Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 6 κατασκευάζεται σε απάνθρωπες συνθήκες λέει το BBC, η Apple αντιδρά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΛΑ φτιάχνονται κάτω από απάνθρωπες συνθήκες στην Κίνα και την Ινδία.

Απλά χτυπάνε την Apple για ευνόητους λόγους.

Και φυσικά, η εταιρεία είναι αδύνατον να μη γνωρίζει τι ακριβώς γίνεται. Μη λέμε ό,τι θέλουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμη που η apple χρεώνει ότι θέλει και διατυμπανίζει ότι είναι αμερικανική εταιρεία σε σχέση με τον ανταγωνισμό γιατί δε μεταφέρει ακόμα περισσότερη η σχεδόν όλη τη παραγωγή της στην Αμερική να βοηθηθούν πιο ουσιαστικά οι αμερικανοί πολίτες από τα ατελείωτα λεφτά της;

 

Αλλά ξέχασα τους αδύναμους τους σκέφτονται μόνο όταν θέλει ο CEO της εταιρείας να μας μιλήσει για το τι σεξουαλικές προτιμήσεις έχει, γιατι αυτό καίει την ανθρωπότητα τι κανει ο cook στο κρεβάτι του :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα αυτος εχει να φαει 1 κουπα ρυζι και οι διαδοχοι του Jobs βγαζουν απο το αιμα του εκατομμυρια.Τουλαχιστον δεν πεθαινει απο την πεινα σημερα αλλα απο καρκινο μετα απο 3-4 χρονια...Χμ τι ειναι καλυτερο...?

 

Οταν πεθαινε ο Jobs καποιοι εκλεγαν και ηταν 1η ειδηση παντου.Μαλλον θα ηταν η πρωτη φορα που θα γελασαν οι κινεζοι-σκλαβοι του.

.

 

Καταρχήν τα χοντρά λεφτά από την εκμετάλλευση τα βγάζουν πρώτοι και πάνω από όλους το "κουμουνιστικό" Κινεζικό κράτος και οι Κινέζοι επιχειρηματίες. Σήμερα η Κίνα είναι η δεύτερη χώρα στον κόσμο σε δισεκατομμυριούχους (με τους αριθμούς να αυξάνονται ταχύτερα από κάθε άλλη χώρα), η δεύτερη οικονομία του κόσμου, και το κράτος με τις μεγαλύτερες αυξήσεις στις στρατιωτικές δαπάνες (δείτε μόνο το αυτοκρατορικό, αρχιτραμπούκικο προφίλ που πουλάει στις ανατολική Ασία, στο Βιετνάμ π.χ. που πάει να του φάει τα πετρέλαια μέσα από τα χέρια), με τα μεγαλύτερα ανούσια project στον κόσμο (οι πόλεις φαντάσματα π.χ.). Δεν είναι καμιά τριτοκοσμική μπανανία και το τι κάνει η apple ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία σαν αυτή (όλες δηλαδή, ακόμα και η πλειοψηφία των Ελληνικών που κατασκευάζουν εκεί) έχει μικρή σημασία. Αν η Κίνα ήθελε καλές εργασιακές συνθήκες (και ακριβότερο εργατικό δυναμικό) τότε απλά θα το έκανε, όπως η Κορέα ή η Ιαπωνία (έχετε σκεφτεί το Τζάμπα(ν) από που βγαίνει!) που ξεκίνησαν με το ίδιο προφίλ αλλά διάλεξαν, σαν καθαρά καπιταλιστικές γαρ και όχι κομουνιστικές, να σεβαστούν τους ανθρώπους τους. Η Κίνα επίτηδες ξεπουλάει τους ανθρώπους της τσάμπα (δείτε τις διαμαρτυρίες που πνίγηκαν στο αίμα) λόγω των μεγαλομανιακών εμμονών της που κρατάνε από τον τιμονιέρη που έριξε την χώρα πόσες φορές στα βράχια (από τον μεγάλο λιμό ακόμα που εγκαταλείφθηκε η ύπαιθρος για να γίνει η χώρα η μεγαλύτερη παραγωγός ατσαλιού στον κόσμο και πέθαναν 45 εκατομμύρια άνθρωποι από την πείνα).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως ολα τα σημερινα πολιτευματα ειναι κομμενα και ραμμενα για τους πλουσιους και ισχυρους.Τα ιδια ισχυουν και για τη δυση που το 82% του πλουτου ανηκει στο 1% του πληθυσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον ύπνο μου maybe???....τα ίδια και γι αυτούς.

το κόλλημά σου είναι που σου κατηγόρησα το μήλο η που μάλλον εχω g2....tragic και στις 2 περιπτώσεις.

Καμμιά περίπτωση από τις δύο αγόρι μου.

Το τηλέφωνό σου είναι μιά χαρά και εγώ ούτε είχα, ούτε θα έχω μάλλον iphone (που παρεπιπτόντως κοστίζει όσο και το Note 4) , διότι δεν δίνω τόσα λεφτά για τηλέφωνο. Κάποιος άλλος τα δίνει, δικαίωμά του . Ένα HTC M8 έχω που πήρα μεταχειρισμένο.

Η apple κατάφερε και έγινε εταιρία you love to hate or you love to love  και μαγκιά της.

Για τις συνθήκες εργασίας θα συμφωνήσω ότι σε πολλές περιπτώσεις είναι απαράδεκτες, όπως και αυτές του παιδιού που σου έφερε την πίτσα πριν από λίγο.

Όταν ΕΣΥ σηκωθείς και προσπαθήσεις να κάνεις κάτι γι' αυτό και εγώ θα είμαι μαζί σου. Έως τότε όμως , ας αράξουμε στην μικρή ζωούλα μας και ας ευχαριστούμε την μοίρα που δεν γεννηθήκαμε στην Αφρική ή στο Πακιστάν ή στην Παλαιστίνη , αλλά εδώ που είμαστε.  Μόνο με το να κατακεραυνόνουμε από το πισι μας made in China την apple και την ίδια την Κίνα , δεν λέει και πολλά πράγματα. Το μόνο εύκολο.

Αυτά , με συμπάθεια ^_^

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όμως το πρόβλημα. Ότι πλέον δεν κάνουν εντύπωση τέτοιες ειδήσεις και το θεωρεί ο κόσμος φυσιολογικό!

 

Δεν ξέρω τι ορίζεις φυσιολογικό και τι όχι. Δεν θα κάτσω να πέσω απ' τα σύννεφα όταν ήδη από τα εφηβικά μας χρόνια γνωρίζουμε πως πασίγνωστες και μεγάλες εταιρείες, κυρίως στον τομέα της ένδυσης και όχι μόνο, μεταφέρουν τα εργοστάσιά τους σε πάμφτωχες χώρες που τα μεροκάματα είναι έτσι κι αλλιώς της πείνας για να κατασκευάζουν τα προϊόντα τους εκεί και μετά να τα πουλάνε σε όλο τον κόσμο σε πολύ μεγαλύτερη τιμή και να εξασφαλίζουν μεγαλύτερα κέρδη από αυτά που θα είχαν αν η παραγωγή γινόταν σε ποιο ανεπτυγμένες χώρες. Θυμάμαι ένα ρεπορτάζ παλαιότερα που έλεγαν για εργοστάσιο της Nike που ήταν στο Μπουρούντι, οι υποδομές ήταν τόσο ανύπαρκτες που όλα τα απόβλητα της παραγωγής τα πετούσαν δίπλα από το εργοστάσιο και οι κάτοικοι πήγαιναν μέσα για να βρούν κανένα αντικείμενο ή τροφή.

Εντύπωση θα μου έκανε αν οι τραγικές αυτές συνθήκες επικρατούσαν σε χώρες όπως ΗΠΑ, Καναδάς, Ελβετία, Γερμανία, Γαλλία κοκ. Τώρα σε κάτι Κίνες, Ινδίες, Μπουρουντί κτλ τι να πεις.... Για μένα ασχέτως της οικονομικής κατάστασης της κάθε χώρας θα πρέπει το κάθε κράτος να κοιτάξει να ελέγξει και να περιορίσει τις απάνθρωπες συνθήκες εργασίας, να ψηφιστεί νομοθεσία, ελεγκτικά όργανα, επιβολή ποινών κ.α. Αν αυτό δεν το κάνουν στην Κίνα και στην κάθε Κίνα και αφήνουν το κάθε αφεντικό να κάνει οτι θέλει τότε αυτά θα συνεχίσουν να συμβαίνουν, εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι.

Όταν ΕΣΥ σηκωθείς και προσπαθήσεις να κάνεις κάτι γι' αυτό και εγώ θα είμαι μαζί σου. Έως τότε όμως , ας αράξουμε στην μικρή ζωούλα μας και ας ευχαριστούμε την μοίρα που δεν γεννηθήκαμε στην Αφρική ή στο Πακιστάν ή στην Παλαιστίνη , αλλά εδώ που είμαστε.  Μόνο με το να κατακεραυνόνουμε από το πισι μας made in China την apple και την ίδια την Κίνα , δεν λέει και πολλά πράγματα. Το μόνο εύκολο.

Αυτά , με συμπάθεια ^_^

 

Ναι θα σηκωθούμε από καρέκλες ντιβάνια κρεβάτια καναπέδες και θα φωνάζουμε με μαυροκόκκινα σημαιάκια μπροστά από την βουλή και το υπουργείο οικονομικών. Επίσης θα κάνουμε διεθνή εκστρατεία θα περάσουμε τα σύνορα πολλών χωρών και θα φτάσουμε στα κράτη της Αφρικής και της Ασίας για να τρίξουν τα δόντια των αφεντικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα σηκωθούμε από καρέκλες ντιβάνια κρεβάτια καναπέδες και θα φωνάζουμε με μαυροκόκκινα σημαιάκια μπροστά από την βουλή και το υπουργείο οικονομικών. Επίσης θα κάνουμε διεθνή εκστρατεία θα περάσουμε τα σύνορα πολλών χωρών και θα φτάσουμε στα κράτη της Αφρικής και της Ασίας για να τρίξουν τα δόντια των αφεντικών.

 

Εσκεμμένη υπερβολή ήταν Βασίλη μου , για να δείξω ότι δεν έχει κανένα  νόημα να βάζουμε φώτο του Άουσβιτς   από το γραφείο μας και να αισθανόμαστε ότι κάναμε το καθήκον μας. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά είναι άραγε, εξάλλου το κόστος είναι 120 ευρώ για το κινητό και το πουλάμε 800-900 ευρώ οπότε εμείς είμαστε τα θύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά είναι άραγε, εξάλλου το κόστος είναι 120 ευρώ για το κινητό και το πουλάμε 800-900 ευρώ οπότε εμείς είμαστε τα θύματα...

Ρε κουμπαρε, ή εταιρία εκτός απο καποιες χιλιαδες κινέζους που πρεπει να ταισει τουλαχιστον 1πιατο φαι , έχει να πληρώσει υπαλλήλους, φυσικά έξοδα κτιρίων, (ισως εμμεσα) μηχανήματα, συντήρηση μηχανημάτων, τους μηχανικούς τους και (άμεσα) τους τους υπαλλήλους. + τρελό κοστος σχεδιασμου software.

 

Άκου 120€*

 

*Μην αρχισετε τα περί φανμποισμού, ουτε είχα ουτε θα χω συσκευές της apple (υπερτιμολογημενα ούτως ή άλλως και απαγορευτικά για μένα.)

Αλλά ή αλήθεια να λέγεται φιλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κουμπαρε, ή εταιρία εκτός απο καποιες χιλιαδες κινέζους που πρεπει να ταισει τουλαχιστον 1πιατο φαι , έχει να πληρώσει υπαλλήλους, φυσικά έξοδα κτιρίων, (ισως εμμεσα) μηχανήματα, συντήρηση μηχανημάτων, τους μηχανικούς τους και (άμεσα) τους τους υπαλλήλους. + τρελό κοστος σχεδιασμου software.

 

Άκου 120€*

 

*Μην αρχισετε τα περί φανμποισμού, ουτε είχα ουτε θα χω συσκευές της apple (υπερτιμολογημενα ούτως ή άλλως και απαγορευτικά για μένα.)

Αλλά ή αλήθεια να λέγεται φιλέ.

Ολα αυτα μαζι αντε να κοστιζουν 10-20 λεπτα ανα συκσευη. Τα υπολοιπα ειναι καθαρα κερδη, αλλωστε φαινεται και απο τα αποτελεσματα. Οταν με τις λιγοτερες συσκευες εχεις τα περισσοτερα κερδη, τοτε σημαινει οτι το κερδος σου ανα συσκευη ειναι στο Θεο (και λιγο παραπερα). Οχι οτι εχω κατι περι αυτου, αλλα να τα λεμε με το ονομα τους.Η apple θελουμε δεν θελουμε πουλαει φυκια για μεταξωτες κορδελες, δηλαδη παμφθηνες συσκευες σε πανακριβες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η μεταμοντερνα απαθεια μερικων εδω μεσα (και εκει εξω), αυτο το cool στυλακι σε συνδυασμο με τον Ελλαναρα που κρυβετε μεσα σας, επισης μεταμοντερνο χαρακτηριστικο, να ξερετε οτι στο αμεσως επομενο διαστημα θα το πληρωσετε πολυ ακριβα. Φιλακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερα καθαρά κέρδη η apple από ότι όλοι οι άλλοι μαζί. Λίγη σκέψη για το πως μπορεί να συμβεί αυτό και εύκολα μπορεί να καταλάβει κάποιος(αν θέλει) τί ακριβώς συμβαίνει και πώς δημιουργείται και με ποιων τα χρήματα όλο αυτό το ακραίο οικονομικό γεγονός. Είναι λυπηρό κάποιοι καταναλωτές/πελάτες να μην κατανοούν και μάλιστα να επικροτούν αυτό το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη η μεταμοντερνα απαθεια μερικων εδω μεσα (και εκει εξω), αυτο το cool στυλακι σε συνδυασμο με τον Ελλαναρα που κρυβετε μεσα σας, επισης μεταμοντερνο χαρακτηριστικο, να ξερετε οτι στο αμεσως επομενο διαστημα θα το πληρωσετε πολυ ακριβα. Φιλακια!

Εντάξει, σβήσε την υπογραφή σου, πάρε τα όπλα και βγες έξω , α και πρόσεξε τι θα ψηφίσεις και τα λέμε. Γιατί αλλιώς δεν γίνεται σύντροφε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεφτω απο τα συννεφα. οπως και ο Cook φανταζομαι.

 

Δεν ειναι τουλαχιστον ηλιθιο να ψαχνουμε εξηγησεις απο εταιρειες? Η απλ και η καθε απλ ψαχνει την πιο λιγοδαπανη παραγωγη που μπορει να βρει. Το προβλημα ειναι οι κυβερνησεις των κρατων αυτων, που δινουν την ευλογια τους στα εργοστασια. Το ωραριο που εχουν οι εργατες στο συγκεκριμενο εργοστασιο ειναι απολυτως νομιμο και τονιζεται στο ΓΝΗΣΙΟ αρθρο. Αρα μηπως τελικα καποιοι αλλοι πρεπει να παρουν θεση και να αντιδρασουν? Αυτο παει και προς τους Ελληνες.

 

τι σε κανει να νομιζεις οτι αν αυτες οι κυβερνησεις αρχισουν να βγαζουν νομους για την βελτιωση των συνθηκων εργασιας (που συνεπαγεται αυξημενα κοστη για τους εργοδοτες), τα μεγαλα εργοστασια με τις ευλογιες των πελατων τους δεν θα μεταφερθουν σε αλλες πιο φιλικες για τα κερδη τους χωρες;

ηδη η FOXCONΝ χτιζει εργοστασια στην Βραζιλια για να μεταφερει την παραγωγη της εκει. φανταζομαι το κανει γιατι εκει οι συνθηκες εργασιες ειναι καλυτερες. βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...