Προς το περιεχόμενο

Αναρρωτική από δουλειά με χαρτί συνταγής από ΙΚΑ


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μην τρώγεστε.

 

Τα δεδομένα στην ασφάλιση ως γνωστόν έχουν αλλάξει τον τελευταίο χρόνο.

 

 

Ι.Κ.Α. αριθ. πρωτ.: Π06/22/10.3.2014

Παροχή οδηγιών για θέματα που απαιτούν υγειονομική κρίση

 

.....

2. Βεβαιώσεις ανικανότητας για εργασία (Αναρρωτικές άδειες)

 

Επειδή με το άρθρο 20 του Ν.4238/2014 η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας ανατίθεται:

 

- στα κατά τόπους αρμόδια Κέντρα Υγείας,

- στους συμβεβλημένους γιατρούς του ΕΟΠΥΥ και

- επικουρικά στα εξωτερικά ιατρεία των νοσοκομείων του ΕΣΥ θα γίνονται δεκτές ιατρικές γνωματεύσεις που θα χορηγούνται από τα ανωτέρω όργανα εφόσον θα αναφέρουν τα πλήρη στοιχεία του υγειονομικού οργάνου (ειδικότητα, Α.Μ. ΤΣΑΥ, ονοματεπώνυμο κ.λ.π.),

 

Για την χορήγηση βεβαιώσεων ανικανότητας από τους παραπάνω γιατρούς, μέχρι 15 ημέρες, δεν απαιτείται θεώρηση ελεγκτή γιατρού, ενώ για ανικανότητα που υπερβαίνει τις 15 ημέρες, τα περιστατικά θα παραπέμπονται στις ΑΥΕ.

 

Όλες οι βεβαιώσεις ανικανότητας από ιδιώτες γιατρούς και ιδιωτικές κλινικές, ανεξαρτήτως αριθμού ημερών, θα παραπέμπονται στην Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

 

Για ασφαλισμένους που νοσηλεύτηκαν σε Δημόσιο Νοσοκομείο, η βεβαίωση ανικανότητας για εργασία πέραν της νοσηλείας και μέχρι 30 ημέρες συνολικά μπορεί να χορηγείται από τον, κατά τον Οργανισμό του Νοσοκομείου, υπεύθυνο του οικείου Τμήματος και δεν παραπέμπεται σε Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

 

Για ασφαλισμένους που νοσηλεύτηκαν σε συμβεβλημένα με τον ΕΟΠΥΥ θεραπευτήρια, γίνονται δεκτές βεβαιώσεις ανικανότητας μέχρι 15 ημέρες, με υπογραφή του θεράποντα γιατρού και του Διευθυντή της κλινικής, εφόσον δεν έχει οριστεί ελεγκτής γιατρός του ΕΟΠΥΥ.

 

Τα Τμήματα Παροχών των Υποκαταστημάτων μας θα συνεχίσουν να παραλαμβάνουν αιτήματα ασφαλισμένων με τα προβλεπόμενα δικαιολογητικά (πχ. Γνωμάτευση θεράποντα γιατρού για χορήγηση αναρρωτικής άδειας), τα οποία θα διαβιβάζουν στις αρμόδιες επιτροπές της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης (ΠΕ.ΔΙ) σύμφωνα με τον επισυναπτόμενο πίνακα.

 

Υπενθυμίζεται ότι οι γνωματεύσεις των υγειονομικών οργάνων (θεράπων γιατρός, ΑΥΕ ή ΒΥΕ) πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρουν το χρονικό διάστημα ανικανότητας, την πάθηση, οι δε πρωτότυπες γνωματεύσεις των Υγειονομικών Επιτροπών θα διαβιβάζονται με ευθύνη των Περιφερειακών Διευθύνσεων του ΕΟΠΥΥ στα αρμόδια Υποκαταστήματα του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ για διεκπεραίωση.

 

....

 

 

 

Επίσης, εγχειρίδιο ΕΟΠΠΥ:

8. ΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ; 
 
Όλοι οι γιατροί (γιατροί νοσοκομείων, κέντρων υγείας, ιδιωτικών κλινικών και ιδιώτες ιατροί συμβεβλημένοι ή μη με τον ΕΟΠΥΥ) δύνανται να γράφουν αναρρωτικές άδειες.
Για όλες τις χορηγούμενες άδειες, ανεξαρτήτως ημερών, απαιτείται παραπομπή σε Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.
Κατ εξαίρεση, άδειες που έχουν χορηγηθεί μετά από νοσηλεία σε Δημόσιο Νοσοκομείο και μέχρι 15 ημέρες, στο εξιτήριο απαιτείται μόνον σφραγίδα ελεγκτή γιατρού και όχι παραπομπή σε Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή.

 

 

Με πρόλαβες, εγω τι είπα δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτό το "εγχειρίδιο του ΕΟΠΥΥ" κάτι δεν πάει καλά, το είχα διαβάσει και εγώ κάποτε, ότι όλες οι άδειες πρέπει να περάσουν από ΑΥΕ, την επόμενη μέρα από τις οδηγίες του ΙΚΑ όμως ο ΕΟΠΥΥ έστειλε τουτο δω, που λέει αυτά που λέει και το ΙΚΑ: άδειες από συμβεβλημένους ιδιώτες μέχρι τις 15 μέρες δεν περνάνε από ΑΥΕ. Κάτι που διαπίστωσα ότι ισχύει και στην πράξη πριν από καναδυό μήνες που είχε πάρει η γνιέκαμ 2-3 μέρες άδεια, δεν την στείλανε στην επιτροπή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες το εχω παραθέσει πρώτο. Έχω την εντύπωση πως είναι νεότερο έγγραφο από αυτό του ΕΟΠΥΥ, οπότε σωστά σε ό,τι αφορά συμβεβλημένους ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβες, εγω τι είπα δηλαδή

Εσύ είπες ότι όλοι οι γιατροί δίνουν και ότι αν δεν πληρώσει το λογιστήριο είναι παράνομο.

Εδώ λέει ότι ΔΥΝΑΤΑΙ (= μπορούν) να δώσουν, αλλά πρέπει να περάσει από ΑΥΕ το θέμα. Δηλαδή ο ιδιώτης μπορεί να συνιστήσει αναρρωτική αλλά η επιτροπή να βγάλει άλλο πόρισμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ΑΥΕ δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει άλλο πόρισμα. Ο ρόλος της ΑΥΕ είναι να απλά επικυρώσει την απόφαση (πρόταση για αναρρωτική άδεια, στην προκειμένη) ενός τρίτου προσώπου (του ιδιώτη γιατρού στην προκειμένη) που ουδεμία σχέση με τον ΕΟΠΥΥ ή το ΙΚΑ έχει. Και πρακτικά μόνο να το δεις, αν σήμερα έχω ωτίτιδα καλή ώρα σαν τον ts και δεν πάω στην δουλειά, θα πάω στον ΩΡΛ της γειτονιάς, θα γνωματεύσει ότι πρέπει να μην πάω στην δουλειά 2 μέρες και μου δώσει 2 μέρες άδεια, θα πάω στο τοπικό υποκατάστημα του ΕΟΠΥΥ, θα καταθέσω τα χαρτιά και θα μου κλείσουν ραντεβού με την ΑΥΕ σε 1 μήνα. Δεν είναι δυνατόν η ΑΥΕ να γνωμοδοτήσει ότι δεν είχα ωτίτιδα και ότι έπρεπε να πάω στην δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

ανασταινω το thread με αφορμη καποιο ερωτημα μου:

Οι συμβεβλημενοι γιατροι με εοππυ ειχαν το δικαιωμα να δωσουν αναρρωτικη μεγιστο 3 ημερες μεσω εοππυ (σε αντιθεση πχ με καποιο ιατρειο εοππυ οπου, αν δεν πεθανεις απο το χρονο αναμονης, ο γιατρος μπορουσε να σου δωσει και πχ 5 ημερες αναρρωτικη.

 

Εχει αλλαξει αυτο; Πηγα πρωτα σε συμβεβλημένο γιατρο εοππυ και μου εγραψε 4 ημερες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ο γιατρός σου γράφει πάνω  από 3 ημέρες για να ισχύσει η αναρρωτική σου θα πρέπει να περάσεις και από ελεγκτή γιατρό για να σου την επικυρώσει...ελεγκτή γιατρό έχουν όλα τα ΙΚΑ και επίσης και τα δημόσια νοσοκομεία αλλά σε συγκεκριμένες ημέρες και ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Τελικα οντως για τις 4 ημερες απο συμβεβλημενο γιατρο εοππυ   (ιδιωτικο ιατρειο) επρεπε να παω στο τοπικο εοππυ της γειτονιας μου οπου απλα την επικυρωσαν. 

Απο οσο εχω καταλαβει στον ιδιωτικο τομεα εχουμε:
Μεχρι 3 ημερες απο συμβεβλημενο γιατρο εοππυ η απευθειας απο ιατρειο εοππυ: απλα πας το χαρτι στην εργασια σου
Απο 4 συνεχομενες ημερες και πανω πρεπει να περασει απο ελεγκτη γιατρο του εοππυ. Επισης πληρωνεσαι για τη 4η μερα και ανω.
Υπαρχει οριο 15 ημερες ανα ετος απο εοππυ. Μετα πρεπει να περασεις απο ελεγκτη.

Ξερουμε μηπως ποιο ειναι το καθεστώς για τους δημοσιους υπαλληλους (πχ Δασκαλοι) οσο αφορα αναρρωτικες;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Ξεθάψιμο θέματος στο οποίο «επεσα» ψάχνοντας στο GOOGLE , οδοντίατρος στο ιατρείο του , μπορεί να γράψει αναρρωτική;  Λογικά για να μπορεί να συνταγογραφήσει [ μου χε γραψει παλια αντιβίωση] είναι συμβεβλημένος έτσι ; Αναρρωτικη το πολύ 5 ημερών , ίσως κι 3 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 6:33 ΜΜ, panosno1com είπε

Ξεθάψιμο θέματος στο οποίο «επεσα» ψάχνοντας στο GOOGLE , οδοντίατρος στο ιατρείο του , μπορεί να γράψει αναρρωτική;  Λογικά για να μπορεί να συνταγογραφήσει [ μου χε γραψει παλια αντιβίωση] είναι συμβεβλημένος έτσι ; Αναρρωτικη το πολύ 5 ημερών , ίσως κι 3 .

να ξερεις οτι αν σου γραψει 3 ημερων καλυπτεται απο την εταιρεια ενω αν ειναι 5 ημερων συμμετεχει και το ταμειο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

να ξερεις οτι αν σου γραψει 3 ημερων καλυπτεται απο την εταιρεια ενω αν ειναι 5 ημερων συμμετεχει και το ταμειο σου.

Σ ευχαριστώ το γνωριζω αυτο. Παιρνεις μισο μεροκαματο καθε μερα ή αλλιως 1.5 μεροκαματο για 3 μερες. Μετα συμμετέχει το ταμείο και ο εργοδότης.  Απλα αν μπορει ο οδοντιατρος να γραψει ηλεκτρονική αναρρωτικη, οχι ενα μπακαλοχαρτο οτι εκανε αυτο κ αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, panosno1com είπε

Σ ευχαριστώ το γνωριζω αυτο. Παιρνεις μισο μεροκαματο καθε μερα ή αλλιως 1.5 μεροκαματο για 3 μερες. Μετα συμμετέχει το ταμείο και ο εργοδότης.  Απλα αν μπορει ο οδοντιατρος να γραψει ηλεκτρονική αναρρωτικη, οχι ενα μπακαλοχαρτο οτι εκανε αυτο κ αυτο

ναι αλλα νομιζω δεν χανεις λεφτα. Στο λεω γιατι εχω τη μητερα μου τωρα σε αναρρωτικη 5 ημερων λογω ιωσης, και που ρωτησα σημερα 7/10 εναν εργατολογο μου ειπε οτι δεν χανει χρηματα απο το μισθο της, απλα "Δεν θα χάσει τίποτε θα πάρει από τον εργοδότη το υπόλοιπο για τις μέρες που θα εργαστεί και την διαφορά από το ικα" αυτο μοου ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...