Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς όταν λες "C/C++ για πράγματα που θες να τρέχουν πάρα πολύ γρήγορα." ?

 

Το default περιβάλλον ανάπτυξης εφαρμογών στα android είναι η Java SE σε συνδυασμό με το εξειδικευμένο API της Google για αυτόν τον σκοπό. Γενικώς, το android eco-system για ανάπτυξη εφαρμογών είναι Java oriented.

 

Επειδή όμως ο πυρήνας του Android OS στην ουσία είναι Unix, και επειδή η Java εξ΄ορισμού κουβαλάει μαζί της πολύ "baggage", η Google σου δίνει τη δυνατότητα αν το θελήσεις (κι αν ξέρεις τι κάνεις) να προγραμματίσεις speed-critical μέρη της εφαρμογής σου σε C ή/και σε C++ (native code).

 

Η Google συνιστά να μην καταφεύγεις σε C/C++ εκτός αν είναι απόλυτη ανάγκη και όντως ξέρεις τι κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το συγκεκριμένο θέμα το συζήτησα με τρεις καθηγητές μου και οι τρεις μου έδωσαν πάνω κάτω τις ίδιες απαντήσεις μ' εσάς. Αλλά, αυτοί μου προτείνουν για αρχή να μάθω τη γλώσσα Pascal, να μάθω δηλ τη λογική με την οποία λειτουργεί η συγκεκριμένη γλώσσα, και ύστερα να ανεβώ στις άλλες γλώσσες. Μαθαίνοντας με λίγα λόγια την Pascal θα έχω μια γενική εικόνα του προγραμματισμού. Μετά μου προτείνουν να μάθω τη γλώσσα C και μαθαίνοντας τη C μπορώ με εύκολα βήματα να πάω στην ισχυροί C++. Υστέρα μου προτείνουν τη Java και τη C#. 

 

Ένας συμφοιτητής μου, μου λέει ότι η Java "πεθαίνει" και όταν του ρώτησα το γιατί, μου δίνει σαν απάντηση ότι την αντικαθιστά η

Html 5, σ' αυτό τι έχετε να πείτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο θέμα το συζήτησα με τρεις καθηγητές μου και οι τρεις μου έδωσαν πάνω κάτω τις ίδιες απαντήσεις μ' εσάς. Αλλά, αυτοί μου προτείνουν για αρχή να μάθω τη γλώσσα Pascal, να μάθω δηλ τη λογική με την οποία λειτουργεί η συγκεκριμένη γλώσσα, και ύστερα να ανεβώ στις άλλες γλώσσες. Μαθαίνοντας με λίγα λόγια την Pascal θα έχω μια γενική εικόνα του προγραμματισμού. Μετά μου προτείνουν να μάθω τη γλώσσα C και μαθαίνοντας τη C μπορώ με εύκολα βήματα να πάω στην ισχυροί C++. Υστέρα μου προτείνουν τη Java και τη C#. 

 

Ένας συμφοιτητής μου, μου λέει ότι η Java "πεθαίνει" και όταν του ρώτησα το γιατί, μου δίνει σαν απάντηση ότι την αντικαθιστά η

Html 5, σ' αυτό τι έχετε να πείτε ?

 

Καταρχάς επειδή δεν έχεις ακόμα τις γνώσεις για να κρίνεις αν κάτι που σου λέει κάποιος είναι σωστό καλύτερα να το ψάχνεις μόνος σου πρώτα. Η HTML(Hypertext markup language) δεν είναι γλώσσα προγραμματισμού αλλά γλώσσα markup(χοντρικά απλά χρησιμοποιείται για να περιγράψει τη δομή του περιεχόμενου μιας ιστοσελίδας) και δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την Java.

 

Δεν μπορώ να σου πω τι να μάθεις αλλά αυτό που σου λένε οι καθηγητές σου σαν learning path δεν μου φένεται λογικό. Ξεκίνα από C καθώς η σύνταξη της έχει υιοθετηθεί από πολλές γλώσσες και μετά βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο θέμα το συζήτησα με τρεις καθηγητές μου και οι τρεις μου έδωσαν πάνω κάτω τις ίδιες απαντήσεις μ' εσάς. Αλλά, αυτοί μου προτείνουν για αρχή να μάθω τη γλώσσα Pascal, να μάθω δηλ τη λογική με την οποία λειτουργεί η συγκεκριμένη γλώσσα, και ύστερα να ανεβώ στις άλλες γλώσσες. Μαθαίνοντας με λίγα λόγια την Pascal θα έχω μια γενική εικόνα του προγραμματισμού. Μετά μου προτείνουν να μάθω τη γλώσσα C και μαθαίνοντας τη C μπορώ με εύκολα βήματα να πάω στην ισχυροί C++. Υστέρα μου προτείνουν τη Java και τη C#.

Μην χανεις το χρονο σου σε γλωσσες που δεν προκειται να προγραμματισεις ποτέ (C και Pascal). Ξεκινα κατ'ευθειαν με κατι πιο "χρησιμο", δλδ διαλεξε κατι μεταξυ  Python / C++ / Java / C#

 

 

Ένας συμφοιτητής μου, μου λέει ότι η Java "πεθαίνει" και όταν του ρώτησα το γιατί, μου δίνει σαν απάντηση ότι την αντικαθιστά η

Html 5, σ' αυτό τι έχετε να πείτε ?

 

Η Java σιγουρα δεν πεθαινει και Html5 δεν ειναι καν γλωσσα προγραμματισμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας συμφοιτητής μου, μου λέει ότι η Java "πεθαίνει" και όταν του ρώτησα το γιατί, μου δίνει σαν απάντηση ότι την αντικαθιστά η

Html 5, σ' αυτό τι έχετε να πείτε ?

πες στο συμφοιτητη σου να αλλαξει επαγγελμα :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην χανεις το χρονο σου σε γλωσσες που δεν προκειται να προγραμματισεις ποτέ (C και Pascal). Ξεκινα κατ'ευθειαν με κατι πιο "χρησιμο", δλδ διαλεξε κατι μεταξυ  Python / C++ / Java / C#

 

 

 

Η Java σιγουρα δεν πεθαινει και Html5 δεν ειναι καν γλωσσα προγραμματισμου

 

Και εγώ αυτές τις χρήσιμες γλώσσες ψάχνω τόσο καιρό, δε θέλω δηλ να μάθω μια παλιά γλώσσα που με την οποία δε θα μπορώ να προγραμματίζω. 

Με λίγο ψάξιμο στη google για το πόστ που άνοιξα βρήκα 2 χρήσιμα λινκς:

 

1. http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2014-mid-year-update/

 

2. http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2014/

 

Στην κορυφή βρίσκεται, όπως βλέπεται η Java, άρα και μ' όλα αυτά που μου προτείνατε εσείς καταλήγω στην Java. Έχει και πολλά tutorials από ότι είδα στην γλώσσα μας, οπότε πιστεύω με τη συχνή εξάσκηση να φτάσω στο σημείο που θέλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγο ψάξιμο στη google για το πόστ που άνοιξα βρήκα 2 χρήσιμα λινκς:

 

1. http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2014-mid-year-update/

 

2. http://www.sitepoint.com/best-programming-language-learn-2014/

 

Στην κορυφή βρίσκεται, όπως βλέπεται η Java, άρα και μ' όλα αυτά που μου προτείνατε εσείς καταλήγω στην Java. Έχει και πολλά tutorials από ότι είδα στην γλώσσα μας, οπότε πιστεύω με τη συχνή εξάσκηση να φτάσω στο σημείο που θέλω. 

 

Γενικά μην ακολουθείς τέτοιου είδους άρθρα. Δε λέω ότι το συγκεκριμένο είναι πλαστό, αλλά βασίζεται σε στατιστική και τα αποτελέσματα που έχει βγάλει είναι βασισμένα σε κάποιες μετρικές. Μπορώ να σου βρω άλλα site παρόμοιου περιεχομένου που να έχουν τη Java πιο κάτω και την Python πρώτη. Άλλα θα έχουν τη C πρώτη, ενώ άλλα δε θα την έχουν καν στη λίστα. Διάβασε καλύτερα το δεύτερο link που παρέθεσες και θα καταλάβεις τί εννοώ.

 

Μία γλώσσα την επιλέγεις επειδή θέλεις να εκφραστείς μέσω αυτής. Οπότε εσύ επιλέγεις Java επειδή θες αργότερα να προγραμματίσεις εφαρμογούλες σε Android και όχι επειδή είναι πρώτη σε κατάταξη κάπου. Αυτό προσπάθησαν να σου ξεκαθαρίσουν τα παιδιά παραπάνω. Οι γλώσσες είναι εργαλεία και φροντίζουμε να επιλέγουμε το σωστό για κάθε δουλειά. Είναι δεν είναι δημοφιλής μία γλώσσα.

 

Δεν έχω σκοπό να σε μπερδέψω, αλλά να σου ξεκαθαρίσω το κριτήριο επιλογής και να σου δώσω μία καλύτερη δικαιολογία για την επιλογή της γλώσσας που διάλεξες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μην ακολουθείς τέτοιου είδους άρθρα. Δε λέω ότι το συγκεκριμένο είναι πλαστό, αλλά βασίζεται σε στατιστική και τα αποτελέσματα που έχει βγάλει είναι βασισμένα σε κάποιες μετρικές. Μπορώ να σου βρω άλλα site παρόμοιου περιεχομένου που να έχουν τη Java πιο κάτω και την Python πρώτη. Άλλα θα έχουν τη C πρώτη, ενώ άλλα δε θα την έχουν καν στη λίστα. Διάβασε καλύτερα το δεύτερο link που παρέθεσες και θα καταλάβεις τί εννοώ.

 

Μία γλώσσα την επιλέγεις επειδή θέλεις να εκφραστείς μέσω αυτής. Οπότε εσύ επιλέγεις Java επειδή θες αργότερα να προγραμματίσεις εφαρμογούλες σε Android και όχι επειδή είναι πρώτη σε κατάταξη κάπου. Αυτό προσπάθησαν να σου ξεκαθαρίσουν τα παιδιά παραπάνω. Οι γλώσσες είναι εργαλεία και φροντίζουμε να επιλέγουμε το σωστό για κάθε δουλειά. Είναι δεν είναι δημοφιλής μία γλώσσα.

 

Δεν έχω σκοπό να σε μπερδέψω, αλλά να σου ξεκαθαρίσω το κριτήριο επιλογής και να σου δώσω μία καλύτερη δικαιολογία για την επιλογή της γλώσσας που διάλεξες.

 Μεχρι εναν βαθμο συμφωνω. Αλλα επισης με την ιδια λογικη μπορει καποιος να κανει focus σε F# και Haskell. Και μην σου πω μετα τι δουλεια θα βρει :P.

 

    Ειναι καποια στανταρ πραγματα, C, C#, Java , PHP, Javascript. Δεν ειναι τα καλυτερα, δεν ειναι τα πιο νεα η ομορφα, αλλα ειναι αυτα στα οποια κατα 90% θα δουλεψεις.  Δεν λεω αυτες ειναι και μετα το τελος. Λεω απλα οτι πρεπει να ξερεις κανα 2 απο αυτες σε βαθος και μετα απο θελεις περνας στις πιο hip νεες γλωσσες για την παρτυ σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να σκεφτεις με όρους προσφορας ζητησης.

Π.χ. η C# ειναι δημοφιλης δλδ πολλες θεσεις εργασιας αλλα υπαρχουν και πολλοι προγραμματιστες(μεγαλος ανταγωνισμός).

Cobol δεν θα ακουσεις κανεναν να σου προτεινει αλλα πολλες τραπεζες την χρησιμοποιουν για τα συστηματα τους (με καλες αμοιβες μαλιστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεκινησα με C οπου δεν ασχοληθηκα πολυ μετα προχωρησα σε java/c# οπου εμβαθυνα παρα πολυ και γενικα στον oop  και τωρα ξεκιναω python

γενικα πηστεω ειναι καλητερα να αρχισεις με δομημενο προγραμματισμο και στην συνεχεια να πας σε oop

αλλα βεβαια ειναι εσυ τη θες και τι σου αρεσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ασχοληθείς και με Javascript. Δεν θα μπορέσεις να την αποφύγεις, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον (το προσπάθησα για κανα 2 χρόνια και δεν τα κατάφερα :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...