Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προτρέπει για «αλλαγή» από MacBook σε Surface Pro 3 με νέα ιστοσελίδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντάξει με έπεισε,αν μου δώσει 1000 ευρώ η ms και είχα mac book θα αντάλλαζα με το surface

Εγω το surface pro 3 i3 64gb το αγορασα απο εξωτερικο 640 ευρω παντως (καινουριο μιλαμε). Μια χαρα τιμη. Και μαζι με type cover 3 cyan και την αψογη Sandisk 64gb ExtremePro (80mb/sec) συνολο ολα 790 ευρω.

Τελεια τιμη για αυτο το προιον. (+ το ποντικι madcatz R.A.T. TE cyan  που ειναι ολα τα λεφτα). :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα από περιέργεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο CNET για το τάμπλετ της MS και στην ιστοσελίδα της Apple για το Macbook Air που φένεται στο βίντεο.Σε ανάλυση οθόνης και διαγώνιο υπερέχει το Surface.Σε επεξεργαστή και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών υπερέχει το Macbook.Το δε βίντεο έχει και λάθη διότι usb3 το Macbook 11' έχει (δύο για την ακρίβεια).Και η κυριότερη διαφορά για εμένα καταλήγει να είναι το λειτουργικό στο οποίο δυστηχώς για τον καλώς εννοούμενο για τους πελάτες ανταγωνισμό η MS χάνει πάντα.Ας πούμε και τα δυο φορητά μηχανήματα έχουν 4 GB RAM.Ποιο πιστεύετε ότι κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης;Σαφώς το Mac Os X.Η όλη σύγκριση όμως είναι εξαρχής λανθασμένη!Συγκρίνουν ένα τάμπλετ όπως το Surface με ένα Ultra thin laptop.Άσχετο!Αυτά,αν και το θέμα με ενδιέφερε μόνο εγκυκλοπαιδικά αφού έχω imac και παλιό microsoft netbook για τα βασικά και δεν χρειάζομαι κανένα από τα δυο μηχανήματα.

WTF. Απο που και ως που εχει καλυτερη διαχειρηση μνημης το Mac Os X? Και εστω, ας πουμε οτι εχει, οταν το ενα δουλευει σε 512 mb ram και το αλλο θελει minimum 2 ποιο απτα 2 λες να ρολλαρι καλυτερα? Θα τρελαθουμε εδω. Πες οτι γουσταρεις mac γιατι ετσι, μη γραφεις οτι ναναι οωμς ρε συ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληκτρολόγιο του πάντως είναι ότι πιο τρισάθλιο έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Είμαι και πρόγραμματιστής οπότε για εμένα παίζει κυρίαρχο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν τα ταμπλετ και δεν με απασχολούν ιδιαίτερα οι "επιθετικές" διαφημίσεις.

 

Αλλά ρε παιδιά, ποια είναι η αλήθεια;

 

Microsoft

  • Άριστο ΛΣ και πολύ εύχρηστο
  • Τεράστια ποικιλία προγραμμάτων
  • Όλα τα καλά προγράμματα για τις ανάγκες μας είναι για Windows

Apple

  • Μέτριο ΛΣ με μέτρια εμφάνιση
  • Σχεδόν καθόλου ποικιλία προγραμμάτων
  • Έχει 1 πρόγραμμα για κάθε τι, που by the way τυχαίνει να έχει σχέση με την apple, και θεωρείται-αυτοαποκαλείται καλό.
  • Στα θετικά βρίσκω ότι είναι-ονομάζεται "Apple"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

ΥΓ: Ξέχασα να μιλήσω για την τιμή αλλά πάω πάσο. Ας πούμε ότι έχουμε λεφτά.

 

 

 

 

01meat-600.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληκτρολόγιο του πάντως είναι ότι πιο τρισάθλιο έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Είμαι και πρόγραμματιστής οπότε για εμένα παίζει κυρίαρχο ρόλο.

 

Το πληκτρολόγιο στο surface είναι απαράδεκτο γιατί τα πλήκτρα, αν και μεγάλα, είναι κολλητά το ένα στο άλλο και τα πατάς μαζί. Εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικό όταν είμαι γραφείο (της apple - lol) αν και βλέπω να αλλάζω με ενα μηχανικό κάποια στιγμή.

Όταν είμαι εκτός γραφείου, θα την κάνω τη δουλειά μου αλλά η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως έχουν βάλει τα πλήκτρα, πατάς 2 αντί για 1 συνήθως. Έπρεπε να το είχαν προσέξει πιο πολύ αυτό κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρουν τα ταμπλετ και δεν με απασχολούν ιδιαίτερα οι "επιθετικές" διαφημίσεις.

 

Αλλά ρε παιδιά, ποια είναι η αλήθεια;

 

Microsoft

  • Άριστο ΛΣ και πολύ εύχρηστο
  • Τεράστια ποικιλία προγραμμάτων
  • Όλα τα καλά προγράμματα για τις ανάγκες μας είναι για Windows

Apple

  • Μέτριο ΛΣ με μέτρια εμφάνιση
  • Σχεδόν καθόλου ποικιλία προγραμμάτων
  • Έχει 1 πρόγραμμα για κάθε τι, που by the way τυχαίνει να έχει σχέση με την apple, και θεωρείται-αυτοαποκαλείται καλό.
  • Στα θετικά βρίσκω ότι είναι-ονομάζεται "Apple"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

ΥΓ: Ξέχασα να μιλήσω για την τιμή αλλά πάω πάσο. Ας πούμε ότι έχουμε λεφτά.

 

 

 

 

01meat-600.jpg

 

 

 

ΧΑ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0α0χα0χ0α0χα0χ... Μη μη σταματα.. χ0αχ0α0χ0α0χ0αχ0α0χ0α0χα0χ0αχ0α..

 

Ευχρηστα τα windows? με OSX φιλε εχεις δουλεψει ποτε?

Ναι ολα τα καλα προγραμματα για τις αναγκες μας ειναι για windows..

Ενω εμεις με OSX ψοφαμε και δεν εχουμε προγραμματα.. Πως γενεν ατο?

 

Εγω δεχομαι οτι μπορει να εχουν καλυτερεψει τα windows αλλα ρε φιλε προσπαθεις να μας πεις πως το OSX ειναι μαπα λες και εμεις ζουμε σε αλλο πλανητη?

 

Το 2 πραγματα που μπορουν τα windows να υπερνικησουν το OSX ειναι τα παιχνιδια και η τιμη τελος... Αυτα ολα κ ολα..

 

Θες να σου πω κατι τωρα? Tα MAC παιρνουν και windows....

Ξερω επαθες ΣΟΚ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft επισης προτρεπει για αλλαγη του default browser σε Internet Explorer

 

Και να κάνεις εγκατάσταση του Bing toolbar, και το Bing σαν default search engine όταν κατεβάζεις το skype.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα και είδα από περιέργεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά στο CNET για το τάμπλετ της MS και στην ιστοσελίδα της Apple για το Macbook Air που φένεται στο βίντεο.Σε ανάλυση οθόνης και διαγώνιο υπερέχει το Surface.Σε επεξεργαστή και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών υπερέχει το Macbook.Το δε βίντεο έχει και λάθη διότι usb3 το Macbook 11' έχει (δύο για την ακρίβεια).Και η κυριότερη διαφορά για εμένα καταλήγει να είναι το λειτουργικό στο οποίο δυστηχώς για τον καλώς εννοούμενο για τους πελάτες ανταγωνισμό η MS χάνει πάντα.Ας πούμε και τα δυο φορητά μηχανήματα έχουν 4 GB RAM.Ποιο πιστεύετε ότι κάνει καλύτερη διαχείριση μνήμης;Σαφώς το Mac Os X.Η όλη σύγκριση όμως είναι εξαρχής λανθασμένη!Συγκρίνουν ένα τάμπλετ όπως το Surface με ένα Ultra thin laptop.Άσχετο!Αυτά,αν και το θέμα με ενδιέφερε μόνο εγκυκλοπαιδικά αφού έχω imac και παλιό microsoft netbook για τα βασικά και δεν χρειάζομαι κανένα από τα δυο μηχανήματα.

Αυτά τα 3 δεν πάνε μαζί φίλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν συγκρίνει os η Microsoft αλλά θέλει να πουλήσει hardware? Όλοι ξέρουμε ότι τα Mac τρέχουν και windows. Θα μπορούσε να πει βάλτε στα Mac το windows να δείτε την υγεία σας. Αλλά δε το κάνει γιατι ξέρει ότι τα Mac δεν έχουν touch screen. Οπότε, προσπαθεί να πείσει ενα αγοραστικό κοινό με κάποια οικονομική άνεση να γυρίσει απο desktop OS σε touch OS. Πιο fail ιδέα δεν υπάρχει. Ας πείσει πρωτα όσους παίρνουν desktop να γυρίσουν σε surface και μετά να ασχοληθεί μετά με όσους παίρνουν Mac.

Εκτός και πιστεύει ότι το surface ειναι ήδη αποτυχία και μιας και πετάνε κάποιοι λεφτά για Mac, ας τα πεταξουνε καλύτερα για το surface....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν συγκρίνει os η Microsoft αλλά θέλει να πουλήσει hardware? Όλοι ξέρουμε ότι τα Mac τρέχουν και windows. Θα μπορούσε να πει βάλτε στα Mac το windows να δείτε την υγεία σας. Αλλά δε το κάνει γιατι ξέρει ότι τα Mac δεν έχουν touch screen.

 

Προσωπικα νομιζω πως ξερει τι κανει.. Γνωριζει πολυ καλα πως αν συγκρινει os πως μπορει και να χασει. 

'Η εν πασει περιπτωσει να χασει πωλησεις. 

Κατι που θα συνεβαινε και αν ειχε καλυτερες τιμες η apple ή αν αποφασιζε να βγαλει το OSX σε κυκλοφορια για οποιον το θελει..

 

Φαντασου λοιπον ενα pc δικιας σου κατασκευης να τρεχει OSX official...

Θα ηταν τουλαχιστον ιδανικο σεναριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα νομιζω πως ξερει τι κανει.. Γνωριζει πολυ καλα πως αν συγκρινει os πως μπορει και να χασει. 

'Η εν πασει περιπτωσει να χασει πωλησεις. 

Κατι που θα συνεβαινε και αν ειχε καλυτερες τιμες η apple ή αν αποφασιζε να βγαλει το OSX σε κυκλοφορια για οποιον το θελει..

 

Φαντασου λοιπον ενα pc δικιας σου κατασκευης να τρεχει OSX official...

Θα ηταν τουλαχιστον ιδανικο σεναριο..

Eγω θα ηθελα να δω απο την apple να αφαιρεσει την δυνατοτητα των mac,να τρεχουν windows.

Θα ηταν ο ιδανικοτερος τροπος να δουμε,ποσο πραγματικα μετρα σαν os,το osx!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω θα ηθελα να δω απο την apple να αφαιρεσει την δυνατοτητα των mac,να τρεχουν windows.

Θα ηταν ο ιδανικοτερος τροπος να δουμε,ποσο πραγματικα μετρα σαν os,το osx!

Τι εννοεις με αυτο?

Οτι οσοι παιρνουν MAC το παιρνουν για να εχουν windows?

χαχαχαχαχαχαχαχ

Πιο το νοημα να το κανουν? Για να εχουν ποιοτητα?

Ε ας παρουν κανενα αλουμινενιο Dell τοτε...

 

Ασε που οι περισσοτεροι που βαζουν windows πανω το εχουν για παιχνιδια. True story.

Εγω παντως δεν εχω και παρολα αυτα σαν casual gamer εχω και το simcity μου εχω, τα COD μου, τα manager μου, τα batman μου και ξερω πως δεν συγκρινεται σε πληθωρα με τα windows αλλα δοξα το θεο καλα παμε..

Για τα υπολοιπα υπαρχει και ps4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις με αυτο?

Οτι οσοι παιρνουν MAC το παιρνουν για να εχουν windows?

χαχαχαχαχαχαχαχ

 

Ασε που οι περισσοτεροι που βαζουν windows πανω το εχουν για παιχνιδια. True story.

Εγω παντως δεν εχω..

Μια προταση εκανα,δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!

Σωστο συμπερασμα θα μπορουσαμε να βγαλουμε,μονο αν ισχυε αυτο που προτεινα,οπως συμβαινει με τα ipad/iphones!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προταση εκανα,δεν εβγαλα κανενα συμπερασμα!

Σωστο συμπερασμα θα μπορουσαμε να βγαλουμε,μονο αν ισχυε αυτο που προτεινα,οπως συμβαινει με τα ipad/iphones!

Ναι σωστα αν το θετεις ετσι..

Αλλα σιγουρα θα πηγαιναν καλυτερα αν ειχε η apple καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη ή το εδινε και σε αλλους κατασκευαστες για να πουμε και ενα αρνητικο..

 

Με αυτη την πολιτικη το osx δεν μπορει να χτυπησει σε πωλησεις τα windows.

Το ενα τρεχει σε ενα brand και το αλλο σε αμετρητα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0α0χα0χ0α0χα0χ... Μη μη σταματα.. χ0αχ0α0χ0α0χ0αχ0α0χ0α0χα0χ0αχ0α..

 

Ευχρηστα τα windows? με OSX φιλε εχεις δουλεψει ποτε?

.

ΧΑ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0αχ0α0χ0α0χα0χ0α0χα0χ... Μη μη σταματα.. χ0αχ0α0χ0α0χ0αχ0α0χ0α0χα0χ0αχ0α..

 

Εύχρηστο το osx? Με Windows 8.1 η 10 έχεις δουλέψει ποτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...