Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ασχοληθείς και με Javascript. Δεν θα μπορέσεις να την αποφύγεις, τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον (το προσπάθησα για κανα 2 χρόνια και δεν τα κατάφερα :P)

 

Javascript FTW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Μεχρι εναν βαθμο συμφωνω. Αλλα επισης με την ιδια λογικη μπορει καποιος να κανει focus σε F# και Haskell. Και μην σου πω μετα τι δουλεια θα βρει :P.

 

    Ειναι καποια στανταρ πραγματα, C, C#, Java , PHP, Javascript. Δεν ειναι τα καλυτερα, δεν ειναι τα πιο νεα η ομορφα, αλλα ειναι αυτα στα οποια κατα 90% θα δουλεψεις.  Δεν λεω αυτες ειναι και μετα το τελος. Λεω απλα οτι πρεπει να ξερεις κανα 2 απο αυτες σε βαθος και μετα απο θελεις περνας στις πιο hip νεες γλωσσες για την παρτυ σου. 

 

Δεν είναι τα καλύτερα σε σχέση με τί; Καμία γλώσσα δεν είναι καλύτερη. Έκαστος στο είδος του. Η C και η C++ στο system programming, η Java σε πιο ανθρώπινες καταστάσεις κοκ.

 

 

Btw τα περισσότερα αντικείμενα που απαιτούν C δεν είναι όμορφα για τους περισσότερους ανθρώπους. Οπότε θαρρώ πως είναι εκτός συναγωνισμού.

 

 

Με το παράδειγμα που έφερες, περί functional, δεν γνωρίζω το τί γίνεται εκεί "έξω" αλλά προφανώς δε θα μάθεις ένα είδος προγραμματισμού. Θα δεις και procedural και OOP και functional. Τί θέλω να πω; Αν σου αρέσει να προγραμματίζεις, πχ σε Java και σε εξιτάρει ο προγραμματισμός θα διευρύνεις και τους ορίζοντές σου χωρίς να το καταλάβεις. Αν ασχολείσαι με τον προγραμματισμό από αγγαρεία τότε κάτι στραβό συμβαίνει.

 

Τώρα, ένας που εισάγεται στον προγραμματισμό είθισται να ξεκινάει με κάποια γνωστή γλώσσα η οποία έχει αναγνώριση και όσο το δυνατόν περισσότερα πεδία εφαρμογής. Η Haskell δεν είναι από αυτές. Η C θα μπορούσε να είναι, αλλά για κάποια άλλη εποχή. Οι C derived γλώσσες είναι (βλέπε Java, C#), αν και προσωπικά θα προτιμούσα Python. Τώρα που ο OOP είπε ότι θέλει να ασχοληθεί με Android dev και παιχνίδια κλπ, η Java είναι η καταλληλότερη γι'αυτές τις ανάγκες. Είναι μία γλώσσα που είναι γνωστή μεν κ.α., αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι έχει άμεση σχέση με τους μακροπρόθεσμους στόχους που έχει θέσει ο OOP για τον εαυτό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ξεκινάνε προγραμματσιμό και δεν έχουν σκοπό να ακολουθήσουν κάποιον αυστηρά εξειδικευμένο τομέα, η Python είναι η καλύτερη γλώσσα που μπορούν να μάθουν. Τα περισσότερα online courses δεν είναι τυχαίο που χρησιμοποιούν Python, ούτε είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιείται σε Introductory programming courses από πανεπιστήμια όπως MIT και Stanford.

Αυτό που δεν είναι άμεσα αντιληπτό είναι ότι η Python έχει πολλές διαφορετικές υλοποιήσεις για να προγραματίσεις από .NET (με μερικές εξαιρέσεις) μέχρι Java. Η Python είναι τόσο appealing γλώσσα που έχει δημιουργηθεί Lisp με full interoperability για ότι βιβλιοθήκη Python έχει βγεί.

Από κει και πέρα κάθε γλώσσα έχει τα δυνατά της σημεία για το συγκεκριμένο domain της, π.χ. Javascript για client side web programming, C# για anything .ΝΕΤ και windows related, Java με πολλά libraries και δυνατό JVM (σα γλώσσα τρώει απλά τη σκόνη της C#).

Γενικά ένας νέος προγραμματιστής ανάμεσα σε τρεις γλώσσες αξίζει να επιλέξει να μάθει: Python, C#, Java (με αυτή τη σειρά για μένα).

Pascal, Fortran και το κακό συναπάντημα μόνο για να τις πετάξεις στη θάλασσα να δεις πόσο γρήγορα θα πάμε στον πάτο αξίζουν.

C και C++, αν ανρωτιέσαι αν χρειάζεται να μάθεις, δεν χρειάζεται. Αυτοί που πραγματικά τους χρειάζονται αυτές οι γλώσσεις ξέρουν το λόγο και δεν χρειάζονται εξήγηση (σε αντίθεση με αυτούς που τις μάθανε γιατί τους είπαν ότι με το να μάθεις (τη σύνταξη) μιας low level γλώσσας γίνεσαι hacker και μαγκίτης).

 

TLDR; When in doubt about a programming language, learn Python.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τα καλύτερα σε σχέση με τί; Καμία γλώσσα δεν είναι καλύτερη. Έκαστος στο είδος του. Η C και η C++ στο system programming, η Java σε πιο ανθρώπινες καταστάσεις κοκ.

 

 

Btw τα περισσότερα αντικείμενα που απαιτούν C δεν είναι όμορφα για τους περισσότερους ανθρώπους. Οπότε θαρρώ πως είναι εκτός συναγωνισμού.

 

 

Με το παράδειγμα που έφερες, περί functional, δεν γνωρίζω το τί γίνεται εκεί "έξω" αλλά προφανώς δε θα μάθεις ένα είδος προγραμματισμού. Θα δεις και procedural και OOP και functional. Τί θέλω να πω; Αν σου αρέσει να προγραμματίζεις, πχ σε Java και σε εξιτάρει ο προγραμματισμός θα διευρύνεις και τους ορίζοντές σου χωρίς να το καταλάβεις. Αν ασχολείσαι με τον προγραμματισμό από αγγαρεία τότε κάτι στραβό συμβαίνει.

 

Τώρα, ένας που εισάγεται στον προγραμματισμό είθισται να ξεκινάει με κάποια γνωστή γλώσσα η οποία έχει αναγνώριση και όσο το δυνατόν περισσότερα πεδία εφαρμογής. Η Haskell δεν είναι από αυτές. Η C θα μπορούσε να είναι, αλλά για κάποια άλλη εποχή. Οι C derived γλώσσες είναι (βλέπε Java, C#), αν και προσωπικά θα προτιμούσα Python. Τώρα που ο OOP είπε ότι θέλει να ασχοληθεί με Android dev και παιχνίδια κλπ, η Java είναι η καταλληλότερη γι'αυτές τις ανάγκες. Είναι μία γλώσσα που είναι γνωστή μεν κ.α., αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι έχει άμεση σχέση με τους μακροπρόθεσμους στόχους που έχει θέσει ο OOP για τον εαυτό του.

  Θα διαφωνισω, γιατι θεωρω οτι η C# και το WPF ειναι Gods gift tou humanity και την θεωρω τρελα ομορφη. But thats just me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Θα διαφωνισω, γιατι θεωρω οτι η C# και το WPF ειναι Gods gift tou humanity και την θεωρω τρελα ομορφη. But thats just me.

 

Αυτό που λες το έχω ακούσει πολλές φορές. Δεν γνωρίζω για να εκτιμήσω και δεν τον κάνω. Δεν προτείνω Java αντί C#. Προσωπικά θαυμάζω C, μου αρέσει η Python αλλά αντιπαθώ Java. Δεν πρότεινα κάποια γλώσσα, αλλά περισσότερο τρόπο σκέψης ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ξεκινάνε προγραμματσιμό και δεν έχουν σκοπό να ακολουθήσουν κάποιον αυστηρά εξειδικευμένο τομέα, η Python είναι η καλύτερη γλώσσα που μπορούν να μάθουν. Τα περισσότερα online courses δεν είναι τυχαίο που χρησιμοποιούν Python, ούτε είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιείται σε Introductory programming courses από πανεπιστήμια όπως MIT και Stanford.

 

Αυτο δεν είναι επιχείρημα. Και η Logo ήταν γλώσσα εισαγωγική στον προγραμματισμό κάποτε, δεν σημαίνει ότι οι δουλειές ήταν στον κούνημα της χελώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν είναι επιχείρημα. Και η Logo ήταν γλώσσα εισαγωγική στον προγραμματισμό κάποτε, δεν σημαίνει ότι οι δουλειές ήταν στον κούνημα της χελώνας.

 

Με διαφορά ότι η Logo ήταν γλώσσα φτιαγμένη για εισαγωγή στον προγραμματισμό, ενώ η Python έχει άπειρες δυνατότητες, εφαρμογές και διαθέσιμες βιβλιοθήκες και απλά τυχαίνει να είναι ιδανική και για αρχάριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με διαφορά ότι η Logo ήταν γλώσσα φτιαγμένη για εισαγωγή στον προγραμματισμό, ενώ η Python έχει άπειρες δυνατότητες, εφαρμογές και διαθέσιμες βιβλιοθήκες και απλά τυχαίνει να είναι ιδανική και για αρχάριους.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι ψήνει και καφέ.  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν χρειάζεται να το ψειρίζεις έτσι. Η ουσία είναι να ξεκινήσεις με κάποια γλώσσα, όποια κι αν είναι αυτή, για να μπεις στο γενικότερο νόημα. Μπορεί τελικά να αποφασίσεις  πως δεν σου κάνει το άθλημα και να τα παρατήσεις (διόλου απίθανο).

 

Ξεκίνα με κάποια σχετικά βατή γλώσσα για αρχαρίους όπως είναι η python ή η vb και στην πορεία βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην αρχή αναφέρω ότι θέλω να μάθω κάποιες γλώσσες προγραμματισμού έτσι ώστε, να μπορώ να φτιάχνω: 

 

1. Προγράμματα και παιχνίδια για τα λειτουργικά συστήματα (π.χ windows)  

2. Android και iphone εφαρμογές

 

Και αν κατάλαβα καλά για το 1 και 2 είπατε:

 

1. Τη γλώσσα C# 

2. Για android ---> Java και για το iphone ---> Objective C

 

Έτσι δεν είναι? Αν ναι τότε που κολλάνε οι άλλες γλώσσες, όπως C, C++ Python κτλ ?

 

Εγώ θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με τον προγραμματισμό, οπότε πρέπει να μάθω κάποιες σοβαρές γλώσσες.

 

To  microsoft office 2013 είναι γραμμένο μόνο στη C++ ? Λογικά η microsoft το έχει δουλέψει μέσω της visual studio στη visual C++.

 

Έχω μια απορία, για φτιάξουμε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα (π.χ http://prntscr.com/5ixxgw )για τα windows θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε απαραίτητα το visual studio ?

 

Επίσης, σε μερικά άρθρα που διαβάζω γράφει το "Ο πυρήνας του είναι γραμμένος σε C" τι θέλει να πει με αυτό ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εγώ θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με τον προγραμματισμό, οπότε πρέπει να μάθω κάποιες σοβαρές γλώσσες.

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, εγώ πάλι θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το trolling. Εχετε να μου προτείνεται κάτι;

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...