ότι η Javascript είναι αργή. Λες και το bottleneck στο scalability των network application ήταν ποτέ στο cpu boundary! Δλδ. να τραβάς τα μαλιά της κεφαλής σου, απίστευτη ασχετοσύνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Αμα θελεις να κανεις ενα κουμπι πχ στρογγυλο, μακροστενο, οτιδηποτε περα απο τις βασικες επιλογες πρεπει να καταφυγεις σε κωδικα. Και πιστεψε με, δεν θελεις να φτιαξεις μια εφαρμογη που να μοιαζει σαν να βγηκε για windows 3.1 .

 

Θα μπορουσανε να βαλουνε στα properties του κουμπιου την επιλογη για στρογγυλες γωνιες και να ορισεις εκει το ποσο στρογγυλη θελεις να ειναι.

 

Τωρα το customization το γυρνανε σε κωδικα xaml, μετα θα σου δωσουν την δυνατοτητα να τα κανεις παλι οπτικα με το ποντικι (σε συνδυασμο παντα με τον πινακα των properties), σαν να εχεις μια πλαστελινη και με τα δαχτυλα σου της δινεις οτι σχημα θελεις. Και θα σου λενε κοιτα ειναι πιο ευκολο ετσι. Θυμισου οτι παλια δεν μπορουσες με το ποντικι να ευθυγραμισεις το ενα κουμπι κατω απο το αλλο. Εννοειται πως για να το αλλαξεις σε run-time κατασταση θα πρεπει να γραψεις κωδικα. Στο CorelDraw και στο photoshop δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γραψεις κωδικα για να σχεδιασεις στρογγυλα μακροστενα και αλλα περιεργα (Αν κανω λαθος διορθωστε με).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσανε να βαλουνε στα properties του κουμπιου την επιλογη για στρογγυλες γωνιες και να ορισεις εκει το ποσο στρογγυλη θελεις να ειναι.

 

Τωρα το customization το γυρνανε σε κωδικα xaml, μετα θα σου δωσουν την δυνατοτητα να τα κανεις παλι οπτικα με το ποντικι (σε συνδυασμο παντα με τον πινακα των properties), σαν να εχεις μια πλαστελινη και με τα δαχτυλα σου της δινεις οτι σχημα θελεις. Και θα σου λενε κοιτα ειναι πιο ευκολο ετσι. Θυμισου οτι παλια δεν μπορουσες με το ποντικι να ευθυγραμισεις το ενα κουμπι κατω απο το αλλο. Εννοειται πως για να το αλλαξεις σε run-time κατασταση θα πρεπει να γραψεις κωδικα. Στο CorelDraw και στο photoshop δεν νομιζω οτι χρειαζεται να γραψεις κωδικα για να σχεδιασεις στρογγυλα μακροστενα και αλλα περιεργα (Αν κανω λαθος διορθωστε με).

   Το στρογγυλες γωνιες ητανε ενα παραδειγμα ετσι. Μην κολλας εκει. Υπαρχουνε τοσα πραγματα που μπορεις να κανεις, δεν μπορουνε να τα βαλουνε ολα σε options.

   Αμα θελεις πχ ενα κουμπι να εχει διαφορετικη συμπεριφορα και εμφανιση αναλογα με καποια κριτηρια ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο να το κανεις σε xaml code than in c#.

   Ο xaml code δεν στεκεται μονο στο customization, αλλα ειναι προεκταση του c# code και σου προσφερει καποιες δυνατοτητες και καθιστα δυνατο το να φτιαξεις μια ομορφα διαχωρισμενη View Model Presenter εφαρμογη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...