Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα, εγώ πάλι θέλω να ασχοληθώ σοβαρά με το trolling. Εχετε να μου προτείνετε κάτι;

Μείνε στο θέμα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κατ'αρχήν θέλω να σας πω ότι πηγαίνω σε ΙΕΚ στην ειδικότητα "Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Πολυμέσα/ Web Designer-Developer/ Video Games)". Γνωρίζω κάποια πράγματα για τους υπολογιστές, έχω δηλ κάποιες γνώσεις.

 

Παιδιά εγώ από την αρχή ήθελα να ξεκινήσω με την C++, αλλά δεν ξεκίνησα επειδή διάβασα ότι υπάρχει και μια γλώσσα που πάντρεψε την Java μαζί με την C++ και αυτή είναι η C#, οπότε εγώ αυτόματα κολλήσα και δεν μπορώ να προχωρήσω. Αφού υπάρχει μια γλώσσα που κάνει τη δουλειά των δύο γιατί να μάθω και τις δύο και όχι τη μια.

Με τη C# μπορεί κάποιος να φτιάξει προγράμματα και εφαρμογές μόνο για τις πλατφόρμες της Microsoft?

H C# τρέχεικαι σε Linux με Mono.

 

Αλλά πρις ξεκινήσεις:

  • Σκέψου τι είδους εφαρμογών θες να κάνεις; Enterprise Εφαρμογές, Web Εφαρμογές, Games, Mobile Εφαρμογές?
  • Αν θες να κάνεις Games που θες να τρέχουν Παντού? Σε Web περιβάλλον? Σε smartphones μόνο;
  • Εφόσον δεις τι είδους εφαρμογές θες να κάνεις δες τι παίζει μπάλα σε αυτές. Πχ Για web apps πάιζει Html5, Jquery, php, mysql/mariadb και ένα php framework. Σε Games πάιζει Game Engine, OpenGl, C++. Σε Web games παίζει ότι παίζει σε web εφαρμογές + webgl . Σε enterprize εφαρμογές παίζει πολύ Java, JavaEE, Spring, Hibernate.

Για αρχή σου προτείνω να ξεκίνήσεις με http://codeacademy.comκαι μετά σκαλίζεις. Αν δεν λερώσεις τα χέρια με κώδικα δεν μαθαίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H C# τρέχεικαι σε Linux με Mono.

 

Αλλά πρις ξεκινήσεις:

  • Σκέψου τι είδους εφαρμογών θες να κάνεις; Enterprise Εφαρμογές, Web Εφαρμογές, Games, Mobile Εφαρμογές?
  • Αν θες να κάνεις Games που θες να τρέχουν Παντού? Σε Web περιβάλλον? Σε smartphones μόνο;
  • Εφόσον δεις τι είδους εφαρμογές θες να κάνεις δες τι παίζει μπάλα σε αυτές. Πχ Για web apps πάιζει Html5, Jquery, php, mysql/mariadb και ένα php framework. Σε Games πάιζει Game Engine, OpenGl, C++. Σε Web games παίζει ότι παίζει σε web εφαρμογές + webgl . Σε enterprize εφαρμογές παίζει πολύ Java, JavaEE, Spring, Hibernate.

Για αρχή σου προτείνω να ξεκίνήσεις με http://codeacademy.comκαι μετά σκαλίζεις. Αν δεν λερώσεις τα χέρια με κώδικα δεν μαθαίνεις.

 

Καλησπέρα, εγώ θέλω να φτιάξω σε πρώτη φάση προγράμματα και παιχνίδια για Λ.Σ των windows. 

Καλησπέρα, είμαι στο στάδιο εκμάθησης της C++, δείτε πόσα προγράμματα και παιχνίδια χρησιμοποιούν τη C++ (http://www.stroustrup.com/applications.html). 

 

Για φτιάξω σ' ένα πρόγραμμα τα buttons, labels, textbox (http://prntscr.com/5k6p9i) κτλ πρέπει απαραίτητα να χρησιμοποιήσω το visual studio ή υπάρχουν και άλλα παρόμοια προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά ?

 

Μήπως, γίνεται να φτιάξουμε τα buttons, labels, textbox κτλ μόνο με τις γλώσσες προγραμματισμού, δηλ να μην γίνει η χρήση του οπτικού προγραμματισμού ?

 

το βιβλίο που διαβάζω για τη C++ είναι αυτό http://www.materials.uoc.gr/el/undergrad/courses/ETY215/notes.pdf, επίσης κατέβασα και αυτό το βιβλίο  Programming -- Principles and Practice Using C++.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιλογή η σοβαρή C++, θα ασχοληθείς κάνα χρόνο μόνο για να μάθεις να κάνεις πρόσθεση αλλά αξίζει, αυτή χρησιμοποιούν όλοι σε προγράμματα και παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως, γίνεται να φτιάξουμε τα buttons, labels, textbox κτλ μόνο με τις γλώσσες προγραμματισμού, δηλ να μην γίνει η χρήση του οπτικού προγραμματισμού ?

 

Φυσικά και γίνεται, τι νομίζεις ότι κάνουν τα διάφορα visual editing tools? Γράφουν κώδικα βάσει της ζωγραφιάς που κάνεις. Κανείς δε σε εμποδίζει (και ενίοτε επιβάλλεται) να τον γράψεις μόνος σου.

 

Πάντως διαφωνώ με τα όπως φαίνεται κριτήρια της επιλογής σου (και κατ' επέκταση και με την ίδια την επιλογή αλλά εσύ μαθαίνεις, εσύ επιλέγεις). Δεν έχει καμία σημασία ούτε τι προγράμματα έχουν γραφτεί με C++ ούτε αν ο John Carmack ή ο οποιοσδήποτε άλλος τούμπανος γράφει με C++, ακριβώς όπως όταν πας πρώτη φορά να αγοράσεις τάπες για ποδόσφαιρο δεν έχει καμία σημασία για τη δική σου περίπτωση το τι μάρκα φοράει ο Ronaldo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα σχεδόν έχουν πάρει την φιλοσοφία της C, για αυτό θα πρέπει  να ξεκινήσεις με C.
Το θέμα με την C είναι ότι 

 1. Δεν είναι αντικειμενοστραφής 
 2. Για να φτιάξεις κάτι γράφεις πολλές γραμμές κώδικα πράγμα που μειώνει το production πάρα πολύ οπότε πολλές σύγχρονες εταιρίες δεν την χρησιμοποιούν

Μετά πας στην C++ όπου σχεδόν όλες οι αντικειμενοστραφή γλώσσες έχουν πάρει τις ιδέες τους από αυτή

Αφού ξέρεις αυτές της δύο μπορείς να μάθεις μια νέα γλώσσα πολύ ποιο γρήγορα (Python, Ruby, Scala, Javscript ακόμα και HTML5 CSS3 που δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού)

Ποτέ κανένας προγραμματιστής δεν ξέρει μόνο μια γλώσσα. Στόχος σου δεν είναι να μάθεις γλώσσες αλλά 

να μάθεις να μαθαίνεις γλώσσες. 

Τώρα όσο αφορά τα tech news στις γλώσσες, φίλο σου θα είναι πάντα το google trends (γοογλαρε το).
Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για Ελλάδα και στην Ελλάδα τα πράγματα είναι λίγο πίσω. 

check it
http://tutorialzine.com/2014/12/the-languages-and-frameworks-that-you-should-learn-in-2015/?utm_content=buffer7be60&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα σχεδόν έχουν πάρει την φιλοσοφία της C, για αυτό θα πρέπει  να ξεκινήσεις με C.

 

Μετά πας στην C++ όπου σχεδόν όλες οι αντικειμενοστραφή γλώσσες έχουν πάρει τις ιδέες τους από αυτή

 

 

 

35506_bear_polar_bear_facepalm.jpg

 

 

 

Προφανώς δεν έχεις ιδέα γι' αυτά τα πράγματα για τα οποία μιλάς. Συγγνώμη για την ευθύτητα και καλά Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά πας στην C++ όπου σχεδόν όλες οι αντικειμενοστραφή γλώσσες έχουν πάρει τις ιδέες τους από αυτή

 

"I invented the term Object-Oriented, and I can tell you I did not have C++ in mind." - Alan Kay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

35506_bear_polar_bear_facepalm.jpg

 

 

 

Προφανώς δεν έχεις ιδέα γι' αυτά τα πράγματα για τα οποία μιλάς. Συγγνώμη για την ευθύτητα και καλά Χριστούγεννα.

 Δύο πράγματα μου σπάνε τα νεύρα στους ανθρώπους, το ένα από αυτά είναι ότι κατηγορούν κάτι συμφωνά με τα πιστεύω τους και όχι με αποδείξης. Δεν ύπαρχει ποιό χαζό ίδος "ανθρώπου" , καλά Χριστούγεννα 

 

και ξαναλέω και μην ακούς κανέναν "προγραμματιστάκια" που ξέρει 2 γλώσσες και έχει δούλεψει 3 χρόνια και νομίζει ότι είναι ο γαμάτος.

 

Πρώτα μαθένεις C πολύ καλά και μετά C++ . Πολλες γλώσσες είναι βασισμένες σε αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα μου σπάνε τα νεύρα στους ανθρώπους, το ένα από αυτά είναι ότι κατηγορούν κάτι συμφωνά με τα πιστεύω τους και όχι με αποδείξης. Δεν ύπαρχει ποιό χαζό ίδος "ανθρώπου" , καλά Χριστούγεννα 

και ξαναλέω και μην ακούς κανέναν "προγραμματιστάκια" που ξέρει 2 γλώσσες και έχει δούλεψει 3 χρόνια και νομίζει ότι είναι ο γαμάτος.

 

Πρώτα μαθένεις C πολύ καλά και μετά C++ . Πολλες γλώσσες είναι βασισμένες σε αυτές.

 

Δεν υπάρχει λόγος να μάθεις c++, ποσό μάλλον c, που αν δεν είσαι embedded hardware developer. Χίλιες φορές να μάθεις java Python c# η οτιδήποτε άλλο. Και όχι, ότι μάθεις από προγραμματισμό μαθαίνοντας c ακριβώς τα ίδια θα μάθεις από Python, βασικά περισσότερα γιατί δεν θα σπαταλήσεις τον χρόνο σου μαθαίνοντας, αλλά προγραμματίζοντας. Δεν είναι κάτι μαγικό ή c, δεν σε κάνει ούτε καλύτερο ούτε χειρότερο απο τι άμα ηξερες java .

 

Και όχι, δεν θα φτιάξεις λειτουργικό σαν τα windows η οποιοδήποτε demanding Game σαν software developer στα πρώτα 10 και χρόνια της σταδιοδρομίας σου, όποτε μην το ψάχνεις σε ποιες γλώσσες είναι οι γνωστές εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ ας μάθει Python με την μια.

Μετά που ακούει Pointer, Struct, Overwrite, δέσμεση μνήμης κτλπ και θα του φαίνοντε κινέζικα θα είναι αργά να γυρίσει πίσω ...

 

Θα το ξαναπώ. Στόχος του δεν είναι να μάθει μια γλώσσα για mobile ας πούμε, στόχος του είναι να μάθει να μαθένει προγραμματισμό

 

Δεν μπόρω να σου πώ ποιόν να ακούσεις, λέω απλά την γνώμη μου ας κάνεις ότι θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άμα θέλω να γίνω μαθηματικός θα ξεκινήσω απ' τις πράξεις πραγματικών αριθμών, όχι απ' τα μιγαδικά ολοκληρώματα. Η C είναι δύσκολη για κάποιον που ξεκινάει γιατί θα κάτσει να ασχοληθεί με πράγματα που δεν έχουν σχέση με την αλγοριθμική σκέψη αλλά με την ίδια τη C (pointers κλπ). Τι πάει να πει "θα είναι αργά να γυρίσει πίσω"; Πίσω πού; Δηλαδή όποιος δεν άρχισε με C δεν είναι προγραμματιστής και δεν έχει ιδέα; Και έστω ότι έμαθε pointers. Δεν υπάρχει τίποτα πιο "advanced" απ' αυτό; Αν ναι, τότε γιατί δεν ξεκινάει από εκεί;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...