Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

(bump)  :mrgreen:

 

Διαβάζοντας το νήμα χθες το βράδυ, κατάλαβα ότι μάλλον η Python είναι η γλώσσα που θα ήταν χρήσιμη να ξεκινήσει κανείς μια και είναι all around, powerful και με σχετικά εύκολη σύνταξη... παρόλα αυτά έχω κανα-δυό ερωτήσεις μια και σκέφτομαι το θέμα τώρα τελευταία.

 

Δεν είδα κάποιον να αναφέρει Scala & Lua - η 1η φαίνεται πολύ complex απ' αυτά που διάβασα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Scala_(programming_language)

 

σε αντίθεση με τη Lua που δείχνει ιδανική περίπτωση.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Lua_(programming_language)

 

Εσείς τι λέτε; 

 

Α ναι... ξέχασα να πω ότι εγώ έρχομαι από τη δεκαετία του 80, :mrgreen: οπότε στην ουσία είναι νέο ξεκίνημα (έχω φύγει από το development εδώ και 15 χρόνια). Επίσης, δεν είδα ένα εργαλείο σαν αυτό

 

http://www.embarcadero.com/products/rad-studio/whats-new

 

να αναφέρεται πουθενά στο νήμα.

 

Βοήθεια σε έναν old-timer?  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lua είνια μια χαρά scripting γλώσσα. Χρησιμοποιείται αρκετά ως embedded γλώσσα για προγράμματα που έχουν γραφεί σε C/C++ (πχ σε παιχνίδια κτλ).

 

Ο βασικός λόγος που η Python είναι καλύτερη επιλογή από τη Lua είναι το πολύ μεγαλύτερο οικοσύστημα που έχει (βιβλιοθήκες για πρακτικά οτιδήποτε). καθώς και ότι το user base είναι τάξεις μεγέθους μεγαλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

javascript, γλώσσα με παρών και μέλλον.

Ειδικά σε NodeJs έχει αρκετά μεγάλο μέλλον λόγο ότι με small scalability μπορείς να σηκώσεις web applications με υψηλό traffic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μακριά απ' το DevC++. Είναι παλιό, δεν αναπτύσσεται πια και έχει ένα σωρό προβλήματα. Εγώ χρησιμοποιώ το Visual Studio, αλλά έχω ακούσει καλά πράγματα και για το Code::Blocks.

 

Παιδιά είναι αστείο να μιλάμε για προγραμματισμό και να μιλάμε για Dev kai VisualStudio.

Κακά τα ψέματα:Netbeans,Eclipse και ξερό ψωμί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά είναι αστείο να μιλάμε για προγραμματισμό και να μιλάμε για Dev kai VisualStudio.

Κακά τα ψέματα:Netbeans,Eclipse και ξερό ψωμί.

 

Τι κακό έχει το VS που το κάνει "αστείο για προγραμματισμό";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι αστείο να μιλάμε για προγραμματισμό και να μιλάμε για Dev kai VisualStudio.

Κακά τα ψέματα:Netbeans,Eclipse και ξερό ψωμί.

Είναι αστείο να μιλάς για προγραμματισμο και να μην γνωρίζεις ότι το Vs είναι το καλύτερο ide με διάφορα και ότι το eclipse είναι πολύ πίσω από τον ανταγωνισμό. Και δεν ανέφερες καν intellij. Μέχρι και η Google το προτίμησε στο ανδροιντ στούντιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι αστείο να μιλάμε για προγραμματισμό και να μιλάμε για Dev kai VisualStudio.

Κακά τα ψέματα:Netbeans,Eclipse και ξερό ψωμί.

Είσαι πολύ πίσω! Έχεις ακουστά για wordpad;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάποιοι προτιμούν emacs/vim ;

Προσωπικά απεχθάνομαι τα IDEs. Αναγνωρίζω τα καλά

IDEs, but not for personal use. Μου φαίνονται redundant.

Μόνο Vim. Έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι με εφαρμογές.

Περισσότερο system-level programming.

 

Γιατί Vim; Γιατί από τη στιγμή που το έμαθα απλά έχω αυ-

ξήσει σε υπερβολικό βαθμό την παραγωγικότητά μου.  Οι

εντολές γίνονται muscle memorized και δε χρειάζεται να

σκεφτείς τίποτα άλλο από ό,τι έχεις να γράψεις και αυτό το

κάνεις πολύ γρήγορα. Πχ, σε οποιοδήποτε άλλον συμβατικό

editor, θα υπάρχει περίπτωση να χάσεις το τραίνο σκέψης

μέχρι να βρεις το ποντίκι, να το μετακινήσεις και να μαρκάρεις

κάτι και μετά να το αντιγράψεις και να επικολλήσεις κάπου

αλλού. Ολόκληρη διαδικασία. Στο Vim αυτό είναι λίγα keystrokes.

 

Γιατί όχι Vim μέσα σε κάποιο editor ενός IDE; Έχω δοκιμάσει και

μέσα σε δεύτερα μου πόνεσε το κεφάλι. Δεν το υποστηρίζουν ό-

πως πρέπει.

 

Γιατί όχι Sublime; Είναι επί πληρωμή, δεν έχει νόημα για κάτι τέτοιο

για μένα, εφόσον υπάρχει Vim (ή Emacs για άλλους). Το θετικό του

Vim είναι πως τρέχει σε terminal και είναι πανάλαφρο. Αν ασχολείσαι

ας πούμε με απομακρυσμένα τερματικά και ξέρεις Vim/Emacs είσαι

μάγκας. Άντε υπάρχει και το Nano, αλλά...

 

Γιατί όχι Emacs; Γιατί έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά τα vim, emacs, αλλά έχουν ένα άλφα learning curve. Sublime Text και άγιος ο Θεός. Mια χαρά μπορείς να το χρησιμοποιείς χωρίς να το αγοράσεις (σε ζαλίζουν λίγο τα μηνύματα που πετάει που και που για αγορά αλλά κλάην) και στο κάτω-κάτω αν εργάζεσαι σε κάποια εταιρεία, το αγοράζεις και στο πληρώνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον για Vim, 30 λεπτά το vimtutor και μετά το πολύ μία βδομαδούλα για να αποκτήσεις το κολάι. Τη μία βδομαδούλα που έχασες την κερδίζεις σε χρόνο στην επόμενη μισή βδομάδα. Από εκεί και πέρα απλά ξεχνάς ότι γράφεις σε editor (ούτε ποντίκια ούτε τίποτα). Πραγματικά γράφεις για τη δουλειά που έχεις. Νιώθεις ότι ο editor είναι απλά στο background ενώ εσύ ασχολείσαι με την εργασία σου. Μετά από λίγο καιρό θα θες να τον custom-άρεις. Υπάρχει άπειρο υλικό στον ιστό. Κάθεσαι μία μέρούλα ή και παραπάνω και τον φέρνεις στα μέτρα σου. BTW σε vim έχω δουλέψει μάλλον το καλύτερο plug-in που υπάρχει για git (fugitive).

 

Το ξέρω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Sublime Text χωρίς να τον πληρώσεις. Αλλά αυτά τα μηνύματα δεν κάνουν καλό στον ειρμό.

Επίσης μου τη σπάει που είναι επί πληρωμή. Γιατί όχι Atom που είναι free; Αν και δε νομίζω να τον χρησιμοποιήσω ποτέ, ελπίζω να ξεπεράσει τον Sublime Text. Τέλος notepad++, αν και είναι της παλιάς γενιάς..

 

 

Κουβέντα να γίνεται. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Atom κάπου είχα διαβάσει ότι παίζει να γίνει επί πληρωμή στο μέλλον, αν και δε νομίζω πως τους συμφέρει βέβαια.

 

Τα πάντα έχουν ένα learning curve, είναι το τίμημα στο να αυξήσεις την παραγωγικότητά σου υιοθετώντας καλύτερες συνήθειες. Εγώ πλέον που έχω συνηθίσει σε vim αν χρειαστεί να γράψω ακόμη και κάτι μικρό κάπου αλλού ( πχ gedit ) νιώθω πως έχω τα χέρια μου δεμένα, να πιάσεις το ποντίκι για να πας αλλού στο αρχείο, ή να μαρκάρεις κείμενο πχ, φρίκη. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...