Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα στην Αθήνα από 50 έως 55 τετραγωνικά, με parking, αποθήκη και από 2ο όροφο και πάνω. Οι περιοχές που με ενδιαφέρουν είναι Νέος Κόσμος, Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη, Άλιμος, Παλαιό και Νέο Φάληρο (αλλά δεν αποκλείω και άλλες περιοχές στα Κεντρικά και Νότια). Ζω στην επαρχία και δεν ξέρω πως κινείται η αγορά των ακινήτων στην Αθήνα. Ακούω ότι έχουν πέσει οι τιμές, αλλά κάποιες επαφές με μεσίτες με έκαναν να τους αντιμετωπίζω με επιφύλαξη, αφού ζητάνε πολλά λεφτά. Σε μία περιπτώση το ίδιο διαμέρισμα, ο ένας μεσίτης μου το πρότεινε με τιμή 18.000 πιό ακριβά από τον πρώτο. Αν κάποιος μένει σ' αυτές τις περιοχές και έχει τη διάθεση να βοηθήσει, θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τιμές και οτιδήποτε πρέπει να προσέξω ....... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μια αναζήτηση στο site της Χρυσής Ευκαιρίας θα σε κατατόπιζε με το θέμα των τιμών. Προσοχή όμως γιατί υπάρχουν πολλοί επιτήδειοι και πιστεύω για να γλυτώσεις και τα λεφτά του μεσίτη καλύτερα να βρεις από ιδιώτη.

Απο κει και πέρα. Ναι..οι τιμές έχουν πέσει απ΄οτι λένε. Βρίσκεις σπίτια λένε στην τηλεόραση τα καναλάκια της πλάκας με 10 και 20 χιλιάρικα αλλά εγώ δεν εχω βρει ποτέ μου. Και γενικά και στην κατηγορία της πώλησης και στην κατηγορία της ενοικίασης ο καθένας ζητάει ότι του καπνίσει.

Αν το συγκεκριμένο σπίτι το ψάχνεις για να μείνεις εσύ θα πρέπει να το ξεψαχνίσεις από όλες τις πλευρές. Εγώ καλλιθεάτης ειμαι αλλά δεν εχω εικόνα γιατί τα τελευταια χρονια μενω Κέντρο

Σου έφτιαξα και μια αναζήτηση για να τσεκάρεις. Εχω βάλει τις περιοχες που ζητάς από 50-57 τ.μ με αποθηκη και παρκιν

 

http://www.xe.gr/property/search?Geo.area_id_new__hierarchy=82473&Geo.area_id_new__hierarchy=82474&Geo.area_id_new__hierarchy=82475&Geo.area_id_new__hierarchy=82515&Geo.area_id_new__hierarchy=82334&Geo.area_id_new__hierarchy=82461&Item.area.from=50&Item.area.to=57&Item.has_parking=5332&Item.has_storage=5332&Publication.level_num.from=3&Publication.level_num.to=7&System.item_type=re_residence&Transaction.type_channel=117518&sort_by=Transaction.price&sort_direction=asc

 

όπως θα δεις και μόνος σου ο καθένας ζητάει ότι θέλει.. Ξεκινάς από 40,000 και φτάνεις στα 220,000 για ένα σπίτι 50 τετραγωνικά

 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα την λύση της Καλλιθέας. Καλή αγορά , συγκοινωνίες , φλατ δήμος για περπάτημα με τις ώρες, και καλά σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Οι μεσίτες είναι πλήρως αναξιόπιστοι .... απλά κοίταξε στη ΧΕ και θα διαπιστώσεις ότι το ίδιο διαμέρισμα πωλείται από διάφορους μεσίτες σε διαφορετικές τιμές. Βρήκα απόκλιση μέχρι 18.000 ευρώ. Σε ποιές περιοχές ψάχνεις; Τι τιμές βρίσκεις για τα καινούργια διαμερίσματα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα στην Αθήνα από 50 έως 55 τετραγωνικά, με parking, αποθήκη και από 2ο όροφο και πάνω. Οι περιοχές που με ενδιαφέρουν είναι Νέος Κόσμος, Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη, Άλιμος, Παλαιό και Νέο Φάληρο (αλλά δεν αποκλείω και άλλες περιοχές στα Κεντρικά και Νότια). Ζω στην επαρχία και δεν ξέρω πως κινείται η αγορά των ακινήτων στην Αθήνα. Ακούω ότι έχουν πέσει οι τιμές, αλλά κάποιες επαφές με μεσίτες με έκαναν να τους αντιμετωπίζω με επιφύλαξη, αφού ζητάνε πολλά λεφτά. Σε μία περιπτώση το ίδιο διαμέρισμα, ο ένας μεσίτης μου το πρότεινε με τιμή 18.000 πιό ακριβά από τον πρώτο. Αν κάποιος μένει σ' αυτές τις περιοχές και έχει τη διάθεση να βοηθήσει, θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τιμές και οτιδήποτε πρέπει να προσέξω ....... Ευχαριστώ.

ποσα χρηματα μπορεις να δωσεις? να κοιταξεις να εχει εξωτερικη μονωση,διπλα τζαμια,καλωδια 2,5αρια και να σου μετρηση ενας υδραυλικος την πιεση για τυχον διαρροες..

 

το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα τα εχουν μεσιτες.. δεν ειναι προβλημα ομως.. βαζεις την υπογραφη σου και του λες να σε φερει σε επαφη με τον ιδιοκτητη. Στον ιδιοκτητη λες μια τιμη που θα ειναι μεσα και τα μεσιτικα εξοδα και οτι αυτο δεν σε αφορα ειναι δικο του θεμα και να το απορροφηση αυτος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να διαθέσω γύρω στις 75.000 μετρητά για 50 έως 55 τετραγωνικά 2ου ορόφου και πάνω με parking. Εκτιμώ ότι τα χρήματα είναι αρκετά.... πως κινείται η αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε σκληρή διαπραγμάτευση. Οι τιμές πλέον μπορούν να πέσουν πολύ πιο κάτω του κόστους. Δεν έχει τόσο σημασία η απόκλιση της τιμής όσο το πόσο ανάγκη έχει ο πωλητής τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε στη χρυση ευκαιρια να σου δειξει αγγελιες απο ιδιωτες και θα βρεις.σε τετοια τιμη παιζουν σπιτια ακομα και αν βρεις ποιο ακριβα με ενα τηλ μπορεις να δωσεις τη προσφορα σου στο πωλητη χωρις μεσίτες στη μεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να διαθέσω γύρω στις 75.000 μετρητά για 50 έως 55 τετραγωνικά 2ου ορόφου και πάνω με parking. Εκτιμώ ότι τα χρήματα είναι αρκετά.... πως κινείται η αγορά;

Με 75κ βρισκεις και νεοκτιστο. Το καλυτερο ειναι να πας βολτα σε αυτες τις περιοχες και οπου βλεπεις νεοκτιστο, τηλ στον εργολαβο.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 75κ βρισκεις και νεοκτιστο. Το καλυτερο ειναι να πας βολτα σε αυτες τις περιοχες και οπου βλεπεις νεοκτιστο, τηλ στον εργολαβο.

Θα ανέβω στις 11 Ιανουαρίου στην Αθήνα και θα μείνω 10 μέρες για να ψάξω για σπίτι....... θα κάνω αυτό που λες. Θα γυρίσω τις περιοχές και θα επικοινωνώ με εργολάβους.....  πιστεύω ότι θα βρω κάτι στο ποσό που διαθέτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω στην επαρχία και δεν ξέρω πως κινείται η αγορά των ακινήτων στην Αθήνα. Ακούω ότι έχουν πέσει οι τιμές

...

Η αγορά ακινήτων απλά ΔΕΝ κινείται, ούτε στην ΑΘήνα ούτε στην επαρχία. Οι τιμές έχουν πέσει πολύ στα μεγάλα και στα παλιά σπίτια, αλλά στα μικρά και στα καινούργια έχουν πέσει πολύ λιγότερο. Και φυσικά εννοώ τις τιμές στις οποίες μπορείς να αγοράσεις, οι οποίες δεν συμπίπτουν απαραίτητα με αυτές που ζητάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Καλλιθέα και Νέο Κόσμο... μη κλαίς τα λεφτά σου μετά. Η Καλλιθέα έχει πολλούς γύφτους και μετανάστες, πολύ πυκνοκατοικημένη και από συγκοινωνία θα ξεροσταλιάζεις για τα τρόλλευ και το 040, εκτός και μένεις στα δυτικά και σε βολεύει ο ηλεκτρικός.

 

Από τις άλλες περιοχές που ανέφερες, εκεί ανεβαίνει το κασέ, ειδικά στον Άλιμο, είναι ακριβή περιοχή νομίζω. η Νέα Σμύρνη είναι ωραία περιοχή και συγκριτικά φθηνότερη από Άλιμο - Παλαιό Φάληρο. Μετά μπορείς να ανέβεις και πιο ψηλά αν σου αρέσουν οι περιοχές Καισαριανή, Ζωγράφου και άλλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Καλλιθέα και Νέο Κόσμο... μη κλαίς τα λεφτά σου μετά. Η Καλλιθέα έχει πολλούς γύφτους και μετανάστες, πολύ πυκνοκατοικημένη και από συγκοινωνία θα ξεροσταλιάζεις για τα τρόλλευ και το 040, εκτός και μένεις στα δυτικά και σε βολεύει ο ηλεκτρικός.

 

Από τις άλλες περιοχές που ανέφερες, εκεί ανεβαίνει το κασέ, ειδικά στον Άλιμο, είναι ακριβή περιοχή νομίζω. η Νέα Σμύρνη είναι ωραία περιοχή και συγκριτικά φθηνότερη από Άλιμο - Παλαιό Φάληρο. Μετά μπορείς να ανέβεις και πιο ψηλά αν σου αρέσουν οι περιοχές Καισαριανή, Ζωγράφου και άλλες.

Μου έχουν κάνει προσφορά αυτό εδώ http://www.spitogatos.gr/gr/%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1_%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CE%AD%CE%B1__%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1_-_%CE%9D%CF%8C%CF%84%CE%B9%CE%B1_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1_-l2574659?ref=searchListViewLDείναι στη περιοχή Χαροκόπου (ανατολικά).... μακριά λοιπόν από ανατολική Καλλιθέα.  πόσο πάει το τετραγωνικό για νεόδμητα στη Νέα Σμύρνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  • Σε ποιές περιοχές ψάχνεις; Τι τιμές βρίσκεις για τα καινούργια διαμερίσματα;

 

 

Πέρσι έψαχνα Θεσσαλονίκη, στα ίδια τετραγωνικά, κεντρικά, από 4ο όροφο και πάνω αλλά όχι ρετιρέ, σε νεόδμητη πολυκατοικία (το πολύ 5ετίας) που να έχει κάπως θέα, να μην κάνω δηλαδή χειραψία με τον απέναντι από τα μπαλκόνια μας. Βρήκα ένα, αλλά ενώ υπήρχε και αποθήκη στην περιγραφή και την είχα δει κιόλας, αυτή ξαφνικά εξαφανίστηκε και μαζί και η εμπιστοσύνη μου στον πωλητή και το όποιο ενδιαφέρον μου για αγορά του συγκεκριμένου διαμερίσματος. Μετρήσαμε και τα τετραγωνικά που ήταν λιγότερα από όσα μας είχε πει, απογοητεύτηκα και το άφησα τότε. Για τιμές κοιτούσα και βρήκα στα 1500/μ2. Μπορώ να γίνω πιο ελαστική, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει μιας και δεν θα είναι ο μόνιμος τόπος διαμονής μου.

 

Από την άλλη σκέφτομαι και την Αθήνα ως επιλογή, αλλά δεν ξέρω σε ποιες περιοχές να προσανατολιστώ και σε τι υπερτερεί έναντι της Θεσσαλονίκης για να την προτιμήσω. Δεν την ξέρω καν. Είδα μόνο την Πλάκα την οποία θεωρώ όμορφη, αλλά νομίζω ότι είναι ήδη χτισμένη και μάλλον θα ξεφεύγει από το budget μου. Ποιες άλλες περιοχές θεωρούνται αξιόλογες εκεί;

 

Επίσης το να πληρώσεις μετρητά μπορεί να σου εξασφαλίσει κάποια σημαντική έκπτωση; Το ρωτάω επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω. Έτσι κι αλλιώς και μέσω τράπεζας πηγαίνοντας, θα χρωστάς στην τράπεζα και όχι στο μεσίτη. Ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...