Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα μην το παιρνετε προσωπικα. Αλλα οταν ο ενας καθεται και βλεπει τηλεοραση δεν μπορει ο αλλος να μαγειρευει πανω απο το κεφαλι του.Και να βρωμαει το σαλονι τηγανιλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με απορροφητηρα/εξαεριστηρα/μπαλοκονοπορτα/παραθυρα μετριαζεται η κατασταση. Ειναι κ αυτο που ειπωθηκε να μη νοιωθει ο επιμελητης μαγειρικων ανησυχιων/κουζινας μόνος/σκλάβος/δουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην το παιρνετε προσωπικα. Αλλα οταν ο ενας καθεται και βλεπει τηλεοραση δεν μπορει ο αλλος να μαγειρευει πανω απο το κεφαλι του.Και να βρωμαει το σαλονι τηγανιλα.

 

Τότε εντάξει.

Απλά εγώ έχω...καθιστικό και δε με νοιάζει τόσο :P

Χαχα ειναι τελείως υποκειμενικό εγώ 1000 φορές να χω την ησυχία μου, δε θα νιώθω σκλάβα :P

 

Δεν πιάνονται πουθενά οι γυναίκες.

Τους έχεις χωριστή κουζίνα "ααααχ σκλάβα μ΄ έχει ο πασάς".

Εϊναι η κουζίνα ενιαία "θέλω την ησυχία μου όταν μαγειρεύω" :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναρωτιέμαι αν το επιχείρημα "μυρίζει όλο το σπίτι" που λένε κάποιοι στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα ή σε κάτι που άκουσαν από κάποια θεία.

Προσωπικά, αν και μάλλον μεγαλύτερος από τους περισσότερους/ες εδώ και άρα πιο επιρρεπής σε αρτηριοσκληρωτικές συνήθειες, το ζω το "ανοιχτό" εδώ και καμιά 10ριά χρόνια (αφού πρώτα το είχα δει στην πράξη από κολλητό ζευγάρι με τα παιδιά τους) και πραγματικά ούτε σε κείνους αλλά ούτε σε μας βιώνω αυτό που περιγράφετε με μπόχα και μυρωδιές στο σπίτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναρωτιέμαι αν το επιχείρημα "μυρίζει όλο το σπίτι" που λένε κάποιοι στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα ή σε κάτι που άκουσαν από κάποια θεία.

Προσωπικά, αν και μάλλον μεγαλύτερος από τους περισσότερους/ες εδώ και άρα πιο επιρρεπής σε αρτηριοσκληρωτικές συνήθειες, το ζω το "ανοιχτό" εδώ και καμιά 10ριά χρόνια (αφού πρώτα το είχα δει στην πράξη από κολλητό ζευγάρι με τα παιδιά τους) και πραγματικά ούτε σε κείνους αλλά ούτε σε μας βιώνω αυτό που περιγράφετε με μπόχα και μυρωδιές στο σπίτι

Εγώ προσωπικά το έχω ζήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το έχω ζήσει.

 

Τότε μάλλον θα παίζει ρόλο το σπίτι, αφού εγώ το ζω.

Και σε καμιά περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα τα γούστα μας στο φαί τέτοια τα οποία θα οδηγούσαν σε "light" και άοσμη μαγειρική.

Για την ιστορία έχω ζήσει γύρω στις 4 δεκαετίες σε σπίτι με χωριστή κουζίνα άρα αν η σημερινή διαρρύθμιση όντως δημιουργούσε θέμα φαντάζομαι ότι θα ήμουν ο πρώτος που θα ενοχλούσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αναρωτιέμαι αν το επιχείρημα "μυρίζει όλο το σπίτι" που λένε κάποιοι στηρίζεται σε πραγματικά γεγονότα ή σε κάτι που άκουσαν από κάποια θεία.

Προσωπικά, αν και μάλλον μεγαλύτερος από τους περισσότερους/ες εδώ και άρα πιο επιρρεπής σε αρτηριοσκληρωτικές συνήθειες, το ζω το "ανοιχτό" εδώ και καμιά 10ριά χρόνια (αφού πρώτα το είχα δει στην πράξη από κολλητό ζευγάρι με τα παιδιά τους) και πραγματικά ούτε σε κείνους αλλά ούτε σε μας βιώνω αυτό που περιγράφετε με μπόχα και μυρωδιές στο σπίτι

Άμα δε φτιάχνεις συγκεκριμένα φαγητά ναι, αλλά πατάτα, ψάρια σε τηγάνι πχ δε γίνεται να κάνεις και να μη βρωμισει το σαλόνι, δε γίνεται να βάλεις ένα γκριλ και να μη γίνει κόλαση όσο καλό απορροφητηρα κι αν έχεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 χρονια ημουν σε σπιτι με σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια σε ενιαιο χωρο. Ο,τι μαγειρευοταν μυριζε παντου. Τα τελευταια χρονια σε σπιτια με χωριστες κουζινες βλεπω οτι το θεμα μυρωδιες παντου δεν υφισταται πλεον. Ειναι τι γουσταρει ο καθένας. Επίσης αυτο που λεει η Μαργαριτα, privacy, δεν θελω να με βλεπουν οι επισκέπτες οταν κανω τις χαζες προσπάθειες μου στην κουζινα και τα κανω ολα χαμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δε φτιάχνεις συγκεκριμένα φαγητά ναι, αλλά πατάτα, ψάρια σε τηγάνι πχ δε γίνεται να κάνεις και να μη βρωμισει το σαλόνι, δε γίνεται να βάλεις ένα γκριλ και να μη γίνει κόλαση όσο καλό απορροφητηρα κι αν έχεις

 

Σε πρόλαβα και απάντησα και σε αυτό :-)

26 χρονια ημουν σε σπιτι με σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια σε ενιαιο χωρο. Ο,τι μαγειρευοταν μυριζε παντου. Τα τελευταια χρονια σε σπιτια με χωριστες κουζινες βλεπω οτι το θεμα μυρωδιες παντου δεν υφισταται πλεον. Ειναι τι γουσταρει ο καθένας. Επίσης αυτο που λεει η Μαργαριτα, privacy, δεν θελω να με βλεπουν οι επισκέπτες οταν κανω τις χαζες προσπάθειες μου στην κουζινα και τα κανω ολα χαμό.

 

Οπότε καταλήγουμε στο προφανές

Περί ορέξεως........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

26 χρονια ημουν σε σπιτι με σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια σε ενιαιο χωρο. Ο,τι μαγειρευοταν μυριζε παντου. Τα τελευταια χρονια σε σπιτια με χωριστες κουζινες βλεπω οτι το θεμα μυρωδιες παντου δεν υφισταται πλεον. Ειναι τι γουσταρει ο καθένας. Επίσης αυτο που λεει η Μαργαριτα, privacy, δεν θελω να με βλεπουν οι επισκέπτες οταν κανω τις χαζες προσπάθειες μου στην κουζινα και τα κανω ολα χαμό.

Η πεθερά να καρφώνει βλέμμα και να σου προτείνει να σε βοηθήσει, τέλειο συναίσθημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι δυστυχώς τα επακόλουθα της αστυφιλίας και των συνεπειών της στον αστικό σχεδιασμό. Ακατάλληλες κατοικίες-κλουβιά που δεν προσφέρουν ούτε άνεση, ούτε ασφάλεια, ούτε ιδιωτικότητα, ούτε ικανοποιούν οποιαδήποτε βασική ανθρώπινη ανάγκη όπως θα όφειλαν. Οι επιλογές που έγιναν τις προηγούμενες δεκαετίες στη δόμηση και τη διαμόρφωση του αστικού ιστού, είναι σχεδόν εγκληματικές. Το χειρότερο όλων είναι ότι εκπαιδευτήκαμε και θεωρούμε πια φυσιολογικό να ζούμε σε σχεδόν ακατάλληλους χώρους για έναν άνθρωπο, όπως να κοιμόμαστε σε υπνοδωμάτια 2,80x2,80, να χρησιμοποιούμε μπάνια 1,70x2,20x2,00(πατάρι), σε σαλοκουζίνες, όλα αυτά κακοφωτισμένα, κακοαερισμένα, με ελάχιστη μόνωση, τεράστιες ενεργειακές ανάγκες για την απαιτούμενη θερμική άνεση, χωρίς οπτικές φυγές, χωρίς μετάβαση "κλειστού-ημιανοιχτού-ανοιχτού χώρου", παντελώς ακατάλληλα για τις τοπικές κλιματικές συνθήκες, ανένταχτα στο τοπίο, καταθλιπτικά, άρρωστα (βλέπε άρρωστα δημόσια κτήρια). Ζούμε στοιβαγμένοι, διασκεδάζουμε ακόμα πιο στοιβαγμένοι, τρεφόμαστε με τροφές που θα απέρριπταν και αδέσποτα και τα έχουμε όλα αποδεχτεί. Με τις υγείες μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...