Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, απλά ακολούθησε αυτά που γράφει το site. To βιβλίο υπάρχει στην ουσία στο site δωρεάν.

Ok, ευχαριστώ.

Η Python έχει δικό της συντάκτη ή να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο πρόγραμμα; Το Notepad++ είναι καλό; Άκυρο. Γράφει εκεί ό,τι χρειάζεται.

Edit:

Αυτό είναι κάποιο αστείο που δεν πιάνω;  ^_^

Go learn Lisp. I hear people who know everything really like Lisp.

Το μόνο που ξέρω για την Lisp είναι πως είναι μια συναρτησιακή γλώσσα τεχνητής νοημοσύνης που χρησιμοποιείται για το χειρισμό λιστών από σύμβολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

List processing language είναι περισσότερο η Lisp, παρά functional programming language. Στο AI μεταπτυχιακό που έκανα πριν καμιά 20αριά χρόνια, με είχε δυσκολέψει αρκετά μια και ουσιαστικά μιλάμε για έναν ωκεανό από παρενθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

List processing language είναι περισσότερο η Lisp, παρά functional programming language.

Μπορείς να επεκταθείς περισσότερο εδώ; Ποιές οι διαφορές ανάμεσα σε αυτά τα δύο είδη γλωσσών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, θα ψαχτώ αν είναι με την Python και αφού τη μάθω σε ικανοποιητικό επίπεδο θα αρχίσω κάποιο project - ίσως και με κανένα φίλο μου.

Παλιά πρέπει να είχα κάνει κανα-δυο "παιχνιδάκια" με την python, αλλά δεν νομίζω πως καταλάβαινα τι έγραφα xD

Ας τελειώσω με το καλό και βλέπουμε. Οποιεσδήποτε άλλες γνώμες ή προτάσεις επί του θέματος είναι ευπρόσδεκτες.

Λίγο αργά αλλά σου προτείνω και αυτα τα Link.png Site: tutorials . (δωρεαν ειναι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να επεκταθείς περισσότερο εδώ; Ποιές οι διαφορές ανάμεσα σε αυτά τα δύο είδη γλωσσών;

Όπως είπα έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε (και βάλε), πάντως θυμάμαι μία βασική διαφορά ότι η Lisp χρησιμοποιεί την linked list σαν θεμελιώδη data structure σε αντίθεση με τις functional programming languages που έχουν άλλη φιλοσοφία και είναι πιο κοντά σε δομές από discrete maths όπως set, union κλπ. Επίσης η function στις fp γλώσσες είναι αυτό που λέμε first-class object. Όλα περιγράφονται με functions δηλ. Επίσης δύσκολες να μπεις στον κόσμο τους, αλλά μόλις πιάσεις το νόημα - μπορείς να φτιάξεις εφαρμογές που είναι πολύ πιο μικρές σε όγκο και κυρίως χωρίς bugs (ιδανικά πάντα).

 

Μια μεγάλη διαφορά επίσης είναι ότι σε αντίθεση με τη Lisp, οι fp γλώσσες είναι static strongly typed languages. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες διαφορές - google is our friend. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση, γιατί θυμάμαι από παλιά το είχα πρόβλημα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς λειτουργεί ο συντάκτης της Python. Καταρχάς γιατί είναι ανάγκη να τον τρέχω από την Command Prompt; Εμένα δεν το αναγνωρίζει σαν σκέτη εντολή και πρέπει πάντα να το κάνω χειροκίνητα με το directory του. Υπάρχει διαφορά αν το ανοίγω από συντόμευση; Επίσης, όταν το ανοίγω από εκεί, δεν μου ανοίγει ξεχωριστά το .exe, αλλά το τρέχει μέσω της command prompt. Και κάτι τελευταίο. Η Python χρησιμοποιεί διερμηνευτή, απ' ότι κατάλαβα απ' αυτά που ξέρω, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να τον τρέχεις από command prompt? Μπορείς να κάνεις ένα αρχείο python executable και να το τρέχεις κανονικά. 

 

Για να αναγνωρίζει το command line εργαλείο σου την εντολή python θα πρέπει να την βάλεις μέσα στο path. 

 

Η python είναι scripting γλώσσα οπότε ναι χρησιμοποιεί διερμηνευτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς γιατί είναι ανάγκη να τον τρέχω από την Command Prompt; Εμένα δεν το αναγνωρίζει σαν σκέτη εντολή και πρέπει πάντα να το κάνω χειροκίνητα με το directory του.

 

Απλά πρέπει να προσθέσεις το executable της python στο Path.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε (και βάλε), πάντως θυμάμαι μία βασική διαφορά ότι η Lisp χρησιμοποιεί την linked list σαν θεμελιώδη data structure σε αντίθεση με τις functional programming languages που έχουν άλλη φιλοσοφία και είναι πιο κοντά σε δομές από discrete maths όπως set, union κλπ. Επίσης η function στις fp γλώσσες είναι αυτό που λέμε first-class object. Όλα περιγράφονται με functions δηλ. Επίσης δύσκολες να μπεις στον κόσμο τους, αλλά μόλις πιάσεις το νόημα - μπορείς να φτιάξεις εφαρμογές που είναι πολύ πιο μικρές σε όγκο και κυρίως χωρίς bugs (ιδανικά πάντα).

Ρωτάω γιατί πρώτη φορά διαβάζω να ξεχωρίζεται η Lisp από τις υπόλοιπες συναρτησιακές γλώσσες.

 

Μια μεγάλη διαφορά επίσης είναι ότι σε αντίθεση με τη Lisp, οι fp γλώσσες είναι static strongly typed languages. Σίγουρα θα υπάρχουν κι άλλες διαφορές - google is our friend. :)

Δεν είναι όλες στατικές πχ. Erlang ενώ αρκετές υποστηρίζουν και τα δύο είδη typing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατί πρώτη φορά διαβάζω να ξεχωρίζεται η Lisp από τις υπόλοιπες συναρτησιακές γλώσσες.

 

Δεν είναι όλες στατικές πχ. Erlang ενώ αρκετές υποστηρίζουν και τα δύο είδη typing

OK... μπορεί και να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...