Προς το περιεχόμενο

BPG. Το νέο πρότυπο του Fabrice Bellard μπορεί να αντικαταστήσει το JPEG


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπική εκτίμηση: εάν το WebP με ολόκληρη Google + Chrome από πίσω δε μπόρεσε ακόμη να κάνει σημαντικά βήματα, για το BPG τα βλέπω ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα, ασχέτως από το πόσο τεχνολογικά ανώτερα μπορεί να είναι τα εναλλακτικά αυτά formats...

 το πρόβλημα του webp και του webm είναι η google...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά, βλέπω όραμα: "κάντο μου ένα τζπεγκ και στείλτο μου", "να στο κάνω μπιεμτζι που είναι καλύτερο", "μπιεμτζι; τι ειναι αυτό τρώγεται;" και το δεύτερο "μου στείλανε ένα περίεργο αρχείο, δεν έχει εικονίδιο, πώς ανοίγει;" "πάρτους τηλέφωνο/στείλτους email και πέστους να στο ξαναστείλουνε σε jpeg". Τι; δεν το πιστεύετε; Στείλτε σε κάποιον που ζητάει εικόνα, ένα .webp αρχείο και περιμέντε αντιδράσεις.

Το μόνο "νέο" φορμάτ αρχείων που έπιασε είναι το .png, κατά τ'άλλα, jpeg, bmp, gif, tiff και τπτ άλλο για mainstream, γιατί φυσικά για "ειδικές" περιπτώσεις, υπάρχουν "ειδικά" φορμάτ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι διαφορά έχει αυτό από το προφιλ Main Still Picture που προτάθηκε απο το HEVC και γενικά πάει δυνατά για αντικαταστάτης του JPEG?

http://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Video_Coding#Main_Still_Picture

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά, βλέπω όραμα: "κάντο μου ένα τζπεγκ και στείλτο μου", "να στο κάνω μπιεμτζι που είναι καλύτερο", "μπιεμτζι; τι ειναι αυτό τρώγεται;" και το δεύτερο "μου στείλανε ένα περίεργο αρχείο, δεν έχει εικονίδιο, πώς ανοίγει;" "πάρτους τηλέφωνο/στείλτους email και πέστους να στο ξαναστείλουνε σε jpeg". Τι; δεν το πιστεύετε; Στείλτε σε κάποιον που ζητάει εικόνα, ένα .webp αρχείο και περιμέντε αντιδράσεις.

Το μόνο "νέο" φορμάτ αρχείων που έπιασε είναι το .png, κατά τ'άλλα, jpeg, bmp, gif, tiff και τπτ άλλο για mainstream, γιατί φυσικά για "ειδικές" περιπτώσεις, υπάρχουν "ειδικά" φορμάτ.

 

Δεν πρόκειται να συμβεί τίποτα απ' όλα αυτά αν -εφόσον είναι δωρεάν- το ενσωματώσουν όλα τα λειτουργικά. Είναι απίστευτα εύκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επικρατήσει στον κόσμο μια άλλη μορφή αποθήκευσης εικόνας θα πρέπει πρώτα από όλα να το χρησιμοποιήσουν οι φωτογραφικές μηχανές. Αν για λόγους χωρητικότητας και καλύτερης ποιότητας οι ψηφιακές μηχανές το γυρίσουν εκεί θα το γυρίσει αναγκαστικά και ο κόσμος.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η google δεν ειχε βγαλει το webp. το οποιο εδινε 30% λιγοτερο μεγεθος? το να βγει ενα φορματ ειναι ενα θεμα το να αντικαταστησει αλλο. Δυστυχως καποια πραγματα πανε αργα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αξίζει θα προχωρήσει να είστε σίγουροι. Το "ποτέ δεν θα πεθάνει αυτό" το έχουν πει για πολλά πράγματα που μας έχουν αφήσει χρόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το JPEG προέκυψε τεράστιο ζήτημα με πατέντες που αξίωσε η Forgent Networks, γνωστό patent troll. Οι εταιρείες αρχικά υιοθέτησαν το πρότυπο και ύστερα από χρόνια αναγκάστηκαν να πληρώσουν χρήματα.

Για το λόγο αυτό κανείς δεν προχώρησε στην υιοθέτηση του JPEG 2000, φοβούμενοι τις πατέντες.

Έτσι σήμερα έχουμε άπειρο hardware (και γραμμές παραγωγής / τεχνογνωσία) που μπορεί και κάνει encode ειδικά JPEG (όχι 2000) και μοιάζει υπερβολικά δύσκολη η μετάβαση σε οποιοδήποτε άλλο σύστημα συμπίεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Για το λόγο αυτό κανείς δεν προχώρησε στην υιοθέτηση του JPEG 2000...

 

Και γιατί για να ανοίξει μια εικόνα jpeg 2000 θέλει 50 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να αντικατασταθεί πιστεύω,αλλά όχι απο την μία μέρα στην άλλη όμως γιατί η χρήση του είναι ευρύτατη θα περάσουν χρόνια μέχρι να αλλάξουμε τελείως γιατί ένα σωρό προγράμματα πχ photoshop  η προγράμματα cad/rendering που κάνουν εξαγωγή αρχεία κλπ και πολλά άλλα θα αργήσουν λίγο να πάρουν όλοι αυτοί υποστήριξη.......μπορεί να μπει άμεσα δυναμικά για μένα σε κάμερες,κινητά στο web αλλά θα συνυπάρχει με το Jpg,δεν γίνεται να αντικατασταθεί πλήρως.

είναι όπως τα cd δεν χάθηκαν τελείως....περιορίστηκαν πάρα πολύ με τα στικάκια αλλά δεν εξαφανίστηκαν,και τα ide μέσα αποθήκευσης με το που βγήκαν τα sata μείνανε πίσω,εγώ μέχρι που άλλαξα μητρική πριν 3 χρόνια είχα ide dvd αφού δούλευε γιατί να πάρω άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...