Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 κατασκευάζεται σε απάνθρωπες συνθήκες λέει το BBC, η Apple αντιδρά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kostasspil, αν αναφέρεσαι σε αυτό που έγραψα, πιστεύω ότι η apple θα μπορούσε να το "πουλήσει" τόσο καλά αυτό ώστε να έχει το ίδιο ή και μεγαλύτερο κέρδος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Και ο CEO της εταιρίας ποντάρει στους συγκεκριμένους, όπως κάθε καπιταλιστική μάστιγα που σέβεται τον εαυτο της.

Όχι να μας το παίξει και θιγμένος όμως.

 

Τον ξέρεις προσωπικά ας πούμε ή απλά το υποθέτεις?

 

Μαρεσει που του απαντας κιολας. Ωρες ωρες, ομολογω σε θαυμαζω :P

 

Τωρα αυτα λιγο πολυ τα ξερουμε. Αλλα ειναι ***στικια η τακτικη του BBC, παει και πεταει το ονομα Αpple επειδη ειναι πιασαρικο να κανει δουλεια. Ποσες εταιριες συνεργαζονται με τη Foxcon ρε BBC? Εν τελει, ακομα και να μην ηθελε (ετσι ρε παιδι μου , απο καλη καρδια) να συνεργαζεται με τετοιο εργοστασιο η Apple, ειναι αναγκασμενη λογω ανταγωνισμου.

 

 

 

Κοίτα, αυτός που έχει απωθημένα με την apple ή απλά θέλει να τρολλάρει, δεν θα κάτσει να αναλύσει την είδηση κλπ κλπ και προφανώς δεν τον ενδιαφέρουν οι εργάτες ενός εργοστασίου στην Κίνα.

 

Ψάξτε λίγο το θέμα της Foxconn και άλλων μεγάλων εργοστασίων εκεί (υπάρχουν και αρκετά videos online) και θα καταλάβετε πως δεν μιλάμε για απλά εργοστάσια αλλά για ολόκληρες πολιτείες, μέσα στις οποίες οι περισσότεροι περνάνε όλη τους τη ζωή χωρίς καμία επαφή με τον "έξω κόσμο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει φυσικα δεν αγοραζει, ελευθερη αγορα εχουμε, αν βρειτε καποια εταιρεια που κατασκευαζει σε χωρες με καλυτερες εργασιακες συνθηκες, προτιμηστε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οποιος θελει φυσικα δεν αγοραζει, ελευθερη αγορα εχουμε, αν βρειτε καποια εταιρεια που κατασκευαζει σε χωρες με καλυτερες εργασιακες συνθηκες, προτιμηστε την.

 

Υπάρχουν τέτοιες εταιρίες φυσικά. Αλλά όταν δεις τις τιμές των προϊόντων τους θα καταλάβεις... Δεν γίνεται να θέλουμε 12πυρηνο κινητό με 16gb ram, που να κάνει 150 ευρώ και οι εργάτες που θα το κατασκευάζουν να βρίσκονται σε ...σαλέ στην καταπράσινη πλαγιά των Άλπεων! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τέτοιες εταιρίες φυσικά. Αλλά όταν δεις τις τιμές των προϊόντων τους θα καταλάβεις... Δεν γίνεται να θέλουμε 12πυρηνο κινητό με 16gb ram, που να κάνει 150 ευρώ και οι εργάτες που θα το κατασκευάζουν να βρίσκονται σε ...σαλέ στην καταπράσινη πλαγιά των Άλπεων! :P

Νομίζω είναι ατυχές το παράδειγμα. 

 

Δεν είναι δα και τόσο χαμηλή η τιμή του μήλου. Το αντίθετο μάλιστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι έχουμε ακούσει παρόμοιες ειδήσεις για "απάνθρωπες" συνθήκες σε εργοστάσια πολυεθνικών που παράγουν τεχνολογικά προϊόντα. Δεν μου κάνει κάτι εντύπωση.

Αυτό είναι όμως το πρόβλημα. Ότι πλέον δεν κάνουν εντύπωση τέτοιες ειδήσεις και το θεωρεί ο κόσμος φυσιολογικό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δημοσιογράφοι του BBC που έκαναν το ρεπορτάζ πια συσκευή έχουν στην κατοχή τους.Είμαι σίγουρος ότι το Μηλαράκι κοσμεί τις τσέπες μερικών.Αιδώς Αργείοι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τέτοιες εταιρίες φυσικά. Αλλά όταν δεις τις τιμές των προϊόντων τους θα καταλάβεις... Δεν γίνεται να θέλουμε 12πυρηνο κινητό με 16gb ram, που να κάνει 150 ευρώ και οι εργάτες που θα το κατασκευάζουν να βρίσκονται σε ...σαλέ στην καταπράσινη πλαγιά των Άλπεων! :P

 

Aλλα και παλι, ολα τα parts θα φτιαχνονται ακομα στην κινα/κορεα/ταιβαν, το κανει νομιζω η motorola, σε καποια μοντελα (συναρμοληγηση στις ΗΠΑ) , αλλα δεν νομιζω οτι υπαρχει συσκευη που να μην εχει parts απο αυτες τις χωρες, το πολυ πολυ να ειναι συναρμολογημενη καπου αλλου, να λεει made in usa και απο κατω ολα china.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τις συνθήκες εργασίας στα εργοστάσια κατασκευής κινητών τηλεφώνων, υπάρχουν και άλλα πολύ χειρότερα που συμβαίνουν για να κατασκευαστεί και να έχει κάθε πολίτης το smartphone του.

Μπορεί ένα δύο μέλη του insomnia να χύσουν ένα δύο κροκοδείλια δάκρυα διαβάζοντας το άρθρο αυτό, αλλά ένα λεπτό μετά τα πάντα θα έχουν ξεχαστεί στο όνομα του ανελέητου smartphoning.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η διαφορά μας με αυτούς.

 

Ότι εμείς σκεφτόμαστε με άλλα κριτήρια, ενώ εκείνοι για τα λεφτά πουλάνε και τη μάνα τους.

 

Υ.Γ. Είμαι κάτοχος iPhone, δεν τα γράφω επειδή είμαι hater, αλλά να τα λέμε όλα.

καλά άμα πεινάσουμε κι εμείς θα δεις τι θα κάνουμε για τα λεφτά

 

απλά δεν υπήρξαμε χώρα του ανατολικού μπλοκ και νομίζουμε ότι ανήκουμε στον ανεπτυγμένο δυτικό κόσμο...

 

Υπάρχουν τέτοιες εταιρίες φυσικά. Αλλά όταν δεις τις τιμές των προϊόντων τους θα καταλάβεις... Δεν γίνεται να θέλουμε 12πυρηνο κινητό με 16gb ram, που να κάνει 150 ευρώ και οι εργάτες που θα το κατασκευάζουν να βρίσκονται σε ...σαλέ στην καταπράσινη πλαγιά των Άλπεων! :P

ναι αλλά γίνεται να το πουλάνε 6κατοστάρικα και ο κόσμος να το αγοράζει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...