Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, bobelcher είπε

500ε.
 

Τότε πες του ok, πως αν ο πωλητής δεχτεί την προσφορά σου θα του δώσεις 1.000€, και αν τελικά τη δεχτεί και το αγοράσεις δώσε στο μεσίτη 500€.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αποκλείεται να βασιστεί στο λόγο σου, θα σε βάλει να υπογράψεις νέα εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τότε πες του ok, πως αν ο πωλητής δεχτεί την προσφορά σου θα του δώσεις 1.000€, και αν τελικά τη δεχτεί και το αγοράσεις δώσε στο μεσίτη 500€.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αποκλείεται να βασιστεί στο λόγο σου, θα σε βάλει να υπογράψεις νέα εντολή.

Διαπραγματευση πιστευεις πως μπορει να σηκωσει;

Απλα μετα για να του δωσω εγω 1000 που θελει θα πρεπει να κανω ακομα μικροτερη προσφορα με κινδυνο να μην δεχθει ο πωλητης.

Υπαρχει καποια τακτικη που μπορουμε να ακολουθησουμε πριν μας δειξει ο μεσιτης ενα διαμερισμα το οποιο βρηκαμε απο μια αγγελια στην χρυση ευκαιρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι: αφού αρχικά θα ήταν ευχαριστημένος με 500€ (2% της αρχικής τιμής), τώρα γιατί θέλει 1000;

Θα μπορούσα να το εξηγήσω αν επέμενε στα 500€ αλλά τώρα αδυνατώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι: αφού αρχικά θα ήταν ευχαριστημένος με 500€ (2% της αρχικής τιμής), τώρα γιατί θέλει 1000;

Θα μπορούσα να το εξηγήσω αν επέμενε στα 500€ αλλά τώρα αδυνατώ.

γιατί μάλλον βρήκε άνθρωπο που του "εκατσε" το παζάρι και γλυκάθηκε απο το πιθανό χρήμα.

Εγώ πάλι, να ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως έχει απαντηθεί.

Αφού εγώ σαν ενοικιαστής, σηκώνω το τηλέφωνο και ζητάω να δω ένα σπίτι. Γιατί πρέπει να πληρώσω το μεσίτη? Αυτό κανονικά δεν ειναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη που έχει συμφωνήσει με τον μσείτη? εμένα γιατι με βάζουν στο παιχνίδι? και ακριβό παιχνίδι μάλιστα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

Εγώ πάλι, να ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως έχει απαντηθεί.

Αφού εγώ σαν ενοικιαστής, σηκώνω το τηλέφωνο και ζητάω να δω ένα σπίτι. Γιατί πρέπει να πληρώσω το μεσίτη? Αυτό κανονικά δεν ειναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη που έχει συμφωνήσει με τον μσείτη? εμένα γιατι με βάζουν στο παιχνίδι? και ακριβό παιχνίδι μάλιστα

Αυτό που ρωτάς όχι μόνο έχει απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες, αλλά έχει πολυ-συζητηθεί κιόλας. Το σωστό και ηθικό θα ήταν ο μεσίτης να πληρωθεί μόνο από τον ιδιοκτήτη, αλλά αφού δεν του το απαγορεύει η νομοθεσία ζητάει και από τους δύο ώστε να κερδίσει περισσότερα.

Τώρα αν εσύ σαν ενοικιαστής αν δεν θες να παίξεις αυτό το "παιχνίδι"(ή πιο σωστά αν δεν θες να πληρώσεις μεσιτική αμοιβή), απλά προσπερνάς όταν αντιληφθείς πως ο άλλος είναι μεσίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alexb_10 είπε

γιατί μάλλον βρήκε άνθρωπο που του "εκατσε" το παζάρι και γλυκάθηκε απο το πιθανό χρήμα.

Εγώ πάλι, να ρωτήσω κάτι άλλο που ίσως έχει απαντηθεί.

Αφού εγώ σαν ενοικιαστής, σηκώνω το τηλέφωνο και ζητάω να δω ένα σπίτι. Γιατί πρέπει να πληρώσω το μεσίτη? Αυτό κανονικά δεν ειναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη που έχει συμφωνήσει με τον μσείτη? εμένα γιατι με βάζουν στο παιχνίδι? και ακριβό παιχνίδι μάλιστα 

Δεν υπάρχει ούτε "κανονικά" ούτε "υποχρέωση του ιδιοκτήτη". Πάντα έτσι ήταν η αμοιβή και δεν υπάρχει νόμος να τη ρυθμίζει. Από τη στιγμή που χρησιμοποιείς τις υπηρεσίες του μεσίτη θα πρέπει να τον πληρώσεις, αλλιώς μπορείς να δοκιμάζεις μόνο σε αγγελίες ιδιωτών.

Προσωπικά, επειδή είμαι σε αναζήτηση σπιτιού, η αμοιβή του μεσίτη είναι το λιγότερο που με πειράζει, αυτό που με τρελαίνει είναι που έχουν πάει τα νοίκια. Βρίσκω σπίτια υποδυέστερα από αυτό που μένω και είναι 30% ακριβότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο αφορα στους μεσίτες πιστεύω οτι κοιτάνε να εκμεταλευτούν όποιον έχει μεγαλύτερη αναγκη και είναι πρόθυμος να πληρώσει. Όταν πρίν ενα χρόνο περίπου έψαχνα να νοικιάσω απεγνωσμένα σπίτι στην αθήνα, τα περισσότερα τα είχαν αναλάβει μεσίτες και στην καλύτερη ήθελαν ενα ενοίκιο απλα και μόνο επειδή θα έδειχναν ενα σπίτι... και όλοι είχαν ενα υφάκι τόσο είναι και άμα σ αρέσει φίλε.   

   Φέτος που έχω βάλει ενα σπίτι για πούλημα, ως εκ θαύματος οι μεσίτες εχουν γίνει τα καλύτερα παιδια.. κανείς δεν θέλει λεφτά απο εμενα, όλοι είναι πρόθυμοι να πηγαινοέρχονται και να δείχνουν το σπίτι και να τα αναλάβουν όλα αυτοί και χωρίς να υπογράψω τίποτα και φυσικά αν βρω κάποιον αγοραστή μόνος μου δεν τους πειράζει. Φοβερή εξυπηρέτηση. Βέβαια σε ενα τηλεφωνο που πήρα και έκανα τον αγοραστή, ο αγαπητός μεσίτης ζήτησε το 4% επειδή η περιοχή έχει τρομερή ζήτηση λέει, και μόνο εκείνος μπορούσε να κλείσει τέτοιο deal. 4% στην παρούσα φάση ειναι 6000€.  Όταν είπα οτι το νομιμο ειναι 2% απάντησε οτι αυτά αλλάζουν ανάλόγως την προσφορά και την ζήτηση και κατι αλλες ιστορίες. 

Οπότε αν δεν είχα βάλει αγγελία σαν ιδιώτης, θα επρεπε να περιμένω πότε θα βρεθεί  ο υποψήφιος αγοραστής που θα ήταν διατεθειμενος να πληρωσει τις ορέξεις του μεσιτη.  ...που όπως το βλέπω επειδή μάλλον δεν έχουν όλοι την όρεξη η το χρόνο να κοιτάξουν μόνοι τους αγγελίες, κάποιος θα την πληρώσει.

Επεξ/σία από G.bar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσιτης ειναι επαγγελμα παιδια.

Κανει μια δουλεια,σε παιρνει απο το χερι και σου δειχνει 1-2-5-100 σπιτια.

Σε συμβουλευει για τις τιμες,για τους ορους αγορας,για τις ιδιομορφιες της περιοχης.

Ενας σοβαρος μεσιτης ειναι πολυ χρησιμος για κατι που ειναι επενδυση μιας ζωης (αγορα).

Αντιστοιχα για τον πωλητη ειναι χρησιμο να μην απανταει στα τηλεφωνα στον καθε τρελο που θελει το σπιτι του με 100 ευρω και δυο γουρουνια.

Βεβαιως η αμοιβη του πρεπει να ειναι θεμα διαπραγματευσης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην δεχθείς τα χίλια ευρώ σε καμία περίπτωση. 
Απλά ΔΕΞΟΥ να πληρώσεις το 2% της αρχικής τιμής ανεξάρτητα με την τελική. 
Πες στον μεσίτη εγώ τόσα δίνω για το σπίτι. Αν δέχεται και ο πωλητής έχει καλώς, ρίξε μου εσύ την τιμή και θα πάρεις τα αρχικά χρήματά σου. 
Αν δεν κλείσει συμφωνία δε  θα πάρει τίποτα, και το ξέρει καλά.
Εγώ που είχα πράξει έτσι, στο τέλος επειδή δεν έριχνε άλλο την τιμή ο πωλητής, ο μεσίτης μου έταξε κλιματιστικό το οποίο και πήρα. Πίστεψέ με, θέλει τα 500 ευρώ από τα μηδέν. Βέβαια αν του δείξεις προθυμία και με τα 1000, θα πάει για τα 1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎17‎/‎10‎/‎2018 στις 12:26 ΜΜ, vagos789 είπε

Μεσιτης ειναι επαγγελμα παιδια.

Κανει μια δουλεια,σε παιρνει απο το χερι και σου δειχνει 1-2-5-100 σπιτια.

Σε συμβουλευει για τις τιμες,για τους ορους αγορας,για τις ιδιομορφιες της περιοχης.

Ενας σοβαρος μεσιτης ειναι πολυ χρησιμος για κατι που ειναι επενδυση μιας ζωης (αγορα).

Αντιστοιχα για τον πωλητη ειναι χρησιμο να μην απανταει στα τηλεφωνα στον καθε τρελο που θελει το σπιτι του με 100 ευρω και δυο γουρουνια.

Βεβαιως η αμοιβη του πρεπει να ειναι θεμα διαπραγματευσης.

φπα υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ας πούμε ότι ένα σπίτι κάνει 200 , ξέρω ότι υπάρχουν περιφεριακά έξοδα ... φόροι αν δεν είναι πρώτη κατοικία, αμοιβές αν είναι από μεσιτικό , συμβολαιογράφους δικηγόρους κλπ. Τα εξτρά χρήματα (πολύ χοντρικά) για κάποιον που δεν αγοράζει πρώτη κατοικία πόσο βγαίνουν; Εχει καμιά ιδέα κανείς, γιατί δεν βγάζω άκρη 😖. Πραγματικά δε ξέρω τι προσφορά να κάνω γιατί δεν γνωρίζω όλα αυτά τα "κρυμμένα" έξοδα. Υπάρχει κάτι, κάποιος που μπορεί να τα υπολογίσει ακριβώς. Αυτά τα πράγματα δεν έπρεπε να τα κάνει ο μεσίτης στο πρώτο ραντεβού , να σου λέει τόσα θα πάρει ο αγοραστής και άλλα τόσα υπολόγιζε για τα περιφεριακά, νιώθω ότι είμαι χαμένος στη ζούγκλα.

Επεξ/σία από shadowlike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, shadowlike είπε

ας πούμε ότι ένα σπίτι κάνει 200.000 , ξέρω ότι υπάρχουν περιφεριακά έξοδα ... φόροι αν δεν είναι πρώτη κατοικία, αμοιβές αν είναι από μεσιτικό , συμβολαιογράφους δικηγόρους κλπ. Τα εξτρά χρήματα (πολύ χοντρικά) για κάποιον που δεν αγοράζει πρώτη κατοικία πόσο βγαίνουν; Εχει καμιά ιδέα κανείς, γιατί δεν βγάζω άκρη 😖. Πραγματικά δε ξέρω τι προσφορά να κάνω γιατί δεν γνωρίζω όλα αυτά τα "κρυμμένα" έξοδα. Υπάρχει κάτι, κάποιος που μπορεί να τα υπολογίσει ακριβώς. Αυτά τα πράγματα δεν έπρεπε να τα κάνει ο μεσίτης στο πρώτο ραντεβού , να σου λέει τόσα θα πάρει ο αγοραστής και άλλα τόσα υπολόγιζε για τα περιφεριακά, νιώθω ότι είμαι χαμένος στη ζούγκλα.

Δες εδώ για να πάρεις μια ιδέα:

https://www.argolida-realestate.com/pages.php?id=14&cid=1

Αν θέλεις ακριβώς τότε ρωτάς και συμβολαιογράφο, και δικηγόρο, και μεσίτη κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, shadowlike είπε

Αυτά τα πράγματα δεν έπρεπε να τα κάνει ο μεσίτης στο πρώτο ραντεβού , να σου λέει τόσα θα πάρει ο αγοραστής και άλλα τόσα υπολόγιζε για τα περιφεριακά, νιώθω ότι είμαι χαμένος στη ζούγκλα.

Οι περισσότεροι το κάνουν.

1 ώρα πριν, shadowlike είπε

OK γύρω στα 20 επιπλέον τα βγάζω.Thanks

Πολλά δε λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...