Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ πλέον που έχω συνηθίσει σε vim αν χρειαστεί να γράψω ακόμη και κάτι μικρό κάπου αλλού ( πχ gedit ) νιώθω πως έχω τα χέρια μου δεμένα, να πιάσεις το ποντίκι για να πας αλλού στο αρχείο, ή να μαρκάρεις κείμενο πχ, φρίκη. :P

truestory.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια και πιάσαμε τα ide και τον vim έχει κανεις .vimrc με σχετικά καλες λειτουργίες και status bar για απλο terminal που δεν υποστηρίζει 256 colors (aka linux tty)? Το δικό μου που βρίσκεται στο https://github.com/gkarakou/dotfiles είναι για 256color terminals- αν και είναι ιδανικό για development δε παίζει σωστα σε απλο τερματικό λόγω των χρωμάτων και των fonts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο να μιλάς για προγραμματισμο και να μην γνωρίζεις ότι το Vs είναι το καλύτερο ide με διάφορα και ότι το eclipse είναι πολύ πίσω από τον ανταγωνισμό. Και δεν ανέφερες καν intellij. Μέχρι και η Google το προτίμησε στο ανδροιντ στούντιο.

Intellij και Ξερό ψωμί!!!!! Αν και προτιμώ το git repo management όσο αφορά από UI άποψης το Aptana Studio που το χρησιμοποιώ για δουλειά αν και πολλές φορές το ποιάνει η βίδα του και θέλει καμία φορά restart και στην Html δεν μου αρέσει το ότι δεν μου λέει ποια tags δεν κείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πιάσαμε τα ide και τον vim έχει κανεις .vimrc με σχετικά καλες λειτουργίες και status bar για απλο terminal που δεν υποστηρίζει 256 colors (aka linux tty)? Το δικό μου που βρίσκεται στο https://github.com/gkarakou/dotfiles είναι για 256color terminals- αν και είναι ιδανικό για development δε παίζει σωστα σε απλο τερματικό λόγω των χρωμάτων και των fonts.

https://github.com/gon1332/dotfiles

 

Μέσα έχει και τα dotfiles από zsh. Έχω κάποιες αλλαγούλες τον τελευταίο καιρό. Κάτσε να τις κάνω και commit.

Είναι κυρίως για vim terminal. Δε χρησιμοποιώ gvim.

 

 

UPDATE:

Done. Αν σε ενδιαφέρει το zsh, έχω βάλει κι ένα plugin για spell-checking εντολών. Το zsh-syntax-highlighting.

Εμένα μου δούλεψε με τον πρώτο τρόπο εγκατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελέ αυτο είναι για 256colors(δηλαδη μέσα απο desktop session εγω μιλώ για tty χωρίς Xorg) airline βλέπω, επίσης καλύτερα παράτα το pathogen βάλε vundle κλασεις ανώτερο με automatic install,update κτλ.

Δίνεις :PluginInstall ή :PluginUpdate

Δες το δικό μου .vimrc.

Επίσης αν θες να βάζεις oh-my-zsh κ τέτοια πρέπει να γίνει με submodules δε θα μπορεις να το κάνεις clone απο αλλού. Δες εδώ

http://www.sontek.net/blog/2011/05/07/turning_vim_into_a_modern_python_ide.html#basic-editing-and-debugging

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελέ αυτο είναι για 256colors(δηλαδη μέσα απο desktop session εγω μιλώ για tty χωρίς Xorg) airline βλέπω, επίσης καλύτερα παράτα το pathogen βάλε vundle κλασεις ανώτερο με automatic install,update κτλ.

Δίνεις :PluginInstall ή :PluginUpdate

Δες το δικό μου .vimrc.

Επίσης αν θες να βάζεις oh-my-zsh κ τέτοια πρέπει να γίνει με submodules δε θα μπορεις να το κάνεις clone απο αλλού. Δες εδώ

http://www.sontek.net/blog/2011/05/07/turning_vim_into_a_modern_python_ide.html#basic-editing-and-debugging

Το γνωρίζω το vundle. Το είχα βάλει στις αρχές, αλλά λόγω απειρίας δεν το set-αρα καλά και δε δούλευε όπως έπρεπε.

Κάποια στιγμή θα κάτσω να κάνω ένα γενικό refine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κ εγω με oh-my-zsh και syntax-highlighting στον ένα χρήστη που κάνει development απλά δεν είναι στο github(στο github έχω .zshrc για το χρήστη που κάνει sysadmin απο tty), δε χρειάζεται αυτο που κάνεις source στο τέλος απλά το βάζεις ως plugin.

Γενικά  παντού δουλεύω με 2 ή 3 χρήστες που κάνουν διαφορετικές δουλειές με διαφορετικά δικαιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Announced yesterday: https://code.visualstudio.com/

Stripped down VS version, cross platform.

Τα έμαθα και εγώ τα νέα και ναι έδωσαν τον κώδικα αλλά για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε το "Terms of Use" και το "Licence" έτσι μάλλον θα προτιμήσω άλλο IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έμαθα και εγώ τα νέα και ναι έδωσαν τον κώδικα αλλά για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε το "Terms of Use" και το "Licence" έτσι μάλλον θα προτιμήσω άλλο IDE.

Να το προσεξεις λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το προσεξεις λοιπον.

Όταν δουλεύω χρησιμοποιώ το Aptana Studio και για Java τον Intellij. Αλλά για κάποιο λόγο το Aptana Studio έχει θεματάκια με το Ui μερικές φορές δεν εμφανίζει το μενού που πρέπει ενώ πριν μερικά λεπτά το εμφάνιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνω (επιτέλους) την Τρίτη Λυκείου και πλέον νομίζω πως ξέρω πολλά πράγματα σχετικά με τον προγραμματισμό που δεν ήξερα πριν αρχίσω να κάνω ΑΕΠΠ. Δεν ξέρω ποια είναι η κοινή γνώμη για το ΑΕΠΠ (αν διδάσκεται σωστά, αν περιέχει αυτά που πρέπει και πόσο καλά διδάσκει τον προγραμματισμό στους μαθητές), αλλά μπορώ να πω με αρκετή σιγουριά πως έχω καταφέρει να κατανοήσω τι ακριβώς είναι ο δομημένος προγραμματισμός, πως και πότε χρησιμοποιείται η κάθε δομή και πως λειτουργούν τα Υποπρογράμματα, κάτι που όταν προσπάθησα να κάνω μόνος μου πριν μερικά χρόνια όταν αποφάσισα να αρχίσω να μαθαίνω μόνος μου μια γλώσσα δεν πέτυχε. Δεν λέω (γιατί δεν ξέρω) ότι αυτό σημαίνει απαραίτητα πως ξέρω να προγραμματίζω - υποθέτω, άλλωστε, πως τα προβλήματα που λύνουμε στο ΑΕΠΠ δεν έχουν κάποια σχέση με τον προγραμματισμό εφαρμογών σε πραγματικές συνθήκες.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως σίγουρα ξέρω βασικές έννοιες του προγραμματισμού ώστε να μπορώ να καταλάβω καλύτερα πως λειτουργεί μια γλώσσα, και εφ' όσον ξέρω ήδη τη λεγόμενη "ΓΛΩΣΣΑ", έστω και αν θεωρείται πως δεν είναι επαρκής, δεν θα έχω την ίδια δυσκολία να μάθω μια "κανονική" γλώσσα προγραμματισμού.

Ποια ακριβώς θα μου προτείνατε να ξεκινήσω και κυρίως, πως να την ξεκινήσω; Αυτό που είχα πάντα πρόβλημα να καταλάβω με τις γλώσσες προγραμματισμού ήταν τι ακριβώς κάνω και τις μαθαίνω; Όταν έχεις να λύσεις συγκεκριμένες ασκήσεις, είναι ξεκάθαρος ο στόχος σου, αλλά όταν είσαι ελεύθερος τι κάνεις για να εξασκηθείς ή/και να μάθεις νέα πράγματα και μεθόδους; Γενικά δεν είμαι και ιδιαίτερα δημιουργικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...