Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είσαι σχετικός με το επάγγελμα του προγραμματιστή. Αυτό δεν είναι ψόγος, εγώ π.χ. δεν είμαι σχετικός με τα αυτοκίνητα.

 

Το πρώτο πράγμα (και δεν πήγα παρακάτω) είναι: Διαβάζει "scalable network applications" και σχολιάζει σαν αντιλογία ότι η Javascript είναι αργή. Λες και το bottleneck στο scalability των network application ήταν ποτέ στο cpu boundary! Δλδ. να τραβάς τα μαλιά της κεφαλής σου, απίστευτη ασχετοσύνη.

Αργη λεει χαχαχα. Πως ειναι αργη απο την ωρα που ολες οι function bindαρουν native code?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είσαι σχετικός με το επάγγελμα του προγραμματιστή. Αυτό δεν είναι ψόγος, εγώ π.χ. δεν είμαι σχετικός με τα αυτοκίνητα.

..

 

Δεν θίγομαι από αυτό που λες, προφανώς, αλλά έχω τρομερή περιέργεια να καταλάβω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω καμία σχέση με το επάγγελμα του προγραμματιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε και κάνα επιχείρημα ρε μάγκες. Δικαιολογηθείτε για να σας πιστέψουμε :-)

 

Πέρα από αυτό που είπε ο paparovic (ίσως όχι η καλύτερη διατύπωση αλλά στην ουσία είναι μέσα): το scalability στο οποίο αναφερόμαστε προκύπτει από την επιλογή του threading model με το οποίο θα εξυπηρετήσεις το I/O που προκύπτει από τους πάρα πολλούς clients που θα έχεις. Τυπικές επιλογές είναι:

  • Multiprocess (μία process για κάθε client, ενδεχομένως με κάποιο όριο)
  • Multithreaded (μία ή λίγες processes με ένα thread για κάθε client, ενδεχομένως με κάποιο όριο)

Αυτά είναι προφανείς λύσεις, όχι καλές για πολλούς clients. Ο Apache ας πούμε που είναι multiprocess/multithread έχει γι' αυτόν ακριβώς το λόγο πρόβλημα στο scalability.

 

Αναζητώντας καλύτερες λύσεις μετά πηγαίνεις είτε σε fibers είτε σε async αρχιτεκτονικές. Αυτό είναι που κάνουν όσοι χρειάζονται σοβαρό throughput (συγκεκριμένα αυτή είναι η λέξη που χρησιμοποιούν και στη σελίδα του Node και ανάθεμα αν ξέρει ο παπάρας τι σημαίνει πραγματικά), όπως: databases, nginx και node.js.

 

Για μια ανάλυση των παραπάνω που είπα επί τροχάδην: επίτηδες ανέφερα Apache και nginx οπότε μπορείς πρώτα να κάνεις λίγο γενικό googling για να δεις who is who όσον αφορά το scalability και μετά να διαβάσεις αυτό. Τα πράγματα που λέει για high concurrency είναι τα ίδια που ισχύουν και όταν εξετάζεις το Node.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θίγομαι από αυτό που λες, προφανώς, αλλά έχω τρομερή περιέργεια να καταλάβω πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω καμία σχέση με το επάγγελμα του προγραμματιστή.

 

Με την απλό deduction ότι αν είχες, θα σου ήταν προφανές ότι ο τύπος στο βίντεο δεν ξέρει τι του γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την απλό deduction ότι αν είχες, θα σου ήταν προφανές ότι ο τύπος στο βίντεο δεν ξέρει τι του γίνεται.

 

Α εντάξει. Να φανταστώ στον αχανή αυτόν τομέα τα ξέρεις όλα. Γιατί ένας μαθηματικός αν δεν ξέρει να λύνει runge kutta 4ης τάξεως δεν είναι μαθηματικός. Logic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει. Να φανταστώ στον αχανή αυτόν τομέα τα ξέρεις όλα. Γιατί ένας μαθηματικός αν δεν ξέρει να λύνει runge kutta 4ης τάξεως δεν είναι μαθηματικός. Logic

 

Το ότι ο τομέας είναι μεγάλος δεν είναι δικαιολογία για κάθε άσχετο να μην ξέρει τα βασικά παίζοντας το γνώστης.

 

Όσο για το παράδειγμά σου, φυσικά και δεν χρειάζεται ένας μαθηματικός που ειδικεύεται σε Banach spaces να ξέρει πώς δουλεύει η Runge Kutta, μιας και δεν χρειάζεται numerical approximations στον τομέα του. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τον ίδιο να ακούει σχόλιο του τύπου "Όποιος χρησιμοποιεί Matlab για να λύσει διαφορικές εξισώσεις με Runge Kutta είναι ηλίθιος γιατί η Matlab είναι αργή" και να μην σκάει στα γέλια.

 

Ένας άσχετος με το επάγγελμα βέβαια, θα ρωτούσε "Γιατί ρε παιδιά, σχετικός είμαι αλλά πείτε και σε μένα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εχω καποια μικρη πηρα οσο αναφορα στις γλωσσες προγραμματισμου C/C++

αλλα οταν ξεκινησα μερικα μαθηματα VB Δεν ξερω μου κοινησε το ενδιαφερον σαν γλωσσα..

Ηθελα να σας ρωτησω σαν γνωστες προγραμματισμου αξιζει καποιος να την μαθει? σαν γλωσσα

εχει ζητηση εξω για να βρεις δουλεια ειναι μια δυνατη γλωσσα? και τι ειδους εφαρμογες μπορεις

να κανεις για windows ας πουμε τα παντα oπως και με την C#?

 

θελω απαντησεις σοβαρες γιατι το σκεφτομαι σοβαρα..σας ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ο τομέας είναι μεγάλος δεν είναι δικαιολογία για κάθε άσχετο να μην ξέρει τα βασικά παίζοντας το γνώστης.

 

Όσο για το παράδειγμά σου, φυσικά και δεν χρειάζεται ένας μαθηματικός που ειδικεύεται σε Banach spaces να ξέρει πώς δουλεύει η Runge Kutta, μιας και δεν χρειάζεται numerical approximations στον τομέα του. Δεν μπορώ να φανταστώ όμως τον ίδιο να ακούει σχόλιο του τύπου "Όποιος χρησιμοποιεί Matlab για να λύσει διαφορικές εξισώσεις με Runge Kutta είναι ηλίθιος γιατί η Matlab είναι αργή" και να μην σκάει στα γέλια.

 

Ένας άσχετος με το επάγγελμα βέβαια, θα ρωτούσε "Γιατί ρε παιδιά, σχετικός είμαι αλλά πείτε και σε μένα".

 

(τελευταία απάντηση περί του θέματος από εμένα)

 

Το ξεφτίλισες το παράδειγμά μου, όσοι μπορούν να το καταλάβουν και είναι έξυπνοι, έχει καλώς. Αν το κομπλιμέντο τις πρώτης σειράς πηγαίνει σε εμένα, οφείλω να σε ευχαριστήσω για την παρατήρησή σου.

 

Και τέλος η ερώτησή μου όταν έβαλα το βίντεο, είναι σαν τις χιλιάδες ερωτήσεις που βρίσκεις στο internet(stackoverflow - λέω εγώ..) που πολλές φορές γίνονται από προγραμματιστές προς προγραμματιστές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι μεν "δεν είναι σχετικοί με το σπορ". Δεν είχε να κάνει με το αν ξέρω ή δεν ξέρω προγρ. ή τι δουλειά κάνω, που τι και πως. Συγκεκριμένη ερώτηση περιμένει αιτιολογημένη απάντηση.

 

Αυτά, ελπίζω να σε κάλυψα. Αν όχι, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Χρειάζεται να απολογηθώ σε κανέναν για το τι είμαι και τι δεν είμαι..Προσθέτω ότι όλα αυτά δεν τα λέω με ύφος νευριασμένου. Τα λέω χαλαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εχω καποια μικρη πηρα οσο αναφορα στις γλωσσες προγραμματισμου C/C++

αλλα οταν ξεκινησα μερικα μαθηματα VB Δεν ξερω μου κοινησε το ενδιαφερον σαν γλωσσα..

Ηθελα να σας ρωτησω σαν γνωστες προγραμματισμου αξιζει καποιος να την μαθει? σαν γλωσσα

εχει ζητηση εξω για να βρεις δουλεια ειναι μια δυνατη γλωσσα? και τι ειδους εφαρμογες μπορεις

να κανεις για windows ας πουμε τα παντα oπως και με την C#?

 

θελω απαντησεις σοβαρες γιατι το σκεφτομαι σοβαρα..σας ευχαριστω!!!

Για VB αν την χρησιμοποιείς για να βγάλεις τα προς το ζην απλά θα ψοφήσεις της πείνας, αν θες απλά το get a hang of programming τότε λέω ναι, αλλά πήγαινε σε κάτι άλλο μετά. Δε όμως η C# και γενικά το .ΝΟ ενοώ το .NET έχει δουλειά και χρησιμοποιείται κατά κόρως άρα με την C# θα βρείς δουλεία.

 

Πέρα από μια "χρήση"- εφαρμογή της C#  είναι για το server side κομμάτι των web εφαρμογών μαζί με τα ευκόλως ενοούμενα για το client side κομμάτι(Javascript html5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer

Σε αυτά που λες για apache-nginx θα συμφωνούσα αν τα λεγες πριν την τελευταία έκδοση το πρώτου.Έγινε mass code rewriting για να λυθούν αυτά ακριβώς που αναφέρεις κ προέκυψε ένα καλύτερο mpm-event ώστε να μοιάζει στο high scalable event based processing του nginx. Χρησιμοποιούν την ίδια λογική- για Unix os μιλάω πάντα -με kqueue και epoll.

Το αποτέλεσμα είναι ο apache έχει καλύψει μεγάλη απόσταση από τη χαώδη όντως διαφορά που υπήρχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά, ελπίζω να σε κάλυψα. Αν όχι, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Χρειάζεται να απολογηθώ σε κανέναν για το τι είμαι και τι δεν είμαι..Προσθέτω ότι όλα αυτά δεν τα λέω με ύφος νευριασμένου. Τα λέω χαλαρά..

 

Δεν σου ζήτησε κανείς να απολογηθείς για το τι είσαι. Ούτε με ενδιαφέρει αν νομίζεις ότι είσαι π.χ. βαρύτονος στην Λυρική. Μπορείς να νομίζεις ό,τι επιθυμείς. Αυτό δεν περιλαμβάνει και την υποχρέωσή μου να συμφωνώ με το τι νομίζεις, ούτε καμία υποχρέωση να μην λέω τι νομίζω εγώ για σένα.

 

Αν δεν θες να σχηματίζουν οι άλλοι γνώμη για σένα, μάσα τσίχλα, κατά την γνωστή διαφήμιση.

 

Συγκεκριμένη ερώτηση περιμένει αιτιολογημένη απάντηση.

 

Έχει απαντηθεί πολλαπλώς. Μην μου πείς ότι δεν το κατάλαβες!  :-D

Μήπως να κάνουμε και κακά (κατά την άλλη γνωστή διαφήμηση);  :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer

Σε αυτά που λες για apache-nginx θα συμφωνούσα αν τα λεγες πριν την τελευταία έκδοση το πρώτου.Έγινε mass code rewriting για να λυθούν αυτά ακριβώς που αναφέρεις κ προέκυψε ένα καλύτερο mpm-event ώστε να μοιάζει στο high scalable event based processing του nginx. Χρησιμοποιούν την ίδια λογική- για Unix os μιλάω πάντα -με kqueue και epoll.

Το αποτέλεσμα είναι ο apache έχει καλύψει μεγάλη απόσταση από τη χαώδη όντως διαφορά που υπήρχε.

 

Cool, δεν παρακολουθώ αρκετά οπότε δεν ήξερα ποιό είναι το state of the art στον apache. Έχεις κάποιο link με summary, graphs κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας σε ευχαρηστω για την απαντηση σου..δηλαδη δεν αξιζει η vb? δεν ειναι δυνατη γλωσσα ?

Δεν ξέρω αν είναι δυνατή η όχι, αλλα deprecated σίγουρα και defacto δεν θα βρεις δουλεια που να ζητά visual basic. Έχει να αναπτυχθεί από το 2006.

 

@defacer

Σε αυτά που λες για apache-nginx θα συμφωνούσα αν τα λεγες πριν την τελευταία έκδοση το πρώτου.Έγινε mass code rewriting για να λυθούν αυτά ακριβώς που αναφέρεις κ προέκυψε ένα καλύτερο mpm-event ώστε να μοιάζει στο high scalable event based processing του nginx. Χρησιμοποιούν την ίδια λογική- για Unix os μιλάω πάντα -με kqueue και epoll.

Το αποτέλεσμα είναι ο apache έχει καλύψει μεγάλη απόσταση από τη χαώδη όντως διαφορά που υπήρχε.

Offtopic:

Άσε παιδεύομαι κάθε φορά που βλέπω plesk και nginx. Τον Apache στο στήσιμο τον παίζω στα δάκτυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι δυνατή η όχι, αλλα deprecated σίγουρα και defacto δεν θα βρεις δουλεια που να ζητά visual basic. Έχει να αναπτυχθεί από το 2006.

 

??
 
"Stable release 2013 (12.0.21005.1) / 5 October 2013; 15 months ago"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...