Προς το περιεχόμενο

Ascend GX1. Νέο 6 ιντσών smartphone από την Huawei στα €209


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Ascend GX1 αποτελεί μία πιο οικονομική λύση από το Ascend Mate 7 που διαθέτει επίσης οθόνη 6 ιντσών. Στόχος της Huawei ήταν να παρουσιάσει μία ακόμη πρόταση με πολύ καλή αναλογία οθόνης και επιφάνειας πρόσοψης, που ξεπερνάει το 80% (80,5% για την ακρίβεια) φτάνοντας κοντά στα επίπεδα του Ascend Mate 7.Στο design επίσης διακρίνονται σημαντικές επιρροές από το Ascend Mate 7 και διαθέτει οθόνη 6 ιντσών LCD IPS ανάλυσης 720p. Βασίζεται στο τετραπύρηνο (Cortex A53) Qualcomm Snapdragon 410 SoC (64-bit) που είναι χρονισμένο στα 1,2GHz (διαθέτει επίσης την Adreno 306 GPU και 4G LTE modem) και διαθέτει 1GB RAM και 8GB επεκτάσιμου αποθηκευτικού χώρου.

 

Στην πρόσοψη το Ascend GX1 διαθέτει κάμερα 2.0 Megapixels ενώ στο πίσω μέρος διαθέτει κάμερα 8.0 Megapixels που συνοδεύεται από LED flash. Η μπαταρία του επιδεικνύει χωρητικότητα 3500mAh. Οι διαστάσεις του είναι 161 x 84,5 x 9,2 χιλιοστά και το βάρος του είναι 173 γραμμάρια.

 

Το Huawei Ascend GX1 κυκλοφόρησε πρόσφατα στην Κίνα με κόστος περίπου €209 ωστόσο λέγεται ότι θα κάνει την εμφάνιση του και σε άλλες αγορές από την νέα χρονιά.

 

Link.png Site: PhoneArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τη μοδα του downsizing στους κινητηρες εχουμε την παντοφλοποιηση των κινητων...

 

 

δε θυμαμαι ποσο καιρο εχω να διαβασω στην αρχικη οθονη ειδηση για (μη apple) κινητο μεχρι 4,5 (αντε 4,7) ιντσες και πλατος μεχρι 65 χιλιοστα (και μαλλον θα κανω παααρα πολυ καιρο να ξαναδω τετοια ειδηση) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

720p ανάλυση σε 6" οθόνη. Μάλιστα. Να το χαίρονται!

απλα λολ. στοιχημα αν σου δωσουν μια 720p συσκευη και μια 1080p ουτε που θα καταλαβεις την διαφορά.

 

Μονο στην καταναλωση θα την καταλάβεις που η 1080p θα σου ρουφάει την μπαταρια σαν να μην υπαρχει αυριο! και επισης με τον 400αρη ειναι μια χαρά η 720p. σε μεγαλύτερες αναλύσεις θα ειχαμε διαφορα θεματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λολ. στοιχημα αν σου δωσουν μια 720p συσκευη και μια 1080p ουτε που θα καταλαβεις την διαφορά.

 

Μονο στην καταναλωση θα την καταλάβεις που η 1080p θα σου ρουφάει την μπαταρια σαν να μην υπαρχει αυριο! και επισης με τον 400αρη ειναι μια χαρά η 720p. σε μεγαλύτερες αναλύσεις θα ειχαμε διαφορα θεματα.

Όσοι είχαν -έχουν το g flex θα συμφωνήσουν με χίλια μαζί σου!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα παιδια κάποτε μιλούσαμε για την καταπληκτική οθόνη του ipad με 2048χ1536 ανάλυση που μας βγάζει 250 ppi περίπου και ξαφνικά τα 245 δεν μας κάνουν....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου φτάνει πρέπει κάποια στιγμή οι εταιρίες να αφουγκραστούν και την επιθυμία ανθρώπων σαν και μένα και να πάνε στις 7 γιατί όχι και 8 ιντσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λολ. στοιχημα αν σου δωσουν μια 720p συσκευη και μια 1080p ουτε που θα καταλαβεις την διαφορά.

 

Μονο στην καταναλωση θα την καταλάβεις που η 1080p θα σου ρουφάει την μπαταρια σαν να μην υπαρχει αυριο! και επισης με τον 400αρη ειναι μια χαρά η 720p. σε μεγαλύτερες αναλύσεις θα ειχαμε διαφορα θεματα.

εχω αυτη τη στιγμη μπροστά μου ένα 7" tablet με 720p και έχω και το κινητό μου με 1080p και η διαφορά έιναι ξεκάθαρη. Σ'αρέσει δε σ'αρεσει.

Ναι για αυτό ολη η βιομηχανία έχει πάει στο 1080p για οποιαδήποτε συσκευή σέβεται τον εαυτό της, επειδή θέλουν να μειώσουν οσο το δυνατόν την αυτονομία της συσκευής. Στις 5" σε ακολουθώ κατα πόδας, τι 720 τι 1080. Στις 6 ίντσες ομως σε μια συσκευή που συνήθως είναι κοντά στο προσωπο σου η διαφορά έιναι φανερή.

Και δεν είναι απαραίτητα κακό, ή δε σημαίνει οτι δε θα αγόραζα μια συσκευή μόνο και μόνο λόγω 720p. Οταν ομως σε αυτή την κατηγορία ολος ο ανταγωνισμός είναι στα 1080p και πάει παραπάνω, δεν πρόκειται να διαλέξω μια συσκευή με 720p.

 

Επίσης μαζί σου στο θέμα του επεξεργαστή. Με τον 410 το Full HD θα μπορεί να δημιουργήσει θέματα(δύσκολο, αλλα ίσως) Απλά βάλε οθόνη 5" άντε 5.5". Τι να το κάνεις το 6αρι με τέτοια χαρακτηριστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αυτη τη στιγμη μπροστά μου ένα 7" tablet με 720p και έχω και το κινητό μου με 1080p και η διαφορά έιναι ξεκάθαρη. Σ'αρέσει δε σ'αρεσει.

Ναι για αυτό ολη η βιομηχανία έχει πάει στο 1080p για οποιαδήποτε συσκευή σέβεται τον εαυτό της, επειδή θέλουν να μειώσουν οσο το δυνατόν την αυτονομία της συσκευής. Στις 5" σε ακολουθώ κατα πόδας, τι 720 τι 1080. Στις 6 ίντσες ομως σε μια συσκευή που συνήθως είναι κοντά στο προσωπο σου η διαφορά έιναι φανερή.

Και δεν είναι απαραίτητα κακό, ή δε σημαίνει οτι δε θα αγόραζα μια συσκευή μόνο και μόνο λόγω 720p. Οταν ομως σε αυτή την κατηγορία ολος ο ανταγωνισμός είναι στα 1080p και πάει παραπάνω, δεν πρόκειται να διαλέξω μια συσκευή με 720p.

 

Επίσης μαζί σου στο θέμα του επεξεργαστή. Με τον 410 το Full HD θα μπορεί να δημιουργήσει θέματα(δύσκολο, αλλα ίσως) Απλά βάλε οθόνη 5" άντε 5.5". Τι να το κάνεις το 6αρι με τέτοια χαρακτηριστικά;

εχεις συνειδητοποιησεις ότι μιλαμε για μια συσκευή που είναι entry level άντε το πολυ, μεσαια κατηγορια, σε τιμή; απο την στιγμή που επιλέγει να πορευτεί με τον 410, για λογους αυτονομιας και όχι μόνο, η 720p ΜΑΧ ειναι μονοδρομος. νομιζω οτι δεν σηκώνει και πάνω από 720p ο 410... και στην τελική, μιλάμε για κινητό των 210 ευρώ.. η 720p ειναι πολυ πάνω από το μέτριο σε αυτές τις ιντζες..! Καλό το 1080p αλλά αν βαλεις και τα υπολοιπα στην εξισωση, αυτά που "κερδιζεις" από την μικρότερη αναλυση, ειναι πολλα περισσοτερα απο το ποσο περισσότερο καλα δειχνει η 1080p σε σχέση με την 720p.

 

επισης σχετικο ειναι να αναφέρω ότι για μένα η huawei εχει γενικά υπερκοστολογημένα κινητά! σε όλα τα μοντέλα της σε σχέση με τον ανταγωνισμό ειναι 40-50 δολάρια πάνω.

 

υστερογραφο. οι οθονες σου αν ήταν και οι 2 720p, πιστεψε με δεν θα εβλεπες τόση τεραστια διαφορά.. πολυ μεγαλύτερο dpi στην 5αρα οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις συνειδητοποιησεις ότι μιλαμε για μια συσκευή που είναι entry level άντε το πολυ, μεσαια κατηγορια, σε τιμή; απο την στιγμή που επιλέγει να πορευτεί με τον 410, για λογους αυτονομιας και όχι μόνο, η 720p ΜΑΧ ειναι μονοδρομος. νομιζω οτι δεν σηκώνει και πάνω από 720p ο 410... και στην τελική, μιλάμε για κινητό των 210 ευρώ.. η 720p ειναι πολυ πάνω από το μέτριο σε αυτές τις ιντζες..! Καλό το 1080p αλλά αν βαλεις και τα υπολοιπα στην εξισωση, αυτά που "κερδιζεις" από την μικρότερη αναλυση, ειναι πολλα περισσοτερα απο το ποσο περισσότερο καλα δειχνει η 1080p σε σχέση με την 720p.

 

επισης σχετικο ειναι να αναφέρω ότι για μένα η huawei εχει γενικά υπερκοστολογημένα κινητά! σε όλα τα μοντέλα της σε σχέση με τον ανταγωνισμό ειναι 40-50 δολάρια πάνω.

 

υστερογραφο. οι οθονες σου αν ήταν και οι 2 720p, πιστεψε με δεν θα εβλεπες τόση τεραστια διαφορά.. πολυ μεγαλύτερο dpi στην 5αρα οθόνη.

Κάνει οικονομία στην ανάλυση της οθόνης, κάνει οικονομία στον επεξεργαστή αλλα στην οθόνη πάει ninja και μου βάζει 6". Γιατι;

Δεκτο οτι με τον 410 MAX ανάλυση είναι το 720p. Δεν καταλαβαίνω γιατι με την ίδια λογική με 720p ΜΑΧ μέγεθος ειναι οι 5.5. Στο κάτω κάτω προσωπική γνώμη εκφράζω, και τα 720p μου φαίνονται λίγα σαν αγοραστής σε μια 6άρα οθόνη. Απο τις πωλήσεις θα φανεί αν ήταν τελικά καλή ιδέα η όχι.

Δεν μπορεί να βγάζεις entry level κινητό παντού εκτός απο τη διαγώνιο της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει οικονομία στην ανάλυση της οθόνης, κάνει οικονομία στον επεξεργαστή αλλα στην οθόνη πάει ninja και μου βάζει 6". Γιατι;

Δεκτο οτι με τον 410 MAX ανάλυση είναι το 720p. Δεν καταλαβαίνω γιατι με την ίδια λογική με 720p ΜΑΧ μέγεθος ειναι οι 5.5. Στο κάτω κάτω προσωπική γνώμη εκφράζω, και τα 720p μου φαίνονται λίγα σαν αγοραστής σε μια 6άρα οθόνη. Απο τις πωλήσεις θα φανεί αν ήταν τελικά καλή ιδέα η όχι.

Δεν μπορεί να βγάζεις entry level κινητό παντού εκτός απο τη διαγώνιο της οθόνης.

η διαγωνιος οθονης δεν παιζει ρόλο για το αν ειναι entry ή όχι. αυτό που κάνει μια οθονη "entry level" ή όχι, δεν ειναι το μεγεθος της αλλά το ppi !!! και η συγκεκριμένη οθόνη ειναι μια μέτρια οθονη προς καλή. θα την έλεγες χάλια αν ήταν 960x540 !!! αν το κινητό κόστιζε κάποια ευρώ παραπάνω, ναι να απαιτήσεις 1080p και πολλά άλλα. αλλά σε entry για να δουλευει και smooth χωρις να σου ρουφα την μπαταρια και αλλά προβληματα. εισαι κομπλε με μικρό συμβιβασμο στην ποιοτητα.

 

θα σε ρωτησω το άλλο. δλδ σε ενα ταμπλετ θα σου ηταν οκ η 720p οθονη αλλά στο 6" κινητό, δεν σου είναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε ρωτησω το άλλο. δλδ σε ενα ταμπλετ θα σου ηταν οκ η 720p οθονη αλλά στο 6" κινητό, δεν σου είναι;;

Και επαναλαμβάνω. Το 720p απο μονο του δεν αποτελεί απαγορευτικό απο μια συσκευή. Εχει να κάνει καθαρά με τη χρήση. Απο το tablet που το έχω μόνο για να βλέπω καμια σειρά που και που πριν κοιμηθώ (αντε και στην τουαλέτα :P) δεν έχω απαιτήσεις. Και πάλι αν αγόραζα τώρα tablet δε θα έπαιρνα 720p. 

Το κινητό το χρησιμοποιώ ολη μέρα, και το κινητό που συζητάμε αυτή τη στιγμή κοστίζει 210€ ρε παιδιά στην κίνα. Δεν νομίζω πως σε μια τέτοια τιμη το 1080p είναι απαγορευμένη λέξη. Αν το χρέωνε 100€ να το καταλάβω.

 

Και για τελευταία φορά, το πρόβλημα μου δεν είναι η ανάλυση, είναι η ανάλυση σε συνδιασμό με το μεγεθος της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...