Προς το περιεχόμενο

Η LG ανακοινώνει κυρτή οθόνη για gamers, 34' ιντσών, αναλογία 21:9 και υποστήριξη FreeSync


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κλαίω  κάθε φορά που κάτι σε κάποιους φαίνεται ανούσιο, κάποιοι άλλοι θα τους πουν ότι κάνουν έτσι γιατί δεν έχουν λεφτά να το αποκτήσουν :lol:

 

το να είναι ανούσιο και μη χρηστικό δε το σκέφτεται κανείς έτσι;

 

δε πειράζει τα 21:9 θα πάνε έτσι κι αλλιώς άπατα λόγω πωλήσεων, οπότε έτσι κι αλλιώς δε θα μας απασχολήσουν

Καμία σχέση με αυτό που έγραψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά και αυτά που έγραψε είναι απλά η προσωπική του γνώμη, τα πολλαπλά μόνιτορ για gaming τουλάχιστον μια χαζομάρα και μισή είναι
 
για τη δουλειά να έχεις στη μια οθόνη facebook και στην άλλη να κάνεις δουλειά μπορεί και να είναι χρήσιμα δε ξέρω
 
αυτό που νομίζω ότι λίγο πολύ οι περισσότεροι συμφωνούν είναι ότι το 16:9 είναι μια χαρά (για αυτό και είχε και έχει εμπορική επιτυχία) δε χρειαζόμαστε και άλλο aspect ratio να μας τα κάνει σαλάτα, σε κατάλληλη απόσταση άλλωστε το 16:9 καλύπτει μια χαρά τη περιφερειακή σου όραση 
 
και οοοοταν θες επιπλέον πληροφορία ή πυκνότητα πίξελ μια 16:9 σε 4Κ θα σε καλύψει πιο καλά από την 21:9 και η συμβατότητα με οποιοδήποτε περιεχόμενο θελήσεις (είτε μιλάμε για βίντεο, είτε παιχνίδια, είτε προγράμματα) είναι δεδομένη
 
σε αυτή την εικόνα που βρήκα με ένα γρήγορο googl-αρισμα βλέπουμε ότι ένα αντίστοιχης ανάλυσης μόνιτορ σε 16:9 σου δίνει περισσότερη πληροφορία σε ύψος, την οποία  άλλωστε ένας χρήστης pc θέλει να υπάρχει σε σημείο που δε θα τον ενοχλεί σε αυτό που κάνει (αν μιλάμε για δευτερεύοντα εργαλεία, μπάρες κτλ) , αλλά θα μπορεί να ανατρέχει όποτε χρειάζεται.

το ultra wide setup είτε θα του τη βάλει στις άκρες όπου για να ανατρέξει θα ζορίζεται ή θα του τη βάλει πιο κεντρικά από ότι το 16:9 και τελικά πάλι θα ενοχλέι σα να είχε μικρότερη οθόνη
 

black-bars-aspect-ratio-16-9-21-9-4-3-ci

 
επίσης μιας και λέμε για "gaming" δείτε και πώς είναι στη πράξη το να έχεις τέτοια setup, ενόχληση το λέω εγώ αυτό και σπατάλη, όχι άγιο δισκοπότηρο 
 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο monitor για επαγγελματικη χρηση.

Συμφωνώ κυρίως χάρη στην μεγάλη χρωματική κάλυψη και την υψηλή ανάλυση (η επεξεργασία μουσικής στο βίντεο μ' έφτιαξε) αλλά διαφωνώ ως προς την κυρτότητα. Την προτιμώ επίπεδη γιατί κατά την γνώμη μου στην κυρτή οθόνη υπάρχει ένα ιδανικό σημείο παρακολούθησης που σαν ιδέα δεν μου αρέσει (αν και η συγκεκριμένη δεν μου φάνηκε πολύ κυρτή). Για gaming πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης μιας και λέμε για "gaming" δείτε και πώς είναι στη πράξη το να έχεις τέτοια setup, ενόχληση το λέω εγώ αυτό και σπατάλη, όχι άγιο δισκοπότηρο

 

Καμία σχέση η συγκεκριμένη LG με τις 3 wide σε σειρά που είναι ένα αναγκαίο κακό, μια και στις 2 οθόνες έχεις μες τη μέση τα bezels και αναγκαστικά χρησιμοποιείς και 3η. Μιλάμε για εντελώς άλλο ratio. Δε ξέρω αν μπορείς να στήσεις 3 οθόνες κατακόρυφα για πιο σωστό ratio. Αυτό που ξέρω είναι ότι μια μεγάλη wide επιφάνεια οθόνης είναι σούπερ για autocad, Photoshop, premier κλπ. Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια μεγάλη επιφάνεια είναι μια χαρά και μεγάλη και με μεγάλη ανάλυση, αλλά γιατί να εχεις 21:9 και όχι 16:9 που πάει με όλα και έχει περισσότερα πίξελ άρα και πληροφορία στη τελική; Οριζόντια θα είναι το ίδιο, τα πίξελ είναι ακριβώς τα ίδια με 16:9 4Κ

Σε ύψος θα μπορείς να έχεις ακόμα περισσότερη.

 

Οτάν όμως θα πας να παίξεις ενα παιχνίδι με αυτή την ανάλυση και δε θα υποστηρίζεται ή όταν θα βάλεις καμιά σειρά που θα είναι σε 16:9 και θα σου βγάλει μαυρίλες στα πλάγια θα ξενερωσεις.

 

Γενικά θιγω το θέμα της συμβατότητας για ενα aspect ratio που στη τελική δε σου προσφέρει και τίποτα και είναι απλά άλλη μια προσπάθεια της lg να εντυπωσιασει κάπως όπως όταν βάζει 1440p σε 5.5" που είναι τελείως άχρηστο.

 

Το ότι είναι και κυρτή μου φαίνεται απλα αδιαφορο (αν και περιττό) και στο κάτω κάτω θα μπορείς να επιλέξεις και χωρίς αυτό, οπότε δεν επιμενω πάνω σε αυτό, ξέρω ότι δε θα πουλησει.

 

Αλλά σχετικα με το 21:9 βλέπω μια προσπάθεια να το προωθήσουν και πολλους να τσιμπάνε, αντί να πάνε στη σίγουρη και αποδοτική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι μια μεγάλη επιφάνεια είναι μια χαρά και μεγάλη και με μεγάλη ανάλυση, αλλά γιατί να εχεις 21:9 και όχι 16:9 που πάει με όλα και έχει περισσότερα πίξελ άρα και πληροφορία στη τελική; Οριζόντια θα είναι το ίδιο, τα πίξελ είναι ακριβώς τα ίδια με 16:9 4Κ

Σε ύψος θα μπορείς να έχεις ακόμα περισσότερη.

ούτε οριζόντια είναι ίδια, στις 16:9 ειναι 3840Χ2160 ενώ η 21:9 είναι με 3440Χ1440...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε οριζόντια είναι ίδια, στις 16:9 ειναι 3840Χ2160 ενώ η 21:9 34αρα είναι με 3440Χ1440...

σόρρυ δε το πρόσεξα, δηλαδή ακόμα χειρότερα 

 

πάντως για να κλείσω με τη δική μου τοποθέτηση στο θέμα, όπως έχω χιλιοπεί στο pc gaming πρέπει από πριν να έχεις πολλά πράγματα στο νου σου για να λύσεις, μέχρι τελικά να βάλεις το παιχνιδάκι και να το ευχαριστηθείς και γενικά η κατάσταση ώρες ώρες για πολλούς είναι ταλαιπωρία λόγω driver, patch, settings κτλ.., οπότε το να φορτώνεσαι ακόμα ένα "πρόβλημα" με δική σου μάλιστα ευθύνη είναι μαλακία για να το θέσω κομψά.

 

εδώ έχουμε δει μεγάλους τίτλους να μην υποστηρίζουν 1200p που είναι πολύ συνηθισμένη ανάλυση και να βγαίνουν μαύρες μπάρες πάνω κάτω και οι κάτοχοι να παραπονιούνται, θα πας να πειραματιστείς με τη κουλαμάρα; 

 

παίρνεις 1080 και τέλος και στο μέλλον παίρνεις ένα 4Κ 16:9 εφ΄όσον θες κάτι καλύτερο  και τέλος , θα έχεις οθόνη προς όλους τους ορίζοντες που φτάνει το μάτι και θα παίζουν τα πάντα μια χαρά

 

τα παράξενα καλό είναι να τα αφήνουμε για αυτούς που έχουν λεφτά για πέταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μια μεγάλη επιφάνεια είναι μια χαρά και μεγάλη και με μεγάλη ανάλυση, αλλά γιατί να εχεις 21:9 και όχι 16:9 που πάει με όλα και έχει περισσότερα πίξελ άρα και πληροφορία στη τελική;

Γιατί δεξιά και αριστερά μας λείπει επιφάνεια εργασίας, όχι πάνω και κάτω που δε βολεύει κανέναν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το σχολίασα από το gaming κομμάτι μιας και μιλάμε για gaming υποτίθεται μόνιτορ

 

δε πιστεύω ότι εξυπηρετεί σε κάτι

Και στο gaming δεν έχει σχέση με το βίντεο που έβαλες. Επίσης, επειδή ο χρήστης είναι πολύ κοντά στο μόνιτορ, η καμπύλη βοηθάει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βίντεο το έβαλα για τα πολλαπλά μόνιτορ που υποτίθεται ότι ονειρευόμαστε, δεν έχει σχέση με την οθόνη του θέματος.

 

Τέλοσπαντων πολλά σχόλια για το τίποτα, ελάχιστοι θα αγοράσουν κάτι τέτοιο οπότε τσάμπα ασχολούμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...