Προς το περιεχόμενο

Tfa Tickets app: Πληρώστε το εισιτήριο σας στις συγκοινωνίες Αθηνών με το smartphone σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η πιστωτική κάρτα μόνο για τον Έλληνα είναι κάτι κακό αντίστοιχα! Που φοβάται μην του κλέψουν τα στοιχεία του ενώ ταυτόχρονα 250.000 Έλληνες (αληθινό στοιχείο), απάντησαν στο sms "Γεια σου, με λένε Πάολα, σε είδα χθες στο bar αλλά ντράπηκα να σου μιλήσω, πάρε με τηλέφωνο"...

 

:P

Καμία σχέση. Μιλάμε για δημόσια συγκοινωνία, αγαθό (ο θεός να το κάνει) και ειναι λογικό ούτε όλοι να έχουν πιστωτική ούτε να χρειάζεται να περιπλέκουμε τα πράγματα. Η πιο απλή λύση καμιά φορά είναι και η καλύτερη. Γιατι η λογική "πάρε πιστωτική για να έχεις το αππλικέισο" είναι εκτός τόπου και χρόνου. 2015 σύντομα στο λίκνο της Ευρώπης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με την φοβία των Ελλήνων για πιστωτική κάρτα, υπάρχει παντα και η προπληρωμένη...οσο για την μικρότερη πόλη της ευρωπης, μαλλον εχει μέχρι και παρκόμετρα με καρτα, οχι με μήνυμα...

 

εξω για τσίχλες να πας, πληρώνεις με κάρτα, εδω φοβουνται μην τους πάρει κανεις τα στοιχεία αλλα ολοι τρέχουν να tagαρουν οταν είναι για καφε ή διακοπές, φωτο απο το σπιτι,την ζωή, εχουν δώσει όλα τα στοιχεία τους και κατα τα αλλα απορούν γιατι μπούκαρε καποιος στο σπίτι...απορώ γιατι φοβούνται μην πάρει κανεις τα στοιχεία τους ενώ εχουν δώσει τα στοιχεια για να πάρουν μερος σε διαγωνισμούς, στα ντιλιβεραδικα, σε πολυκαταστήματα για προσφορές...ειδικά τα ντιλιβεράδικα, σιγουρα εχουν προτυπα ασφαλείας για να αποφύγουν την διαρροή στοιχειων προς τα εξω :P

 

Ολα αυτα τα μικρά λιθαράκια που μπαίνουν είναι για το καλό μας, πως περιμένουμε να εξυπηρετήσουμε τους ξένους οταν δεν εχουμε καμια σχεση με τις υποδομές τους?Ερχονται και αισθάνονται λες και είμαστε ουγκάντα! Εαν καποιος πάει σε χώρα που δεν μιλούν αγγλικά, θα καταλάβει...εγω την πάτησα με πολωνό οδηγό λεοφωρείου και μέχρι να βγάλω άκρη, παραλίγο χάσω το λεοφωρείο και να μείνω στους -5 για 20 λεπτά. Μολις μπήκα στο λεοφωρείο, είδα ολα τα NFC και QR και ησύχασα!

 

στα χανιά ο δήμος εχει βάλει QR σε καποια σημεία της πόλης και οι τουρίστες μολις το δούν τρεχουν να σκαναρουν για να μάθουν πληροφορίες, ενώ εχει σε κεντρικά σημεία πανό με πληροφορίες για το info app που εχει βγει .... οι έλληνες συνήθως οταν δούν μεγάλη επίπεδη επιφάνεια ή αφίσα θα βάλουν, ή graffiti θα κάνουν...δεν εχει σημασία εαν αυτο που κατέστρεψαν εχει πληροφορίες χρήσιμες και για τους ίδιους, πχ αλλο να ψάχνεις ενα κλειστό φαρμακείο για να δεις στην πόρτα ποιο διανυκτερεύει, και αλλο να ανοιξεις το app και να σου βγάλει αμεσως info...

 

ας το δούμε και λίγο διαφορετικά, ενα αμαξι ποτέ δεν κατασκευάστηκε απο ενα μονο εξαρτημα, ειναι χιλιαδες μικρά ή μεγάλα μπιρμπιτσολακια τα οποια δινουν αυτο το αποτελεσμα! σήμερα το ηλεκτρονικό εισητήριο, αύριο η στάθμευση με κάρτα, μεθαύριο  κάτι άλλο... και στην τελική, σε οποιον δεν αρεσει, δεν το κανει! οσο υπάρχουν οι παλιές μέθοδοι, μπορείς να της χρησιμοποιεις!

 

και ενα μικρό παράδειγμα πως γλιτώνεις ώρες με μικρές κινήσεις, σε μια πτήση

1) αγοράζεις ηλεκτρονικα εισητήριο, δεν πας σε πρακτορείο, γλιτώνεις τουλάχιστον μισή ώρα και αρκετά χρήματα

2) κανεις ηλεκτρονικά τσεκ-ιν, δεν πας στην ουρά, ειδικά το καλοκαίρι σε μικρά αεροδρόμια γλιτώνεις απο 5 λεπτά μέχρι ώρα

3) σκαναρεις το κινητό, το οποιο ως επι το πλείστον όλοι εχουν στο χέρι ή σε τσάντα...

4) βλέπεις την αναχώρηση ή την πύλη απο το κινητό, δεν χρειάζεται να πας σε οθόνη

 

αντίστοιχα με τα λεωφορεία, βλέπεις διαδρομές, στασεις, αγοράζεις εισητήρια απο το κινητό, δεν τρεχεις με την ψυχή στο στόμα!

 

Και η πιστωτική κάρτα μόνο για τον Έλληνα είναι κάτι κακό αντίστοιχα! Που φοβάται μην του κλέψουν τα στοιχεία του ενώ ταυτόχρονα 250.000 Έλληνες (αληθινό στοιχείο), απάντησαν στο sms "Γεια σου, με λένε Πάολα, σε είδα χθες στο bar αλλά ντράπηκα να σου μιλήσω, πάρε με τηλέφωνο"...

 

:P

εμένα η Πάολα ηρθε και μου μίλησε στο bar, γιατι εχω φίλο στην ασφάλεια! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα αλλά δεν έτυχα σε έλεγχο για να δω αντίδραση.
 
Το delay των 2 λεπτών με προβλημάτισε στην αρχή.  Με την συγκοινωνία να έρχεται πολλές φορές κάθε μισάωρο, έτρεξα να προλάβω το λεωφορείο και ενεργοποίησα την εφαρμογή μόλις ανέβηκα με την ψυχή στο στόμα.  Θεωρητικά την επόμενη φορά θα το πατήσω μόλις το δω στο βάθος του δρόμου.
 
Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν σου έδειχνε φανερά την ώρα λήξης αλλά είχε ένα ρολόι που έδειχνε την κανονική ώρα.  Υποθέτω ότι μόλις το ενεργοποιήσεις αρχίζει να μετρά την πραγματική ώρα ανεξάρτητα από το ρολόι του τηλεφώνου σε περίπτωση π.χ. που βάλεις το ρολόι να δείχνει αρκετά λεπτά πίσω.
 
Πληροφοριακά να αναφέρω ότι είχα 2 ενεργά εισιτήρια ταυτόχρονα. (Κανονικό και παιδικό).
 
Σε γενικές γραμμές με ικανοποίησε και θα το χρησιμοποιώ γιατί δεν έχω κοντά μου τρόπο να αγοράσω εισιτήρια.  Βέβαια πιο λογικό θα ήταν η αγορά να γίνεται και με SMS αφού έτσι θα μπορείς να το κάνεις και από απλό (non smart) τηλέφωνο χωρίς την ανάγκη internet και πιστωτικής κάρτας.

 

Η εφαρμογή πάντως θέλει δουλειά, στο android (ΚΚ) μου κόλλησε καθώς έπαιζα με τα μενού της και ήθελε σκότωμα από το app manager.
 

Έτυχε σε κάποιον ελεγκτής να μάθουμε πως γίνεται η επαλήθευση των στοιχείων;  Υποθέτω θα πληκτρολογεί ή θα σκανάρει (έχει QR code) τον αριθμό σε κάποιο μαραφέτι που θα κουβαλάει μαζί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mpentenis, σήμερα το ηλεκτρονικό εισητήριο, αύριο η στάθμευση με κάρτα, μεθαύριο  κάτι άλλο ...

 

σήμερα μπορεί να υπάρχουν και ένας δύο άλλοι τρόποι αλλά όλοι ξέρουμε ότι μεθαύριο θα υπάρχει μόνο το ηλεκτρονικό σύστημα και τίποτα άλλο.

μπορεί πολλοί να έχουν δώσει όλα τα στοιχεία τους στο facebook, τράπεζες, ντελιβεράδικα κ.α. αλλά υπάρχουν και άλλοι που δε τα έχουν δώσει και ούτε θέλουν να τα δίνουν κάθε λεπτό.

πολλοί υποστηρίζουν πως και όλη η χώρα γεμάτη κάμερες επιτήρησης είναι ένα λιθαράκι για το καλό μας, αλλά υπάρχουν και άλλοι που θέλουν να κάθονται σε ένα παγκάκι ή στο μπαλκόνι του σπιτιού τους και να μη τους παίρνουν μάτι συνέχεια.

οι ξένοι (και οι έλληνες) έχουν συνηθίσει να κοιμούνται με το κινητό αγκαλιά, 5 λεπτά χωρίς αυτό και αισθάνονται ανάπηροι, ανίκανοι και κενοί, π.χ. θεωρούν αδιανόητο να περιμένει κάποιος σε μια στάση λεωφορείου, σε καφετέρια ή κάπου για κάτι και να μην έχει βγάλει το κινητό του να παίξει ή να κοιτάξει κάτι, αν έχουν περάσει 1-2 λεπτά.

αν έμενες στη Πολωνία στους -5 βαθμούς για 20 λεπτά καλό θα σου έκανε, θα μπορούσες να θυμηθείς πως είναι να είσαι άνθρωπος που αισθάνεται και λίγο κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χαρτινο δεν θα καταργηθει οπως δεν εχει γινει και αλλου. εξ ου και οι αυτοματοι πωλητες που παιρνουν χαρτονομισματα, κερματα, καρτες η nfc...ειναι σαν το τηλεφωνο, μπορεις να παρεις σταθερο με καλωδιο, σταθερο με ασυρματη συσκευη, κινητό, ακομα και περιστέρι!ο καθενας επιλεγει τι τον βολευει, τι κερδιζει και αναλογα πραττει.

 

εσενα ας πουμε σου φαινεται λογικο το να παω απο τους 25 στους -5 και να μεινω βραδιατικα εξω απο ενα υπο κατασκευη αεροδρομιο ενω χιονιζει, μονο και μονο για να δω πως ειναι?

γιατι με αυτη την ιδεα μαλλον πρεπει να καταργησουμε τις συγκοινωνιες για να δουμε πως ειναι αλλου, να κοψουμε και τους γιατρους, να βγαζουμε τα δοντια με πενσες, το καλοκαιρι να μην ανοιγουμε κλιματιστικα η ανεμιστηρες... επισης να υποχρεωσουμε τις γυναικες να μην βγαινουν εξω, εναλλακτικα μπορουμε να καιμε και οποιον εχει ανοικτοχρωμα ματια μπας και ειναι μαγος!

 

της τεχνολογιας ειμαι, με εισητηριο στο κινητο κυκλοφορουσα αλλα για καθε ενδεχομενο ειχα και το τυπωμενο στο τσαντακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

mpentenis, σήμερα το ηλεκτρονικό εισητήριο, αύριο η στάθμευση με κάρτα, μεθαύριο  κάτι άλλο ...

 

σήμερα μπορεί να υπάρχουν και ένας δύο άλλοι τρόποι αλλά όλοι ξέρουμε ότι μεθαύριο θα υπάρχει μόνο το ηλεκτρονικό σύστημα και τίποτα άλλο.

μπορεί πολλοί να έχουν δώσει όλα τα στοιχεία τους στο facebook, τράπεζες, ντελιβεράδικα κ.α. αλλά υπάρχουν και άλλοι που δε τα έχουν δώσει και ούτε θέλουν να τα δίνουν κάθε λεπτό.

 

 

Οι "άλλοι" μπορούν να κάνουν ο,τι θέλουν. Εμείς θέλουμε να κάνουμε τις δουλειές μας όσο πιο απλά και πρακτικά γίνεται! Αλλιώς θα είχαμε ακόμη έξω από τα σπίτια μας το κάρο με το άλογο! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δε ξέρω πως να απαντήσω, πάντα η συζήτηση καταλήγει σε στυλ άνθρωπος των σπηλαίων ή περασμένων αιώνων εναντίον μοντέρνου ανθρώπου της προόδου και της διαστημικής εποχής.

Δεν είμαι κατά των ηλεκτρονικών εφαρμογών αλλά του τρόπου με τον οποίο έγινε που διαγράφει κάθε ιδιωτικότητα και ανωνυμία στις μετακινήσεις με δημόσια μέσα. Ο πολίτης πρέπει να έχει τη δύναμη στα χέρια του και όχι να τη δίνει σε άλλους που μπορούν κάθε στιγμή να του κάνουν ότι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πολίτης πρέπει να έχει τη δύναμη στα χέρια του και όχι να τη δίνει σε άλλους που μπορούν κάθε στιγμή να του κάνουν ότι θέλουν.

Δεν έχεις άδικο, αλλά από την άλλη ας μιλήσουμε ρεαλιστικά.

 

Μπορούμε να πάμε κόντρα στην εξέλιξη? Ή να μην την ακολουθήσουμε?

 

Αυτό αναρωτήσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δε ξέρω πως να απαντήσω, πάντα η συζήτηση καταλήγει σε στυλ άνθρωπος των σπηλαίων ή περασμένων αιώνων εναντίον μοντέρνου ανθρώπου της προόδου και της διαστημικής εποχής.

Δεν είμαι κατά των ηλεκτρονικών εφαρμογών αλλά του τρόπου με τον οποίο έγινε που διαγράφει κάθε ιδιωτικότητα και ανωνυμία στις μετακινήσεις με δημόσια μέσα. Ο πολίτης πρέπει να έχει τη δύναμη στα χέρια του και όχι να τη δίνει σε άλλους που μπορούν κάθε στιγμή να του κάνουν ότι θέλουν.

Αφού λοιπόν νομίζεις οτι σε παρακολουθούν κλείσε το ίντερνετ γιατί ο provider σου καταγράφει αυτά που λες μιας και το insomnia δεν υποστηρίζει https.

Επίσης ο πολίτης να μάθει πρώτα τους κανόνες τις κοινωνίας που ζει και να μην απαγορεύει αυταρχικά σε άλλους πράγματα που είναι σύνομα και που έχουν στόχο να του κάνουν την ζωή του πια ασφαλή και εύκολη. Νισάφι με τις ιστορίες για αγρίους....εεε συνωμοσίας ήθελα να πω.

Για άλλη μια φορά δεν θα καταργηθεί ποτέ το χάρτινο εισιτήριο, εάν δεν θέλεις να το χρησιμοποίησης με γεια σου με χαρά σου και κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο πολίτης να μάθει πρώτα τους κανόνες τις κοινωνίας που ζει και να μην απαγορεύει αυταρχικά σε άλλους πράγματα που είναι σύνομα και που έχουν στόχο να του κάνουν την ζωή του πια ασφαλή και εύκολη.

Εδώ τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει. Εμένα θα μου επιτρέψετε, όταν δε βρίσκω περίπτερο για να πάρω εισιτήριο, να το παίρνω από το απλικλέισον μου, ε; (είμαι και λίγο οικολόγος οπότε μπορεί και να το κάνω πιο συχνά, no offence)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω σβήσει και ξαναβάλει την εφαρμογή 3 φορές, έστειλα mail και σε αυτούς μέσω της εφαρμογής (στο οποίο δεν έχω πάρει απάντηση) και η εφαρμογή μου πετάει ακόμα error 0008. Θέλει κάτι ιδιαίτερο σαν password (θεωρώ το γεγονός οτι σβήνει το μήνυμα "ο κωδικός δεν ειναι αρκετά ισχυρός" οτι σημαίνει οτι ειναι οκ);

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τι εννοείς?

Εννοεί οτι δεν μπορεί ο άλλος να γκρινιάζει επειδή θα υπάρχει δυνατότητα για αγορά εισιτηρίου ηλεκτρονικά από την στιγμή που δεν καταργείται η πώληση χάρτινων. Άνθρωπος των σπηλαίων δεν είναι αυτός που προτιμά το χάρτινο αλλά αυτός που δεν καταλαβαίνει τη χρησιμότητα του ηλεκτρονικού.

 

Πχ στα Village μπορείς να κλείσεις εισιτήρια ηλεκτρονικά και να μην εκτυπώσεις το εισιτήριο αλλά απλά να δείξεις το email που σου στέλνουν. Γλιτώνεις φασαρία του να πας νωρίτερα να στηθείς στην ουρά, να μην ξοδέψεις χαρτί και μελάνι. Εύκολα, γρήγορα και οικολογικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...