Προς το περιεχόμενο

Dell XPS 13 με ελάχιστα περιθώρια στην οθόνη και εντυπωσιακή αυτονομία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ανακοίνωσε και XPS 15 με 4Κ touch αν δεν κάνω λάθος?

Λιιιιιιιγο overkill. Στα laptop δεν χρειάζεται τόσο γιατί μασάει μπαταρία σαν τρελή η οθόνη... Κέντησε φέτος η dell

 

Τελικα επεσες εξω,μαζι και αυτοι που βιαστικαν να σου κανουν like!

Ή τιμή είναι πολύ καλή, αν κανείς upgrade σε 256 gb ssd και βάλεις και i5 με ένα χιλιαρικάκι ξεμπερδεύεις. Ειδικά για χρήση στο πανεπιστήμιο είναι κορυφή.

 

Αναρωτιέμαι αν μπαίνει και Mac πάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι βλέπω ΠΑΛΙ έχει glossy screen και κανένας δεν το σχολιάζει.Ήθελα να ξέρα πώς περιμένουν να δουλέψουμε σε τέτοιες οθόνες. Οθόνη θέλουμε ΟΧΙ καθρέφτη....

Πέστα Χρυσόστομε λες και δουλεύουμε σε σκοτεινό θάλαμο. Ήμαρτον πια με τις gloss οθόνες δεν ζούμε σε τούνελ.

Βέβαια αν κρίνω από το βίντεο μπορεί να κάνεις λάθος αλλά ήθελα να γκρινιάξω για τις Gloss οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα Χρυσόστομε λες και δουλεύουμε σε σκοτεινό θάλαμο. Ήμαρτον πια με τις gloss οθόνες δεν ζούμε σε τούνελ.

Που γραφει στο θεμα οτι μονο glossy οθονες ειναι και συνεχιζετε ακομη και τωρα το ιδιο βιολι?

Αναρωτιέμαι αν μπαίνει και Mac πάνω

Παρτο εσυ και θα την βρει την ακρη,ο moviemakerGR! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7 σε ευχαριστώ που το επισήμανες, γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τις glossy οθόνες.

 

Μια προσωπική άποψη πάντως είναι ότι 1ον) αν κάποιος θέλει την οθόνη με την υψηλή ανάλυση αναγκαστικά πάει σε glossy 2ον) το ότι το ένα μοντέλο με την ανάλυση 1080p είναι με matte screen , ΜΗΝ  είστε 100% σίγουροι ότι θα είναι matte για όλα τα xps 13 για όλες τις χώρες,την στιγμή μάλιστα που ΔΕΝ το αναφέρει ρητά στην περιγραφή. Από προσωπική εμπειρία με laptop sony διαπίστωσα ότι το ακριβώς ίδιο μοντέλο ( χωρίς καμιά διαφορά στο πλήρες  όνομα του π.χ. sony SVF1521A1E (τυχαίο το διάλεξα αυτό το μοντέλο)) , τα μοντέλα που ερχόταν στην Ελλάδα ήταν με glossy ενώ στην Αγγλια με matte ) και όταν μίλησα με την εξυπηρέτηση της sony μου είπε είναι τα ίδια δεν γραφουμε πουθενά αν θα παραλάβεις glossy ή matte). Με τα dell δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Που γραφει στο θεμα οτι μονο glossy οθονες ειναι και συνεχιζετε ακομη και τωρα το ιδιο βιολι?

που γράφει ότι θα έχει matte ? ή ακόμη και glossy ? απλά τα βλέπουμε εμείς και λέμε τι είναι (γενικά δυστυχώς πολλές περιγραφές από εταιρίες δεν γράφουν ρητά τι είναι )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7 σε ευχαριστώ που το επισήμανες, γενικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τις glossy οθόνες.

 

Μια προσωπική άποψη πάντως είναι ότι 1ον) αν κάποιος θέλει την οθόνη με την υψηλή ανάλυση αναγκαστικά πάει σε glossy 2ον) το ότι το ένα μοντέλο με την ανάλυση 1080p είναι με matte screen , ΜΗΝ  είστε 100% σίγουροι ότι θα είναι matte για όλα τα xps 13 για όλες τις χώρες,την στιγμή μάλιστα που ΔΕΝ το αναφέρει ρητά στην πειργραφή. Από προσωπική εμπειρία με laptop sony διαπίστωσα ότι το ακριβώς ίδιο μοντέλο ( χωρίς καμιά διαφορά στο πλήρες  όνομα του π.χ. sony SVF1521A1E (τυχαίο το διάλεξα αυτό το μοντέλο)) , τα μοντέλα που ερχόταν στην Ελλάδα ήταν με glossy ενώ στην Αγγλια με matte ) και όταν μίλησα με την εξυπηρέτηση της sony μου είπε είναι τα ίδια δεν γραφουμε πουθενά αν θα παραλάβεις glossy ή matte). Με τα dell δεν ξέρω τι γίνεται.

 

που γράφει ότι θα έχει matte ? ή ακόμη και glossy ? απλά τα βλέπουμε εμείς και λέμε τι είναι (γενικά δυστυχώς πολλές περιγραφές από εταιρίες δεν γράφουν ρητά τι είναι )

Το προβλημα με τις matte δεν ειναι η αναλυση,αλλα η κακη ανταποκρινση στο touchscreen,γι'αυτο σχεδων ολες οι touchscreen ειναι glossy.Απο εκει και περα απο την στιγμη που εχει και non touchscreen οθονη,δεν ξερουμε τι θα ειναι,glossy ή matte,γι'αυτο το ψαχνουμε περισσοτερο πριν τα "χωσουμε". 

 

Δε ξερω τη κανει η sony ή καθε sony,αλλα οταν θα παραγγειλω κατι θα θελω να εχει ΟΛΑ τα χαρακτηρηστικα του μοντελου που παραγγειλα και οχι να παραγγελω matte και να μου ερχεται glossy!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακοίνωσε και XPS 15 με 4Κ touch αν δεν κάνω λάθος?

 

 

Ξέρεις τί γίνεται ρε συ Thresh? Με αυτά τα 3Κ και 4Κ, στα μικρά λάπτοπ ειδικά, δεν έχουν και ιδιαίτερο νόημα.

 

Να σου αναφέρω παράδειγμα, εστηνα 2 Lenovo ThinkPad X1 Carbon Touch Gen2 και 2x Lenovo Yoga Pro 4 με 3K οθόνες για λογαριασμό μιας εταιρίας Capital.

 

Η ανάλυση είναι απλά κοροϊδία για τόσο μικρές ίντσες. Και τελικά by default το σύστημα μεγέθυνε τα εικονίδια στο 150% για να είναι αποδεκτά και να μή στραβώνονται όσοι δούλευαν.

 

 

Άλλο παράδειγμα (με Full HD αυτή τη φορά).

Χάλασε τώρα τα Χριστούγεννα που ήμουν Ελλάδα, η οθόνη των γονιών μου στο πατρικό μου. Ήταν μια 22άρα Viewsonic ανάλυσης 1680x1050.

 

Αγόρασα αναγκαστικά (λόγω έλλειψης χρόνου), μια LG 22MP55HQ-P LED IPS - 21.5"  με ανάλυση 1920x1080 (μικρότερη σε μέγεθος ελάχιστα από την προηγούμενη και υψηλότερης ανάλυσης).

 

Επειδή οι γονέοι βγάζανε τα μάτια τους, αναγκάστικα να ανεβάσω το size των γραμμάτων σε 125%.

Αν δε προσπαθούσα να κατεβάσω ανάλυση σε 1600x900 ας πούμε, ξεκίναγε θολούρα λες και είχες πιεί 10 καραφάκια Πλωμάρι.

 

Στο δια ταύτα, το φυσικό size με την optimal ανάλυση, είναι standard για κάθε διαγώνιο. Και 100Κ να είναι η οθόνη, ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ και μαρκετιστικά μόνο υπαρκτά.

 

 

Στα λάπτοπ το 3K έχει νόημα για κάποιο 17,3"-18,4". Με λυπεί που τα ZBook μου έχουν FHD ανάλυση, αλλά δε θα τα βάψω και μαύρα (σε σχέση με το να είχα 15άρι με HD ανάλυση).

 

Σε 13άρι με 15άρι το βέλτιστο ιδανικό είναι το HD+ - FHD, ενώ στα 12άρια είναι το HD - HD+. Και για οτιδήποτε πιο κάτω είναι το HD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν διαφωνώ, απλά για σιγουριά και πληροφοριακά το ανέφερα...

 

προσωπικά αυτό που θέλω είναι 1080p IPS, δεν αντέχω πλέον το 1366Χ768 που με τρελαίνει στο scrolling και το TN Panel που πρέπει να ρυθμίζω την κλίση της οθόνης κάθε τρεις και λίγο επειδή δεν κάθομαι σε μια σταθερή θέση στην καρέκλα...

 

απλά σε συνδιασμό με i7 Quad πονάει αρκετά, 1000+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καλώς και το ανέφερες, δεν τίθεται θέμα.

 

Απλά θα σου πώ ένα γεγονός.

 

Έχω δουλέψει σε IPS που είναι τρισάθλια και σε ΤΝ που απλά τα σπάνε.

 

Είχα 2x ThinkPad W520 με TN AU Optronics FHD και σε πληροφορώ πατούσε κάτω τις περισσότερες IPS που έχω δεί σε λάπτοπς.

 

Τη σημερινή μέρα υπάρχουν φανταστικά ΤΝ πάνελ που οι γωνίες θέασης είναι άψογες.

Αυτό φυσικά δε συμβαίνει στη σαπίλα που ακούει στο όνομα consumer laptop.

 

Γι αυτό όσου ακούω και σκάνε 1000άρικα για consumer laptop απλά γελάω γιατί το θεωρώ υπέρτατη κοροϊδία να πληρώσει κάποιος το χρώμα και τη γυαλάδα του σασσί και τίποτε άλλο ουσιαστικό σε θέμα hardware.

 

Ξεφύγαμε off-topic εντελώς όμως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine το διορθώσανε; Πάντως πολύ όμορφο και ποιοτικό laptop(εκτός απ'το coil whine).

 

Θα είχα πάρει το προηγούμενο μοντέλο αλλά ο θόρυβος του coil whine είναι πολύ ενοχλητικός, όπως φαίνεται και εδώ και εδώ.

 

 

Και το χειρότερο είναι ότι παρόλο που το είχαν σχεδόν όλα(λίγο πολύ), τελικά δεν το διόρθωσαν με κάποιο revision.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η DELL έχει προβλήματα σε πολλές σειρές τις (desktops or laptops) από άποψη μητρικών.

 

Παλιότερα όταν διάβαζα πως στην Αμερική τα θεωρούν προβληματικά, τους θεωρούσα παράλογους.

 

Το είδα όμως με τα χρόνια με την εμπειρία και σε καθημερινή σχεδόν βάση βλέπω βλάβες με DELL (σειρές Optiplex και PowerEdge σε desktops και servers και σειρές lattitude κυρίως σε φορητούς).

 

Δε θα έπαιρνα DELL και κυρίως σειρά XPS ή Lattitude. Για κατώτερα DELL προφανώς και δε το συζητάμε καν.

 

Οι περισσότερες XPS σειρές ψήνονταν στο παρελθόν.

 

Για τα λεφτά αυτά θα προτιμούσα ένα ThinkPad Χ250 / Τ450 ή ένα HP EliteBook αντίστοιχης σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεται σε όλα τα τεχνολογικά  site και δελτία τύπου -και καθόλου δυστυχώς  στο insomnia- είναι ότι η dell δημιούργησε ένα 13αρι laptop στις διαστασεις ενός 11 inch. Πράγματι, το εν λόγω έχει τις ίδιες και μικρότερες  διαστάσεις με το inspiron 11 της ίδιας εταιρείας. Εντυπωσιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφέρεται σε όλα τα τεχνολογικά  site και δελτία τύπου -και καθόλου δυστυχώς  στο insomnia- είναι ότι η dell δημιούργησε ένα 13αρι laptop στις διαστασεις ενός 11 inch. Πράγματι, το εν λόγω έχει τις ίδιες και μικρότερες  διαστάσεις με το inspiron 11 της ίδιας εταιρείας. Εντυπωσιακό.

 

 

Με αφήνει παγερά αδιάφορο όταν υπάρχουν προβλήματα σαν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ή Χ1 carbon? Και γιατι??

 

 

Νομίζω είναι σαφέστατη η απάντηση (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα)...

 

ΑΛΛΑ, όχι X1 Carbon πρώτης γενιάς, είναι ελεεινό.

 

Κοιτάς δεύτερης ή τρίτης γενιάς (με Haswell CPU και άνω).

 

Ανάλογα και τη χρήση που το θες βέβαια, γιατί άλλος θα μπορούσε να σου πεί το DELL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...