Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση gaming pc / κάρτα γραφικών


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά παιδιά! Είχαμε φτιάξει πριν από δυο χρόνια το παρακάτω gaming pc μέσω insomnia που με αφησε απόλυτα ευχαριστημένο. Μόλις πρόσφατα άρχισα να κάνω ορισμένες παραχωρήσεις με το DA Inquisition κλπ. Ωστόσο με games όπως το Witcher 3 να έρχονται νομίζω πως έφτασε ο καιρός για μια μικρή αναβάθμιση.

 

Ο επεξεργαστής μου είναι ανεβασμένος στα 4,2 και η 6950 είναι ξεκλειδωμένη σε 6970.

 

Χρειάζομαι κάτι πέραν κάρτας γραφικών? Τις προηγούμενες εβδομάδες πρότειναν πολύ την 290 ωστόσο σε άλλα threads είδα να παίζει πολύ τις τελευταίες μέρες η 970? Ποια θα μου προτείνατε ώστε να βγάλω άλλη μια διετία περίπου?

 

Intel Core i5-2500K (ανεβασμένος στα 4,2)
Sapphire 6950 2 gb
Gigabyte Z68MA-D2H-B3
Kingston 8GB HyperX Genesis Limited Edition 1600MHz (Kit of 2) [KHX1600C9D3X1K2/8GX]
OCZ 60GB Agility 3 Series 2.5¨ SATA III [AGT3-25SAT3-60G)
Seagate 500GB Barracuda (7200.14) SATA III [sT500DM002]
Corsair Enthusiast Series 650W [CMPSU-650TXV2]
Arctic Cooling Freezer 13 High Performance CPU Cooler
SuperCase LX-803 Black Case
Dell U2312HM Ultrasharp 23¨ Wide LED (Rev.A01)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά παιδιά! Είχαμε φτιάξει πριν από δυο χρόνια το παρακάτω gaming pc μέσω insomnia που με αφησε απόλυτα ευχαριστημένο. Μόλις πρόσφατα άρχισα να κάνω ορισμένες παραχωρήσεις με το DA Inquisition κλπ. Ωστόσο με games όπως το Witcher 3 να έρχονται νομίζω πως έφτασε ο καιρός για μια μικρή αναβάθμιση.

 

Ο επεξεργαστής μου είναι ανεβασμένος στα 4,2 και η 6950 είναι ξεκλειδωμένη σε 6970.

 

Χρειάζομαι κάτι πέραν κάρτας γραφικών? Τις προηγούμενες εβδομάδες πρότειναν πολύ την 290 ωστόσο σε άλλα threads είδα να παίζει πολύ τις τελευταίες μέρες η 970? Ποια θα μου προτείνατε ώστε να βγάλω άλλη μια διετία περίπου?

 

Intel Core i5-2500K (ανεβασμένος στα 4,2)

Sapphire 6950 2 gb

Gigabyte Z68MA-D2H-B3

Kingston 8GB HyperX Genesis Limited Edition 1600MHz (Kit of 2) [KHX1600C9D3X1K2/8GX]

OCZ 60GB Agility 3 Series 2.5¨ SATA III [AGT3-25SAT3-60G)

Seagate 500GB Barracuda (7200.14) SATA III [sT500DM002]

Corsair Enthusiast Series 650W [CMPSU-650TXV2]

Arctic Cooling Freezer 13 High Performance CPU Cooler

SuperCase LX-803 Black Case

Dell U2312HM Ultrasharp 23¨ Wide LED (Rev.A01)

Το παν ειναι το χρημα οπως ξερεις :D. Στην αναλυση που εισαι οι καλυτερες επιλογες ειναι οι

1)R9 290 με 3 παιχνιδια δωρο που δινουν τα περισσοτερα καταστηματα,το απολυτο Vfm στα χρηματα της

2)970 Αν εισαι οπαδος της Nvidia και σε ενδιαφερει η χαμηλη καταναλωση τοτε αυτη η καρτα ειναι μονοδρομος αλλα ειναι αισθητα ακριβοτερη. Για μενα με το οικονομικο σκεπτικο σου θα προτεινα R9 290 στα 285 με 290 εκτως αν δεν σε πειραζει να δωσεις καποια παραπανω χρηματα για 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ποια 290? Βλέπω άπειρες στο skroutz με τρομερές διαφορές στην τιμή τους μπορείς να μου προτείνεις κάποια συγκκεριμένη? Την 3η πρόσεξα με μια γρήγορη ματιά καθώς είχα αρκετά προιοντα της sapphire ως τώρα.

 

http://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=catspan&keyphrase=r9+290

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα την Asus που ειναι φθηνοτερη και εχει και 3 χρονια εγγυηση,αλλα τον τελευταιο καιρο ακουω αρκετα παραπονα για τις Asus. Αν μπορεις παρε την Msi 290 στα 300ευρω ή την Sapphire παλι στα 300ευρω αλλα εχει 2 χρονια εγγυηση(αν το κοιτας).Σε παραπανω χρηματα δεν αξιζει καθως μπαινεις σε 970 μερια. Αν οντως πας για R9 290 να κοιταξεις ποια καταστηματα δινουν δωρο και κουπονι για δωρεαν παιχνιδια(αν σε ενδιαφερουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...