Προς το περιεχόμενο

laptop/netbook/tablet μεσω ψηφιακης αλληλεγγυης


doryforika2012

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκινήσω λέγοντας, ότι προσπαθώ να βοηθήσω και δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι από αυτά που λέω δεν ισχύσει. Μεταβιβάζω τα λεγόμενα της έρευνας που έκανα.

 

Το λοιπόν, public, wind και cosmote, μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο όταν λήξει η δωρεάν περίοδος της προσφοράς, χωρίς ποινή αν έχεις πάρει tablet. Αν έχεις πάρει στικάκι, το χρεώνεσαι περίπου 30 ευρώ. Αυτά, ισχύουν μόνο για τα internet on the go και όχι συμβόλαια adsl, στα οποία υπάρχει κανονικά ποινή.

 

Κάθισα και μάζεψα σχεδόν όλα τα tablets που υπάρχουν, με τα χαρακτηριστικά τους και τις τιμές που παίζουν στο skroutz. Άφησα απ' έξω τα διπύρηνα. Μπορούμε σχετικά εύκολα και με μια ματιά, να έχουμε μια πλήρη εικόνα. Αν βρείτε λάθη, πείτε μου να τα διορθώσω.

 

Από την εικόνα που θα παραθέσω, νομίζω πως ξεχωρίζουν το public και η cosmote, σαν ο καλύτερος και ο χειρότερος παράλληλα. Για τα ίδια tablets, το public έχει τα περισσότερα δώρα, ενώ η cosmote είναι η μόνη που δίνει 10 gb mobile internet, έναντι των 5 που δίνουν οι άλλοι.

 

Cosmote και germanos έχουν τα ίδια πράγματα/ προσφορές, το plaisio δεν το συμπεριέλαβα καν, γιατί για να δεις τις προσφορές, θέλει mail και να μου απαντήσουν προσωπικά. Άντε γεια!

 

Από όλα τα παραπάνω, ξεχωρίζω λοιπόν τα MLS IQTAB 10" 3G, LENOVO  TAB A8-50, ASUS Fonepad 8 FE380CG kai to LG GPad 8.0 4G.

 

Αυτά! :)

 

Xb5Osjj.jpg

Το lenovo κοστίζει 129 ευρώ στο Σκρουτζ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 324
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ξεκινήσω λέγοντας, ότι προσπαθώ να βοηθήσω και δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι από αυτά που λέω δεν ισχύσει. Μεταβιβάζω τα λεγόμενα της έρευνας που έκανα.

 

Το λοιπόν, public, wind και cosmote, μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο όταν λήξει η δωρεάν περίοδος της προσφοράς, χωρίς ποινή αν έχεις πάρει tablet. Αν έχεις πάρει στικάκι, το χρεώνεσαι περίπου 30 ευρώ. Αυτά, ισχύουν μόνο για τα internet on the go και όχι συμβόλαια adsl, στα οποία υπάρχει κανονικά ποινή.

 

Κάθισα και μάζεψα σχεδόν όλα τα tablets που υπάρχουν, με τα χαρακτηριστικά τους και τις τιμές που παίζουν στο skroutz. Άφησα απ' έξω τα διπύρηνα. Μπορούμε σχετικά εύκολα και με μια ματιά, να έχουμε μια πλήρη εικόνα. Αν βρείτε λάθη, πείτε μου να τα διορθώσω.

 

Από την εικόνα που θα παραθέσω, νομίζω πως ξεχωρίζουν το public και η cosmote, σαν ο καλύτερος και ο χειρότερος παράλληλα. Για τα ίδια tablets, το public έχει τα περισσότερα δώρα, ενώ η cosmote είναι η μόνη που δίνει 10 gb mobile internet, έναντι των 5 που δίνουν οι άλλοι.

 

Cosmote και germanos έχουν τα ίδια πράγματα/ προσφορές, το plaisio δεν το συμπεριέλαβα καν, γιατί για να δεις τις προσφορές, θέλει mail και να μου απαντήσουν προσωπικά. Άντε γεια!

 

Από όλα τα παραπάνω, ξεχωρίζω λοιπόν τα MLS IQTAB 10" 3G, LENOVO  TAB A8-50, ASUS Fonepad 8 FE380CG kai to LG GPad 8.0 4G.

 

Αυτά! :)

 

Xb5Osjj.jpg

βλέπω δεν αναφέρεις το Samsung galaxy tab3. Ειναι το μοναδικο, που αξίζει κατα την γνωμη μου απο αυτα που προσφερει η Vodafone και που μάλλον θα καταλήξω. Σκεφτόμουν και το ASUS απο Public, αλλά τοτε χάνω την μείωση παγίου, που τελικά θα κάνει η HOL και σε υφιστάμενους συνδρομητές. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι δικαιουχος, θα ηθελα να συμπληρωσω αν γινετε για να παρω το Sony Xperia Z3 καθαρα και μονο λογω οτι ειναι "αδιαβροχο", γνωριζεται αν γινεται και σε ποιο καταστημα?

Thanks!

 

Mόνο στη Wind το έχω δεί και το έχουν και 499...  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω δεν αναφέρεις το Samsung galaxy tab3. Ειναι το μοναδικο, που αξίζει κατα την γνωμη μου απο αυτα που προσφερει η Vodafone και που μάλλον θα καταλήξω. Σκεφτόμουν και το ASUS απο Public, αλλά τοτε χάνω την μείωση παγίου, που τελικά θα κάνει η HOL και σε υφιστάμενους συνδρομητές. :-(

 

Είναι διπύρηνο. Λέω πως αυτά τα απέκλεισα.

 

 

paulos9gr, on 11 Feb 2015 - 12:26 AM, said:

    Το lenovo κοστίζει 129 ευρώ στο Σκρουτζ

 

 

Σωστός. Το διόρθωσα.

 

eHqeKfN.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ HOL έχω αλλά επειδή θέλω tablet αποκλείω παντελώς αυτά που έχουν στην vodafone παύλα ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Εμένα πάντως η WIND με ενημέρωσε προσωπικά στο FB, ότι δεν χρεώνεσαι με ρήτρα εάν κόψεις το 5GB της ψηφιακής αλληλεγγύης ούτε και το στικάκι(με λαπτοπ) εάν το κόψω μετά τις 31.10.15.

Ο ΟΤΕ πάλι προσωπικα ρώτησα, σε χρεώνει μόνο για το στικάκι περίπου 20 ευρώ μου είπε(εάν πάρεις λαπτοπ), αλλά το συμβόλαιο είναι 12μηνο με 10GB σε 4G.

 

Εγώ κατέληξα σε 3 ταμπλετς και ακόμα δεν έχω αποφασίσει:

ΑSUS Fonepad 8 - LG G PAD 8.0 και σε 9.7 το Viva i 10G...

Eδώ έχω αναλυτικά χαρακτηριστικά και σύγκριση στο Devicespecifications.com -->http://www.devicespecifications.com/en/comparison/9bed229f4

Επεξ/σία από zaf_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Eγώ κατέληξα σε 3 ταμπλετς και ακόμα δεν έχω αποφασίσει:

ΑSUS Fonepad 8 - LG G PAD 8.0 και σε 9.7 το Viva i 10G...

Eδώ έχω αναλυτικά χαρακτηριστικά και σύγκριση στο Devicespecifications.com -->http://www.devicespecifications.com/en/comparison/9bed229f4

Με μια πρώτη ματιά το viva έχει καλύτερα χαρακτηριστικα αλλά, δεν θα το επέλεγα φοβούμενος μην βγει προβληματική η συσκευή λόγο μάρκας.

Από εκεί και πέρα για το lg, μου άρεσε και εμένα αλλά στoν Γερμανό που ρώτησα, μου είπαν ότι θα πληρώνω τους υπόλοιπους μήνες μέχρι το τέλους του χρόνου στο συμβόλαιο (Δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλο μαγαζί). Οπότε θα κατέληγα στο Fonepad 8.

Επεξ/σία από Nintendo1889
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στους συνφορουμίτες, επειδή και εγώ ψάχνομαι δεν είναι καλύτερα να πάρουμε κάποιο μηχάνημα με octacore στα 1.7 που βγάζει η mls (bullet ή shot), ή δεν έχει διαφορά ο καλύτερος επεξεργαστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια πρώτη ματιά το viva έχει καλύτερα χαρακτηριστικα αλλά, δεν θα το επέλεγα φοβούμενος μην βγει προβληματική η συσκευή λόγο μάρκας.

Από εκεί και πέρα για το lg, μου άρεσε και εμένα αλλά στoν Γερμανό που ρώτησα, μου είπαν ότι θα πληρώνω τους υπόλοιπους μήνες μέχρι το τέλους του χρόνου στο συμβόλαιο (Δεν ξέρω αν υπάρχει και σε άλλο μαγαζί). Οπότε θα κατέληγα στο Fonepad 8.

 

Κοίτα δεν τρελαίνομαι για 9.7 ίντσες και βάρους 588γρ. αλλά όντως έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και αν δεν κάνω λάθος είναι από Ρουμανία η εταιρεία. Έχει όμως και αυτό 2 χρόνια εγγύηση.

Μάλλον LG ή Asus τείνω...

 

το LG G Pad 8.0 μ' αρέσει πρώτα απ' όλα για το UI (User Interface) επίσης είναι 4G και ο ΟΤΕ/COSMOTE σου δίνει 10GB 4G, όντως μετά τις 31/10 θα πρέπει να πληρώνεις 12€ για 4 μήνες εάν το κάνεις τώρα. Δεν με έχουν ενημερώσει πόσο θα είναι η ρήτρα διακοπής για mobile σύνδεση.

 

Απ' την άλλη το Asus Fonepad 8.0 μ' αρέσει πολύ σαν κατασκευή, μεταλλικό καπάκι από πίσω. Δίνει η WIND 75 ευρώ δωράκια /Public δίνει δώρο θήκη, ασύρματο ηχειάκι κλπ. Παίρνει 2 sim (δεν ξέρω εάν τις χρειάζομαι βέβαια!). Και ρωτώντας την WIND δεν χρεώνεσαι τίποτα εάν το διακόψεις μετά τις 31/10/15.

 

Και δεν έχω μπορώ να αποφασίσω ακόμη! Μια λέω LG μια ASUS!

Τώρα για το MLS 8πυρηνο μεν αλλά για μένα προσωπικά λόγω επεξεργαστή και εταιρείας, δεν την έχω εμπιστοσύνη.

Βέβαια έχει το talk που μιλάς και δίνει εντολές, δεν είναι κακό δείτε στην εταιρεία λεπτομέρειες του συγκεκριμένου  MLS iQTab Shot 3G

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω το zte e9q, αλλά δεν είδα να προτείνεται από κανένα. Δεν αξίζει καθόλου?

Είναι του 12/2013, έχει κάμερα πίσω 2ΜP, έχει 4πυρηνο της Mediatek, χαμηλή ανάλυση για 9.7" / 1024x768.

Μπαταρία για 9.7 ίντσες 6800 mAh λίγο.

Αργεί πολύ να φορτίσει 7-8 ώρες.

Και για να δεις review ελληνικό έχει εδώ (δες εσύ μόνο για το ZTE E9Q).
 
 
 Και ίσως αλλάξεις γνώμη.
Επεξ/σία από zaf_4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ειμαι δικαιουχος, θα ηθελα να συμπληρωσω αν γινετε για να παρω το Sony Xperia Z3 καθαρα και μονο λογω οτι ειναι "αδιαβροχο", γνωριζεται αν γινεται και σε ποιο καταστημα?

Thanks!

 

Στη Wind υπάρχει και θα επιβαρυνθείς 269 ευρώ

http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/kinita-amp-suskeues/prosfores-psifiakis-allilegguis/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποθαρρυντικό. Επειδή δεν πολυασχολούμαι με tablet, που μου προτείνετε να πάω τότε. Σε κάποιο από τα MLS shot/ ultra ή στο LG G PAD?

Είναι και το ASUS Fonepad 8.0, δεν έχω αποφασίσει ακόμη.

Αυτό που σου λέω είναι λίγο καλύτερο σε χαρακτηριστικά. Για MLS δεν πολυ-γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η καμερα του asus ειναι 5 ή 2 mp?

Αλλου βλεπω το ενα, αλλου το αλλο.

Για το μοντέλο FE380CXG, 2MP λένε ότι είναι.

Επεξ/σία από Nintendo1889
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...