Προς το περιεχόμενο

Η LG ανακοινώνει κυρτή οθόνη για gamers, 34' ιντσών, αναλογία 21:9 και υποστήριξη FreeSync


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά συνεχίζει το όλο θέμα σε αντιπαράθεση με τον qsis.Το παλικάρι δεν γνωρίζει, τέλος.

Τώρα εαν νομίζει οτι το 21:9 είναι νέο προτοτυπο και το 16:9 είναι κατάλληλο για video τι άλλο να λέμε;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να το δεις να παιζει για να καταλαβεις την αξια της κυρτοτητας. δεν ειναι τυχαιο οτι μεγαλες εταιριες επενδυουν εκει. στο μελλον ολα κυρτα θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι την ωρα και τη στιγμη που θα εχω σαν monitor για το καλο gaming pc μου ενα μονιτορ που θα ειναι αναλυση 4κ η και 8κ αν βγουν σε λιγο καιρο 144hz ips me 1-2 ms χρονο αποκρισης και μηδενικο input lag στισ 27 ιντσες η απλως εχω μεγαλα ονειρα?ειναι εφικτο κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υποστηρίζει 21:9 εγγενώς το παιχνίδι ή δε σου κάθεται καλά στα μάτια τη γυρνάς σε 16:9 στα 2560χ1440 με 1:1 pixel mapping και τελειωνει το παραμυθι εκει.Αν θες να βρισκεις ένα πρόβλημα για κάθε λύση δε σου κάνει.

Καλή χρονιά σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετα σημαντικο οτι ips panel θα εχει freesync. Πρεπει και η nvidia να το βαλει αλλιως αν το βαλουν αρκετοι κατασκευαστες θα χασει αρκετους που θελουν ips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το σχολίασα από το gaming κομμάτι μιας και μιλάμε για gaming υποτίθεται μόνιτορ

 

δε πιστεύω ότι εξυπηρετεί σε κάτι

Επειδη δεν πιστεύεις εσυ που ισως εισαι τεχνολογικά αναλφάβητος ,απο αυτά που λες ,δε μου λεει κατι.

 

Και οταν βγήκαν οι 16/9 οθόνες πάλι κατι μπαρμπαδες ελληναραδες βγηκαν και έκλαιγαν και έλεγαν για το αισχος που τωρα θα πρεπει νανεχουμε παν απο ενα φορματ ,δεν εχουμε μακροστενα παιχνιδια,δεν εχουμε μακρόστενα μάτια και αλλα τέτοια...προχωρημένα ,παρόλο που υπήρχαν ηδη οι επιστημονικες μελετες που έλεγαν το αντιθετο και παρόλο που υπαρχει ολα αυτα τα χρονια ενα πραγμα που βασίζεται καθαρά στην εικόνα και εχει μακρόστενο και κάποιες φορές καμπύλο σχημα:

Το σινεμά.

Τρελο;

Ανακαλυψαρα;

Τι σου ειναι αυτοί οι επιστήμονες ε;

Οποτε λοιπόν φιλε ,βαλε πρώτα εσυ eyefunity ,βαλε ανάλογες κάρτες γραφικών ,και αμα δε σου κανει ελα να μου πεις αν ερχομαι.

Αν ηταν ολοι σαν και σενα θα είχαμε ακομα κινητα βάρους ενός κιλου ,ασπρόμαυρες tv (η καθόλου tv) ,νεα και ειδησεις μονο σε έντυπη μορφή ,και οχι τηλέφωνο η αυτοκινητο .

Ολα αυτα ,αντικατασταθηκαν απο εφευρέσεις που πολεμηθηκαν απο διάφορους ανεγκέφαλους διότι ειτε "δεν προσέφεραν κατι" ,ειτε διότι "κατέστρεφαν κατι".

Εδω ειναι φόρουμ για λάτρεις της τεχνολογίας .

Τεχνολογία = νεωτερισμός .

Νεωτερισμός = αεναη παλη με τους οπισθοδρομικους μπαρμπαδες τω πνευματι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίες οι αμπελοφιλοσοφίες σου μόνο που μιλάς σε ένα άτομο που είναι πολύ δεκτικός σε νέες ιδέες (με τις 16:9 μάλιστα έχω υπάρξει τόσο δεκτικός που έχω πάρει 6 έως τώρα) , απλά έχει ένα ισχυρό φίλτρο σε ό,τι αφορά τη μαλακία και τη σπατάλη

 

άμα θες να μιλήσουμε σοβαρά και μου πετάς για eyefinity λες και είσαι κάνα πιτσιρίκι, τράβα μίλα με πιτσιρίκια

 

το 16:9 είναι υπεραρκετό και όσο σωστό πρέπει για αυτό επικράτησε αμέσως και θα συνεχίσει να επικρατεί, όλα τα υπόλοιπα (σαν μια τετράγωνη βλακεία που είχε παρουσιάσει πρόσφατα η eizo)  τα βγάζουν μπας και διαπιστώσουν καμιά νέα "τάση" στην αγορά και κάνουν καμιά αρπαχτή. κάποια από όλες αυτές μπορεί και να τους κάτσει

 

αυτό που με ενοχλεί, είναι οποιαδήποτε μπούρδα του έρχεται του καθενός τύπου στο μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας να τη βαφτίζει "gaming" και να την υπερχρεώνει λες και απευθύνεται σε ιθαγενείς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι είναι 4:3 και CRT :P Χρόνια Πολλά σε όλους!

Οχι. Εχε χαρη που ειναι μικρο το γραφειακι,αλλιως θα εβαζα τo monitor της amiga 500..θα ειναι και gaming monitor :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

φανταζομαι την ωρα και τη στιγμη που θα εχω σαν monitor για το καλο gaming pc μου ενα μονιτορ που θα ειναι αναλυση 4κ η και 8κ αν βγουν σε λιγο καιρο 144hz ips me 1-2 ms χρονο αποκρισης και μηδενικο input lag στισ 27 ιντσες η απλως εχω μεγαλα ονειρα?ειναι εφικτο κατι τετοιο?

υπομονή για OLED? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίες οι αμπελοφιλοσοφίες σου μόνο που μιλάς σε ένα άτομο που είναι πολύ δεκτικός σε νέες ιδέες (με τις 16:9 μάλιστα έχω υπάρξει τόσο δεκτικός που έχω πάρει 6 έως τώρα) , απλά έχει ένα ισχυρό φίλτρο σε ό,τι αφορά τη μαλακία και τη σπατάλη

 

άμα θες να μιλήσουμε σοβαρά και μου πετάς για eyefinity λες και είσαι κάνα πιτσιρίκι, τράβα μίλα με πιτσιρίκια

 

το 16:9 είναι υπεραρκετό και όσο σωστό πρέπει για αυτό επικράτησε αμέσως και θα συνεχίσει να επικρατεί, όλα τα υπόλοιπα (σαν μια τετράγωνη βλακεία που είχε παρουσιάσει πρόσφατα η eizo) τα βγάζουν μπας και διαπιστώσουν καμιά νέα "τάση" στην αγορά και κάνουν καμιά αρπαχτή. κάποια από όλες αυτές μπορεί και να τους κάτσει

 

αυτό που με ενοχλεί, είναι οποιαδήποτε μπούρδα του έρχεται του καθενός τύπου στο μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας να τη βαφτίζει "gaming" και να την υπερχρεώνει λες και απευθύνεται σε ιθαγενείς..

Μου αρέσει που ξερεις και τι θα επικρατήσει και που θεωρείς το οτι εχεις 16/9 οθόνη ανοιχτομυαλια ,επειδη πήρες κι εσυ.

Γουαου ,εισαι μέρος της επανάστασης κατά του 4/3.

Που έγινε πριν 20 χρόνια .

Και τρελαίνομαι που νομίζεις οτι το eyefinity ειναι για πιτσιρίκια .

Μαλλον ξερεις πολλα πιτσιρίκια που εχουν 5000€ μονο για οθόνες και κάρτες.

Πες αγόρι μου οτι δε σε αφορά εσενα ειτε γιατί δεν εχεις την επιφάνεια (ουτε εγω την εχω) ειτε γιατί δεν είσαι gamer ,ειτε γιατι δεν εχεις τη δυνατοτητα να το κατανοησεις και ασε τις αμπελοφιλοσοφιες για αμπελοφιλοσοφιες .

Ειναι κατι που πολλοι θεωρούν οτι χρειαζόταν απο καιρό να εχει γίνει.

 

Και πάλι ,δεν ειναι για ολους είπαμε ,εσυ δηλαδή κιουση ,μην αγοράσεις ,ασε τη βιομηχανία να βουλιάξει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να βγει ένα πρότυπο που να το ακολουθήσουν όλοι.

 

Κάτι στο οποίο να παίζουν καλά τόσο παιχνίδια όσο και ταινίες. Εχω βαρεθεί ανάλογα με την πηγή να βλέπω μαύρες μπάρες και να αξιοποιώ την μισή οθόνη μου!

 

Παλιά είχαμε 4:3 οθόνες αλλά οι ταινίες ήταν στα 16:9. Τώρα που έχουν οι πιο πολλοί 16:9 μας βγάζουν ταινίες με 21:9...

Οταν αγοράσουμε οθόνες 21:9 θα φτιάξουν ένα νέο πρότυπο για να μας τρολάρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί τόσο το να βγεί κάτι καινούριο. Εμένα μου φαίνεται πολύ λογικό το να υπάρχει έξτρα επιφάνεια στο πλάι (έχει αποδειχθεί όπως είπαν και παραπάνω από μελέτες ότι η περιφερική όραση δεν βλέπει πολύ στο ύψος κτλ κτλ ). Παιχνίδια που το υποστηρίζουν υπάρχουν ήδη και όλα τα μελλοντικά θα το υποστηρίξουν είναι σίγουρο (δεν είναι χαζοί).
Το freesync είναι τεράστια μαγκιά και το περιμένω εδώ και πόσο καιρό. (άλλο ένα +).
Δεν λέω ότι θα πάω να την πάρω, δεν είναι αυτό που ψάχνω. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο κράξιμο. Λες και έχετε δοκιμάσει 21:9 για πολύ καιρό και σας χάλασε. Με το επιχείρημα : "το 16:9 μια χαρά είναι" δεν προχωράει ο κόσμος μπροστά !
Υπάρχει κόσμος που χρειάζεται 21:9 για επαγγελματική χρήση και υπάρχει κόσμος που το γουστάρει για gaming. 
Αν δεν σου αρέσει μην το παίρνεις ! Όπως και κάποιος που θέλει 4:3 μπορεί ακόμα να το χρησιμοποιεί όταν εγώ και εσύ έχουμε 16:9 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...