Προς το περιεχόμενο

Meizu MX4 Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάμεσα σε τόσα smartphones που έχουμε παρουσιάσει στο Insomnia, η συγκεκριμένη παρουσίαση έχει τη δική της σημασία αφού είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζουμε ένα smartphone της Meizu.Αν δεν γνωρίζετε την εταιρεία Meizu, είναι μάλλον φυσιολογικό, αφού μόλις πρόσφατα ξεκίνησε να κάνει προσπάθειες να επεκταθεί εκτός Κίνας, στην αγορά της οποίας παίζει κυρίαρχο ρόλο εδώ και αρκετά χρόνια. Με έτος ίδρυσης το 2003, η Meizu ξεκίνησε αρχικά να κατασκευάζει mp3 players με αρκετή επιτυχία αλλά η όλη έκρηξη της κατηγορίας των smartphone δε μπορούσε να τη βρει ασυγκίνητη. Έτσι το 2009 παρουσίασε το πρώτο της κινητό, το M8 miniOne, το οποίο έμελλε να αποτελέσει σχετική εμπορική επιτυχία, δίνοντας έτσι την απαραίτητη ώθηση στην εταιρεία για να συνεχίσει να κυκλοφορεί ενδιαφέροντα μοντέλα.

 

 

Αποτελώντας έναν από τους μεγάλους παίχτες σε μια τεράστια αγορά δίπλα στην ZTE, στην Huawei και στη Xiaomi, η Meizu φέρνει τη γνωστή συνταγή των Κινέζων κατασκευαστών τουλάχιστον σ’ ότι αφορά τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα, κορυφαίες επιδόσεις δηλαδή, σε συνδυασμό με πολύ καλή τιμή.

 

Το MX4 που δοκιμάζουμε σήμερα, είναι ένα από τα τελευταία μοντέλα της εταιρείας και έρχεται να αντικαταστήσει το MX3, ένα από τα πλέον δημοφιλή smartphone της Meizu, το οποίο αποτελεί και το πρώτο κινητό που είδαμε επίσημα στη χώρα μας μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας. Για την ώρα δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για το πότε θα το δούμε στη χώρα μας μέσα από τα επίσημα κανάλια διάθεσης, όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο για να φτάσει στα χέρια μας τελικά μέσω του γνωστού ηλεκτρονικού καταστήματος reportspam.

 

Για να δούμε λοιπόν αναλυτικά ένα ακόμα «κινέζικο smartphone» το οποίο βάζει τα γυαλιά σε πολλά άλλα μοντέλα.

 

Ενημέρωση (14/1/2015): Το Meizu MX4 διατίθεται πλέον επίσημα και στη χώρα μας με τιμή €359

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Meizu MX4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εχει τρεχαματα με τετοια τηλεφωνα καποιος σε αυτη την τιμη οταν υπαρχουν ηδη δυνατα και δοκιμασμενα τηλεφωνα στην Ελληνικη αγορα σε αυτα τα χρηματα που ακουνε στο ονομα Lg G2(φθηνοτερο κιολας) G3,Nexus 5 ή ακομα και το Lumia 930 και αυτο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και φθηνοτερο απο το παραπανω Meizu απο την  γνωστη προσφορα της Wind.

 

Και επισης δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε το παραπανω που διαβασα '''Ενδεικτικό είναι ότι μπορούμε να αγοράσουμε δύο τέτοια smartphone στην τιμή ενός iPhone 6 ή ενός Galaxy S5, και να μας περισσέψουν και ρέστα''' ειδικα μιας και υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες συσκευες στα χρηματα αυτα(350ευρω)και το S5 δεν κανει 700ευρω ...

 

Σε γενικες γραμμες παντως ωραιο το review.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό αυτό είναι ότι ποιο δυνατό σε Android και πραγματικά βάζει γυαλιά σε άλλα ίδιας κατηγορίας. Όποιος το πάρει στα χέρια του αλήθεια δεν θα το αλλαξει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό αυτό είναι ότι ποιο δυνατό σε Android και πραγματικά βάζει γυαλιά σε άλλα ίδιας κατηγορίας. Όποιος το πάρει στα χέρια του αλήθεια δεν θα το αλλαξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σε ελάχιστες περιπτώσεις και κατά τη διάρκεια που ασχολούμασταν με το κινητό, αυτό σταμάτησε εντελώς να ανταποκρίνεται στις εντολές μας, οδηγώντας μας σε αναγκαστική επανεκκίνηση του smartphone. Σε άλλες πάλι σπάνιες περιπτώσεις, η απόκριση του μενού μετά από εντολή μας είναι ξεκάθαρα αργή."

 

και στο τέλος...

 

Δεν μας άρεσε

  • μικρά κολλήματα

Αν αυτά είναι τα μικρά κολλήματα, τα μεγάλα πώς είναι;

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως φίλε μου το κινητό είναι πιστόλι δεν καταλαβαίνει Χριστό εγώ το έχω τόσο καιρό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος που θεωρούνται απαιτητικός χρήστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος βλεπω μια προσοψη iPhone 6 +το μπεζελ και μια πισω οψη Lumia 1520.δεν ξερω κατά ποσο καλο είναι αν και ειδα κοληματα αλλα προς το παρων μενω σε One Plus one

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σε ελάχιστες περιπτώσεις και κατά τη διάρκεια που ασχολούμασταν με το κινητό, αυτό σταμάτησε εντελώς να ανταποκρίνεται στις εντολές μας, οδηγώντας μας σε αναγκαστική επανεκκίνηση του smartphone. Σε άλλες πάλι σπάνιες περιπτώσεις, η απόκριση του μενού μετά από εντολή μας είναι ξεκάθαρα αργή."

 

και στο τέλος...

 

Δεν μας άρεσε

  • μικρά κολλήματα
Αν αυτά είναι τα μικρά κολλήματα, τα μεγάλα πώς είναι;

 

Μετά από τρεις εβδομάδες δοκιμής, το παραπάνω περιστατικό που περιγράφω, το διαπίστωσα τρεις φορές, και ως εκ' τουτου δεν ήταν εκνευριστικό και δεν αποτελεί κριτήριο για την συνολική εμπειρία που αποκόμισα. Στα "μικρά κολλήματα" αναφέρομαι κυρίως σε περιπτώσεις "lag" που είδα στην πλοήγηση.

 

Κάτι ακόμη. Οι συγκρίσεις με τιμές άλλων συσκευών σε κάθε παρουσίαση, γίνονται πάντα με τις τιμές που ισχύουν από την επίσημη αντιπροσωπεία και όχι φυσικά με εφήμερες προσφορές. Υπάρχουν βέβαια και οι τιμές στα σκρουτζομάγαζα αλλά για λόγους που έχουμε εξηγήσει και στο παρελθόν (πχ επιδοτήσεις), δεν τις θεωρούμε επίσημες. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι τα μέλη δε μπορούν να σχολιάζουν και να έχουν τις προτάσεις τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως φίλε μου το κινητό είναι πιστόλι δεν καταλαβαίνει Χριστό εγώ το έχω τόσο καιρό και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος που θεωρούνται απαιτητικός χρήστης

Γιατι ποιο κινητο απο τα παραπανω που ανεφερα δεν ειναι γρηγορο??(Nexus 5,G2,G3,Lumia 930) .Οσο για το γιατι θεωρεισαι οπως λες απαιτητικος χρηστης ε ενταξυ για να το λες εσυ ετσι μαλλον θα ειναι...

 

Πες μου ότι είδες διαφορά ταχύτητας στο xperia z3 με 3GB ram : ) Έλεος με τα specs wars, ξεκολλήστε λίγο το μυαλό σας

Οχι δεν εννοουσα αυτο.Απλα οταν ο αλλος μου γραφει οτι ειναι το πιο δυνατο κινητο της αγορας σε Android ε περιμενω να εχει 3gb ram,καθως 3gb ram εχουν ηδη αλλα κινητα . Εγω αλλωστε ειμαι κατοχος WIndows Phone αρα δεν με ενδιαφερουν τα spec wars που γραφεις παραπανω :)

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σε ελάχιστες περιπτώσεις και κατά τη διάρκεια που ασχολούμασταν με το κινητό, αυτό σταμάτησε εντελώς να ανταποκρίνεται στις εντολές μας, οδηγώντας μας σε αναγκαστική επανεκκίνηση του smartphone. Σε άλλες πάλι σπάνιες περιπτώσεις, η απόκριση του μενού μετά από εντολή μας είναι ξεκάθαρα αργή."

 

και στο τέλος...

 

Δεν μας άρεσε

  • μικρά κολλήματα

Αν αυτά είναι τα μικρά κολλήματα, τα μεγάλα πώς είναι;

Είναι αυτά που κάνουν τα μηλόφωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εχει τρεχαματα με τετοια τηλεφωνα καποιος σε αυτη την τιμη οταν υπαρχουν ηδη δυνατα και δοκιμασμενα τηλεφωνα στην Ελληνικη αγορα σε αυτα τα χρηματα που ακουνε στο ονομα Lg G2(φθηνοτερο κιολας) G3,Nexus 5 ή ακομα και το Lumia 930 και αυτο με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και φθηνοτερο απο το παραπανω Meizu απο την γνωστη προσφορα της Wind.

 

Και επισης δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε το παραπανω που διαβασα '''Ενδεικτικό είναι ότι μπορούμε να αγοράσουμε δύο τέτοια smartphone στην τιμή ενός iPhone 6 ή ενός Galaxy S5, και να μας περισσέψουν και ρέστα''' ειδικα μιας και υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες συσκευες στα χρηματα αυτα(350ευρω)και το S5 δεν κανει 700ευρω ...

 

Σε γενικες γραμμες παντως ωραιο το review.

 

Αυτή τη στιγμή αυτό και το Xiaomi MI4, μαζί με 1-2 "επώνυμα" είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί σε Android, τόσο σε ποιότητα κατασκευής όσο και σε υλοποίηση του launcher.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...