Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες Προγραμματισμού 2014-2015


DreaMakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@DirectX:

Καλά και όμορφα όλα αυτά και trip into memory lane (τα πρώτα μου "σοβαρά" προγράμματα τα έγραψα σε Clipper of all things) αλλά ας μη χάνουμε την ουσία ρε παιδιά. Είναι 2015 παρα δύο, ένα (binary safe) string type ζητάω, είναι πολλά; Ή ένα πίνακα που να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σαν πίνακα και όχι σαν pointer; Ή μια γλώσσα/compiler που να μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν κάνεις use after free; Ή το πως μπορείς να διαβάσεις είσοδο σαν άνθρωπος χωρίς να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στις παραξενιές της scanf?

 

Το batteries not included είναι κι αυτό πρόβλημα στα μάτια μου, τελείως διαφορετικής φύσης βέβαια: σοβαρά περιμένουμε από αυτόν που κάνει ένα εξάμηνο C να πάει να κατεβάσει και να κάνει build εξωτερικές βιβλιοθήκες και να τις κάνει link στο πρόγραμμά του;

 

@migf1

Τα ίδια παντελάκη μου.

 

1. Δεν "τρομοκρατώ" κανέναν, είμαι πάρα πολύ συγκεκριμένος όσον αφορά τα προβλήματα που εντοπίζω και το επιχείρημά μου δεν είναι πως θα βγει ο λύκος να σε φάει αλλά πως πληρώνεις με ιδρώτα και κόπο for absolutely zero benefit. Αυτά που δείχνω δεν τα "υπόσχομαι", είναι πραγματικότητα. Πραγματικό παράδειγμα, έχω ένα αρχείο με υπότιτλους και θέλω να κάνω time shift για να δω την ταινία: σε 5 λεπτά μέσα είχα γράψει ένα προγραμματάκι για να κάνω τη δουλειά που θέλω, κι αν έχεις την παραμικρή ειλικρίνεια θα παραδεχτείς πως δε θα σου περνούσε καν από το μυαλό να κάνεις το ίδιο πράγμα σε C. Και βέβαια το νόημα δεν είναι πως δε θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά διαφορετικά (download something), αλλά πως αυτά ακριβώς τα σενάρια είναι που κάνουν κάποιον που δεν είναι ήδη σαν τα μούτρα μας να θέλει να ασχοληθεί περισσότερο με τον προγραμματισμό.

 

2. Μπλα μπλα μπλα όλα είναι καλά μπλα μπλα μπλα μόνο που ενώ το αναφέρεις (για να είσαι καλυμμένος) πως το κάθε πράγμα είναι καλό σε διαφορετική περίπτωση, στη συνέχεια very conveniently το ξεχνάς και από τη μία προτείνεις τη C για αρχάριους ενώ από την άλλη με "κατηγορείς" πως κάνω ακριβώς αυτό που κάνεις εσύ με χαριτωμένα του στυλ "αν πας με ένα σχέδιο μόνο κάπου θα φας τα μούτρα σου".

 

3. Δεν είναι η πρώτη φορά που πιπιλίζεις την καραμέλα ότι C = faster "γιατί είναι C" χωρίς καμία απολύτως στήριξη γι' αυτά που λες, και δε θα είναι και η τελευταία. Και φυσικά αγνοώντας και πάλι αυτό που ντεμέκ λαμβάνεις υπόψη στο προηγούμενο point, ότι δηλαδή όποιος μπαίνει στο insomnia να ρωτήσει οτιδήποτε δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να ασχολείται με κάτι που είναι performance critical. Αλλά C is faster because... because. Στην τελική ξέρεις κάτι; Εγώ γράφω το πρόγραμμα σε 5 λεπτά και τερματίζει σε 20 msec. Εσύ θα το γράψεις σε μισή ώρα και έστω τερματίζει σε 15 msec. Σε καλή μεριά ο χρόνος που εξοικονόμησες, η CPU σου θα σε ευχαριστεί που δεν την κουράζεις.

 

Αυτά και παραέγινε πάλι το κακό, θα αρχίσουμε τα γνωστά και δεν έχω καμία διάθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 280
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@DirectX:

Καλά και όμορφα όλα αυτά και trip into memory lane (τα πρώτα μου "σοβαρά" προγράμματα τα έγραψα σε Clipper of all things) αλλά ας μη χάνουμε την ουσία ρε παιδιά. Είναι 2015 παρα δύο, ένα (binary safe) string type ζητάω, είναι πολλά; Ή ένα πίνακα που να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σαν πίνακα και όχι σαν pointer; Ή μια γλώσσα/compiler που να μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν κάνεις use after free; Ή το πως μπορείς να διαβάσεις είσοδο σαν άνθρωπος χωρίς να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στις παραξενιές της scanf?

Φυσικά και δεν ζητάς πολλά, μάλιστα εγώ ζητώ ακόμα περισσότερα, θα ήθελα για παράδειγμα ενσωματωμένο σε κάθε C compiler έναν memory-guard (αλα CodeGuard στους μεταφραστές της Embarcadero ή αλά Valgrind σε LINUX) ώστε να με ενημερώνει αυτόματα κατά την εκτέλεση της debug έκδοσης του προγράμματος για πιθανά σφάλματα μνήμης (buffer / array overflow) κλπ.
 

 

Το batteries not included είναι κι αυτό πρόβλημα στα μάτια μου, τελείως διαφορετικής φύσης βέβαια: σοβαρά περιμένουμε από αυτόν που κάνει ένα εξάμηνο C να πάει να κατεβάσει και να κάνει build εξωτερικές βιβλιοθήκες και να τις κάνει link στο πρόγραμμά του;
Στην σχολή (τα ξέρεις καλύτερα από εμένα) καμιά φορά ζητάν απλά απίστευτα πράματα σε C.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ήθελα για παράδειγμα ενσωματωμένο σε κάθε C compiler έναν memory-guard (αλα CodeGuard στους μεταφραστές της Embarcadero ή αλά Valgrind σε LINUX) ώστε να με ενημερώνει αυτόματα κατά την εκτέλεση της debug έκδοσης του προγράμματος για πιθανά σφάλματα μνήμης (buffer / array overflow) κλπ.

 

Για να μην περιμένεις λοιπόν από τον compiler μπορείς να χρησιμοποιήσεις managed γλώσσα η οποία σου εγγυάται ότι αυτά δε θα συμβούν ποτέ.  B)

 

Στην σχολή (τα ξέρεις καλύτερα από εμένα) καμιά φορά ζητάν απλά απίστευτα πράματα σε C.

 

Ναι, και συνήθως δεν υπάρχει περίπτωση να τα κάνει "κανένας".

 

 

 

Ένα φεγγάρι που έκανα μαθήματα επειδή ήθελα μεν να δώσω κίνητρο σε όσους έχουν όρεξη αλλά το θεωρούσα δεδομένο πως αν βάλω πολλά ζητούμενα το 95% απλά δε θα κάνει τίποτα παραπάνω από copy paste το πήγαινα τέρμα gamification:

  • Up front "αν κάνετε αυτά και αυτά τα (πραγματικά) βασικά πράγματα παίρνετε 7"
  • Μέχρι το 10 έβαζα κάποια "stretch goals", συγκεκριμένα δηλαδή πράγματα "αν κάνεις επιπλέον αυτό +1 μονάδα"
  • Για τους μερακλήδες (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) έβαζα και achievements, μετά από κάθε εργασία αντίστοιχα μοίραζα (λέμε τώρα το κάνω να ακούγεται σα να ήταν πολλά) καρτελάκια "achievement unlocked" και στη λίστα με τους βαθμούς έβαζα και τίτλους: "Κώστας Κωστόπουλος (high lord of xml) 8"
Αν και ήταν μόνο μια χρονιά οπότε δεν έχω σοβαρά δεδομένα, μου άρεσε το πώς πήγε. Η ανταπόκριση ήταν πολύ θετική ("λέγαμε να πάμε για καφέ αλλά ήρθαμε να κάνουμε χαβαλέ με τα achievements που θα βάλεις σήμερα") και πήρα μερικά fan mail που αυτά είναι για τα οποία ζούμε ("με έκοψες γιατί δεν ασχολήθηκα αλλά θα το ξαναπάρω"). Σε κάποια εκτός προγράμματος μαθήματα που κάναμε by popular demand βρήκα και την ευκαιρία να τους λέω και τα behind the scenes ("όταν εσύ βάζεις μια local static τι νομίζεις ότι κάνει από πίσω ο compiler?"), εκεί πιστεύω ότι είναι που πρέπει να χτυπήσεις.

 

Στο μάθημα της C++ ο πολύ αξιόλογος καθηγητής τους πραγματικά ζητούσε παπάδες. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα πώς μπορεί να ανταποκρίνονταν σ' αυτές τις επιπέδου CS τμήματος διακεκριμένου πανεπιστημίου οι συγκεκριμένοι φοιτητές. Βασικά δεν πιστεύω ότι ανταποκρίνονταν, απλά περνούσαν κάποια στιγμή όπως περνούσαν και τόσοι άλλοι χωρίς να έχουν μάθει παραπάνω από for.

 

Διευκρινίζω ότι τα παραπάνω ήταν σε TEI όπου το αντικείμενο δεν ήταν CS. Αν μιλούσαμε για σχολή αμιγώς πληροφορικής τότε δεν έχω αντίρρηση, βάλε C και δώσε πόνο.

 

 

 

Επίσης με έκανες και ξέθαψα τον Clipper τώρα...

 

 

 

hmLvRGm.png

 

http://wikisend.com/download/967268/dwiz.zip

 

To link είναι για μια βδομάδα από τώρα, πιθανότατα (σίγουρα σε x64) θα χρειαστεί dosbox, run dwiz.exe, νομίζω αν δει mouse driver θα υποστηρίξει και ποντίκι, sources included, κάντε rolleyes ελεύθερα, εφηβεία βλέπετε. Παρόλα αυτά ακόμα είμαι περήφανος γι' αυτό, ήταν 100% one man show.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης με έκανες και ξέθαψα τον Clipper τώρα...

 

 

01. Ωραίος! Το πρόγραμμα δουλεύει σε Windows 7 32bit κατευθείαν σε Console :)

 

02. Θυμάμαι έναν απίστευτο προγραμματιστή 20+ χρόνια πριν, να βγάζει καλά λεφτά τότε με ένα πρωτότυπο λογισμικό γραμμένο σε Clipper, ταλαιπωρούμασταν με την C (εποχές DOS τώρα) και εκείνος είχε στήσει όλο το σύστημα του με τον CA Clipper και μας έκανε χωρατά -και με το δίκιο του (ήταν μεγαλύτερος ηλικιακά είχε φάει στην μάπα assembly με το κιλό οπότε είχε εμπειρία πια στο πως να κάνει τι και με ποίο εργαλείο..) - εποχές ... lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το thread δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζεται..Ο TS προφανως ρωτησε κατι και δεν πηρε την απαντηση που ηθελε και το εγκατελειψε..Και για καποιο λογο συνεχιζεται η συζητηση σε οτι ναναι topic λεγοντας ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...Ανοιγετε δικα σας thread με συγκριμενες ερωτησεις και μην spammαρετε και χαλατε τα υπαρχον,ελεος..

Κανονικα πρεπει να κλειδωθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το thread δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζεται..Ο TS προφανως ρωτησε κατι και δεν πηρε την απαντηση που ηθελε και το εγκατελειψε..Και για καποιο λογο συνεχιζεται η συζητηση σε οτι ναναι topic λεγοντας ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...Ανοιγετε δικα σας thread με συγκριμενες ερωτησεις και μην spammαρετε και χαλατε τα υπαρχον,ελεος..

Κανονικα πρεπει να κλειδωθει.

Γιατί όχι; Το thread λέγεται "Γλώσσες προγραμματισμού 2014-2015" και επίσης γι'αυτό δεν είναι το forum; Για να γίνεται συζήτηση.

 

O TS μπορεί να αποκτήσει μία εικόνα από αυτά που λέγονται εδώ μέσα. Για μένα είναι legit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το thread δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεχιζεται..Ο TS προφανως ρωτησε κατι και δεν πηρε την απαντηση που ηθελε και το εγκατελειψε..Και για καποιο λογο συνεχιζεται η συζητηση σε οτι ναναι topic λεγοντας ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του...Ανοιγετε δικα σας thread με συγκριμενες ερωτησεις και μην spammαρετε και χαλατε τα υπαρχον,ελεος..

Κανονικα πρεπει να κλειδωθει.

Καλώς τον. Πέρασες από ένα forum στο οποίο δε συμματέχεις για να πεις σε αυτούς που συμμετέχουν την άποψή σου για το πώς θα έπρεπε να κουβεντιάζουν μεταξύ τους;

 

Ευχαριστούμε για την πρόταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Είναι 2015 παρα δύο, ένα (binary safe) string type ζητάω, είναι πολλά; Ή ένα πίνακα που να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σαν πίνακα και όχι σαν pointer; Ή μια γλώσσα/compiler που να μπορεί να εγγυηθεί ότι δεν κάνεις use after free; Ή το πως μπορείς να διαβάσεις είσοδο σαν άνθρωπος χωρίς να έχεις κάνει μεταπτυχιακό στις παραξενιές της scanf?

Take your pick: http://stackoverflow.com/questions/890065/need-a-general-purpose-library-pure-c

Δεν θέλεις να κάνεις free; Ορίστε: http://www.hboehm.info/gc/

 

Δεν θέλεις pointers; Σορι, δεν κάνει για σένα η C. Pick another language (π.χ. κάποια που θες δεν θες η main πρέπει να είναι μέσα σε κλάση, και που κάθε κλάση πρέπει αναγκαστικά να είναι σε ξεχωριστό αρχείο... if you don't get the point: παντού υπάρχουν συν και πλην, τα πάντα είναι trade-off).

 

Το batteries not included είναι κι αυτό πρόβλημα στα μάτια μου, τελείως διαφορετικής φύσης βέβαια: σοβαρά περιμένουμε από αυτόν που κάνει ένα εξάμηνο C να πάει να κατεβάσει και να κάνει build εξωτερικές βιβλιοθήκες και να τις κάνει link στο πρόγραμμά του;

...

Ναι, αυτό είναι το πρόβλημα. Δεν είναι ας πούμε το ότι όποια γλώσσα κι αν διαλέξει, αν δεν μάθει να χρησιμοποιεί libraries (είτε ενσωματωμένα είτε 3rd party) -αργότερα και bindings- θα μείνει στο "μαμά να ένα μήλο".

 

ΥΓ. Στα υπόλοιπα δεν συνεχίζω, γιατί είναι απλά για να περνάει η ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα τραβάειο πολύ και μάλλον βλέπω τον φίλτατο να πελαγώνει.

 

Γι αυτό φίλτατε DreaMakos σου προτείνω εφόσον αποφάσισες να κάνεις games σου συστήνω πρώτα να μάθεις C++ και OpenGl (που είναι ποιο cross platform) τα 99.94332422343999214323% των native (ενοώ  αυτά που παίρνεις το CD και που εγκαθιστας η τα αγοράζεις από το steam ή φοράς την καλύπτρα στο μάτι και σηκώνεις το λάβαρο με την νεκροκεφαλή και τα εγκαθιστάς) games γίνονται με Game Engines έτσι πρέπει να μάθεις μια πχ Unity.

 

Αλλά για απλά παιχνιδάκια όπως pacman, pong κλπ κλπ μπορείς να χρησιμοποιήσεις την βιβλιοθήκη Allegro.

 

Πέρα απόμ αυτό σου συστήνω να το κάνεις opensource/freesoftware και να βάλεις τον κώδικά σου στο github και αυτό θα μετρά στο portfolio σου. (Άρτα χρειάζεσαι να μάθεις και git)

 

Αλλά όσο "κα_ _ομένος" (συμπλήρωσε γράμματα) είσαι πρέπει να δεις και πως θα βγάζεις ως προ το ζην. Πχ το να κάνεις games του στυλ farcry, couynter strike, needforspeed θα σε βοηθησει να βγάζεις και στο μέλον ως προς το ζην η θα παραμέινει μια μικρή προσωπική "κα_λα" (συμπλήρωσε γράμματα) που θα την κάνεις επειδή γουστάρεις (που εξίσου Λαμάει και κάντο).

 

Μήπως θα σου ήταν ποιο εύκολο να μάθεις web τεχνολογίες και να κάνεις ένα game στο facebook του στυλ farmville ή του στυλ super-mario που παίζαν κάποιο παλία σε ΝΕΣ και κλόνια τυς που βρίσκαμε από το πανηγύρι κατά την διάρκεια του '90?

 

Αυτό που έχω να πω είναι πάρε μια γλώσσα, οποιαδήποτε γλώσσα προγραμματισμού (έστω και COBOL), και ΜΑΘΕ την. Εφόσον την μ'άθεις δες αν μπορείς να κάνεις κάτι που και η μάνα ή η γιαγιά σου θα μπορεί να το παίζει. Αν όχι πήγαινε σε κάτι άλλο που θα σου είναι ποιο κοντά στον στόχο που έχεις θέσει. Αν μαθεις μια γλώσσα σε λίγη ευκολία μαθαίνεις και την άλλη.

 

Γι αυτό φίλτατε τα πολά λόγια είναι φτώχεια. Τσακίσου άσε τα forum και ποιάσε τον πληκτρολόγιο.

 

Σου εύχομαι happy coding and a happy new year.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Σκέφτηκα να μοιραστώ και εγώ κάποιες σκέψεις μου εδώ μέσα, και να ζητήσω τη συμβουλή σας.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο συγκεκριμένος μπορώ.

 

Κατέχω κάποιες γνώσεις σχετικά με το τεχνικό hardware μέρος των υπολογιστών, πχ ξέρω πως να συναρμολογώ το δικό μου pc, τι είναι τα timings της Ram, το 'έχω ρεύμα' 1 και το 'δεν έχω ρεύμα' 0, σε τι θα με βοηθήσει αν ο Χ αριθμός στο τάδε χαρακτηριστικό του τάδε hardware είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος, να κάνω φορμάτ, παρτίσιον,κτλπ αλλά από ανάπτυξη software είμαι ψιλοάσχετος.

 

Όταν ήμουν μικρός είχα ασχοληθεί με λιγο Q-BASIC σε έναν αρχαίο Amstrad,και τότε, μαζί με ένα βιβλίο που είχα συνοδευτικό, είχα καταφέρει να φτιάξω τα δικά μου "mods" για παιχνίδια που υπήρχαν ήδη, και να φτιάξω ψευτο-προγραμματακια του τύπου text adventures με IF και THEN, όπου πχ θα δίνονταν επιλογές στον 'παίχτη' να διαλέξει μεταξύ 2-3 επιλογών, και ανάλογα τη τιμή που έδινε να ήταν και η ανταπόκριση διαφορετική. (το μηνυμα που θα εμφανιζοταν στην οθονη)

 

Αυτα τα εκανα οταν ημουν περιπου 10-12 χρονών.

Πέρασε μια μεγάλη παύση, και επέστρεψα στα 27 μου πλέον, θέλοντας να μάθω μια σύγχρονη γλώσσα, καλά, αρκετά καλά για να μπορώ να φτιάξω διάφορα προγραμματάκια για προσωπική χρήση, και ίσως (γιατί όχι;) κάποια στιγμή και επαγγελματικά.

 

 

Χωρίς πολύ ψάξιμο, από χθες ξεκίνησα να διαβάζω c++, και παρατήρησα πως το να μάθω c++ είναι αρκετά πιο δύσκολο απ' ότι ήταν να μάθω τότε q basic.

Με q basic μπορούσα απλά και κατανοητά πχ να γράψω:

PRINT "DO YOU WANT X OR Y ?"
IF INPUT "Y" 
THEN PRINT "YOU PRESSED Y"
IF INPUT "X" 
THEN PRINT "YOU PRESSED X"

και αυτό ανάλογα με το αν θα πάταγε ο 'χρήστης' Χ ή Υ, θα του εμφάνιζε το αντίστοιχο μήνυμα στην οθόνη.

τώρα όμως τα πράγματα είναι δύσκολα!  :confused:

 

 

Τα όσα μπόρεσα να καταλάβω καταναλώνοντας 1 μέρα σε διάβασμα ήταν κυρίως θεωρητικές έννοιες, πχ τι είναι τα variables, (διαφορά int,float,double) statements,functions, expressions, namespaces. Παρ' όλα όσα έμαθα όμως δε μπορώ να γράψω τίποτα.

Άμα διαβάσω ένα έτοιμο κομμάτι κώδικα, μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα απ αυτά που κάνει, αλλά άμα έχω 'λευκή κόλα' μπροστά μου, μου είναι δύσκολο να γράψω κάτι λειτουργικό στη c++ , και κάνω λάθη συντακτικά, κυρίως γιατί λειτουργεί αρκετά διαφορετικά με τα όσα ήξερα. Και εντάξει το να αντικαταστήσω το 'INPUT' με το 'CIN' και το 'PRINT' με το 'COUT' είναι εύκολο, έλα όμως ντε που άμα γράψω

cout << "Do you want X or Y";
if cin "Y";
then cout << "You pressed Y";
if else cin "X";
then cout << "You pressed X";

δεν θα λειτουργεί!  :unsure:

 

Μιλάμε για ριζικές αλλαγές!.   :-D  :P

 

Άρα λοιπόν το ερώτημα που θέλω να θέσω εδώ στο φόρουμ είναι το εξής: Μήπως μπήκα απ' ευθείας στα 'βαριά' ? Μήπως αντί να προσπαθήσω να ανέβω τη σκάλα σκαλί-σκαλί προσπαθώ να πάω κατ' ευθείαν απ το πρώτο στο 5ο υπερπηδώντας ?

Θα ήταν δηλαδή καλύτερο το να συνεχίσω να διαβάζω εντατικά c++, ή μήπως θα ήταν προτιμότερο το να αφήσω το διάβασμα για c++ στην άκρη, και να ασχοληθώ πρώτα με μια πιο 'εύκολη' γλώσσα ? Ίσως πιο high level ? Και αν αυτό θα ήταν το καλύτερο, ποια είναι μια ας τη πούμε 'εύκολη' γλώσσα, υπό την άποψη του ότι θα με κάνει να τη συνηθήσω και μάθω να παράγω αποτέλεσμα σχετικά πιο γρήγορα, ώστε αργότερα να μη μου φαίνεται η c++ όσο δύσκολη μου φαίνεται τώρα ? Δηλαδή κάτι που να σχετίζεται με τη c++ ώστε άμα το ξέρω να είναι ευκολότερη μετά η εκμάθηση της c++, το οποίο όμως να είναι το ίδιο ευκολότερο από τη c++, και να μην είναι... 'απαρχαιωμένο'.  :P

 

Thanx 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν πολύ προτιμότερο να αφήσεις τη C++ και να πιάσεις κάτι πιο beginner-friendly. Το παράδειγμα της C++ που αναφέρεις είναι ήδη πολύ high level και δε θα γίνει σημαντικά πιο απλό αν το μεταφέρεις σε άλλες γλώσσες, αλλά η C++ έχει τόσα πολλά που θα χάσεις τη μπάλα.

 

Δε νομίζω ότι έχει σημασία αν θα μάθεις κάτι που σχετίζεται με C++ (για τον όποιο ορισμό του σχετίζεται) γιατί βασικά πρέπει πρώτα να μάθεις τα εντελώς αφηρημένα "βασικές αρχές του προγραμματισμού" που όπως φαίνεται δεν έχεις αφομοιώσει. Οποιαδήποτε γενικής χρήσης δημοφιλής γλώσσα θα σε καλύψει σ' αυτό, επομένως για κριτήρια επιλογής κοιτάς αλλού. Κι εξάλλου γιατί αυτή η εμμονή με τη C++ (αν όχι να ξεκινήσεις δηλαδή τουλάχιστον να επιστρέψεις εκεί)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι επειδή διάβασα δεξιά και αριστερά πως η c++ θεωρείται 'standard' στην αγορά και είναι δημοφιλής, και ποιο γρήγορη από κάποιες άλλες. Ε δεν θα ήταν αντικειμενικά καλό το να ξέρω να λειτουργό το 'δημοφιλές' και 'standard' αντί για κάτι όχι και τόσο ? :/

Να προτιμήσω C# ίσως ? Πάντως από ότι κατάλαβα θα πρέπει πρώτα να συνεχίσω να διαβάζω περισσότερο για τη θεωρία πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ κάτι στη πράξη, ε ? Το κρατάω αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι επειδή διάβασα δεξιά και αριστερά πως η c++ θεωρείται 'standard' στην αγορά και είναι δημοφιλής, και ποιο γρήγορη από κάποιες άλλες. Ε δεν θα ήταν αντικειμενικά καλό το να ξέρω να λειτουργό το 'δημοφιλές' και 'standard' αντί για κάτι όχι και τόσο ? :/

Να προτιμήσω C# ίσως ? Πάντως από ότι κατάλαβα θα πρέπει πρώτα να συνεχίσω να διαβάζω περισσότερο για τη θεωρία πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ κάτι στη πράξη, ε ? Το κρατάω αυτο.

 

Μια γλωσσα που εχει (σχεδον) τοσο απλο συντακτικο, οπως στο παραδειγμα που εδωσες πιο πανω στην q basic, αλλα ειναι και πολυ δημοφιλης, ειναι η python. Δοκιμασε τη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον defacer στο σημείο που λέει:

Το παράδειγμα της C++ που αναφέρεις είναι ήδη πολύ high level και δε θα γίνει σημαντικά πιο απλό αν το μεταφέρεις σε άλλες γλώσσες...

 

Επίσης θέλω να προσθέσω ότι variables, statements, expressions,

functions, namespaces κ.α. (classes) θα συναντήσεις σε όποια

γλώσσα και να πας. Είναι έννοιες άμεσα συνδεδεμένες με τον

προγραμματισμό. Απλά σε κάποιες γλώσσες θα σου "έρθουν" πιο

εύκολα ενώ σε άλλες πιο δύσκολα. Εγώ θα σου πρότεινα python.

Είναι απλή και straightforward, ειδικά για άτομα τα οποία δε ξέρουν

τί θα πει προγραμματισμός. Στα θετικά της κατά την γνώμη μου

είναι το πολύ λιτό συντακτικό και οι άπειρες standard βιβλιοθήκες

που προσφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είναι επειδή διάβασα δεξιά και αριστερά πως η c++ θεωρείται 'standard' στην αγορά και είναι δημοφιλής, και ποιο γρήγορη από κάποιες άλλες. Ε δεν θα ήταν αντικειμενικά καλό το να ξέρω να λειτουργό το 'δημοφιλές' και 'standard' αντί για κάτι όχι και τόσο ? :/

Να προτιμήσω C# ίσως ? Πάντως από ότι κατάλαβα θα πρέπει πρώτα να συνεχίσω να διαβάζω περισσότερο για τη θεωρία πριν αρχίσω να χρησιμοποιώ κάτι στη πράξη, ε ? Το κρατάω αυτο.

Καλό θα ήταν κάτι ποιο εύπεπτο για το generation gap που 'χεις. Μια αρχή είναι το http://codeacademy.comπου εύκολα και διασκεδαστικά μαθαίνεις για php, html/css, python, javascript, jquery έτσι μπορείς να συγκρίνεις και να δεις τι μπορείς να χωνέψεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...