Προς το περιεχόμενο

laptop/netbook/tablet μεσω ψηφιακης αλληλεγγυης


doryforika2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα και ααπο εμενα...ενδιαφερομαι για ενα ταμπλετ απο το προγραμμα και εχw  καταληξει στο  viva i10g γιατι νομιζω οτι εχει πιο καλα χαρακτηριστηκα,το εχει παρει κανεις?Θα ηθελα την αποψη σας και προτινετε κατι αλλο

ευχαριστω

Έχει τα καλύτρα χαρακτηριστικά σίγουρα.Το θέμα σε αυτές τις περιπτώσεις για μένα είναι η αυτονομία που νομίζω για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι γύρω στις 5 ώρες και η ποιότητα που παίζει πάντα σε περίπτωσεις άγνωστων tablets.To έχουν πάρει κ αλλοι πάντως και περιμένω κ εγώ σχόλιά τους σε αυτό ή σε άλλα forums.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα και ααπο εμενα...ενδιαφερομαι για ενα ταμπλετ απο το προγραμμα και εχw  καταληξει στο  viva i10g γιατι νομιζω οτι εχει πιο καλα χαρακτηριστηκα,το εχει παρει κανεις?Θα ηθελα την αποψη σας και προτινετε κατι αλλο

ευχαριστω

 

Δεν το πήρα, δεν το είδα από κοντά, αλλά όσο το έψαχνα, είδα ότι δεν μπορούσα να βρω πολλές rom, (απαραίτητο για εμένα) και οι γωνίες θέασης στο youtube μου φαινόταν άθλιες.

 

Προσοχή, με λίγο ψάξιμο και από το youtube. Δεν το είδα από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ειναι λιγο off-topic αλλα αν ξερει κανεις ας απαντησει...

Την περιοδο που ξεκινησε να λειτουργει το προγραμμα με τα κουπονια ειχα ξεκινησει να μετακομιζω (ειμαι ενοικιαστης)...οπως καταλαβαινω με το γραμμα του νομου ΔΕΝ δικαιουμε tablet/laptop γιατι πλεον δεν μενω στη ιδια διευθυνση που αναγραφουν τα στοιχεια της ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ φορολογικης μου δηλωσης (ελεος)...Αν επιλεξω 3G tablet και αυρματη συνδεση θα μου στειλουν κατι στο σπιτι ή τα παιρνω ολα απο το καταστημα και ξεμπερδευω...Παντως μεγαλη μ@λ@κι@ αυτο με τη διευθυνση...ετσι οπως παει σε λιγο θα ζητανε να προπληρωνουμε και τα ενοικια ενος χρονου για να δωσουν ενα υπερτιμημενο tablet και να γεμισουν με συνδεσεις τους Ελληνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισως ειναι λιγο off-topic αλλα αν ξερει κανεις ας απαντησει...

Την περιοδο που ξεκινησε να λειτουργει το προγραμμα με τα κουπονια ειχα ξεκινησει να μετακομιζω (ειμαι ενοικιαστης)...οπως καταλαβαινω με το γραμμα του νομου ΔΕΝ δικαιουμε tablet/laptop γιατι πλεον δεν μενω στη ιδια διευθυνση που αναγραφουν τα στοιχεια της ΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ φορολογικης μου δηλωσης (ελεος)...Αν επιλεξω 3G tablet και αυρματη συνδεση θα μου στειλουν κατι στο σπιτι ή τα παιρνω ολα απο το καταστημα και ξεμπερδευω...Παντως μεγαλη μ@λ@κι@ αυτο με τη διευθυνση...ετσι οπως παει σε λιγο θα ζητανε να προπληρωνουμε και τα ενοικια ενος χρονου για να δωσουν ενα υπερτιμημενο tablet και να γεμισουν με συνδεσεις τους Ελληνες...

 

Είναι εντελώς ηλίθιο το ότι οι υπεύθυνοι δεν προέβλεψαν και δεν ρύθμισαν με μια συνοδευτική παράγραφο ας πούμε, αυτές τις περιπτώσεις των ανθρώπων που έκαναν αλλαγή κατοικίας. Κλασσικό χαρακτηριστικό του δυσλειτουργικού μας κράτους... Είναι τελείως με τελείως παράλογο να υφίσταται πρόβλημα, υπάρχει κι έτοιμη η εξήγηση απλά δεν θα το εξηγήσω εδώ τώρα γιατί θα ξεφύγω και θα πλατιάσω. Να σου πω απλά ότι κι εγώ, ενώ πήρα κοινωνικό μέρισμα και μένω σε σπίτι μόνος μου εδώ και 2 χρόνια, η φορολογική μου δήλωση του 2014 (και το εκκαθαριστικό μου εννοείται) έχουν πάνω τη διεύθυνση του πατρικού μου. Εννοείται μέχρι τώρα δε με έννοιαξε να το αλλάξω γιατί δεν μπορούσα να μαντέψω ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μας δώσουν tablet/laptop και θα υπάρξει αυτό το σκάλωμα. Αλλά κάλλιστα θα μπορούσα, σαν κι εσένα, να είχα αλλάξει σπίτι κάποια στιγμή από πέρσι εως τώρα. Υπάρχει αρκετός κόσμος γενικά που έχει αυτό το θέμα.

 

Για το θέμα έχω ρωτήσει και σε κατάστηματα Public και Κωτσόβολο. Αυτό που μου είπαν στον Κωτσόβολο είναι ότι για mobile σύνδεση internet, δε θα αντιμετωπίσω πρόβλημα. Προβλημα μπορεί να προκύψει αν βάλω σύνδεση ADSL, καθώς εδώ θα χρειαστεί να τους πάω λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά μου που να είναι στην ίδια διεύθυνση που αναγράφεται στο κουπόνι, δηλαδή στην περίπτωσή μου στο πατρικό μου (στην περίπτωσή σου, στο παλιό σου σπίτι). Άρα δε θα μπορέσω να την βάλω στο σπίτι που μένω εγώ.

(Σαν να θυμάμαι ότι κάτι τέτοιο μου είχαν πει και στα Public, αλλά θα περάσω να ξαναρωτήσω κάποια στιγμή για να είμαι σίγουρος.)

 

 

Επίσης, μιλώντας με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση του Κωτσόβολου πριν λίγο, η κοπέλα μου είπε ότι ισχύει ό,τι λέει κι εδώ (προς τα κάτω):

Τώρα που έχεις εκτυπώσει τις επιλογές σου, έλα σε οποιοδήποτε κατάστημα Κωτσόβολος σε εξυπηρετεί με τα παρακάτω δικαιολογητικά:
  • Εκτυπωμένο κωδικό επιταγής της Ψηφιακής Αλληλεγγύης που σου αντιστοιχεί.

    (Mπες στο www.e-inclusion.gr, χρησιμοποίησε το username και password του “TAXISNET” και εκτύπωσε τον κωδικό σου)

  • Μία φωτοτυπία της ταυτότητας ή του διαβατηρίου σου.
  • Λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά σου ή φωτοτυπία των στοιχείων διεύθυνσης από το εκκαθαριστικό σου.

Μπορείς να πας δηλαδή, αντί του λογαριασμού ΔΕΚΟ που δεν έχεις, το εκκαθαριστικό σου, η διεύθυνση του οποίου είναι ίδια με τη διεύθυνση που αναγράφεται στο κουπόνι. Κάτι παραπάνω δεν ήξερε η κοπέλα, ας πούμε για τον παραπάνω διαχωρισμό, mobile ή ADSL σύνδεση.

 

Ρώτησε κι εσύ στα μαγαζιά, αν δεν το έχεις κάνει, για να δούμε αν συμπίπτουν τα λόγια τους.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τα καλύτρα χαρακτηριστικά σίγουρα.Το θέμα σε αυτές τις περιπτώσεις για μένα είναι η αυτονομία που νομίζω για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι γύρω στις 5 ώρες και η ποιότητα που παίζει πάντα σε περίπτωσεις άγνωστων tablets.To έχουν πάρει κ αλλοι πάντως και περιμένω κ εγώ σχόλιά τους σε αυτό ή σε άλλα forums.

:)

 

Και εγώ το ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα, ούτε live δεν μπορείς να το δεις πουθενά. Οπότε παίρνεις γουρούνι στο σακί και ο θεός βοηθός ή πας για τα σίγουρα.

Εγώ που είμαι στην ΗΟΛ πάω μάλλον αναγκαστικά στην Vodafone και το μόνο που αξίζει εκεί είναι το Tab 3 αλλά και αυτό είναι του 2013 ρε φίλε. Παλιατζούρες για ξεστοκάρισμα κάνουν; Λέω να περιμένω μέχρι Μάρτιο για να δω αν βγάλουν τίποτα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα, ούτε live δεν μπορείς να το δεις πουθενά. Οπότε παίρνεις γουρούνι στο σακί και ο θεός βοηθός ή πας για τα σίγουρα.

Εγώ που είμαι στην ΗΟΛ πάω μάλλον αναγκαστικά στην Vodafone και το μόνο που αξίζει εκεί είναι το Tab 3 αλλά και αυτό είναι του 2013 ρε φίλε. Παλιατζούρες για ξεστοκάρισμα κάνουν; Λέω να περιμένω μέχρι Μάρτιο για να δω αν βγάλουν τίποτα άλλα...

 

Ακριβώς έτσι είναι φίλε...Το έχω δει σε hands on στο youtube αλλά είναι στα ρουμανικά.Νομίζω άλλωστε ότι έρχεται από Ρουμανία το συγκεκριμένο ταμπλετάκι.

Άσχετο , πήγα σήμερα Public κ άκουσα που έλεγε ο υπάλληλος σε ένα παιδί ότι το Samsung galaxy tab 3 εξαντλήθηκε τελείως και πλέον δεν το ξαναφέρνεi, Σε tablets που δεν πληρώνεις παραπάνω, παίζει μόνο το mls κ το Asus ,που εξαντλούνται λέει, και το λενόβο A8-50 χωρίς τη θήκη δώρο που τελείωσε .Δηλαδή το λενοβο που κάνει 129 ευρώ στο σκρουτζ κ ισοφαριζε περίπου τα λεφτά του με τη θήκη-πληκτρολόγιο , το πληρώνεις 230 στο public τώρα μόνο του...LOL.Και τον άκουγα να λέει στο παιδί ότι το λενοβο είναι πολύ καλύτερο από το Samsung  που εξαντλήθηκε...

Και εγώ λέω να περιμένω λίγο ακόμα αλλά φοβάμαι κιόλας μην υπερτιμολογήσουν τίποτα άλλες σαβούρες στη συνέχεια και βάλουν 230 ευρώ τίποτα πιο παλιά κομμάτια.Πάντως φίλε σήμερα που πήγα, το "Asus fonepad 8 380 fecxg" έλλειπε γιατί είχε τελειώσει στο κατάστημα και θα το ξαναφέρει , και στη θέση του στο ράφι είχε τοποθετήσει ενα "Asus MeMo Pad 8 ME581C-1D013A - Tablet 8" 16GB" με 299 ευρώ.Σα να λέμε ξεφορτώνεται τα πιο παλιά μοντέλα και έβαλε τα πιο καινούργια τώρα...

Τι να πω δε ξέρω.Από την άλλη μεριά του πάγκου είδα κ ένα Asus 7 που έκανε 123 ευρώ...Τώρα το να περιμένεις είναι λίγο κ ρίσκο.Γιατί αντί για το νέο μοντέλο μπορεί να σου πασάρει το παλιό...Ίδωμεν..

 

 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκει στον γερμανο στα τρικαλα τι καθικια ειναι?εχω κανει την αιτηση την προηγουμενη τριτη και μου ειπαν πεμπτη παρασκευη θα ειναι ετοιμα ολα να μας καλεσουν να παμε να τα παρουμε.τους πηρα τηλ χθες και μου ειπαν οτι να εχει μπλοκαρει το αυστημα και παπαριες.και οτι θα με ειδοποιησουν οταν θαναι ετοιμα.καο τους ειπα να ερθω εγω να σας το ξεμπλοκαρω το συστημα σας?και μου τα μασουσανε...πολυ φθηνη δικαιολπγια αυτο με το μπλοκαρισμα στο συστημα.πολυ ψεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκει στον γερμανο στα τρικαλα τι καθικια ειναι?εχω κανει την αιτηση την προηγουμενη τριτη και μου ειπαν πεμπτη παρασκευη θα ειναι ετοιμα ολα να μας καλεσουν να παμε να τα παρουμε.τους πηρα τηλ χθες και μου ειπαν οτι να εχει μπλοκαρει το αυστημα και παπαριες.και οτι θα με ειδοποιησουν οταν θαναι ετοιμα.καο τους ειπα να ερθω εγω να σας το ξεμπλοκαρω το συστημα σας?και μου τα μασουσανε...πολυ φθηνη δικαιολπγια αυτο με το μπλοκαρισμα στο συστημα.πολυ ψεμα

Και μένα μου είπανε να περιμένω στο public, κοντεύει μια εβδομάδα τώρα, υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εκει στον γερμανο στα τρικαλα τι καθικια ειναι?εχω κανει την αιτηση την προηγουμενη τριτη και μου ειπαν πεμπτη παρασκευη θα ειναι ετοιμα ολα να μας καλεσουν να παμε να τα παρουμε.τους πηρα τηλ χθες και μου ειπαν οτι να εχει μπλοκαρει το αυστημα και παπαριες.και οτι θα με ειδοποιησουν οταν θαναι ετοιμα.καο τους ειπα να ερθω εγω να σας το ξεμπλοκαρω το συστημα σας?και μου τα μασουσανε...πολυ φθηνη δικαιολπγια αυτο με το μπλοκαρισμα στο συστημα.πολυ ψεμα

Και εγω περιμένω απο τον Γερμανό στον Πύργο to LG G Pad. Πήγα Πέμπτη πρωί και θα με παίρνανε τηλέφωνο το μεσημέρι να παραλάβω,
Φυσικά και δεν πήραν. Σήμερα τους πήρα εγω και μου είπαν οτι περιμένουν το Υπουργείο!!! να τους στείλει τα πράγματα!!! και δεν ξέρουν πότε θα έρθουν.
 
Απο το Public μου είπαν οτι έχει εξαντληθεί το Asus, δεν μπορεί να γίνει παραγγελιά και δεν θα το ξαναφέρουν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα το LG G Pad 8.0 από τον ΟΤΕ με Internet on The Go καρτούλα sim και καθάρισα. Πολύ θετικές οι πρωτες εντυπώσεις αν και 230€ που το κοστολογούν δεν θα έδινα. Μεγάλο μείον το 1gb ram και το γεγονός ότι έχει τα ηχεία στην πίσω πλευρά, με αποτέλεσμα όταν βλέπεις ταινία ή ακούς μουσική ο ήχος να έρχεται μόνο στο δεξί σου αυτί, καθότι κρατάς το tablet πλάγια.

 

Στις αναβαθμίσεις συσκευής λέει ότι έχω την πιο πρόσφατη η οποία είναι η 4.4.2. Δεν έχει πάρει lolipop το συγκεκριμένο? Πρέπει να το περάσω manually?

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΤΟ ALL VIEW VIVA I10 ΤΙ ΓΝΩΜΗ EXETE?????????ΕΙ ΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ  ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ HP......ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ WIND ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΛΕΓΟΝΤΑς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ(ALL VIEW) ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ,ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙA  2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ,ΕΠΟΜΕΝΩς ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΤΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΓΙΑ ΤΟ ALL VIEW VIVA I10 ΤΙ ΓΝΩΜΗ EXETE?????????ΕΙ ΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ  ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ HP......ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ WIND ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΛΕΓΟΝΤΑς ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ(ALL VIEW) ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥ ,ΤΕΛΕΙΩΝΟΝΤΑΣ ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙA  2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ Η ΕΓΓΥΗΣΗ ,ΕΠΟΜΕΝΩς ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΤΙ?

 

Φίλε μου για το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν ξέρει κανείς τίποτα.

Κυριολεκτικά θα είσαι πειραματόζωο αν το πάρεις με οτι αυτό συνεπάγεται.

 

Φαίνονται εντυπωσιακά τα χαρακτηριστικά του αλλά συνήθως τέτοιες υλοποιήσεις είναι πολύ χαμηλής ποιότητας , unoptimized λειτουργικό με έλλειψη υποστήριξης απο τις εκάστοτε εταιρείες (αναβαθμίσεις κτλ)  και χάλια μπαταρίες/αυτονομίες.

 

Εγω προσωπικά δεν θα το έπαιρνα.

Επεξ/σία από Godaemon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ήμουν κι εγώ αποφασισμένος να πάρω το Asus Fonepad 8, αλλά τα specs του Viva i10g με έβαλαν σε δεύτερες σκέψεις...

Από ότι διάβασα, πρόκειται για κλώνο του κινέζικου Teclast X98 Air 3G, το οποίο μπορεί να λειτουργήσει και σε dual boot με Windows 8.1.

Παραθέτω κάποια βίντεο:

 

 

Όποιος το έχει πάρει, ας κάνει ένα review εδώ. Αν η αυτονομία του είναι αξιοπρεπής, ίσως και να αξίζει το "ρίσκο" από τη στιγμή που το δίνουν δωρεάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ήμουν κι εγώ αποφασισμένος να πάρω το Asus Fonepad 8, αλλά τα specs του Viva i10g με έβαλαν σε δεύτερες σκέψεις...

Από ότι διάβασα, πρόκειται για κλώνο του κινέζικου Teclast X98 Air 3G, το οποίο μπορεί να λειτουργήσει και σε dual boot με Windows 8.1.

Παραθέτω κάποια βίντεο:

 

 

Όποιος το έχει πάρει, ας κάνει ένα review εδώ. Αν η αυτονομία του είναι αξιοπρεπής, ίσως και να αξίζει το "ρίσκο" από τη στιγμή που το δίνουν δωρεάν.

εγω το περιμενω το σαββατο με αυτα τα χαραχτηριστικα νομιζω οτι αξιζει τον κοπο αο την στιγμη που εχει και 2 χρονια εγγυηση ,εξαλου νομιζω ειναι και να σου βγει .Η αδερφη μ ειχε ειχε  IPAD το οποιο στα 2 χρονια τις τα εφτυσε το τροφοδοτικο και τις εκανε ζημια και στην μητρικη και εκανε 550+ ευρουλακια .Αν το συγεκριμενο μπορει να εχει λειτουργια dual boot και βαλοθμε και windows(δεν νομιζω να τα εχει επανω) τοτε τι αλλο θελουμε ?ειναι vfm οπως κακ να εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα το LG G Pad 8.0 από τον ΟΤΕ με Internet on The Go καρτούλα sim και καθάρισα. Πολύ θετικές οι πρωτες εντυπώσεις αν και 230€ που το κοστολογούν δεν θα έδινα. Μεγάλο μείον το 1gb ram και το γεγονός ότι έχει τα ηχεία στην πίσω πλευρά, με αποτέλεσμα όταν βλέπεις ταινία ή ακούς μουσική ο ήχος να έρχεται μόνο στο δεξί σου αυτί, καθότι κρατάς το tablet πλάγια.

 

Στις αναβαθμίσεις συσκευής λέει ότι έχω την πιο πρόσφατη η οποία είναι η 4.4.2. Δεν έχει πάρει lolipop το συγκεκριμένο? Πρέπει να το περάσω manually?

Αναβάθμιση επίσημα παίρνει απ' την LG γύρω στο Μάιο- Ιούνιο για Lollipop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...